plasma_applet_battery - en to id translation catalogue (70 entries)

en: Charging
id: Mengecas

en: Discharging
id: Menguras

en: Fully Charged
id: Tercas Penuh

en: Not Charging
id: Tidak Mengecas

[ctx: Battery is currently not present in the bay]
en: Not present
id: Tidak ada

en: This battery's health is at only %1% and it should be replaced. Contact the manufacturer.
id: Kesehatan baterai ini hanya %1% dan seharusnya diganti. Hubungi pembuat atau penjual baterai.

en: Time To Full:
id: Waktu Hingga Penuh:

en: Remaining Time:
id: Waktu Tersisa:

[ctx: @info]
en: Estimating…
id: Memperkirakan...

en: Battery Health:
id: Kesehatan Baterai:

en: Battery is configured to charge up to approximately %1%.
id: Baterai Anda telah dikonfigurasi ke hanya pengisian kira-kira sampai %1%.

[ctx: @title:group]
en: Sleep and Screen Locking after Inactivity
id: Tidur dan Penguncian Layar sesudah Tak Beraktifitas

en: Power Management
id: Pengelolaan Daya

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Blocked
id: Diblokir

[ctx: Sleep and Screen Locking after Inactivity]
en: Automatic
id: Otomatis

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Your laptop is configured not to sleep when closing the lid while an external monitor is connected.
id: Laptop Anda telah dikonfigurasi untuk tidak tidur ketika layar ditutup saat monitor eksternal telah terhubung.

en: %1 application is currently blocking sleep and screen locking: | %1 applications are currently blocking sleep and screen locking:
id[0]: %1 aplikasi saat ini mencegah tidur dan penguncian layar:
id[1]: %1 aplikasi saat ini mencegah tidur dan penguncian layar:

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (%2)
id: %1 saat ini mencegah tidur dan penguncian layar (%2)

en: %1 is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
id: %1 saat ini mencegah tidur dan penguncian layar (alasan tidak diketahui)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (%1)
id: Sebuah aplikasi saat ini memblokir tidur dan penguncian layar (%1)

en: An application is currently blocking sleep and screen locking (unknown reason)
id: Sebuah aplikasi saat ini mencegah tidur dan penguncian layar (alasan tidak diketahui)

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: %1: unknown reason
id: %1: alasan tidak diketahui

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: %1
id: Aplikasi tidak diketahui: %1

[ctx: Application name: reason for preventing sleep and screen locking]
en: Unknown application: unknown reason
id: Aplikasi tidak diketahui: alasan tidak diketahui

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
id: Buka blokir

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Only this time
id: Hanya kali ini

[ctx: @action:button Prevent an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Every time for this app and reason
id: Setiap kali untuk aplikasi dan alasan ini

[ctx: @action:button Undo blocking sleep and screen locking after inactivity]
en: Unblock
id: Buka blokir

en: Failed to unblock automatic sleep and screen locking
id: Gagal membuka blokir otomatis tidur dan penguncian layar

en: Failed to block automatic sleep and screen locking
id: Gagal memblokir otomatis tidur dan penguncian layar

en: %1 application has been prevented from blocking sleep and screen locking: | %1 applications have been prevented from blocking sleep and screen locking:
id[0]: %1 aplikasi telah dicegah untuk mencegah tidur dan penguncian layar:
id[1]: %1 aplikasi telah dicegah untuk mencegah tidur dan penguncian layar:

[ctx: Application name; reason]
en: %1 has been prevented from blocking sleep and screen locking for %2
id: %1 telah dicegah untuk mencegah tidur dan penguncian layar untuk %2

[ctx: @action:button Undo preventing an app from blocking automatic sleep and screen locking after inactivity]
en: Block Again
id: Blokir Ulang

en: The battery applet has enabled suppressing sleep and screen locking
id: Applet baterai telah memfungsikan penekanan tidur dan penguncian layar

en: Power and Battery
id: Daya dan Baterai

en: Battery is not present in the bay
id: Baterai tidak ada di rongganya

en: Battery at %1%, not Charging
id: Baterai %1%, tidak Mengisi Daya

en: Battery at %1%, plugged in but still discharging
id: Baterai %1%, padahal tercolok namun masih tidak mengisi daya

en: Battery at %1%, Charging
id: Baterai %1%, Mengisi Daya

en: Battery at %1%
id: Baterai di %1%

en: The power supply is not powerful enough to charge the battery
id: Penyedia daya tidak cukup berdaya untuk mengisi daya baterai

en: No Batteries Available
id: Tidak Ada Baterai Tersedia

[ctx: time until fully charged - HH:MM]
en: %1 until fully charged
id: %1 sampai terisi penuh

[ctx: remaining time left of battery usage - HH:MM]
en: %1 remaining
id: Tersisa %1

en: Not charging
id: Tidak mengisi daya

en: Automatic sleep and screen locking are disabled; middle-click to re-enable
id: Otomatis tidur dan penguncian layar dinonfungsikan; klik tengah untuk memfungsikan ulang

en: Middle-click to disable automatic sleep and screen locking
id: Klik tengah untuk menonfungsikan otomatis tidur dan penguncian layar

en: An application has requested activating Performance mode | %1 applications have requested activating Performance mode
id[0]: Sebuah aplikasi telah meminta pengaktifan mode Performa
id[1]: %1 aplikasi telah meminta pengaktifan mode Performa

en: System is in Performance mode; scroll to change
id: Sistem dalam mode Performa; gulir untuk mengubah

en: An application has requested activating Power Save mode | %1 applications have requested activating Power Save mode
id[0]: Sebuah aplikasi telah meminta pengaktifan mode Hemat Daya
id[1]: %1 aplikasi telah meminta pengaktifan mode Hemat Daya

en: System is in Power Save mode; scroll to change
id: Sistem dalam mode Hemat Daya; gulir untuk mengubah

en: System is in Balanced Power mode; scroll to change
id: Sistem dalam mode Daya Seimbang; gulir untuk mengubah

en: &Show Energy Information…
id: &Tampilkan Informasi Energi...

en: Show Battery Percentage on Icon When Not Fully Charged
id: Tampilkan Persentase Baterai pada Ikon Ketika Belum Terisi Penuh

en: &Configure Power Management…
id: &Konfigurasi Pengelolaan Daya...

en: Power Save
id: Hemat Daya

en: Balanced
id: Seimbang

en: Performance
id: Performa

en: Power Profile
id: Profil Daya

[ctx: Power profile]
en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Failed to activate %1 mode
id: Gagal mengaktifkan mode %1

en: Performance mode has been disabled to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
id: Mode performa telah dinonaktifkan untuk mengurangi kepanasan karena komputer telah mendeteksi bahwa komputer mungkin ada di pangkuan Anda.

en: Performance mode is unavailable because the computer is running too hot.
id: Mode performa tidak tersedia karena komputer kepanasan.

en: Performance mode is unavailable.
id: Mode performa tidak tersedia.

en: Performance may be lowered to reduce heat generation because the computer has detected that it may be sitting on your lap.
id: Performa mungkin direndahkan untuk mengurangi kepanasan karena komputer telah mendeteksi bahwa komputer mungkin ada di pangkuan Anda.

en: Performance may be reduced because the computer is running too hot.
id: Performa mungkin dikurangi karena komputer kepanasan.

en: Performance may be reduced.
id: Performa mungkin dikurangi.

en: One application has requested activating %2: | %1 applications have requested activating %2:
id[0]: Satu aplikasi telah meminta mengaktifkan %2:
id[1]: %1 aplikasi telah meminta mengaktifkan %2:

en: The TLP service automatically controls power profiles
id: Layanan TLP secara otomatis mengendalikan profil daya

en: Power profiles may be supported on your device.<nl/>Try installing the <command>power-profiles-daemon</command> package using your distribution's package manager and restarting the system.
id: Profil daya mungkin didukung pada peranti Anda.<nl/>Cobalah memasang paket <command>power-profiles-daemon</command> menggunakan pengelola paket distro Anda dan menyalakan ulang sistem.
