powerdevil - en to da translation catalogue (42 entries)

[ctx: Backlight on or off]
en: Off
da: Slukket

[ctx: Brightness level]
en: Low
da: Lav

[ctx: Brightness level]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: Brightness level]
en: High
da: Høj

[ctx: Backlight on or off]
en: On
da: Tændt

[ctx: Display brightness]
en: Brightness
da: Lysstyrke

[ctx: Placeholder is display name]
en: Display Brightness - %1
da: Lysstyrke - %1

en: Follow accent color
da: Følg accentfarve

en: Brightness and Color
da: Lysstyrke og farve

en: Screen brightness at %1%
da: Skærmens lysstyrke er på %1%

[ctx: Brightness of named display at percentage]
en: Brightness of %1 at %2%
da: Lysstyrke af %1 på %2%

en: Keyboard brightness at %1%
da: Tastaturets lysstyrke er på %1%

[ctx: Status]
en: Night Light suspended; middle-click to resume
da: Nattelys suspenderet; midterklik for at genaktivere

[ctx: Status]
en: Night Light suspended
da: Nattelys suspenderet

[ctx: Status]
en: Night Light at day color temperature
da: Nattelys ved dagens farvetemperatur

[ctx: Status]
en: Night Light at night color temperature
da: Nattelys ved nattens farvetemperatur

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in morning transition (complete by %1)
da: Nattelys i morgenovergang (færdig kl. %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light in evening transition (complete by %1)
da: Nattelys i aftenovergang (færdig kl. %1)

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light evening transition scheduled for %1
da: Nattelysets aftenovergang planlagt kl. %1

[ctx: Status; placeholder is a time]
en: Night Light morning transition scheduled for %1
da: Nattelysets morgenovergang planlagt kl. %1

en: Scroll to adjust screen brightness
da: Rul for at justere skærmens lysstyrke

en: Middle-click to suspend Night Light
da: Midterklik for at suspendere nattelys

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Night Light…
da: Indstil nattelys…

[ctx: Night light status]
en: Suspended
da: Suspenderet

[ctx: Night light status]
en: Unavailable
da: Utilgængelig

[ctx: Night light status]
en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

[ctx: Night light status]
en: Not running
da: Kører ikke

[ctx: Night light status]
en: On
da: Til

[ctx: Night light phase]
en: Morning Transition
da: Morgenovergang

[ctx: Night light phase]
en: Day
da: Dag

[ctx: Night light phase]
en: Evening Transition
da: Aftenovergang

[ctx: Night light phase]
en: Night
da: Nat

[ctx: @action:button Night Light]
en: Suspend
da: Suspendér

en: Configure…
da: Indstil…

en: Enable and Configure…
da: Aktivér og indstil…

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day complete by:
da: Overgang til dag færdig kl.:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night scheduled for:
da: Overgang til nat planlagt kl.:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to night complete by:
da: Overgang til nat færdig kl.:

[ctx: Label for a time]
en: Transition to day scheduled for:
da: Overgang til dag planlagt kl.:

en: Keyboard Backlight
da: Tastaturets baglys

en: Keyboard Color
da: Tastaturfarve

en: Night Light
da: Nattelys
