plasma_engine_weather - en to tr translation catalogue (808 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
tr: açık

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
tr: aralıklarla açık

[ctx: weather condition]
en: clear sky
tr: açık gökyüzü

[ctx: weather condition]
en: cloudy
tr: bulutlu

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
tr: bulutlu, dolu ile

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
tr: bulutlu, yoğun kar ile

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
tr: bulutlu, hafif kar ile

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
tr: bulutlu, sulusepken ile

[ctx: weather condition]
en: drizzle
tr: çiseleyen yağmur

[ctx: weather condition]
en: fog
tr: sis

[ctx: weather condition]
en: foggy
tr: sisli

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
tr: gri bulutlu

[ctx: weather condition]
en: hail
tr: dolu

[ctx: weather condition]
en: hail shower
tr: sağanak dolu

[ctx: weather condition]
en: hail showers
tr: sağanak dolu

[ctx: weather condition]
en: hazy
tr: puslu

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
tr: şiddetli yağmur

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
tr: şiddetli sağanak yağmur

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
tr: şiddetli sağanak yağmur

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
tr: şiddetli sağanak

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
tr: şiddetli sağanak

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
tr: yoğun kar

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
tr: yoğun sağanak kar

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
tr: yoğun sağanak kar

[ctx: weather condition]
en: light cloud
tr: hafif bulutlu

[ctx: weather condition]
en: light rain
tr: hafif yağmur

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
tr: hafif sağanak yağmur

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
tr: hafif sağanak yağmur

[ctx: weather condition]
en: light shower
tr: hafif sağanak

[ctx: weather condition]
en: light showers
tr: hafif sağanak

[ctx: weather condition]
en: light snow
tr: hafif kar

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
tr: hafif sağanak kar

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
tr: hafif sağanak kar

[ctx: weather condition]
en: mist
tr: sis

[ctx: weather condition]
en: misty
tr: sisli

[ctx: weather condition]
en: N/A
tr: Yok

[ctx: weather condition]
en: na
tr: yok

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
tr: parçalı bulutlu

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
tr: kum fırtınası

[ctx: weather condition]
en: sleet
tr: sulusepken

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
tr: sağanak sulusepken

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
tr: sağanak sulusepken

[ctx: weather condition]
en: sunny
tr: güneşli

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
tr: aralıklarla güneşli

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
tr: ağır bulutlu

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
tr: gök gürültülü fırtına

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
tr: gök gürültülü sağanak

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
tr: gök gürültülü sağanak

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
tr: tropik fırtına

[ctx: weather condition]
en: white cloud
tr: beyaz bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: clear
tr: açık

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
tr: aralıklarla açık

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
tr: açık gökyüzü

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
tr: bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
tr: bulutlu, dolu ile

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
tr: bulutlu, yoğun kar ile

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
tr: bulutlu, hafif kar ile

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
tr: bulutlu, sulusepken ile

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
tr: çiseleyen yağmur

[ctx: weather forecast]
en: fog
tr: sis

[ctx: weather forecast]
en: foggy
tr: sisli

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
tr: gri bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: hail
tr: dolu

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
tr: sağanak dolu

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
tr: sağanak dolu

[ctx: weather forecast]
en: hazy
tr: puslu

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
tr: şiddetli yağmur

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
tr: şiddetli sağanak yağmur

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
tr: şiddetli sağanak yağmur

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
tr: şiddetli sağanak

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
tr: şiddetli sağanak

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
tr: şiddetli kar

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
tr: şiddetli sağanak kar

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
tr: şiddetli sağanak kar

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
tr: hafif bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: light rain
tr: hafif yağmur

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
tr: hafif sağanak yağmur

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
tr: hafif sağanak yağmur

[ctx: weather forecast]
en: light shower
tr: hafif sağanak

[ctx: weather forecast]
en: light showers
tr: hafif sağanak

[ctx: weather forecast]
en: light snow
tr:  hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
tr: hafif sağanak kar

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
tr: hafif sağanak kar

[ctx: weather forecast]
en: mist
tr: sis

[ctx: weather forecast]
en: misty
tr: sisli

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
tr: parçalı bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
tr: kum fırtınası

[ctx: weather forecast]
en: sleet
tr: sulu sepken

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
tr: sulu sepken sağanak

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
tr: sulu sepken sağanak

[ctx: weather forecast]
en: sunny
tr: güneşli

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
tr: aralıklarla güneşli

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
tr: ağır bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
tr: gök gürültülü fırtına

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
tr: gök gürültülü sağanak

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
tr: gök gürültülü sağanak

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
tr: tropik fırtına

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
tr: beyaz bulutlu

[ctx: visibility]
en: Excellent
tr: Mükemmel

[ctx: visibility]
en: Very Good
tr: Çok İyi

[ctx: visibility]
en: Good
tr: İyi

[ctx: visibility]
en: Moderate
tr: Orta

[ctx: visibility]
en: Poor
tr: Zayıf

[ctx: visibility]
en: Very Poor
tr: Çok Zayıf

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
tr: Tipi

[ctx: weather condition]
en: Clear
tr: Açık

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
tr: Bulutlu

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
tr: Azalan Bulutlar

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
tr: Yakın Yağış

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
tr: Etkili Kar Yağışı

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
tr: Çiseleyen Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Dust
tr: Toz

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
tr: Toz Hortumu

[ctx: weather condition]
en: Fog
tr: Sisli

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
tr: İstasyon Yakınında Sis Bankı

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
tr: Buz Biriktiren Sis

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
tr: Sis Örtüsü

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
tr: Çiseleyen Buz

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
tr: Donmuş yağmur

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
tr: Huni Bulutu

[ctx: weather condition]
en: Hail
tr: Dolu

[ctx: weather condition]
en: Haze
tr: Pus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
tr: Yoğun Tipi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
tr: Yoğun Etkili Kar Yağışı

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
tr: Şiddetli Çiseleyen Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
tr: Şiddetli Dolu

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
tr: Şiddetli Karışık Yağmur ve Çiselti

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
tr: Şiddetli Karla Karışık Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
tr: Şiddetli Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
tr: Şiddetli Yağmur ve Kar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
tr: Şiddetli Sağanak

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
tr: Şiddetli Kar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
tr: Şiddetli Lapa Kar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
tr: Şiddetli Tipi

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
tr: Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Dolu

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
tr: Buz Kristalleri

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
tr: Buz Pelteleri

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
tr: Artan Bulutlar

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
tr: Hafif Çiseleyen Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
tr: Hafif Çiseleyen Buz

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
tr: Hafif Donan Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
tr: Hafif Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
tr: Hafif Sağanak

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
tr: Hafif Kar

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
tr: Hafif Lapa Kar

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
tr: Hafif Sağanak

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
tr: Şimşek Görünümü

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
tr: Genelde Açık

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
tr: Genellikle Güneşli

[ctx: weather condition]
en: Mist
tr: Duman

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
tr: Karışık Yağmur ve Çiselti

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
tr: Sağanak Karla Karışık Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
tr: Genelde Bulutlu

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
tr: Bildirilmedi

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
tr: Parçalı Bulutlu

[ctx: weather condition]
en: Rain
tr: Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
tr: Yağmur ve Kar

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
tr: Sağanak

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
tr: Yakın Zamanda Çiseleyen Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
tr: Yakın Zamanda Toz veya Kum Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
tr: Yakın Zamanda Sis

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
tr: Yakın Zamanda Donan Yağış

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
tr: Yakın Zamanda Dolu

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
tr: Yakın Zamanda Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
tr: Yakın Zamanda Yağmur ve Kar

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
tr: Yakın Zamanda Sağanak

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
tr: Yakın Zamanda Kar

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
tr: Yakın Zamanda tipi

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
tr: Yakın Zamanda Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
tr: Yakın Zamanda Gök Gürültülü Fırtına ve Dolu

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
tr: Yakın Zamanda Şiddetli Dolu ile Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
tr: Yakın Zamanda Şiddetli Yağmur ile Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
tr: Yakın Zamanda Yağmurla birlikte Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
tr: Kum veya Toz Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
tr: Şiddetli Kum veya Toz Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
tr: Yüzeysel Sis

[ctx: weather condition]
en: Smoke
tr: Duman

[ctx: weather condition]
en: Snow
tr: Kar

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
tr: Kar Kristalleri

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
tr: Kar Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Squalls
tr: Rastgele

[ctx: weather condition]
en: Sunny
tr: Güneşli

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
tr: Dolu ile Beraber Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
tr: Yağmur ile Beraber Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
tr: Hafif Yağmurlu Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
tr: Ağır Sağanak Yağmurlu Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
tr: Kum veya Toz Fırtınası ile Beraber Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
tr: Yağışsız Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Tornado
tr: Bora

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
tr: Birkaç bulut

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
tr: Az miktarda kar

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
tr: Buz taneleri ile karışık az miktarda kar

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
tr: Az miktarda kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
tr: Az miktarda kar veya gök gürültülü yağmur

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
tr: Az miktarda yağmur veya hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
tr: Az miktarda yağmur veya karla karışık yağmur

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
tr: Az miktarda sağanak

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
tr: Biraz sağanak veya çiseleyen yağmur

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
tr: Az miktarda sağanak veya gök gürültülü sağanak

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
tr: Az miktarda sağanak  veya gök gürültülü fırtına

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
tr: Az miktarda gök gürültülü sağanak

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
tr: Az miktarda gök gürültülü fırtına

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
tr: Az miktarda sulu kar

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
tr: Az miktarda sulu kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
tr: Güneş ve bulut karışımı

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
tr: Şiddetli kar fırtınası

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
tr: Çiseleyen yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz ile karışık çiseleyen yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
tr: Yağmur ile karışık çiselti olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
tr: Yağmur veya çiselti olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
tr: Hafif kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
tr: Bazen ağırlaşan hafif kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
tr: Buz parçacıklarıyla karışık hafif kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
tr: Buz parçacıkları veya hafif kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
tr: Hafif kar veya yağmur ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
tr: Hafif kar veya gök gürültülü yağmur ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
tr: Donan yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
tr: Karla karışık donan yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
tr: Yağmur veya donan yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
tr: Kar veya donan yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
tr: Hafif yağmur ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
tr: Hafif kar veya tipi olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz ile karışık hafif kar olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
tr: Buz parçacıkları ile karışık hafif yağmur ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
tr: Yağmurla karışık hafif kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
tr: Donan yağmur veya hafif kar olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
tr: Hafif yağmur veya buz parçacıkları ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
tr: Hafif yağmur veya kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
tr: Hafif ıslak kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
tr: Yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
tr: Bazen şiddetlenen yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
tr: Karla karışık yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
tr: Yağmur veya çiselti olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
tr: Donan yağmur veya yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
tr: Yağmur veya kar olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
tr: Yağmur veya hafif kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
tr: Yağmur veya ıslak hafif kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
tr: Şiddetli gök gürültülü fırtına ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
tr: Sağanak ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
tr: Bazen şiddetlenen sağanak ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
tr: Bazen şiddetlenen sağanak  ve gök gürültülü sağanak ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
tr: Bazen şiddetlenen sağanak veya gök gürültülü fırtına ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
tr: Sağanak veya çiseleme ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
tr: Sağanak veya gök gürültülü sağanak ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
tr: Sağanak veya gök gürültülü fırtına ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
tr: Kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
tr: Kar ve tipi ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz ile karışık kar olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
tr: Donan yağmur ile karışık kar olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
tr: Karla karışık yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
tr: Yağmur veya kar olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
tr: Düzensiz kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
tr: Gök gürültülü sağanak ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
tr: Gök gürültülü fırtına ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
tr: Gök gürültülü fırtına ve dolu ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
tr: Islak kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
tr: Bazen şiddetlenen ıslak kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
tr: Islak kar veya yağmur ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
tr: Islak kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
tr: Yağmurla karışık ıslak kar ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
tr: Islak kar veya yağmur ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Clear
tr: Açık

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
tr: Açılıyor

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
tr: Bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
tr: Parçalı bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
tr: Genelde bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
tr: Bulutlu aralıklar

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
tr: Güneşli aralıklarla bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
tr: Çiseleme

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz ile karışık çiseleyen yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
tr: Yağmurla karışık çiseleme

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz veya çiseleyen yağmur olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
tr: Çiseleme veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
tr: Hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
tr: Bazen şiddetlenen hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
tr: Bazen şiddetlenen hafif kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
tr: Buz parçacıkları ile karışık hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
tr: Hafif kar veya buz parçacıkları

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
tr: Hafif kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
tr: Hafif kar veya gök gürültülü sağanak

[ctx: weather forecast]
en: Fog
tr: Sis

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
tr: Sis oluşmakta

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
tr: Sis dağılmakta

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
tr: Sis örtüsü

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
tr: Donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
tr: Buz parçacıkları ile birlikte donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
tr: Yağmurla karışık donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
tr: Karla karışık donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
tr: Buz parçacıkları veya donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
tr: Donmuş yağmur veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
tr: Donmuş yağmur veya kar

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
tr: Buzlu sis

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
tr: Buzlu sis gelişmekte

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
tr: Buzlu sis dağılmakta

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
tr: Buz parçacıkları

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
tr: Donmuş yağmurla karışık buz parçacıkları

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
tr: Karla karışık buz parçacıkları

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
tr: Buz parçacıkları veya donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
tr: Kar veya buz parçacıkları

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
tr: Artan bulutluluk

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
tr: Artan bulutlar

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
tr: Hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
tr: Hafif kar ve tipi

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
tr: Hafif kar veya tipi

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
tr: Hafif kar ve tipi

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz ile karışık hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
tr: Hafif karla karışık donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
tr: Hafif karla karışık buz parçacıkları

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
tr: Hafif karla karışık yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz veya hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
tr: Hafif kar veya donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
tr: Hafif kar veya buz parçacıkları

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
tr: Hafif kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
tr: Hafif ıslak kar

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
tr: Hafif ıslak kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
tr: Yerel düzensiz kar

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
tr: Tipiye yakın

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
tr: Bulutla kaplı

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
tr: Çiseleme dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz ile karışık çiseleyen yağmur dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
tr: Yağmur ile karışık çiselti dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz veya çiseleyen yağmur dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
tr: Yağmur veya çiselti dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
tr: Çiseleyen yağmur veya buz dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
tr: Yağmur veya çiselti dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
tr: Çiseleyen yağmur dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
tr: Buz topaklarıyla karışık çiseleyen buz dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
tr: Yağmurla karışık çiseleyen buz dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
tr: Karla karışık çiseleyen buz dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
tr: Buz topakları veya çiseleyen buz dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
tr: Yağmur veya çiseleyen buz dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
tr: Kar veya çiseleyen buz dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
tr: Buz topakları dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
tr: Çiseleyen buzla karışık buz topakları dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
tr: Karla karışık buz topakları dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
tr: Çiseleyen buz veya buz topakları dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
tr: Kar veya buz topakları dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
tr: Hafif kar dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
tr: Tipi ve hafif kar dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
tr: Tipi ve hafif kar dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
tr: Tipi ve hafif kar dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz ile karışık hafif kar dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
tr: Çiseleyen buz ile karışık hafif kar dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
tr: Buz topakları ile karışık hafif kar dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
tr: Yağmurla karışık hafif kar dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
tr: Çiseleyen buz veya hafif kar dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
tr: Donan yağmur veya hafif kar dönemleri

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
tr: Aralıklı hafif kar veya buz parçacıkları

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
tr: Aralıklı hafif kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
tr: Aralıklı hafif ıslak kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
tr: Yağmurla karışık, aralıklı ıslak kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
tr: Aralıklı ıslak kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
tr: Aralıklı yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
tr: Donmuş yağmurla karışık, aralıklı yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
tr: Karla karışık, aralıklı yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
tr: Aralıklı yağmur veya çiseleme

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
tr: Aralıklı yağmur veya donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
tr: Aralıklı yağmur veya kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
tr: Aralıklı yağmur veya gök gürültülü sağanak

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
tr: Aralıklı yağmur veya gök gürültülü fırtına

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
tr: Aralıklı kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
tr: Aralıklı kar ve tipi

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
tr: Aralıklı kar, tipi ve rüzgârlı kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
tr: Aralıklı kar ve rüzgârlı kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
tr: Donmuş çiseleme ile karışık, aralıklı kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
tr: Donmuş yağmurla karışık, aralıklı kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
tr: Buz parçalarıyla karışık, aralıklı kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
tr: Yağmurla karışık, aralıklı kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
tr: Donmuş çiseleme veya aralıklı kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
tr: Aralıklı kar veya donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
tr: Aralıklı kar veya buz parçacıkları

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
tr: Aralıklı kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
tr: Aralıklı ıslak kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
tr: Yağmurla karışık, aralıklı ıslak kar

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
tr: Aralıklı ıslak kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Rain
tr: Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
tr: Bazen şiddetlenen yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
tr: Donmuş yağmurla karışık, bazen şiddetlenen yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
tr: Karla karışık, bazen şiddetlenen yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
tr: Bazen şiddetlenen yağmur veya çiseleme

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
tr: Bazen şiddetlenen yağmur veya donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
tr: Bazen şiddetlenen yağmur veya kar

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
tr: Bazen şiddetlenen yağmur veya gök gürültülü sağanak

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
tr: Bazen şiddetlenen yağmur veya gök gürültülü fırtına

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
tr: Donmuş yağmurla karışık yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
tr: Karla karışık yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
tr: Yağmur veya çiseleme

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
tr: Yağmur veya donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
tr: Yağmur veya kar

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
tr: Yağmur veya gök gürültülü sağanak

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
tr: Yağmur veya gök gürültülü fırtına

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
tr: Yağmur veya hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
tr: Yağmur veya ıslak hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: Showers
tr: Sağanak

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
tr: Bazen şiddetli sağanak

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
tr: Bazen şiddetli sağanak veya gök gürültülü sağanak

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
tr: Bazen şiddetli sağanak veya gök gürültülü sağanak

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
tr: Sağanak veya çiseleme

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
tr: Sağanak veya gök gürültülü sağanak

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
tr: Sağanak veya gök gürültülü fırtına

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
tr: Duman

[ctx: weather forecast]
en: Snow
tr: Kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
tr: Kar ve tipi

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
tr: Kar, tipi ve rüzgârlı kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
tr: Kar ve rüzgârlı kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
tr: Bazen şiddetli kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
tr: Bazen şiddetli kar ve tipi

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
tr: Bazen şiddetli kar ve rüzgârlı kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
tr: Donmuş çiseleme ile karışık, bazen şiddetli kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
tr: Donmuş yağmur ile karışık, bazen şiddetli kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
tr: Buz parçacıklarıyla karışık, bazen şiddetli kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
tr: Yağmurla karışık, bazen şiddetli kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
tr: Donmuş yağmur veya bazen şiddetli kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
tr: Buz parçacıkları veya bazen şiddetli kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
tr: Bazen şiddetli kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
tr: Donmuş çiseleme ile karışık kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
tr: Donmuş yağmurla karışık kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
tr: Buz parçalarıyla karışık kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
tr: Yağmurla karışık kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
tr: Kar veya donmuş çiseleme

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
tr: Kar veya donmuş yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
tr: Kar veya buz parçacıkları

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
tr: Kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
tr: Düzensiz kar

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
tr: Güneşli

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
tr: Genellikle güneşli

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
tr: Bulutlu aralıklarla güneşli

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
tr: Gök gürültülü fırtına

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
tr: Gök gürültülü fırtına ve dolu ihtimali

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
tr: Islak hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
tr: Bazen şiddetli ıslak hafif kar

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
tr: Bazen şiddetli ıslak hafif kar veya sağanak yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
tr: Islak hafif kar veya sağanak yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
tr: Islak kar

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
tr: Bazen şiddetli ıslak kar

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
tr: Yağmurla karışık, bazen şiddetli ıslak kar

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
tr: Yağmurla karışık ıslak kar

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
tr: Islak kar veya yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Windy
tr: Rüzgârlı

[ctx: Short for Today]
en: Today
tr: Bugün

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
tr: Bu gece

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
tr: BBC Hava’dan Veriler

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
tr: Cts

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
tr: Paz

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
tr: Pts

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
tr: Sal

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
tr: Çar

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
tr: Per

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
tr: Cu

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
tr: Kaynak: Deutscher Wetterdienst

en: N/A
tr: Mevcut değil

en: day
tr: gün

[ctx: Short for tonight]
en: nite
tr: gece

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
tr: Eser

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
tr: Veri: Environment and Climate Change Canada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
tr: Veri: NOAA Ulusal Hava Hizmetleri

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
tr: , sonrasında

[ctx: weather condition]
en: few clouds
tr: birkaç bulut

[ctx: weather condition]
en: overcast
tr: bulutlu

[ctx: weather condition]
en: haze
tr: pus

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
tr: buzlu sisli

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
tr: hafif çiseleme

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
tr: şiddetli çiseleme

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
tr: dondurucu çiseleme

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
tr: şiddetli dondurucu çiseleme

[ctx: weather condition]
en: rain
tr: yağmur

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
tr: yağmur

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
tr: hafif donan yağmur

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
tr: donmuş yağmur

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
tr: hafif sağanak yağmur

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
tr: şiddetli sağanak yağmur

[ctx: weather condition]
en: snow
tr: kar

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
tr: kar

[ctx: weather condition]
en: showers
tr: sağanak

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
tr: hafif sağanak kar

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
tr: şiddetli sağanak kar

[ctx: weather condition]
en: snow showers
tr: sağanak kar

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
tr: hafif gök gürültülü fırtına

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
tr: şiddetli gök gürültülü fırtına

en: Day
tr: Gündüz

en: Night
tr: Gece

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
tr: Birkaç Bulut

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
tr: Birkaç Bulut ve Esinti

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
tr: Birkaç Bulut ve Rüzgar

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
tr: Birkaç Bulut ve Pus

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
tr: Esintili Toz

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
tr: Esintili Kum

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Esintili Kar

[ctx: weather condition]
en: Breezy
tr: Esintili

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
tr: Açık ve Esintili

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
tr: Açık ve Puslu

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
tr: Çiselemeli Sisli

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
tr: Çiselemeli Sisli/Buğulu

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
tr: Çiselemeli Buz Parçacıkları

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
tr: Çiselemeli Kar

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
tr: Toz/Kum Girdapları

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Toz/Kum Girdapları

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
tr: Toz Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Toz Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Fair
tr: Güzel

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
tr: Güzel ve Esintili

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
tr: Güzel ve Rüzgârlı

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
tr: Hafif Sisli ve Güzel

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Sisli

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
tr: Sisli/Puslu

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
tr: Donmuş Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Donmuş Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
tr: Donmuş Çiselemeli Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
tr: Donmuş Çiselemeli Kar

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
tr: Donmuş Sis

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Donmuş Sis

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
tr: Donmuş Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Donmuş Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
tr: Donmuş Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
tr: Donmuş Yağmur-Kar

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
tr: Çevrede Huni Bulutu

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
tr: Sağanak Dolu

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
tr: Şiddetli Çiselemeli Sis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
tr: Şiddetli Çiselemeli Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
tr: Şiddetli Çiselemeli Buz Parçacıkları

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
tr: Şiddetli Çiselemeli Kar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
tr: Şiddetli Toz Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
tr: Şiddetli Donmuş Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
tr: Şiddetli Donmuş Çiselemeli Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
tr: Şiddetli Donmuş Çiselemeli Kar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
tr: Şiddetli Donmuş Sis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
tr: Şiddetli Donmuş Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
tr: Şiddetli Donmuş Yağmur Yağışı

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
tr: Şiddetli Donmuş Yağmur-Kar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
tr: Şiddetli Buz Parçacıkları

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
tr: Şiddetli Buz Parçacıkları Çiselemesi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
tr: Şiddetli Buz Parçacıkları Yağmuru

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
tr: Şiddetli Yağmur Sisi

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
tr: Şiddetli Yağmur Sisi/Pusu

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
tr: Şiddetli Yağmurlu Donmuş Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
tr: Şiddetli Yağmurlu Donmuş Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
tr: Şiddetli Yağmurlu Buz Parçacıkları

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
tr: Şiddetli Sağanak Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
tr: Şiddetli Sağanak Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
tr: Şiddetli Yağmurlu Kar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
tr: Şiddetli Kum Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
tr: Şiddetli Sağanak Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
tr: Şiddetli Sağanak Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
tr: Şiddetli Sağanak Kar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
tr: Şiddetli Sağanak Karlı Sis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
tr: Şiddetli Sağanak Karlı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
tr: Şiddetli küçük Dolu/Kar Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
tr: Şiddetli Karlı Rüzgârlı Kar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
tr: Şiddetli Karlı Sis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
tr: Şiddetli Karlı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
tr: Şiddetli Karlı Donmuş Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
tr: Şiddetli Karlı Donmuş Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
tr: Şiddetli Kar Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
tr: Şiddetli Karlı Düşük Kar Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
tr: Şiddetli Karlı Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
tr: Şiddetli Sağanak Kar

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
tr: Şiddetli Sağanak Karlı Sis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
tr: Şiddetli Sağanak Karlı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmurlu Sis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Fırtınalı Sis ve Rüzgârlı

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmurlu Dolu

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmurlu Dolulu Sis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Yağmurlu Dolulu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Yağmurlu Dolulu Hafif Sis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmurlu Hafif Sis

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmurlu Küçük Sis/Kar Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
tr: Şiddetli Gök Gürültülü Fırtınalı Kar

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
tr: Buz Taneli Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Buz Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
tr: Buz Taneli Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
tr: Hafif Çiselemeli Sis

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
tr: Hafif Çiselemeli Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
tr: Hafif Çiselemeli Buz Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
tr: Hafif Çiselemeli Kar

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
tr: Hafif Donmuş Çiselemeli Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
tr: Hafif Donmuş Çiselemeli Kar

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
tr: Hafif Donmuş Sis

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
tr: Hafif Donmuş Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
tr: Hafif Donmuş Yağmurlu Kar

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
tr: Hafif Buz Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
tr: Hafif Buz Taneli Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
tr: Hafif Buz Taneli Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
tr: Hafif Yağmurlu ve Esintili

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
tr: Hafif Yağmurlu Sis

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
tr: Hafif Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
tr: Hafif Yağmurlu Donmuş Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
tr: Hafif Yağmurlu Donmuş Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
tr: Hafif Yağmurlu Buz Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
tr: Hafif Sağanak Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
tr: Hafif Sağanak Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
tr: Hafif Yağmurlu Kar

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
tr: Hafif Sağanak Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
tr: Hafif Sağanak Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
tr: Hafif Sağanak Kar

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
tr: Hafif Sağanak Karlı Sis

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
tr: Hafif Sağanak Karlı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
tr: Hafif Küçük Dolu/Kar Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
tr: Hafif Karlı Rüzgârlı Kar

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
tr: Hafif Karlı Rüzgârlı Karlı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
tr: Hafif Karlı Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
tr: Hafif Karlı Sis

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
tr: Hafif Karlı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
tr: Hafif Karlı Donmuş Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
tr: Hafif Karlı Donmuş Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
tr: Hafif Kar Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
tr: Hafif Karlı Düşük Kar Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
tr: Hafif Karlı Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
tr: Hafif Sağanak Kar

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
tr: Hafif Sağanak Karlı Sis

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
tr: Hafif Sağanak Karlı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
tr: Hafif Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
tr: Hafif Gök Görültülü Yağmurlu Sis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
tr: Hafif Gök Gürültülü Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
tr: Hafif Gök Gürültülü Yağmurlu Dolu

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
tr: Hafif Gök Gürültülü Yağmurlu Dolulu Sis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
tr: Hafif Gök Gürültülü Yağmurlu Dolulu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
tr: Hafif Gök Gürültülü Yağmurlu Dolulu Hafif Sis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
tr: Hafif Gök Gürültülü Yağmurlu Hafif Sis

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
tr: Hafif Gök Gürültülü Yağmurlu Küçük Sis/Kar Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
tr: Hafif Gök Gürültülü Kar

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
tr: Hafif Toz Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
tr: Hafif Kum Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
tr: Hafif Kar Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
tr: Çoğunlukla Açık

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
tr: Çoğunlukla Bulutlu ve Esintili

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
tr: Çoğunlukla Bulutlu ve Rüzgârlı

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
tr: Çoğunlukla Bulutlu ve Puslu

[ctx: weather condition]
en: Overcast
tr: Bulutlu

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
tr: Bulutlu ve Esintili

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
tr: Bulutlu ve Rüzgârlı

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
tr: Hafif Sisli Bulutlu

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
tr: Kısmi Sis

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Kısmi Sis

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
tr: Parçalı Bulutlu ve Esintili

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
tr: Parçalı Bulutlu ve Rüzgârlı

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
tr: Parçalı Bulutlu ve Puslu

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
tr: Örtülü Donmuş Sis

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
tr: Sis Örtüsü

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Sis Örtüsü

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
tr: Yağmurlu Sis

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
tr: Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
tr: Yağmurlu Donan Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
tr: Yağmurlu Donan Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
tr: Yağmurlu Buz Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
tr: Sağanak Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
tr: Sağanak Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Sağanak Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
tr: Görüş Alanı içinde Sağanak Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
tr: Yağmurlu Kar

[ctx: weather condition]
en: Sand
tr: Kum

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
tr: Kum Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Kum Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Yüzeysel Sis

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
tr: Sağanak Dolu

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
tr: Sağanak Buz Parçaları

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
tr: Görüş Alanı İçinde Sağanak Sis

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
tr: Görüş Alanı içinde Sağanak Kar

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
tr: Sağanak Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
tr: Sağanak Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Sağanak Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
tr: Görüş Alanı içinde Sağanak Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
tr: Sağanak Kar

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
tr: Sağanak Karlı Sis

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
tr: Sağanak Karlı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
tr: Küçük Dolu/Kar Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
tr: Karlı Rüzgârlı Kar

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
tr: Karlı Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
tr: Karlı Sis

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
tr: Karlı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
tr: Karlı Donmuş Çiseleme

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
tr: Karlı Donmuş Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
tr: Karlı Düşük Kar Fırtınası

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
tr: Karlı Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
tr: Sağanak Kar

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
tr: Sağanak Karlı Sis

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
tr: Sağanak Karlı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Sağanak Kar

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
tr: Görüş Alanı içinde Sağanak Karlı Sis

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
tr: Görüş Alanı içinde Sağanak Karlı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Dolu

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Gök Gürültülü Fırtınalı Dolu

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
tr: Görüş Alanı içinde Gök Gürültülü Fırtınalı Hafif Sisli Dolu

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Şiddetli Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Şiddetli Yağmurlu Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Şiddetli Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Şiddetli Yağmurlu Hafif Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Şiddetli Yağmurlu Dolulu Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Şiddetli Yağmurlu dolulu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
tr: Gök Gürültülü Şiddetli Yağmurlu Dolulu Pus

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Şiddetli Yağmurlu Pus

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Buz Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
tr: Görüş Alanı içinde Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
tr: Görüş Alanı içinde Gök Gürültülü Fırtınalı Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
tr: Görüş Alanı içinde Gök Gürültülü Fırtınalı Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
tr: Görüş Alanı içinde Gök Gürültülü Fırtınalı Dolu

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
tr: Görüş Alanı içinde Gök Gürültülü Fırtınalı Dolulu Hafif Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
tr: Görüş Alanı içinde Gök Gürültülü Fırtınalı Hafif Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Hafif Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Hafif Yağmurlu Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Hafif Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Hafif Yağmurlu Dolu

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Hafif Yağmurlu Dolulu Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Hafif Yağmurlu Dolulu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Hafif Yağmurlu Dolulu Hafif Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Hafif Yağmurlu Hafif Sis

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmur

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmurlu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmurlu Dolulu Sis/Pus

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Yağmurlu Küçük Dolu/Kar Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
tr: Görüş Alanı İçinde Gök Gürültülü Fırtınalı Sağanak

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
tr: Görüş Alanı içinde Gök Gürültülü Fırtınalı Sağanaklı Dolu

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Küçük Dolu/Kar Taneleri

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
tr: Gök Gürültülü Fırtınalı Kar

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
tr: Kasırga/Su Fışkırması

[ctx: weather condition]
en: Windy
tr: Rüzgârlı

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
tr: Buz Kristalleri

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
tr: Volkanik Kül

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
tr: Su Fışkırması

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
tr: Donmuş Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Frost
tr: Buzlu

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
tr: Düşük Gök gürültülü Fırtına İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
tr: Gök Gürültülü Fırtına İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
tr: Muhtemel gök gürültülü fırtına

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
tr: Ciddi Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
tr: Az Kar/Sepken Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
tr: Kar/Karla Karışık Yağmur İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
tr: Muhtemel Kar/Sulu Sepken

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
tr: Kar/Sulu Sepken

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
tr: Az Yağmur/Sepken Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
tr: Yağmur/Karla Karışık Yağmur İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
tr: Muhtemel Yağmur/Sulu Sepken

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
tr: Yağmur/Karla Karışık Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
tr: Yağmur/Donmuş Yağmur Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
tr: Yağmur/Donmuş Yağmur İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
tr: Muhtemel Yağmur/Donmuş Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
tr: Yağmur/Donmuş Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
tr: Olası Rüzgarlı Karla Karışık Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
tr: Dondurucu Karla Karışık Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
tr: Az Donmuş Çiseleme Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
tr: Donmuş Çiseleme İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
tr: Muhtemel Donmuş Çiseleme

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
tr: Donmuş Çiseleme

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
tr: Az Donmuş Yağmur Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
tr: Donmuş Yağmur İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
tr: Muhtemel Donmuş Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
tr: Donmuş Yağmur Yağışı

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
tr: Az Yağmur Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
tr: Yağmur/Kar İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
tr: Muhtemel Yağmur/Kar

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
tr: Yağmur/Kar

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
tr: Az Kar Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
tr: Kar İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
tr: Muhtemel Kar

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
tr: Şiddetli Kar

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
tr: Az Hafif Kar Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
tr: Hafif Kar İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
tr: Muhtemel Hafif Kar

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
tr: Az Sağanak Kar Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
tr: Sağanak Kar İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
tr: Muhtemel Sağanak Kar

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
tr: Sağanak Kar Yağışı

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
tr: Az Çiseleme Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
tr: Çiseleme İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
tr: Muhtemel Çiseleyen Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
tr: Az Yağmur Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
tr: Yağmur İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
tr: Muhtemel Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
tr: Şiddetli Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
tr: Az Sağanak Kar Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
tr: Sağanak Yağmur İhtimali

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
tr: Muhtemel Sağanak Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
tr: Sağanak Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
tr: Karla Larışık Yağmur

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
tr: Donmuş Sis

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
tr: Buzlu Sis

[ctx: weather forecast]
en: Haze
tr: Puslu

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
tr: Esintili Kum

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
tr: Esintili Toz

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
tr: Esintili Kar

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
tr: Yoğun Sis

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
tr: Rüzgarlı

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
tr: Esintili

[ctx: weather forecast]
en: Cold
tr: Soğuk

[ctx: weather forecast]
en: Hot
tr: Sıcak

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
tr: Genelde Bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
tr: Parçalı Bulutlu

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
tr: Genellikle Güneşli

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
tr: Kısmi Güneşli

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
tr: Artan Bulutlar

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
tr: Bulutlanıyor

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
tr: Kademeli Olarak Açılıyor

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
tr: Geç Açılıyor

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
tr: Azalan Bulutlar

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
tr: Güneş açıyor

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
tr: Çoğunlukla Açık

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
tr: Sağanak ve Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
tr: Düşük Olasılıklı Sağanak ve Gök Gürültülü Fırtına

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
tr: Sağanak ve Gök Gürültülü Fırtına Olasılığı

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
tr: Büyük Olasılıkla Sağanak ve Gök Gürültülü Fırtına
