plasma-desktop - en to pa translation catalogue (30 entries)

en: Color temperature begins changing to night time at %1 and is fully changed by %2
pa: ਰੰਗ ਤਾਪਮਾਨ ਰਾਤ ਦੇ ਸਮੇਂ ਲਈ %1 ਵਜੇ ਬਦਲਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ %2 ਵਜੇ ਤੱਕ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Color temperature begins changing to day time at %1 and is fully changed by %2
pa: ਰੰਗ ਤਾਪਮਾਨ ਦਿਨ ਦੇ ਸਮੇਂ ਲਈ %1 ਵਜੇ ਬਦਲਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ %2 ਵਜੇ ਤੱਕ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

[ctx: @label:chooser Tap should be translated to mean touching using a touchscreen]
en: Tap to choose your location on the map.
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਉੱਤੇ ਆਪਣੇ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਚੁਣਨ ਲਈ ਛੂਹੋ।

[ctx: @label:chooser Click should be translated to mean clicking using a mouse]
en: Click to choose your location on the map.
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਉੱਤੇ ਆਪਣਾ ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Zoom in
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

[ctx: @info]
en: Modified from <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>World location map</link> by TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link>
pa: <link url='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_location_map_(equirectangular_180).svg'>ਸੰਸਾਰ ਟਿਕਾਣਾ ਨਕਸ਼ਾ</link> ਨੂੰ  TUBS / Wikimedia Commons / <link url='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</link> ਰਾਹੀਂ ਸੋਧਿਆ ਗਿਆ

[ctx: @label: textbox]
en: Latitude:
pa: ਵਿਥਕਾਰ:

[ctx: @label: textbox]
en: Longitude:
pa: ਲੰਬਕਾਰ:

en: The blue light filter makes the colors on the screen warmer.
pa: ਨੀਲੀ ਰੋਸ਼ਨੀ ਦੇ ਫਿਲਟਰ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਰੰਗਾਂ ਨੂੰ ਨਿੱਘਾ ਬਣਾਉਂਦੇ ਹਨ।

en: Day light temperature:
pa: ਦਿਨ ਦੇ ਰੰਗ ਦਾ ਤਾਪਮਾਨ:

[ctx: Night colour blue-ish; no blue light filter activated]
en: Cool (no filter)
pa: ਠੰਢਾ (ਕੋਈ ਫਿਲਟਰ ਨਹੀਂ)

[ctx: Night colour red-ish]
en: Warm
pa: ਨਿੱਘਾ

en: Night light temperature:
pa: ਰਾਤ ਦੇ ਰੰਗ ਦਾ ਤਾਪਮਾਨ:

en: Switching times:
pa: ਬਦਲਣ ਦੇ ਵੇਲੇ:

en: Always off
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਬੰਦ

en: Sunset and sunrise at current location
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣੇ ਮੁਤਾਬਕ ਸੂਰਜ-ਛਿਪਣ ਅਤੇ ਸੂਰਜ-ਚੜ੍ਹਨ

en: Sunset and sunrise at manual location
pa: ਖੁਦ ਚੁਣੇ ਟਿਕਾਣੇ ਮੁਤਾਬਕ ਸੂਰਜ-ਛਿਪਣ ਤੋਂ ਸੂਰਜ-ਚੜ੍ਹਨ

en: Custom times
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਵੇਲੇ

en: Always on night light
pa: ਰਾਤ ਦੇ ਰੰਗ ਹਮੇਸ਼ਾ ਚਾਲੂ

[ctx: @label The coordinates for the current location]
en: Current location:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣਾ:

en: Latitude: %1°   Longitude: %2°
pa: ਵਿਥਕਾਰ: %1° ਲੰਬਕਾਰ: %2°

en: Begin night light at:
pa: ਰਾਤ ਦੇ ਰੰਗ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ:

en: Begin day light at:
pa: ਦਿਨ ਦੇ ਰੰਗ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ:

en: Transition duration:
pa: ਬਦਲਾਅ ਅੰਤਰਾਲ:

en: %1 minute | %1 minutes
pa[0]: %1 ਮਿੰਟ
pa[1]: %1 ਮਿੰਟ

en: Input minutes - min. 1, max. 600
pa: ਇਨਪੁੱਟ ਮਿੰਟ - ਘੱਟੋ-ਘੱਟ 1, ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ 600

[ctx: @info:placeholder]
en: Locating…
pa: …ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: hour
pa: ਘੰਟਾ

[ctx: @info:tooltip Part of a control for setting a time]
en: minute
pa: ਮਿੰਟ
