plasma_applet_devicenotifier - en to nl translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
nl: %1 van %2 vrij

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
nl: Gebruiken…

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
nl: Verwijderen…

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
nl: Nog niet uitnemen! Er worden nog steeds bestanden overgezet…

en: Remove All
nl: Alles verwijderen

en: Click to safely remove all devices
nl: Klik om alle apparaten veilig te verwijderen.

en: No removable devices attached
nl: Geen verwijderbare apparaten aangekoppeld

en: No disks available
nl: Geen schijven beschikbaar

en: Most Recent Device
nl: Meest recente apparaat

en: No Devices Available
nl: Geen apparaten beschikbaar

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
nl: Verwijderbare apparaten configureren…

en: Removable Devices
nl: Verwijderbare apparaten

en: Non Removable Devices
nl: Niet-verwijderbare apparaten

en: All Devices
nl: Alle apparaten

en: Show popup when new device is plugged in
nl: Pop-up tonen wanneer een nieuw apparaat is aangesloten

en: Mount
nl: Aankoppelen

en: Open in File Manager
nl: In bestandsbeheerder openen

en: Mount and Open
nl: Aankoppelen en openen

en: Eject
nl: Uitwerpen

en: Safely remove
nl: Veilig verwijderen

en: Device Status
nl: Apparaatstatus

en: A device can now be safely removed
nl: Een apparaat kan nu veilig worden verwijderd

en: This device can now be safely removed.
nl: Dit apparaat kan nu veilig worden verwijderd.

en: You are not authorized to mount this device.
nl: U bent niet geautoriseerd om dit apparaat aan te koppelen.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
nl: U bent niet geautoriseerd om dit apparaat te verwijderen.

en: You are not authorized to eject this disc.
nl: U bent niet geautoriseerd om deze schijf uit te werpen.

en: Could not mount this device as it is busy.
nl: Kon dit apparaat niet aankoppelen omdat het bezig is.

en: One or more files on this device are open within an application.
nl: Een of meer bestanden op dit apparaat zijn in een toepassing geopend

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
nl[0]: Een of meer bestanden op dit apparaat zijn geopend in programma "%2".
nl[1]: Een of meer bestanden op dit apparaat zijn in een programma geopend "%2".

en: Could not mount this device.
nl: Kon dit apparaat niet aankoppelen.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
nl: Kon dit apparaat niet verwijderen.

en: Could not eject this disc.
nl: Kon deze schijf miet uitwerpen.
