kcm_autostart - en to nl translation catalogue (36 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
nl: "%1" is geen absolute url.

en: "%1" does not exist.
nl: "%1" bestaat niet.

en: "%1" is not a file.
nl: "%1" is geen bestand.

en: "%1" is not readable.
nl: "%1" is niet leesbaar.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
nl: Stoppen

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
nl: Starten

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
nl: Naam:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
nl: Laatst geactiveerd op:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
nl: Kon logs niet laden. Probeer vernieuwen.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
nl: Vernieuwen

en: Make Executable
nl: Uitvoerbaar maken

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
nl: Het bestand '%1' moet uitvoerbaar zijn om uitgevoerd te worden bij afmelden.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
nl: Het bestand '%1' moet uitvoerbaar zijn om uitgevoerd te worden bij aanmelden.

[ctx: @action:button menu button; add new application etc]
en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

[ctx: @action:inmenu completes: add new application]
en: Application…
nl: Toepassing…

[ctx: @action:inmenu completes: add new login script]
en: Login Script…
nl: Aanmeldscript…

[ctx: @action:inmenu completes: add new logout script]
en: Logout Script…
nl: Afmeldscript…

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
nl: %1 is nog niet automatisch gestart. Details zullen beschikbaar zijn nadat het systeem opnieuw is gestart.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
nl: Nog niet automatisch gestart

[ctx: @action:button]
en: See properties
nl: Zie eigenschappen

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
nl: Item verwijderen

en: Applications
nl: Toepassingen

en: Login Scripts
nl: Aanmeldscripts

en: Pre-startup Scripts
nl: Pre-opstartscripts

en: Logout Scripts
nl: Afmeldscripts

en: No user-specified autostart items
nl: Geen gebruikerspecifieke autostart items

[ctx: @info 'some' refers to autostart items]
en: Click the <interface>Add New</interface> button to add some
nl: Klik op de knop <interface>Nieuwe toevoegen…</interface> om er enige toe te voegen

en: Choose Login Script
nl: Aanmeldscript kiezen

en: Choose Logout Script
nl: Afmeldscript kiezen

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
nl: Actief

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
nl: Niet actief

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
nl: Bezig met starten

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
nl: Bezig met stoppen

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
nl: Mislukt

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
nl: Er deed zich een fout voor bij het ontvangen van een antwoord van de aanroep %1 van GetAll

en: Failed to open journal
nl: Journaal openen is mislukt
