plasma-desktop - en to sl translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
sl: Ime barvne sheme

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
sl: Enojni klik odpira datoteke

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
sl: Paket globalnega videza in občutka

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
sl: Paket globalnega videza in občutka, alternativni

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
sl: Hitrost animacije

en: Theme:
sl: Tema:

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
sl: Več nastavitev videza:

en: Animation speed:
sl: Hitrost animacije:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
sl: Počasna

[ctx: Animation speed]
en: Instant
sl: Hipna

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
sl: Klikanje na datoteke ali mape:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
sl: Jih izbere

en: Open by double-clicking instead
sl: Odpri z dvojnim klikom

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
sl: Jih odpre

en: Select by clicking on item's selection marker
sl: Izberi s klikom na označevalnik predmeta

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
sl: Več nastavitev obnašanja:

en: Most used pages:
sl: Najpogosteje uporabljane strani:
