kcm_activities - en to it translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
it: Per quanti mesi tenere la cronologia delle attività

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
it: Quali dati tenere nella cronologia delle attività

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
it: Elenco delle applicazioni la cui cronologia delle attività è da salvare

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
it: Elenco delle applicazioni la cui cronologia delle attività non è da salvare

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
it: Per sempre

en: Forget the last hour
it: Dimentica l'ultima ora

en: Forget the last two hours
it: Dimentica le ultime due ore

en: Forget a day
it: Dimentica un giorno

en: Forget everything
it: Dimentica tutto

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
it[0]:  mese
it[1]:  mesi

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: For
it: Per

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
it: Cronologia delle attività cancellata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
it: Mantieni la cronologia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
it: Cancella la cronologia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
it: Per tutte &le applicazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
it: Non ricor&dare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
it: S&olo per certe applicazioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
it: Ricorda i documenti aperti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Exclude applications not on the list
it: Escludi le applicazioni non presenti nell'elenco
