plasma-desktop - en to id translation catalogue (54 entries)

en: General
id: Umum

en: Remove from Favorites
id: Hapus dari Favorit

en: Add to Favorites
id: Tambahkan ke Favorit

en: On All Activities
id: Di Semua Activities

en: On the Current Activity
id: Di Aktivitas Saat Ini

en: Show in Favorites
id: Tampilkan di Favorit

en: Icon:
id: Ikon:

[ctx: @action:button]
en: Change Application Launcher's icon
id: Ubah ikon Peluncur Aplikasi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Current icon is %1. Click to open menu to change the current icon or reset to the default icon.
id: Ikon saat ini adalah %1. Klik untuk membuka menu untuk mengubah ikon saat ini atau mengatur ulang ke ikon bawaan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Icon name is "%1"
id: Nama ikon adalah "%1"

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
id: Pilih...

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose an icon for Application Launcher
id: Pilih ikon untuk Peluncur Aplikasi

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Reset to default icon
id: Atur ulang ke ikon bawaan

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove icon
id: Hapus ikon

en: Show applications as:
id: Tampilkan aplikasi sebagai:

en: Name only
id: Hanya nama

en: Description only
id: Hanya deskripsi

en: Name (Description)
id: Nama (deskripsi)

en: Description (Name)
id: Deskripsi (nama)

[ctx: @label:textbox]
en: Text label:
id: Label teks:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to add a text label
id: Ketik di sini untuk menambahkan sebuah label teks

[ctx: @action:button]
en: Reset menu label
id: Atur ulang label menu

[ctx: @info]
en: A text label cannot be set when the Panel is vertical.
id: Teks tidak dapat ditetapkan ketika Panel berada di posisi vertikal.

[ctx: General options]
en: General:
id: Umum:

en: Always sort applications alphabetically
id: Selalu urutkan aplikasi berdasarkan alfabet

en: Use compact list item style
id: Gunakan gaya item daftar kecil

[ctx: @info:usagetip under a checkbox when Touch Mode is on]
en: Automatically disabled when in Touch Mode
id: Otomatis dinonaktifkan ketika di Mode Sentuh

[ctx: @action:button opens plasmasearch kcm]
en: Configure Search Plugins…
id: Konfigurasi Plugin Pencarian...

en: Sidebar position:
id: Posisi bilah sisi:

en: Right
id: Kanan

en: Left
id: Kiri

en: Show favorites:
id: Tampilkan favorit:

[ctx: Part of a sentence: 'Show favorites in a grid']
en: In a grid
id: Dalam sebuah kisi

[ctx: Part of a sentence: 'Show favorites in a list']
en: In a list
id: Dalam sebuah daftar

en: Show other applications:
id: Tampilkan aplikasi lainnya:

[ctx: Part of a sentence: 'Show other applications in a grid']
en: In a grid
id: Dalam sebuah kisi

[ctx: Part of a sentence: 'Show other applications in a list']
en: In a list
id: Dalam sebuah daftar

en: Show buttons for:
id: Tampilkan tombol untuk:

en: Power
id: Daya

en: Session
id: Sesi

en: Power and session
id: Daya dan sesi

en: Show action button captions
id: Tampilkan bab tombol aksi

en: Applications
id: Aplikasi

en: Places
id: Tempat

[ctx: @info:status]
en: No matches
id: Tidak ada yang cocok

en: Open user settings
id: Buka pengaturan pengguna

en: Keep Open
id: Tetap Buka

en: Grid with %1 rows, %2 columns
id: Kisikan dengan %1 baris, %2 kolom

en: Leave
id: Tinggalkan

en: More
id: Selebihnya

en: Edit Applications…
id: Edit Aplikasi...

[ctx: category in Places sidebar]
en: Computer
id: Komputer

[ctx: category in Places sidebar]
en: History
id: Histori

[ctx: category in Places sidebar]
en: Frequently Used
id: Sering Digunakan
