plasma-desktop - en to id translation catalogue (68 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
id: Luncurkan

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
id: Galat ketika sedang menyimpan pintasan %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
id: Galat ketika menambahkan %1, tampaknya tidak memiliki aksi.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
id: Galat ketika sedang berkomunikasi dengan layanan pintasan global

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
id: Gagal untuk berkomunikasi dengan daemon pintasan global

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
id: Pintasan <shortcut>%1</shortcut> sudah ditetapkan ke %2 umum tindakan <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Tetapkan ulang ke %4?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
id: Pintasan <shortcut>%1</shortcut> sudah ditetapkan untuk tindakan <interface>%2</interface> dari <application>%3</application>.<nl/><nl/>Tetapkan ulang untuk tindakan <interface>%4</interface> dari <application>%5</application>?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
id: Penyelesaian Konflik Pintasan

[ctx: @action:button]
en: Reassign
id: Tetapkan ulang

en: Navigation
id: Navigasi

en: View
id: Tampilan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Help
id: Bantuan

en: Applications
id: Aplikasi

en: Commands
id: Perintah

en: System Services
id: Layanan Sistem

en: Common Actions
id: Aksi Umum

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
id: Impor…

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
id: Batalkan Ekspor

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
id: Ekspor...

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
id: Tidak bisa mengekspor skema ketika sedang perubahannya tidak tersimpan

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
id: Pilih komponen di bawah ini yang seharusnya disertakan di dalam skema yang diekspor

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
id: Ekspor

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
id: Tambahkan Baru

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
id: Aplikasi…

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
id: Perintah atau Skrip...

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
id: Ekspor %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
id: Edit perintah untuk %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
id: Edit perintah untuk %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
id: Hapus semua pintasan untuk %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
id: Hapus semua pintasan untuk %1

[ctx: @action:button accessible]
en: Undo deletion
id: Urung penghapusan

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo deletion
id: Urung penghapusan

en: No items matched the search terms
id: Tidak ada item yang cocok dengan pencarian yang ditentukan

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
id: Pilih sebuah item dari daftar untuk menampilkan pintasannya di sini

en: Export Shortcut Scheme
id: Ekspor Skema Pintasan

en: Import Shortcut Scheme
id: Impor Skema Pintasan

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
id: Skema Puntasan (*.kksrc)

en: Edit Command
id: Edit Perintah

en: Add Command
id: Tambahkan Perintah

en: Save
id: Simpan

en: Add
id: Tambah

en: Enter a command or choose a script file:
id: Masukkan perintah atau pilih file skrip:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
id: Perintah:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
id: Perintah

[ctx: @action:button]
en: Choose…
id: Pilih…

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
id: Pilih file skrip

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
id: Nama:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
id: Masukkan nama di sini

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
id: Pilih File Skrip

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
id: File skrip (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
id: PIlih skema untuk diimpor:

en: Custom Scheme
id: Skema Kustom

en: Select File…
id: Pilih File...

en: Import
id: Impor

en: Editing shortcut: %1
id: Pengeditan pintasan: %1

en: No active shortcuts
id: Tidak ada pintasan yang aktif

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
id[0]: Pintasan default
id[1]: Pintasan-pintasan default

en: No default shortcuts
id: Tidak ada pintasan-pintasan default

en: Default shortcut %1 is enabled.
id: Pintasan default %1 difungsikan.

en: Default shortcut %1 is disabled.
id: Pintasan default %1 dinonfungsikan.

en: Custom shortcuts
id: Pintasan kustom

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
id: Hapus pintasan

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this shortcut
id: Hapus pintasan ini

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
id: Tambah...

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
id: Tambahkan pintasan kustom

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
id: Batalkan penangkapan pintasan

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel capturing of new shortcut
id: Batalkan penangkapan pintasan baru
