kcmkeyboard - en to id translation catalogue (73 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
id: Pengalih Tata Letak Papan Ketik

en: Switch to Next Keyboard Layout
id: Alihkan ke Tata Letak Papan Ketik Selanjutnya

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
id: Beralih ke Tata Letak Papan Ketik yang Terakhir Digunakan

en: Switch keyboard layout to %1
id: Alihkan tata letak papan ketik ke %1

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
id: Tak diketahui

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
id: Pratinjau Papan Ketik

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
id: Visualisasi tata letak papan ketik

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
id: Geometri papan ketik gagal dimuat. Ini sering menunjukkan bahwa model yang dipilih tidak mendukung tata letak atau tata letak varian. Masalah ini kemungkinan akan hadir ketika Anda mencoba menggunakan kombinasi model, tata letak dan varian ini.
    Pempratinjauan tata letak yang ditentukan di luar direktori xkb sistem Anda tidak didukung dan begitu juga pemicu pesan ini. Hal itu kemungkinan masih dapat bekerja jika diterapkan

[ctx: @title]
en: Key Bindings
id: Pengikat Tombol

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
id: Konfigurasi opsi papan ketik

[ctx: @action:button]
en: Reset
id: Setel ulang

[ctx: @info accessible]
en: Reset selected options for this group
id: Setel ulang opsi yang dipilih untuk kelompok ini

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected options for this group
id: Setel ulang opsi yang dipilih untuk kelompok ini

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
id: Tambah Tata Letak

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
id: Urutkan nama tata letak

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
id: Nama singkat tata letak yang dipilih, yang akan ditampilkan di baki sistem. Anda dapat mengubah pengaturan ini sendiri.

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
id: Pintasan:

[ctx: @action:button]
en: Preview
id: Pratinjau

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
id: Konfigurasi Peralihan…

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
id: Konfigurasi Peralihan

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
id: Pengikat Tombol

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
id: Pengikat Tombol

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
id: Tambah...

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
id: Tambahkan tata letak

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
id: Fungsikan

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
id: Konfigurasi Tata Letak

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
id: NumLock saat pemulaian:

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
id: Nyalakan

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
id: Matikan

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
id: Biarkan tak usah diubah

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
id: Perulangan tombol:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
id: Perulangan tombol

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
id: Tunda:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
id: Tundaan perulangan tombol %1

[ctx: @spinbox:value Repeat delay interval]
en: %1 ms
id: %1 md

[ctx: @spinbox:value Repeat delay interval]
en: ms
id: mdt

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
id: Laju:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
id: Laju perulangan tombol %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
id: %1 perulangan/dt

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
id: perulangan/dt

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
id: Area uji:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
id: Ketik di sini untuk pengujian pengaturan

[ctx: @title:view]
en: Layouts
id: Tata Letak

[ctx: @action:button]
en: Move Up
id: Pindah Naik

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
id: Pindah tata letak %1 naik

[ctx: @action:button]
en: Move Down
id: Pindah Turun

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
id: Pindah tata letak %1 Turun

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
id: Pratinjau

[ctx: @action:button]
en: Remove
id: Buang

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
id: Hapus tata letak %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
id: Tata letak cadang:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
id: Jumlah cadangan tata letak utama

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
id: tata letak utama

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
id: Anda bisa memiliki hingga 4 tata letak utama, semua tata letak lainnya adalah tata letak cadangan. Tata letak cadangan tidak disertakan saat beralih di antara tata letak, tetapi bisa diakses melalui applet indikator keyboard atau dengan menyetel pintasan khusus.

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
id: Ubah pintasan tata letak:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
id: atau

[ctx: @title]
en: Configure Switching
id: Konfigurasi Peralihan

[ctx: @title:group]
en: Behavior
id: Perilaku

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
id: Peralihan tata letak memengaruhi:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
id: Semua jendela

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
id: Semua jendela pada desktop saat ini

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
id: Semua jendela pada aplikasi saat ini

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
id: Jendela saat ini saja

[ctx: @label:checkbox]
en: Show notification on layout change
id: Tampilkan notifikasi saat perubahan tata letak

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
id: Pintasan

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
id: Ubah tata letak:

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
id: Alihkan ke tata letak yang terakhir digunakan:

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
id: Pintasan Lawas

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
id: Pintasan X11 lawas memungkinkan kontrol yang lebih baik atas pintasan khusus pengubah dan memiliki dukungan yang sedikit lebih baik pada X11 dalam kasus-kasus tertentu. Pintasan ini juga bisa digunakan pada Wayland.<nl/><nl/>Menetapkan pintasan ini akan membawa Anda ke halaman Tombol lekat.

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
id: Simbol alternatif:

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
id: Tombol pengubah bisa digunakan untuk mengetik karakter tambahan, simbol, dan tanda diakritik.

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
id[0]: %1 pintasan
id[1]: %1 pintasan

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
id: Nihil
