plasma-desktop - en to fr translation catalogue (75 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
fr: Désactivé

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
fr: Aucun

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
fr: Bouton gauche de la souris

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
fr: Bouton droit de souris

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
fr: Bouton central de souris

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
fr: Défini par l'application

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
fr: Bouton %1 du stylet

en: Default
fr: Par défaut

en: Landscape
fr: Paysage

en: Inverted Portrait
fr: Portrait inversé

en: Inverted Landscape
fr: Paysage inversé

en: Follow the Current Screen
fr: Suivre l'écran courant

en: All Screens
fr: Tous les écrans

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
fr: %1 - (%2, %3 %4 × %5)

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
fr: Étirer et remplir

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
fr: Conserver le rapport d'aspect et ajuster

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
fr: Faire correspondre à une partie de l'écran

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
fr: Bouton %1 du stylet :

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
fr: Bouton %1 du stylet

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
fr: Sélectionner une action de bouton

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
fr: Sélectionnez l'action qui sera prise lors d'un appui sur %1 :

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
fr: Se reporter à l'application

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
fr: Envoyer une touche de clavier

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
fr: Envoyer un clic du bouton de la souris

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
fr: Envoyer le bouton du stylet

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
fr: Ne rien faire

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
fr: Ce bouton de tablette est transmis à l'application ciblée, qui peut décider comment le gérer.

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
fr: Clic gauche

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
fr: Clic central

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
fr: Clic droit

[ctx: @option:check The ctrl modifier on the keyboard]
en: Ctrl
fr: CTRL

[ctx: @option:check The alt modifier on the keyboard]
en: Alt
fr: ALT

[ctx: @option:check The shift modifier on the keyboard]
en: Shift
fr: Maj

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
fr: Bouton 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
fr: Bouton 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
fr: Bouton 3

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
fr: Ce bouton est désactivé et ne fera rien.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
fr: Calibration du stylo

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
fr: La calibration est terminée et enregistrée.<nl/><nl/>Affinez davantage la calibration ou fermez la fenêtre.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.<nl/><nl/>Aim for the point where the stylus tip lands, and ignore the cursor position on the screen.
fr: Appuyez sur le centre de chaque cible.<nl/><nl/>Visez le point où l'extrémité du stylet atterrit et ignorez la position du curseur sur l'écran.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
fr: Affiner la calibration existante

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
fr: Calibrer à partir de zéro

[ctx: @action:button]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fr: Annuler

en: No drawing tablets found
fr: Aucune tablette graphique n'a été trouvée.

en: Connect a drawing tablet
fr: Configurer une tablette graphique

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
fr: Teste la tablette...

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
fr: Périphérique :

en: Map to screen:
fr: Faire correspondre à l'écran :

en: Orientation:
fr: Orientation :

en: Not Applicable
fr: Non applicable

en: Left-handed mode:
fr: Mode gaucher :

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
fr: Indique au périphérique de s'adapter aux personnes gauchères. Les effets varieront selon le périphérique. Mais souvent, la fonctionnalité des boutons du pavé tactile est inversée afin que la tablette puisse être utilisée à l'envers.

en: Mapped Area:
fr: Zone correspondante :

en: Resize the tablet area
fr: Redimensionner la zone de tablette

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
fr: Verrouiller le ration d'affichage

[ctx: tablet area position - size]
en: %1,%2 - %3×%4
fr: %1, %2 - %3 × %4

en: Pen Pressure:
fr: Pression du stylet :

[ctx: Low pen pressure]
en: Low Pressure
fr: Faible pression

[ctx: High pen pressure]
en: High Pressure
fr: Forte pression

[ctx: 100% or maximum pen pressure]
en: 100%
fr: 100 %

[ctx: 0% or zero pen pressure]
en: 0%
fr: 0 %

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
fr: Cette courbe contrôle la relation entre la pression sur le stylet et les valeurs de pression reçues par les applications.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
fr: Calibration en cours

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
fr: Calibrer

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
fr: Calibration non prise en charge

[ctx: @info:tooltip]
en: Calibration across multiple screens is not supported.
fr: La calibration sur plusieurs écrans n'est pas prise en charge.

en: Pad button %1:
fr: Bouton %1 du pavé tactile :

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
fr: Bouton %1 du pavé tactile

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
fr: Testeur de tablettes

en: Stylus press X=%1 Y=%2
fr: Appui du stylet X = %1 Y = %2

en: Stylus release X=%1 Y=%2
fr: Relâchement du stylet X = %1 Y = %2

en: Stylus move X=%1 Y=%2
fr: Déplacement du stylet X = %1 Y = %2

en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
fr: ## Légende :
    # X, Y - coordonnée de l'événement

[ctx: Clear the event log]
en: Clear
fr: Effacer
