libksysguard - en to fr translation catalogue (51 entries)

en: Load Preset
fr: Charger des préréglages

en: Delete this preset
fr: Supprimer ce pré-réglage

en: Presets:
fr: Préréglages :

en: Load Preset...
fr: Charger les réglages prédéfinis...

en: Get new presets...
fr: Obtenir de nouveaux réglages prédéfinis...

en: Save Settings As Preset
fr: Enregistrer les paramètres comme paramètres prédéfinis

en: Title:
fr: Titre :

en: Show Title
fr: Afficher le titre

en: Display Style:
fr: Afficher le style :

en: Get New Display Styles...
fr: Obtenir de nouveaux styles d'affichage...

en: Minimum Time Between Updates:
fr: Temps minimal entre deux mises à jour :

en: No Limit
fr: Aucune limite

note: i18ndp doesn't handle floats :(
en: 1 second
fr: 1 seconde

en: %1 seconds
fr: %1 secondes

en: Total Sensor | Total Sensors
fr[0]: Totalité des senseurs
fr[1]: Totalité des senseurs

en: Sensors
fr: Senseurs

en: Text-Only Sensors
fr: Senseurs de texte uniquement

[ctx: @title:group General options]
en: General:
fr: Général :

[ctx: @option:check]
en: Show legend
fr: Afficher la légende

[ctx: @option:check]
en: Stacked bars
fr: Barres empilées

[ctx: @label for radiobutton group, Orientation of bar chart]
en: Bar orientation:
fr: Orientation des barres :

[ctx: @label Options about axis and label of bar chart]
en: Axis:
fr: Axe :

[ctx: @option:check]
en: Show Y axis labels
fr: Afficher les étiquettes de l'axe d'ordonnées

[ctx: @option:check]
en: Show grid lines
fr: Afficher le quadrillage

[ctx: @option:check]
en: Automatic data range
fr: Plage automatique de données

[ctx: @label:spinbox data range]
en: From:
fr: De :

[ctx: @label:spinbox data range]
en: To:
fr: À :

[ctx: @option:check]
en: Use sensor color:
fr: Utiliser la couleur du senseur :

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of columns:
fr: Nombre de colonnes :

[ctx: @label automatic number of columns]
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: @label:listbox items are sensor face names]
en: Display style:
fr: Afficher le style :

[ctx: @title:group]
en: Appearance
fr: Apparence

[ctx: @option:check]
en: Stacked charts
fr: Barres empilées

[ctx: @option:check]
en: Smooth lines
fr: Lisser les lignes

[ctx: @label:spinbox]
en: Opacity of area below line:
fr: Opacité de la zone en dessous de la ligne :

[ctx: title:group]
en: Data Ranges
fr: Plages de données

[ctx: @option:check]
en: Automatic Y data range
fr: Plage automatique de données en ordonnées

[ctx: @label:spinbox]
en: From (Y):
fr: De (Y) :

[ctx: @label:spinbox]
en: To (Y):
fr: À (Y) :

[ctx: @label:spinbox]
en: Show last:
fr: Afficher le dernier :

[ctx: @item:valuesuffix %1 is seconds of history]
en: %1 second | %1 seconds
fr[0]: %1 seconde
fr[1]: %1 secondes

[ctx: @label:spinbox]
en: Starting angle:
fr: Angle de démarrage :

[ctx: @label angle degrees]
en: %1°
fr: %1 °

[ctx: @label:spinbox]
en: Total pie angle:
fr: Angle total du secteur :

[ctx: @label angle]
en: %1°
fr: %1 °

[ctx: @option:check]
en: Rounded lines
fr: Lignes arrondies

[ctx: @option:check]
en: Group sensors based on the value of the total sensors.
fr: Regrouper les senseurs à partir de la valeur de la totalité des senseurs.

[ctx: @label]
en: Click to select a sensor…
fr: Cliquez pour sélectionner un senseur…

en: Search...
fr: Rechercher...

[ctx: @action:button]
en: Back
fr: En arrière

en: System Monitor Sensor
fr: Senseur de surveillance du système
