libconversion - en to el translation catalogue (1388 entries)

en: Acceleration
el: Επιτάχυνση

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
el: μέτρα ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
el: μέτρο ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο;μέτρα ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο;m/s²;m/s2;m/s^2;μ/δ²;μ/δ2;μ/δ^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
el: %1 μέτρα ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
el[0]: %1 μέτρο ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο
el[1]: %1 μέτρα ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
el: πόδια ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
el: πόδι ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο;πόδια ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο;ft/s²;ft/s2;ft/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
el: %1 πόδια ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
el[0]: %1 πόδι ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο
el[1]: %1 πόδια ανά τετραγωνικό δευτερόλεπτο

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
el: επιτάχυνση βαρύτητας

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
el: επιτάχυνση βαρύτητας;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
el: %1 φορές επιτάχυνση βαρύτητας

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
el[0]: %1 επιτάχυνση βαρύτητας
el[1]: %1 φορές επιτάχυνση βαρύτητας

en: Angle
el: Γωνία

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
el: μοίρες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
el: deg;μοίρ;μοίρα;μοίρες;°

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
el: %1 μοίρες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
el[0]: %1 μοίρα
el[1]: %1 μοίρες

[ctx: unit description in lists]
en: radians
el: ακτίνια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
el: rad;ακτ;ακτίνιο;ακτίνια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
el: %1 ακτίνια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
el[0]: %1 ακτίνιο
el[1]: %1 ακτίνια

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
el: βαθμοί

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
el: grad;βαθμός;βαθμοί;grade;gon

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
el: %1 βαθμοί

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
el[0]: %1 βαθμός
el[1]: %1 βαθμοί

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
el: λεπτά τόξου

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
el: λεπτό τόξου;λεπτά τόξου;MOA;arcminute;λεπτό;'

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
el: %1 λεπτά τόξου

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
el[0]: %1 λεπτό τόξου
el[1]: %1 λεπτά τόξου

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
el: δευτερόλεπτα τόξου

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
el: δευτερόλεπτο τόξου;δευτερόλεπτα τόξου;arcsecond;δευτερόλεπτο;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
el: %1 δευτερόλεπτα τόξου

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
el[0]: %1 δευτερόλεπτο τόξου
el[1]: %1 δευτερόλεπτα τόξου

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
el: Επιφάνεια

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
el: τετραγωνικά γιοττάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
note: i18n: Messages such as this one provide synonyms for each unit, in order to guess the unit from the text that the user inputs. Synonyms are semicolon-separated, and you can add as many as you need (either equal to, more, or less than in the original). Note that any gramatical inflections of unit nam
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
el: τετραγωνικό γιοττάμετρο;τετραγωνικά γιοττάμετρα;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
el: %1 τετραγωνικά γιοττάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
el[0]: %1 τετραγωνικό γιοττάμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά γιοττάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
el: τετραγωνικά ζεττάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
el: τετραγωνικό ζεττάμετρο;τετραγωνικά ζεττάμετρα;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
el: %1 τετραγωνικά ζεττάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
el[0]: %1 τετραγωνικό ζεττάμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά ζεττάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
el: τετραγωνικά εξάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
el: τετραγωνικό εξάμετρο;τετραγωνικά εξάμετρα;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
el: %1 τετραγωνικά εξαμέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
el[0]: %1 τετραγωνικό εξάμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά εξάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
el: τετραγωνικά πετάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
el: τετραγωνικό πετάμετρο;τετραγωνικά πετάμετρα;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
el: %1 τετραγωνικά πετάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
el[0]: %1 τετραγωνικό πετάμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά πετάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
el: τετραγωνικά τεράμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
el: τετραγωνικό τεράμετρο;τετραγωνικά τεράμετρα;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
el: %1 τετραγωνικά τεράμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
el[0]: %1 τετραγωνικό τεράμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά τεράμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
el: τετραγωνικά γιγάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
el: τετραγωνικό γιγάμετρο;τετραγωνικά γιγάμετρα;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
el: %1 τετραγωνικά γιγάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
el[0]: %1 τετραγωνικό γιγάμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά γιγάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
el: τετραγωνικά μεγάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
el: τετραγωνικό μεγάμετρο;τετραγωνικά μεγάμετρα;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
el: %1 τετραγωνικά μεγάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
el[0]: %1 τετραγωνικό μεγάμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά μεγάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
el: τετραγωνικά χιλιόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;sq km;km²;km/-2;km^2;km2
el: τετραγωνικό χιλιόμετρο;τετραγωνικά χιλιόμετρα;km²;km/-2;km^2;km2;χλμ²;χλμ/-2;χλμ^2;χλμ2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
el: %1 τετραγωνικά χιλιόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
el[0]: %1 τετραγωνικό χιλιόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά χιλιόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
el: τετραγωνικά εκατόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
el: τετραγωνικό εκατόμετρο;τετραγωνικά εκατόμετρα;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;εκτάριο;εκτάρια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
el: %1 τετραγωνικά εκατόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
el[0]: %1 τετραγωνικό εκατόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά εκατόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
el: τετραγωνικά δεκάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
el: τετραγωνικό δεκάμετρο;τετραγωνικά δεκάμετρα;dam²;dam/-2;dam^2;dam2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
el: %1 τετραγωνικά δεκάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
el[0]: %1 τετραγωνικό δεκάμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά δεκάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
el: τετραγωνικά μέτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;sq m;m²;m/-2;m^2;m2
el: τετραγωνικό μέτρο;τετραγωνικά μέτρα;m²;m/-2;m^2;m2;μ²;μ/-2;μ^2;μ2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
el: %1 τετραγωνικά μέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
el[0]: %1 τετραγωνικό μέτρο
el[1]: %1 τετραγωνικά μέτρα

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
el: τετραγωνικά δεκατόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
el: τετραγωνικό δεκατόμετρο;τετραγωνικά δεκατόμετρα;dm²;dm/-2;dm^2;dm2;δεκ²;δεκ/-2;δεκ^2;δεκ2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
el: %1 τετραγωνικά δεκατόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
el[0]: %1 τετραγωνικό δεκατόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά δεκατόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
el: τετραγωνικά εκατοστόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
el: τετραγωνικό εκατοστόμετρο;τετραγωνικά εκατοστόμετρα;τετραγωνικό εκατοστό;τετραγωνικά εκατοστά;cm²;cm/-2;cm^2;cm2;εκ²;εκ/-2;εκ^2;εκ2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
el: %1 τετραγωνικά εκατοστόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
el[0]: %1 τετραγωνικό εκατοστόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά εκατοστόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
el: τετραγωνικά χιλιοστόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
el: τετραγωνικό χιλιοστόμετρο;τετραγωνικά χιλιοστόμετρα;τετραγωνικό χιλιοστό;τετραγωνικά χιλιοστά;mm²;mm/-2;mm^2;mm2;χιλ²;χιλ/-2;χιλ^2;χιλ2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
el: %1 τετραγωνικά χιλιοστόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
el[0]: %1 τετραγωνικό χιλιοστόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά χιλιοστόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
el: τετραγωνικά μικρόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
el: τετραγωνικό μικρόμετρο;τετραγωνικά μικρόμετρα;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
el: %1 τετραγωνικά μικρόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
el[0]: %1 τετραγωνικό μικρόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά μικρόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
el: τετραγωνικά νανόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
el: τετραγωνικό νανόμετρο;τετραγωνικά νανόμετρα;nm²;nm/-2;nm^2;nm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
el: %1 τετραγωνικά νανόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
el[0]: %1 τετραγωνικό νανόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά νανόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
el: τετραγωνικά πικόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
el: τετραγωνικό πικόμετρο;τετραγωνικά πικόμετρα;pm²;pm/-2;pm^2;pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
el: %1 τετραγωνικά πικόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
el[0]: %1 τετραγωνικό πικόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά πικόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
el: τετραγωνικά φεμτόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
el: τετραγωνικό φεμτόμετρο;τετραγωνικά φεμτόμετρα;fm²;fm/-2;fm^2;fm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
el: %1 τετραγωνικά φεμτόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
el[0]: %1 τετραγωνικό φεμτόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά φεμτόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
el: τετραγωνικά αττόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
el: τετραγωνικό αττόμετρο;τετραγωνικά αττόμετρα;am²;am/-2;am^2;am2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
el: %1 τετραγωνικά αττόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
el[0]: %1 τετραγωνικό αττόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά αττόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
el: τετραγωνικά ζεπτόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
el: τετραγωνικό ζεπτόμετρο;τετραγωνικά ζεπτόμετρα;zm²;zm/-2;zm^2;zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
el: %1 τετραγωνικά ζεπτόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
el[0]: %1 τετραγωνικό ζεπτόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά ζεπτόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
el: τετραγωνικά γιοκτόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
el: τετραγωνικό γιοκτόμετρο;τετραγωνικά γιοκτόμετρα;ym²;ym/-2;ym^2;ym2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
el: %1 τετραγωνικά γιοκτόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
el[0]: %1 τετραγωνικό γιοκτόμετρο
el[1]: %1 τετραγωνικά γιοκτόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: acres
el: έικρ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: acre;acres
el: έικρ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 acres
el: %1 έικρ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 acre | %1 acres
el[0]: %1 έικρ
el[1]: %1 έικρ

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
el: τετραγωνικά πόδια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
el: τετραγωνικό πόδι;τετραγωνικά πόδια;ft²;πόδια²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
el: %1 τετραγωνικά πόδια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
el[0]: 1% τετραγωνικό πόδι
el[1]: %1 τετραγωνικά πόδια

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
el: τετραγωνικές ίντσες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
el: τετραγωνική ίντσα;τετραγωνικές ίντσες;in²;ίντσες²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
el: %1 τετραγωνικές ίντσες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
el[0]: %1 τετραγωνική ίντσα
el[1]: %1 τετραγωνικές ίντσες

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
el: τετραγωνικά μίλια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
el: τετραγωνικό μίλι;τετραγωνικά μίλια;mi²;μίλια²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
el: %1 τετραγωνικά μίλια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
el[0]: %1 τετραγωνικό μίλι
el[1]: %1 τετραγωνικά μίλια

en: Binary Data
el: Δυαδικά δεδομένα

en: Binary Data Size
el: Μέγεθος δυαδικών δεδομένων

en: Currency
el: Νόμισμα

en: From ECB
el: Από ECB (Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα)

[ctx: currency name]
en: Euro
el: Ευρώ

[ctx: EUR Euro - unit synonyms for matching user input]
en: euro;euros
el: ευρώ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 euros
el: %1 ευρώ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 euro | %1 euros
el[0]: %1 ευρώ
el[1]: %1 ευρώ

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
el: Σελίνι Αυστρίας

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
el: σκίλινγκ;σκίλινγκ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
el: %1 σκίλινγκ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 schilling | %1 schillings
el[0]: %1 σκίλινγκ
el[1]: %1 σκίλινγκς

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
el: Βελγικό φράγκο

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
el: φράγκο;φράγκα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
el: %1 Βελγικά φράγκα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
el[0]: %1 Βελγικό φράγκο
el[1]: %1 Βελγικά φράγκα

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
el: Φιορίνι Ολλανδίας

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
el: φιορίνι;φιορίνια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
el: %1 φιορίνια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
el[0]: %1 φιορίνι
el[1]: %1 φιορίνια

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
el: Φινλανδική μάρκα

[ctx: FIM Finnish Markka - unit synonyms for matching user input]
en: markka;markkas;markkaa
el: μάρκος;μάρκας;μάρκα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 markkas
el: %1 μάρκας

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
el[0]: %1 μάρκος
el[1]: %1 μάρκας

[ctx: currency name]
en: French Franc
el: Γαλλικό φράγκο

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
el: φράγκο;φράγκα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
el: %1 Γαλλικά φράγκα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
el[0]: %1 Γαλλικό φράγκο
el[1]: %1 Γαλλικά φράγκα

[ctx: currency name]
en: German Mark
el: Μάρκο Γερμανίας

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
el: μάρκο;μάρκα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
el: %1 μάρκα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mark | %1 marks
el[0]: %1 μάρκο
el[1]: %1 μάρκα

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
el: Ιρλανδική λίρα

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
el: Ιρλανδική λίρα;Ιρλανδικές λίρες

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
el: %1 ιρλανδικές λίρες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
el[0]: %1 ιρλανδική λίρα
el[1]: %1 ιρλανδικές λίρες

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
el: Ιταλική λίρα

[ctx: ITL Italian Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira;liras
el: λίρα;λίρες

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
el: %1 Ιταλική λίρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
el[0]: %1 Ιταλική λίρα
el[1]: %1 Ιταλική λίρα

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
el: Φράγκο Λουξεμβούργου

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
el: φράγκο;φράγκα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
el: %1 φράγκα Λουξεμβούργου

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
el[0]: %1 Φράγκο Λουξεμβούργου
el[1]: %1 φράγκα Λουξεμβούργου

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
el: Πορτογαλέζικο εσκούδο

[ctx: PTE Portuguese Escudo - unit synonyms for matching user input]
en: escudo;escudos
el: εσκούδο;εσκούδα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 escudos
el: %1 εσκούδο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 escudo | %1 escudos
el[0]: %1 εσκούδο
el[1]: %1 εσκούδα

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
el: Ισπανική πεσέτα

[ctx: ESP Spanish Peseta - unit synonyms for matching user input]
en: peseta;pesetas
el: πεσέτα;πεσέτες

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pesetas
el: %1 πεσέτες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 peseta | %1 pesetas
el[0]: %1 πεσέτα
el[1]: %1 πεσέτες

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
el: Ελληνική δραχμή

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
el: δραχμή;δραχμές

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
el: %1 δραχμές

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
el[0]: %1 δραχμή
el[1]: %1 δραχμές

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
el: Σλοβένικο τόλαρ

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
el: τόλαρ;τόλαρ;τολάριεθ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
el: %1 τόλαρς

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tolar | %1 tolars
el[0]: %1 τόλαρ
el[1]: %1 τόλαρς

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
el: Κυπριακή λίρα

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
el: Κυπριακή λίρα;Κυπριακές λίρες

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
el: %1 Κυπριακή λίρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
el[0]: %1 Κυπριακή λίρα
el[1]: %1 Kυπριακές λίρες

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
el: Λίρα Μάλτας

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
el: Μαλτέζικη λίρα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
el: %1 Μαλτέζικη λίρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
el[0]: %1 Μαλτέζικη λίρα
el[1]: %1 Μαλτέζικη λίρα

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
el: Κορόνα Σλοβακίας

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
el: κορώνα;κορώνες;κορώνα;κορώνα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
el: %1 Σλοβακικές κορώνες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
el[0]: %1 Σλοβακική κορώνα
el[1]: %1 Σλοβακικές κορώνες

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
el: Δολάριο Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής

[ctx: USD United States Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: dollar;dollars
el: δολάριο;δολάρια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
el: %1 δολάρια Ηνωμένων Πολιτειών

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
el[0]: %1 δολάριο Ηνωμένων Πολιτειών
el[1]: %1 δολάρια Ηνωμένων Πολιτειών

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
el: Ιαπωνικό γιεν

[ctx: JPY Japanese Yen - unit synonyms for matching user input]
en: yen
el: γιεν

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yen
el: %1 γιεν

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yen | %1 yen
el[0]: %1 γιεν
el[1]: %1 γιεν

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
el: Λεβ Βουλγαρίας

[ctx: BGN Bulgarian Lev - unit synonyms for matching user input]
en: lev;leva
el: λεβ;λέβα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leva
el: %1 λέβα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lev | %1 leva
el[0]: %1 λεβ
el[1]: %1 λέβα

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
el: Κορόνα Τσεχίας

[ctx: CZK Czech Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas
el: κορώνα;κορώνες

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
el: %1 Τσέχικες κορώνες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
el[0]: %1 Τσέχικη κορώνα
el[1]: %1 Τσέχικες κορώνες

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
el: Κορόνα Δανίας

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
el: Δανική κορώνα;Δανικές κορώνες

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
el: %1 Δανικές κορώνες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
el[0]: %1 Δανική κορώνα
el[1]: %1 Δανικές κορώνες

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
el: Εσθονική κορόνα

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
el: κορώνα;κορώνες;κορώνα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
el: %1 κορώνες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
el[0]: %1 κορώνα
el[1]: %1 κορώνες

[ctx: currency name]
en: British Pound
el: Λίρα  (Μ. Βρετανίας)

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
el: λίρα;λίρες;λίρα στερλίνα;λίρα στερλίνες

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
el: %1 λίρα στερλίνα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
el[0]: %1 λίρα στερλίνα
el[1]: %1 λίρες στερλίνες

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
el: Φιορίνι Ουγγαρίας

[ctx: HUF hungarian Forint - unit synonyms for matching user input]
en: forint
el: φόριντ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 forint
el: %1 φόριντ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 forint | %1 forint
el[0]: %1 φόριντ
el[1]: %1 φόριντ

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
el: Νέο σέκελ Ισραήλ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 shekels
el: %1 σέκελ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 shekel | %1 shekels
el[0]: %1 σέκελ
el[1]: %1 σέκελ

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
el: Λίτας Λιθουανίας

[ctx: LTL Lithuanian Litas - unit synonyms for matching user input]
en: litas;litai;litu
el: λίτα;λίτας;λίτα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 litas
el: %1 λίτας

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 litas | %1 litai
el[0]: %1 λίτα
el[1]: %1 λίτας

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
el: Λατς Λεττονίας

[ctx: LVL Latvian Lats - unit synonyms for matching user input]
en: lats;lati
el: λατς;λάτι

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lati
el: %1 λάτι

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lats | %1 lati
el[0]: %1 λατς
el[1]: %1 λάτι

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
el: Πολωνικό ζλότι

[ctx: PLN Polish Zloty - unit synonyms for matching user input]
en: zloty;zlotys;zloties
el: ζλότυ;ζλότυς;ζλότυς

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
el: %1 ζλότυ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zloty | %1 zlotys
el[0]: %1 ζλότυ
el[1]: %1 ζλότυς

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
el: Ρουμάνικο Λεβ

[ctx: RON Romanian Leu - unit synonyms for matching user input]
en: leu;lei
el: λέου;λέι

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lei
el: %1 λέι

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leu | %1 lei
el[0]: %1 λέου
el[1]: %1 λέι

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
el: Κορόνα Σουηδίας

[ctx: SEK Swedish Krona - unit synonyms for matching user input]
en: krona;kronor
el: κορώνα;κορώνες

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kronor
el: %1 κορώνες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 krona | %1 kronor
el[0]: %1 κορώνα
el[1]: %1 κορώνες

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
el: Φράγκο Ελβετίας

[ctx: CHF Swiss Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
el: φράγκο;φράγκα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
el: %1 Ελβετικά φράγκα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
el[0]: %1 Ελβετικό φράγκο
el[1]: %1 Ελβετικά φράγκα

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
el: Κορόνα Νορβηγίας

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
el: Νορβηγική κορώνα;Νορβηγικές κορώνες

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
el: %1 Νορβηγικές κορώνες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
el[0]: %1 Νορβηγική κορώνα
el[1]: %1 Νορβηγικές κορώνες

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
el: Κούνα Κροατίας

[ctx: HRK Croatian Kuna - unit synonyms for matching user input]
en: kuna;kune
el: κούνα;κούνες

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kune
el: %1 κούνες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kuna | %1 kune
el[0]: %1 κούνα
el[1]: %1 κούνες

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
el: Ρούβλι Ρωσίας

[ctx: RUB Russian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
el: ρούβλι;ρούβλια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
el: %1 ρούβλια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
el[0]: %1 ρούβλι
el[1]: %1 ρούβλια

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
el: Τουρκική λίρα

[ctx: TRY Turkish Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira
el: λίρα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
el: %1 Τουρκική λίρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
el[0]: %1 Τουρκική λίρα
el[1]: %1 Τουρκική λίρα

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
el: Δολάριο Αυστραλίας

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
el: Αυστραλιανό δολάριο;Αυστραλιανά δολάρια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
el: %1 Αυστραλιανά δολάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
el[0]: %1 Αυστραλιανό δολάριο
el[1]: %1 Αυστραλιανά δολάρια

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
el: Ρεάλ Βραζιλίας

[ctx: BRL Brazilian Real - unit synonyms for matching user input]
en: real;reais
el: ρεάλ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 reais
el: %1 ρεάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 real | %1 reais
el[0]: %1 ρεάλ
el[1]: %1 ρεάλ

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
el: Δολάριο Καναδά

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
el: Καναδικό δολάριο;Καναδικά δολάρια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
el: %1 Καναδικά δολάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
el[0]: %1 Καναδικό δολάριο
el[1]: %1 Καναδικά δολάρια

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
el: Κινέζικο γιουάν

[ctx: Chinese Yuan - unit synonyms for matching user input]
en: yuan
el: γιουάν

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yuan
el: %1 γιουάν

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yuan | %1 yuan
el[0]: %1 γιουάν
el[1]: %1 γιουάν

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
el: Δολάριο Χονγκ Κονγκ

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
el: δολάριο Χονγκ Κονγκ;δολάρια Χονγκ Κονγκ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
el: %1 δολάρια Xονγκ κονγκ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
el[0]: %1 δολάριo Xονγκ κονγκ
el[1]: %1 δολάρια Xονγκ κονγκ

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
el: Ρούπια Ινδονησία

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
el: ρούπι;ρούπια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
el: %1 ρούπια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
el[0]: %1 ρούπι
el[1]: %1 ρούπια

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
el: Ινδικό ρούπε

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
el: ρούπι;ρούπια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
el: %1 ρούπια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
el[0]: %1 ρούπι
el[1]: %1 ρούπια

[ctx: currency name]
en: Korean Won
el: Ουόν Βόρειας Κορέας

[ctx: KRW Korean Won - unit synonyms for matching user input]
en: won
el: γουόν

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 won
el: %1 γουόν

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 won | %1 won
el[0]: %1 γουόν
el[1]: %1 γουόν

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
el: Πέσο Μεξικού

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
el: Μεξικάνικο πέσο;Μεξικάνικα πέσο

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
el: %1 Μεξικάνικα πέσο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
el[0]: %1 Μεξικάνικο πέσο
el[1]: %1 Μεξικάνικα πέσο

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
el: Ρινγκίτ Μαλαισίας

[ctx: MYR Malaysian Ringgit - unit synonyms for matching user input]
en: ringgit;ringgits
el: ρινγκίτ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ringgit
el: %1 ρινγκίτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ringgit | %1 ringgit
el[0]: %1 ρινγκίτ
el[1]: %1 ρινγκίτ

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
el: Δολάριο Νέας Ζηλανδίας

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
el: δολάριο Νέας Ζηλανδίας;δολάρια Νέας Ζηλανδίας

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
el: %1 δολάρια Νέας Ζηλανδίας

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
el[0]: %1 δολάριο Νέας Ζηλανδίας
el[1]: %1 δολάρια Νέας Ζηλανδίας

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
el: Πέσο Φιλιππίνων

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
el: πέσο Φιλιππίνων;πέσο Φιλιππίνων

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
el: %1 πέσο Φιλιππίνων

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
el[0]: %1 πέσο Φιλιππίνων
el[1]: %1 πέσο Φιλιππίνων

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
el: Δολάριο Σιγκαπούρης

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
el: δολάριο Σιγκαπούρης;δολάρια Σιγκαπούρης

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
el: %1 δολάρια Σιγκαπούρης

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
el[0]: %1 δολάριο Σινγκαπούρης
el[1]: %1 δολάρια Σιγκαπούρης

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
el: Μπατ Ταϊλάνδης

[ctx: THB Thai Baht - unit synonyms for matching user input]
en: baht
el: μπαχτ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 baht
el: %1 μπαχτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 baht | %1 baht
el[0]: %1 μπαχτ
el[1]: %1 μπαχτ

[ctx: currency name]
en: South African Rand
el: Ραντ Νότιου Αφρικής

[ctx: South African Rand - unit synonyms for matching user input]
en: rand
el: ραντ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rand
el: %1 ραντ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rand | %1 rand
el[0]: %1 ραντ
el[1]: %1 ραντ

[ctx: currency name]
en: Icelandic Krona
el: Ισλανδική Κορόνα

[ctx: Icelandic Krona - unit synonyms for matching user input]
en: Icelandic krona;Icelandic crown
el: Ισλανδική Κορόνα;Ισλανδική Κορόνα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Icelandic kronar
el: %1 Ισλανδική Κορόνα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Icelandic krona | %1 Icelandic kronar
el[0]: %1 Ισλανδική Κορόνα
el[1]: %1 Ισλανδικές Κορόνες

en: Density
el: Πυκνότητα

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
el: χιλιόγραμμα ανά κυβικό μέτρο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
el: χιλιόγραμμο ανά κυβικό μέτρο;χιλιόγραμμα ανά κυβικό μέτρο;κιλό ανά κυβικό μέτρο;κιλά ανά κυβικό μέτρο;kg/m³;χγρ/μ³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
el: %1 χιλιόγραμμα ανά κυβικό μέτρο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
el[0]: %1 χιλιόγραμμο ανά κυβικό μέτρο
el[1]: %1 χιλιόγραμμα ανά κυβικό μέτρο

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
el: χιλιόγραμμα ανά λίτρο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
el: χιλιόγραμμο ανά λίτρο;χιλιόγραμμα ανά λίτρο;κιλό ανά λίτρο;κιλά ανά λίτρο;kg/l;χγρ/λ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
el: %1 χιλιόγραμμα ανά λίτρο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
el[0]: %1 χιλιόγραμμο ανά λίτρο
el[1]: %1 χιλιόγραμμα ανά λίτρο

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
el: γραμμάρια ανά λίτρο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
el: γραμμάριο ανά λίτρο;γραμμάρια ανά λίτρο;g/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
el: %1 γραμμάρια ανά λίτρο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
el[0]: %1 γραμμάριο ανά λίτρο
el[1]: %1 γραμμάρια ανά λίτρο

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
el: γραμμάρια ανά χιλιοστόλιτρο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
el: γραμμάριο ανά χιλιοστόλιτρο;γραμμάρια ανά χιλιοστόλιτρο;g/ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
el: %1 γραμμάρια ανά χιλιοστόλιτρο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
el[0]: %1 γραμμάριο ανά χιλιοστόλιτρο
el[1]: %1 γραμμάρια ανά χιλιοστόλιτρο

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
el: ουγγιές ανά κυβική ίντσα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
el: ουγγιά ανά κυβική ίντσα;ουγγιές ανά κυβική ίντσα;oz/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
el: %1 ουγγιές ανά κυβική ίντσα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
el[0]: %1 ουγγιά ανά κυβική ίντσα
el[1]: %1 ουγγιές ανά κυβική ίντσα

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
el: ουγγιές ανά κυβικό πόδι

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
el: ουγγιά ανά κυβικό πόδι;ουγγιές ανά κυβικό πόδι;oz/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
el: %1 ουγγιές ανά κυβικό πόδι

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
el[0]: %1 ουγγιά ανά κυβικό πόδι
el[1]: %1 ουγγιές ανά κυβικό πόδι

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
el: λίβρες ανά κυβική ίντσα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
el: λίβρα ανά κυβική ίντσα;λίβρες ανά κυβική ίντσα;lb/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
el: %1 λίβρες ανά κυβική ίντσα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
el[0]: %1 λίβρα ανά κυβική ίντσα
el[1]: %1 λίβρες ανά κυβική ίντσα

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
el: λίβρες ανά κυβικό πόδι

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
el: λίβρα ανά κυβικό πόδι;λίβρες ανά κυβικό πόδι;lb/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
el: %1 λίβρες ανά κυβικό πόδι

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
el[0]: %1 λίβρα ανά κυβικό πόδι
el[1]: %1 λίβρες ανά κυβικό πόδι

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
el: λίβρες ανά κυβική γιάρδα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
el: λίβρα ανά κυβική γιάρδα;λίβρες ανά κυβική γιάρδα;lb/yd³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
el: %1 λίβρες ανά κυβική γιάρδα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
el[0]: %1 λίβρα ανά κυβική γιάρδα
el[1]: %1 λίβρες ανά κυβική γιάρδα

en: ElectricalCurrent
el: ΗλεκτρικόΡεύμα

en: Resistance
el: Αντίσταση

en: Energy
el: Ενέργεια

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
el: γιόττατζαουολ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottajoule;yottajoules;YJ
el: γιόττατζαουολ;γιόττατζαουολ;YJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
el: %1 γιόττατζαουολ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottajoule | %1 yottajoules
el[0]: %1 γιόττατζαουολ
el[1]: %1 γιόττατζαουολ

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
el: ζεττατζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettajoule;zettajoules;ZJ
el: ζεττατζάουλ;ζεττατζάουλ;ZJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
el: %1 ζεττατζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettajoule | %1 zettajoules
el[0]: %1 ζεττατζάουλ
el[1]: %1 ζεττατζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: exajoules
el: εξατζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exajoule;exajoules;EJ
el: εξατζάουλ;εξατζάουλ;EJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exajoules
el: %1 εξατζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exajoule | %1 exajoules
el[0]: %1 εξατζάουλ
el[1]: %1 εξατζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
el: πετατζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petajoule;petajoules;PJ
el: πετατζάουλ;πετατζάουλ;PJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
el: %1 πετατζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petajoule | %1 petajoules
el[0]: %1 πετατζάουλ
el[1]: %1 πετατζάουλ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
el: %1 τερατζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terajoule | %1 terajoules
el[0]: %1 τερατζάουλ
el[1]: %1 τερατζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
el: γιγατζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigajoule;gigajoules;GJ
el: γιγατζάουλ;γιγατζάουλ;GJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
el: %1 γιγατζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigajoule | %1 gigajoules
el[0]: %1 γιγατζάουλ
el[1]: %1 γιγατζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
el: μεγατζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megajoule;megajoules;MJ
el: μεγατζάουλ;μεγατζάουλ;MJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
el: %1 μεγατζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megajoule | %1 megajoules
el[0]: %1 μεγατζάουλ
el[1]: %1 μεγατζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
el: χιλιοτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
el: χιλιοτζάουλ;χιλιοτζάουλ;kJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
el: %1 χιλιοτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule | %1 kilojoules
el[0]: %1 χιλιοτζάουλ
el[1]: %1 χιλιοτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: hectojoules
el: εκατοτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectojoule;hectojoules;hJ
el: εκατοτζάουλ;εκατοτζάουλ;hJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectojoules
el: %1 εκατοτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectojoule | %1 hectojoules
el[0]: %1 εκατοτζάουλ
el[1]: %1 εκατοτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
el: δεκατζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decajoule;decajoules;daJ
el: δεκατζάουλ;δεκατζάουλ;daJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
el: %1 δεκατζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
el[0]: %1 δεκατζάουλ
el[1]: %1 δεκατζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: joules
el: τζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule;joules;J
el: τζάουλ;τζάουλ;J

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules
el: %1 τζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule | %1 joules
el[0]: %1 τζάουλ
el[1]: %1 τζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
el: δεκατοτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decijoule;decijoules;dJ
el: δεκατοτζάουλ;δεκατοτζάουλ;dJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
el: %1 δεκατοτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decijoule | %1 decijoules
el[0]: %1 δεκατοτζάουλ
el[1]: %1 δεκατοτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: centijoules
el: εκατοστοτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centijoule;centijoules;cJ
el: εκατοστοτζάουλ;εκατοστοτζάουλ;cJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centijoules
el: %1 εκατοστοτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centijoule | %1 centijoules
el[0]: %1 εκατοστοζάουλ
el[1]: %1 εκατοστοτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
el: χιλιοτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
el: χιλιοτζάουλ;χιλιοτζάουλ;mJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
el: %1 χιλιοτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millijoule | %1 millijoules
el[0]: %1 χιλιοτζάουλ
el[1]: %1 χιλιοτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: microjoules
el: μικροτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microjoule;microjoules;µJ;uJ
el: μικροτζάουλ;μικροτζάουλ;µJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microjoules
el: %1 μικροτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microjoule | %1 microjoules
el[0]: %1 μικροτζάουλ
el[1]: %1 μικροτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: nanojoules
el: νανοτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanojoule;nanojoules;nJ
el: νανοτζάουλ;νανοτζάουλ;nJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanojoules
el: %1 νανοτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanojoule | %1 nanojoules
el[0]: %1 νανοτζάουλ
el[1]: %1 νανοτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: picojoules
el: πικοτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picojoule;picojoules;pJ
el: πικοτζάουλ;πικοτζάουλ;pJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picojoules
el: %1 πικοτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picojoule | %1 picojoules
el[0]: %1 πικοτζάουλ
el[1]: %1 πικοτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: femtojoules
el: φεμτοτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtojoule;femtojoules;fJ
el: φεμτοτζάουλ;φεμτοτζάουλ;fJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtojoules
el: %1 φεμτοτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtojoule | %1 femtojoules
el[0]: %1 φεμτοτζάουλ
el[1]: %1 φεμτοτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: attojoules
el: αττοτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attojoule;attojoules;aJ
el: αττοτζάουλ;αττοτζάουλ;aJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attojoules
el: %1 αττοτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attojoule | %1 attojoules
el[0]: %1 αττοτζάουλ
el[1]: %1 αττοτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: zeptojoules
el: ζεπτοτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptojoule;zeptojoules;zJ
el: ζεπτοτζάουλ;ζεπτοτζάουλ;zJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptojoules
el: %1 ζεπτοτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptojoule | %1 zeptojoules
el[0]: %1 ζεπτοτζάουλ
el[1]: %1 ζεπτοτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: yoctojoules
el: γιοκτοτζάουλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctojoule;yoctojoules;yJ
el: γιοκτοτζάουλ;γιοκτοτζάουλ;yJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctojoules
el: %1 γιοκτοτζάουλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctojoule | %1 yoctojoules
el[0]: %1 γιοκτοτζάουλ
el[1]: %1 γιοκτοτζάουλ

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
el: συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
el: συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα;συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα;GDA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
el: %1 συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
el[0]: %1 συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα
el[1]: %1 συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
el: ηλεκτρονιοβόλτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
el: ηλεκτρονιοβόλτ;eV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
el: %1 ηλεκτρονιοβόλτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
el[0]: %1 ηλεκτρονιοβόλτ
el[1]: %1 ηλεκτρονιοβόλτ

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
el: Joule ανά γραμμομόριο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
el: joule ανά γραμμομόριο;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
el: %1 joules ανά γραμμομόριο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
el[0]: %1 joule ανά γραμμομόριο
el[1]: %1 joules ανά γραμμομόριο

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
el: kilojoule ανά γραμμομόριο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
el: kilojoule ανά γραμμομόριο;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
el: %1 kilojoules ανά γραμμομόριο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
el[0]: %1 kilojoule ανά γραμμομόριο
el[1]: %1 kilojoules ανά γραμμομόριο

[ctx: unit description in lists]
en: rydbergs
el: ράιντμπεργκ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rydberg;rydbergs;Ry
el: ράιντμπεργκ;ράιντμπεργκ;Ry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rydbergs
el: %1 ράιντμπεργκ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rydberg | %1 rydbergs
el[0]: %1 ράιντμπεργκ
el[1]: %1 rydbergs

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
el: χιλιοθερμίδες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
el: χιλιοθερμίδα;χιλιοθερμίδες;kcal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
el: %1 χιλιοθερμίδες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
el[0]: %1 χιλιοθερμίδα
el[1]: %1 χιλιοθερμίδες

[ctx: unit description in lists]
en: British Thermal Unit
el: Βρετανική Μονάδα Θερμότητας (BTU)

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
el: μήκος κύματος φωτονίου σε νανόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
el: nm;μήκος κύματος φωτονίου

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
el: %1 νανόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanometer | %1 nanometers
el[0]: %1 νανόμετρο
el[1]: %1 νανόμετρα

en: Force
el: Δύναμη

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
el: λίβρα-δύναμη

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
el: λίβρα-δύναμη;λίβρες-δύναμη;lbf

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
el: %1 λίβρα-δύναμη

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
el[0]: %1 λίβρα-δύναμη
el[1]: %1 λίβρες-δύναμη

en: Frequency
el: Συχνότητα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decahertz;decahertzs;daHz
el: ecahertz;decahertzs;daHz

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
el: περιστροφές ανά λεπτό

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
el: περιστροφές ανά λεπτό;περιστροφή ανά λεπτό;στροφές ανά λεπτό;στροφή ανά λεπτό;RPM

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
el: %1 περιστροφές ανά λεπτό

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
el[0]: %1 περιστροφή ανά λεπτό
el[1]: %1 περιστροφές ανά λεπτό

en: Fuel Efficiency
el: Απόδοση καυσίμου

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
el: λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
el: λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα;λίτρο ανά 100 χιλιόμετρα;l/100 km;L/100 km;λ/100 χλμ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
el: %1 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
el[0]: %1 λίτρο ανά 100 χιλιόμετρα
el[1]: %1 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
el: μίλια ανά γαλόνι ΗΠΑ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
el: μίλι ανά γαλόνι ΗΠΑ;μίλια ανά γαλόνι ΗΠΑ;mpg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
el: %1 μίλια ανά γαλόνι ΗΠΑ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
el[0]: %1 μίλι ανά γαλόνι ΗΠΑ
el[1]: %1 μίλια ανά γαλόνι ΗΠΑ

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: mpg (imperial)
el: mpg (αυτοκρατορικό)

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
el: μίλια ανά αυτοκρατορικό γαλόνι

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per imperial gallon;miles per imperial gallon;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)
el: μίλια ανά γαλόνι;μίλια ανά γαλόνι;mpg(imperial);imp mpg; mpg (imp)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
el: %1 μίλια ανά αυτοκρατορικό γαλόνι

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
el[0]: %1 μίλι ανά αυτοκρατορικό γαλόνι
el[1]: %1 μίλια ανά αυτοκρατορικό γαλόνι

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
el: χιλιόμετρα ανά λίτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
el: χιλιόμετρο ανά λίτρα;χιλιόμετρα ανά λίτρα;kmpl;km/l;χλμλ;χλμ/λ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
el: %1 χιλιόμετρα ανά λίτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
el[0]: %1 χιλιόμετρο ανά λίτρο
el[1]: %1 χιλιόμετρα ανά λίτρα

en: Length
el: Μήκος

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
el: γιοττάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
el: γιοττάμετρο;γιοττάμετρα;Ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
el: %1 γιοττάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottameter | %1 yottameters
el[0]: %1 γιοττάμετρο
el[1]: %1 γιοττάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
el: ζεττάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
el: ζεττάμετρο;ζεττάμετρα;Zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
el: %1 ζεττάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettameter | %1 zettameters
el[0]: %1 ζεττάμετρο
el[1]: %1 ζεττάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
el: εξάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
el: εξάμετρο;εξάμετρα;Em

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
el: %1 εξάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exameter | %1 exameters
el[0]: %1 εξάμετρο
el[1]: %1 εξάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
el: πετάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
el: πετάμετρο;πετάμετρα;Pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
el: %1 πετάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petameter | %1 petameters
el[0]: %1 πετάμετρο
el[1]: %1 πετάμετρα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
el: %1 τεράμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terameter | %1 terameters
el[0]: %1 τεράμετρο
el[1]: %1 τεράμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
el: γιγάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
el: γιγάμετρο;γιγάμετρα;Gm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
el: %1 γιγάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigameter | %1 gigameters
el[0]: %1 γιγάμετρο
el[1]: %1 γιγάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
el: μεγάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
el: μεγάμετρο;μεγάμετρα;Mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
el: %1 μεγάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megameter | %1 megameters
el[0]: %1 μεγάμετρο
el[1]: %1 μεγάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
el: χιλιόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
el: χιλιόμετρο;χιλιόμετρα;km;χλμ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
el: %1 χιλιόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer | %1 kilometers
el[0]: %1 χιλιόμετρο
el[1]: %1 χιλιόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
el: εκατόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
el: εκατόμετρο;εκατόμετρα;hm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
el: %1 εκατόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
el[0]: %1 εκατόμετρο
el[1]: %1 εκατόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
el: δεκάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
el: δεκάμετρο;δεκάμετρα;dam

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
el: %1 δεκάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
el[0]: %1 δεκάμετρο
el[1]: %1 δεκάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: meters
el: μέτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
el: μέτρο;μέτρα;m;μ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
el: %1 μέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter | %1 meters
el[0]: %1 μέτρο
el[1]: %1 μέτρα

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
el: δεκατόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
el: δεκατόμετρο;δεκατόμετρα;dm;δεκ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
el: %1 δεκατόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
el[0]: %1 δεκατόμετρο
el[1]: %1 δεκατόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
el: εκατοστόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
el: εκατοστόμετρο;εκατοστόμετρα;εκατοστό;εκατοστά;cm;εκ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
el: %1 εκατοστόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centimeter | %1 centimeters
el[0]: %1 εκατοστόμετρο
el[1]: %1 εκατοστόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
el: χιλιοστόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
el: χιλιοστόμετρο;χιλιοστόμετρα;χιλιοστό;χιλιοστά;χιλ;mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
el: %1 χιλιοστόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeter | %1 millimeters
el[0]: %1 χιλιοστόμετρα
el[1]: %1 χιλιοστόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
el: μικρόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
el: μικρόμετρο;μικρόμετρα;µm;um

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
el: %1 μικρoμέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
el[0]: %1 μικρομέτρο
el[1]: %1 μικρoμέτρα

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
el: νανόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
el: νανόμετρο;νανόμετρα;nm

[ctx: unit description in lists]
en: Ångström
el: Άνγκστρεμ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångströms;Ångstroms;Angströms;Angstroms;Å
el: Άνγκστρεμ;Ångström;Angstroms;Å

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
el: %1 Άνγκστρεμ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Ångström | %1 Ångströms
el[0]: %1 Άνγκστρεμ
el[1]: %1 Άνγκστρεμς

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
el: πικόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
el: πικόμετρο;πικόμετρα;pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
el: %1 πικόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
el[0]: %1 πικόμετρο
el[1]: %1 πικόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
el: φεμτόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
el: φεμτόμετρο;φεμτόμετρα;fm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
el: %1 φεμτόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtometer | %1 femtometers
el[0]: %1 φεμτόμετρο
el[1]: %1 φεμτόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
el: αττόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
el: αττόμετρο;αττόμετρα;am

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
el: %1 αττόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attometer | %1 attometers
el[0]: %1 αττόμετρο
el[1]: %1 αττόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
el: ζεπτόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
el: ζεπτόμετρο;ζεπτόμετρα;zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
el: %1 ζεπτόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptometer | %1 zeptometers
el[0]: %1 ζεπτόμετρο
el[1]: %1 ζεπτόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
el: γιοκτόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
el: γιοκτόμετρο;γιοκτόμετρα;ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
el: %1 γιοκτόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
el[0]: %1 γιοκτόμετρο
el[1]: %1 γιοκτόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: inches
el: ίντσες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
el: ίντσα;ίντσες;in;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
el: %1 ίντσες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
el[0]: %1 ίντσα
el[1]: %1 ίντσες

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
el: χιλιοστά ίντσας

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
el: %1 χιλιοστά ίντσας

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
el[0]: %1 χιλιοστό ίντσας
el[1]: %1 χιλιοστά ίντσας

[ctx: unit description in lists]
en: feet
el: πόδια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
el: πόδι;πόδια;ft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
el: %1 πόδια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
el[0]: %1 πόδι
el[1]: %1 πόδια

[ctx: unit description in lists]
en: yards
el: γιάρδες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
el: γιάρδα;γιάρδες;yd

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
el: %1 γιάρδες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yard | %1 yards
el[0]: %1 γιάρδα
el[1]: %1 γιάρδες

[ctx: unit description in lists]
en: miles
el: μίλια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
el: μίλι;μίλια;mi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
el: %1 μίλια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
el[0]: %1 μίλι
el[1]: %1 μίλια

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
el: ναυτικά μίλια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
el: ναυτικό μίλι;ναυτικά μίλια;nmi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
el: %1 ναυτικά μίλια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
el[0]: %1 ναυτικό μίλι
el[1]: %1 ναυτικά μίλια

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
el: έτη φωτός

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
el: έτος φωτός;έτη φωτός;ly;lightyear;lightyears

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
el: %1 έτη φωτός

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
el[0]: %1 έτος φωτός
el[1]: %1 έτη φωτός

[ctx: unit description in lists]
en: parsecs
el: πάρσεκ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: parsec;parsecs;pc
el: πάρσεκ;pc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 parsecs
el: %1 πάρσεκ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 parsec | %1 parsecs
el[0]: %1 πάρσεκ
el[1]: %1 πάρσεκ

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
el: αστρονομικές μονάδες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
el: αστρονομική μονάδα;αστρονομικές μονάδες;au

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
el: %1 αστρονομικές μονάδες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
el[0]: %1 αστρονομική μονάδα
el[1]: %1 αστρονομικές μονάδες

en: Mass
el: Μάζα

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
el: γιοτταγραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
el: γιοτταγραμμάριο;γιοτταγραμμάρια;Yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
el: %1 γιοτταγραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottagram | %1 yottagrams
el[0]: %1 γιοτταγραμμάριο
el[1]: %1 γιοτταγραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
el: ζετταγραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
el: ζετταγραμμάριο;ζετταγραμμάρια;Zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
el: %1 ζετταγραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettagram | %1 zettagrams
el[0]: %1 ζετταγραμμάριο
el[1]: %1 ζετταγραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
el: εξαγραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
el: εξαγραμμάριο;εξαγραμμάρια;Eg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
el: %1 εξαγραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exagram | %1 exagrams
el[0]: %1 εξαγραμμάριο
el[1]: %1 εξαγραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
el: πεταγραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
el: πεταγραμμάριο;πεταγραμμάρια;Pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
el: %1 πεταγραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petagram | %1 petagrams
el[0]: %1 πεταγραμμάριο
el[1]: %1 πεταγραμμάρια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
el: %1 τεραγραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teragram | %1 teragrams
el[0]: %1 τεραγραμμάριο
el[1]: %1 τεραγραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
el: γιγαγραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
el: γιγαγραμμάριο;γιγαγραμμάρια;Gg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
el: %1 γιγαγραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigagram | %1 gigagrams
el[0]: %1 γιγαγραμμάριο
el[1]: %1 γιγαγραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
el: μεγαγραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
el: μεγαγραμμάριο;μεγαγραμμάρια;Mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
el: %1 μεγαγραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megagram | %1 megagrams
el[0]: %1 μεγαγραμμάριο
el[1]: %1 μεγαγραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
el: χιλιογραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
el: χιλιόγραμμο;χιλιόγραμμα;κιλό;κιλά;kg;χγρ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
el: %1 χιλιόγραμμα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram | %1 kilograms
el[0]: %1 χιλιόγραμμο
el[1]: %1 χιλιόγραμμα

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
el: εκατογραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
el: εκατογραμμάριο;εκατογραμμάρια;hg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
el: %1 εκατογραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
el[0]: %1 εκατογραμμάριο
el[1]: %1 εκατογραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
el: δεκαγραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
el: δεκαγραμμάριο;δεκαγραμμάρια;dag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
el: %1 δεκαγραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
el[0]: %1 δεκαγραμμάριο
el[1]: %1 δεκαγραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: grams
el: γραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
el: γραμμάριο;γραμμάρια;g;γρ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
el: %1 γραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram | %1 grams
el[0]: %1 γραμμάριο
el[1]: %1 γραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
el: δεκατογραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
el: δεκατογραμμάριο;δεκατογραμμάρια;dg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
el: %1 δεκατογραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
el[0]: %1 δεκατογραμμάριο
el[1]: %1 δεκατογραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
el: εκατοσταγραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
el: εκατοσταγραμμάριο;εκατοσταγραμμάρια;cg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
el: %1 εκατοσταγραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centigram | %1 centigrams
el[0]: %1 εκατοσταγραμμάριο
el[1]: %1 εκατοσταγραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
el: χιλιοστογραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
el: χιλιοστογραμμάριο;χιλιοστογραμμάρια;mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
el: %1 χιλιοστογραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milligram | %1 milligrams
el[0]: %1 χιλιοστογραμμάριo
el[1]: %1 χιλιοστογραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
el: μικρογραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
el: μικρογραμμάρια;μικρογραμμάρια;µg;ug

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
el: %1 μικρογραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
el[0]: %1 μικρογραμμάριο
el[1]: %1 μικρογραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
el: νανογραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
el: νανογραμμάριο;νανογραμμάρια;ng

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
el: %1 νανογραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanogram | %1 nanograms
el[0]: %1 νανογραμμάριο
el[1]: %1 νανογραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
el: πικογραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
el: πικογραμμάριο;πικογραμμάρια;pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
el: %1 πικογραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
el[0]: %1 πικογραμμάριο
el[1]: %1 πικογραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
el: φεμτογραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
el: φεμτογραμμάριο;φεμτογραμμάρια;fg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
el: %1 φεμτογραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtogram | %1 femtograms
el[0]: %1 φεμτογραμμάριο
el[1]: %1 φεμτογραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
el: αττογραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
el: αττογραμμάριο;αττογραμμάρια;ag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
el: %1 αττογραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attogram | %1 attograms
el[0]: %1 αττογραμμάριο
el[1]: %1 αττογραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
el: ζεπτογραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
el: ζεπτογραμμάριο;ζεπτογραμμάρια;zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
el: %1 ζεπτογραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptogram | %1 zeptograms
el[0]: %1 ζεπτογραμμάριο
el[1]: %1 ζεπτογραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
el: γιοκτογραμμάρια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
el: γιοκτογραμμάριο;γιοκτογραμμάρια;yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
el: %1 γιοκτογραμμάρια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
el[0]: %1 γιοκτογραμμάριo
el[1]: %1 γιοκτογραμμάρια

[ctx: unit description in lists]
en: tons
el: τόνοι

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
el: %1 τόνοι

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ton | %1 tons
el[0]: %1 τόνος
el[1]: %1 τόνοι

[ctx: unit description in lists]
en: carats
el: καράτια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
el: %1 καράτια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
el[0]: %1 καράτι
el[1]: %1 καράτια

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
el: λίβρες

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
el: %1 λίβρες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
el[0]: %1 λίβρα
el[1]: %1 λίβρες

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
el: ουγγιές

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
el: ουγγιά;ουγγιές;oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
el: %1 ουγγιές

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
el[0]: %1 ουγγιά
el[1]: %1 ουγγιές

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
el: γαλλικές ουγγιές

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
el: ουγγιά troy;ουγγιές troy;t oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
el: %1 γαλλικές ουγγιές

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
el[0]: %1 γαλλική ουγγιά
el[1]: %1 γαλλικές ουγγιές

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewton
el: κιλονιούτον

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewton;kN
el: κιλονιούτον;kN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewton
el: %1 κιλονιούτον

en: Permeability
el: Διαπερατότητα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Permeability;Pµm²;PSquare µm;squaremicrometers;Pµm^2
el: Διαπερατότητα;Pµm²;PSquare µm;τετραγωνικά μικρόμετρα;Pµm^2

en: Power
el: Ισχύς

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
el: γιοτταβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
el: γιοτταβάτ;YW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
el: %1 γιοτταβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottawatt | %1 yottawatts
el[0]: %1 γιοτταβάτ
el[1]: %1 γιοτταβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
el: ζετταβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
el: ζετταβάτ;ZW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
el: %1 ζετταβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettawatt | %1 zettawatts
el[0]: %1 ζετταβάτ
el[1]: %1 ζετταβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: exawatts
el: εξαβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exawatt;exawatts;EW
el: εξαβάτ;EW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exawatts
el: %1 εξαβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exawatt | %1 exawatts
el[0]: %1 εξαβάτ
el[1]: %1 εξαβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
el: πεταβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petawatt;petawatts;PW
el: πεταβάτ;PW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
el: %1 πεταβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petawatt | %1 petawatts
el[0]: %1 πεταβάτ
el[1]: %1 πεταβάτ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
el: %1 τεραβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terawatt | %1 terawatts
el[0]: %1 τεραβάτ
el[1]: %1 τεραβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: gigawatts
el: γιγαβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigawatt;gigawatts;GW
el: γιγαβάτ;GW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigawatts
el: %1 γιγαβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigawatt | %1 gigawatts
el[0]: %1 γιγαβάτ
el[1]: %1 γιγαβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: megawatts
el: μεγαβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megawatt;megawatts;MW
el: μεγαβάτ;MW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megawatts
el: %1 μεγαβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megawatt | %1 megawatts
el[0]: %1 μεγαβάτ
el[1]: %1 μεγαβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
el: κιλοβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
el: κιλοβάτ;kW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
el: %1 κιλοβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilowatt | %1 kilowatts
el[0]: %1 κιλοβάτ
el[1]: %1 κιλοβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: hectowatts
el: εκτοβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
el: εκτοβάτ;hW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectowatts
el: %1 εκτοβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectowatt | %1 hectowatts
el[0]: %1 εκτοβάτ
el[1]: %1 εκτοβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
el: δεκαβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
el: δεκαβάτ;daW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
el: %1 δεκαβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
el[0]: %1 δεκαβάτ
el[1]: %1 δεκαβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: watts
el: βατ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt;watts;W
el: βατ;W

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
el: %1 βατ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt | %1 watts
el[0]: %1 βατ
el[1]: %1 βατ

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
el: δεκατοβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciwatt;deciwatts;dW
el: δεκατοβάτ;dW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
el: %1 δεκατοβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciwatt | %1 deciwatts
el[0]: %1 δεκατοβάτ
el[1]: %1 δεκατοβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: centiwatts
el: εκατοστοβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiwatt;centiwatts;cW
el: εκατοστοβάτ;cW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiwatts
el: %1 εκατοστοβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiwatt | %1 centiwatts
el[0]: %1 εκατοστοβάτ
el[1]: %1 εκατοστοβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
el: χιλιοστοβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliwatt;milliwatts;mW
el: χιλιοστοβάτ;mW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
el: %1 χιλιοστοβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliwatt | %1 milliwatts
el[0]: %1 χιλιοστοβάτ
el[1]: %1 χιλιοστοβάτ

[ctx: power unit symbol]
en: µW
el: μW

[ctx: unit description in lists]
en: microwatts
el: μικροβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
el: μικροβάτ;µW;uW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microwatts
el: %1 μικροβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microwatt | %1 microwatts
el[0]: %1 μικροβάτ
el[1]: %1 μικροβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: nanowatts
el: νανοβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanowatt;nanowatts;nW
el: νανοβάτ;nW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanowatts
el: %1 νανοβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanowatt | %1 nanowatts
el[0]: %1 νανοβάτ
el[1]: %1 νανοβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: picowatts
el: πικοβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
el: πικοβάτ;pW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picowatts
el: %1 πικοβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picowatt | %1 picowatts
el[0]: %1 πικοβάτ
el[1]: %1 πικοβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: femtowatts
el: φεμτοβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtowatt;femtowatts;fW
el: φεμτοβάτ;fW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtowatts
el: %1 φεμτοβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtowatt | %1 femtowatts
el[0]: %1 φεμτοβάτ
el[1]: %1 φεμτοβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
el: αττοβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
el: αττοβάτ;aW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
el: %1 αττοβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attowatt | %1 attowatts
el[0]: %1 αττοβάτ
el[1]: %1 αττοβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: zeptowatts
el: ζεπτοβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptowatt;zeptowatts;zW
el: ζεπτοβάτ;zW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptowatts
el: %1 ζεπτοβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptowatt | %1 zeptowatts
el[0]: %1 ζεπτοβάτ
el[1]: %1 ζεπτοβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: yoctowatts
el: γιοκτοβάτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
el: γιοκτοβάτ;yW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctowatts
el: %1 γιοκτοβάτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctowatt | %1 yoctowatts
el[0]: %1 γιοκτοβάτ
el[1]: %1 γιοκτοβάτ

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
el: ίπποι

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
el: ίππος;ίπποι;hp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
el: %1 ίπποι

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
el[0]: %1 ίππος
el[1]: %1 ίπποι

en: Pressure
el: Πίεση

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
el: γιοτταπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
el: γιοτταπασκάλ;YPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
el: %1 γιοτταπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottapascal | %1 yottapascals
el[0]: %1 γιοτταπασκάλ
el[1]: %1 γιοτταπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
el: ζετταπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
el: ζετταπασκάλ;ZPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
el: %1 ζετταπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettapascal | %1 zettapascals
el[0]: %1 ζετταπασκάλ
el[1]: %1 ζετταπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
el: εξαπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
el: εξαπασκάλ;EPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
el: %1 εξαπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exapascal | %1 exapascals
el[0]: %1 εξαπασκάλ
el[1]: %1 εξαπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
el: πεταπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
el: πεταπασκάλ;PPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
el: %1 πεταπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petapascal | %1 petapascals
el[0]: %1 πεταπασκάλ
el[1]: %1 πεταπασκάλ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
el: %1 τεραπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terapascal | %1 terapascals
el[0]: %1 τεραπασκάλ
el[1]: %1 τεραπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
el: γιγαπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
el: γιγαπασκάλ;GPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
el: %1 γιγαπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigapascal | %1 gigapascals
el[0]: %1 γιγαπασκάλ
el[1]: %1 γιγαπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
el: μεγαπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
el: μεγαπασκάλ;MPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
el: %1 μεγαπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megapascal | %1 megapascals
el[0]: %1 μεγαπασκάλ
el[1]: %1 μεγαπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
el: χιλιοπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
el: χιλιοπασκάλ;kPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
el: %1 χιλιοπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopascal | %1 kilopascals
el[0]: %1 χιλιοπασκάλ
el[1]: %1 χιλιοπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
el: εκατοπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
el: εκατοπασκάλ;hPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
el: %1 εκατοπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
el[0]: %1 εκατοπασκάλ
el[1]: %1 εκατοπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
el: δεκαπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
el: δεκαπασκάλ;daPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
el: %1 δεκαπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
el[0]: %1 δεκαπασκάλ
el[1]: %1 δεκαπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
el: πασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
el: πασκάλ;Pa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
el: %1 πασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pascal | %1 pascals
el[0]: %1 πασκάλ
el[1]: %1 πασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
el: δεκατοπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
el: δεκατοπασκάλ;dPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
el: %1 δεκατοπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decipascal | %1 decipascals
el[0]: %1 δεκατοπασκάλ
el[1]: %1 δεκατοπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
el: εκατοστοπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
el: εκατοστοπασκάλ;cPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
el: %1 εκατοστοπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centipascal | %1 centipascals
el[0]: %1 εκατοστοπασκάλ
el[1]: %1 εκατοστοπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
el: χιλιοστοπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
el: χιλιοστοπασκάλ;mPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
el: %1 χιλιοστοπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millipascal | %1 millipascals
el[0]: %1 χιλιοστοπασκάλ
el[1]: %1 χιλιοστοπασκάλ

[ctx: pressure unit symbol]
en: µPa
el: μPa

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
el: μικροπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
el: μικροπασκάλ;µPa;uPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
el: %1 μικροπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micropascal | %1 micropascals
el[0]: %1 μικροπασκάλ
el[1]: %1 μικροπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
el: νανοπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
el: νανοπασκάλ;nPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
el: %1 νανοπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanopascal | %1 nanopascals
el[0]: %1 νανοπασκάλ
el[1]: %1 νανοπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
el: πικοπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
el: πικοπασκάλ;pPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
el: %1 πικοπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
el[0]: %1 πικοπασκάλ
el[1]: %1 πικοπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
el: φεμτοπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
el: φεμτοπασκάλ;fPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
el: %1 φεμτοπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtopascal | %1 femtopascals
el[0]: %1 φεμτοπασκάλ
el[1]: %1 φεμτοπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
el: αττοπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
el: αττοπασκάλ;aPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
el: %1 αττοπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attopascal | %1 attopascals
el[0]: %1 αττοπασκάλ
el[1]: %1 αττοπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
el: ζεπτοπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
el: ζεπτοπασκάλ;zPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
el: %1 ζεπτοπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptopascal | %1 zeptopascals
el[0]: %1 ζεπτοπασκάλ
el[1]: %1 ζεπτοπασκάλ

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
el: γιοκτοπασκάλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
el: γιοκτοπασκάλ;yPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
el: %1 γιοκτοπασκάλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctopascal | %1 yoctopascals
el[0]: %1 γιοκτοπασκάλ
el[1]: %1 γιοκτοπασκάλ

[ctx: pressure unit symbol]
en: bar
el: μπαρ

[ctx: unit description in lists]
en: bars
el: μπαρ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
el: μπαρ;bar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
el: %1 μπαρ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 bar | %1 bars
el[0]: %1 μπαρ
el[1]: %1 μπαρ

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
el: χιλιοστομπάρ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
el: χιλιοστομπάρ;mbar;mb

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
el: %1 χιλιοστομπάρ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millibar | %1 millibars
el[0]: %1 χιλιοστομπάρ
el[1]: %1 χιλιοστομπάρ

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
el: δέκατομπαρ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
el: δέκατομπαρ;dbar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
el: %1 δέκατομπαρ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibar | %1 decibars
el[0]: %1 δέκατομπαρ
el[1]: %1 δέκατομπαρ

[ctx: unit description in lists]
en: Torr
el: Τορ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Torr
el: Torr;τορ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 torr
el: %1 τορ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 torr | %1 torr
el[0]: %1 τορ
el[1]: %1 τορ

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
el: τεχνητές ατμόσφαιρες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
el: τεχνητή ατμόσφαιρα;τεχνητές ατμόσφαιρες;at

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
el: %1 τεχνητές ατμόσφαιρες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
el[0]: %1 τεχνητή ατμόσφαιρα
el[1]: %1 τεχνητές ατμόσφαιρες

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
el: ατμόσφαιρες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
el: ατμόσφαιρα;ατμόσφαιρες;atm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
el: %1 ατμόσφαιρες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
el[0]: %1 ατμόσφαιρα
el[1]: %1 ατμόσφαιρες

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
el: λίβρα-δύναμη ανά τετραγωνική ίντσα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
el: λίβρα ανά τετραγωνική ίντσα;λίβρες ανά τετραγωνικές ίντσες;λίβρα-δύναμη ανά τετραγωνική ίντσα;λίβρες-δύναμη ανά τετραγωνικές ίντσες;psi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
el: %1 λίβρα-δύναμη ανά τετραγωνικές ίντσες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
el[0]: %1 λίβρα-δύναμη ανά τετραγωνική ίντσα
el[1]: %1 λίβρες-δύναμη ανά τετραγωνική ίντσα

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
el: ίντσες υδραργύρου

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
el: ίντσα υδραργύρου;ίντσες υδραργύρου;inHg;in"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
el: %1 ίντσες υδραργύρου

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
el[0]: %1 ίντσα υδραργύρου
el[1]: %1 ίντσες υδραργύρου

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
el: χιλιοστόμετρα υδραργύρου

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
el: χιλιοστόμετρο υδραργύρου;χιλιοστόμετρα υδραργύρου;χιλιοστό υδραργύρου;χιλιοστά υδραργύρου;mmHg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
el: %1 χιλιοστόμετρα υδραργύρου

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
el[0]: %1 χιλιοστόμετρο υδραργύρου
el[1]: %1 χιλιοστόμετρα υδραργύρου

en: Temperature
el: Θερμοκρασία

[ctx: unit description in lists]
en: kelvins
el: Κέλβιν

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kelvin;kelvins;K
el: κέλβιν;κέλβιν;K

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kelvins
el: %1 κέλβιν

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kelvin | %1 kelvins
el[0]: %1 κέλβιν
el[1]: %1 κέλβιν

[ctx: unit description in lists]
en: Celsius
el: Κελσίου

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Celsius;°C;C
el: βαθμός κελσίου;βαθμοί κελσίου;°C;C;κελσίου

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
el: %1 βαθμός Κελσίου

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
el[0]: %1 βαθμός κελσίου
el[1]: %1 βαθμοί Κελσίου

[ctx: unit description in lists]
en: Fahrenheit
el: Φαρενάιτ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Fahrenheit;°F;F
el: φαρενάιτ;°F;F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
el: %1 βαθμοί Φαρενάιτ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
el[0]: %1 βαθμός φαρενάιτ
el[1]: %1 βαθμοί Φαρενάιτ

[ctx: unit description in lists]
en: Rankine
el: Ρανκάιν

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rankine;°R;R;Ra
el: ρανκάιν;°R;R;Ra

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Rankine
el: %1 ρανκάιν

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Rankine | %1 Rankine
el[0]: %1 ρανκάιν
el[1]: %1 ρανκάιν

[ctx: unit description in lists]
en: Delisle
el: Ντιλάιλ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Delisle;°De;De
el: ντιλάιλ;°De;De

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
el: %1 βαθμοί ντιλάιλ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
el[0]: %1 βαθμός ντιλάιλ
el[1]: %1 βαθμοί ντιλάιλ

[ctx: unit description in lists]
en: Newton
el: Νιούτον

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Newton;°N;N
el: νιούτον;°N;N

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
el: %1 βαθμοί νιούτον

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
el[0]: %1 βαθμός νιούτον
el[1]: %1 βαθμοί νιούτον

[ctx: unit description in lists]
en: Réaumur
el: Ρομούρ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Réaumur;°Ré;Ré;Reaumur;°Re;Re
el: ρομούρ;°Ré;Ré;ρομούρ;°Re;Re

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
el: %1 βαθμοί ρομούρ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
el[0]: %1 βαθμός ρομούρ
el[1]: %1 βαθμοί ρομούρ

[ctx: unit description in lists]
en: Rømer
el: Ρόμερ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rømer;°Rø;Rø;Romer;°Ro;Ro
el: ρόμερ;°Rø;Rø;ρόμερ;°Ro;Ro

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
el: %1 βαθμοί ρόμερ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
el[0]: %1 βαθμός ρόμερ
el[1]: %1 βαθμοί ρόμερ

en: Thermal Conductivity
el: Θερμική αγωγιμότητα

[ctx: unit description in lists]
en: watt per meter kelvin
el: watt ανά μέτρο Kelvin

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per meter kelvin;watt per meter-kelvin;W/mK;W/m.K
el: watt ανά μέτρο Kelvin;watt ανά μέτρο-kelvin;W/mK;W/m.K

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per meter kelvin | %1 watts per meter kelvin
el[0]: %1 watt ανά μέτρο kelvin
el[1]: %1 watts ανά μέτρο kelvin

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit;btu per foot hour Fahrenheit;btu per foot-hour-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F
el: btu ανά πόδι ώρα βαθμοί Fahrenheit;btu ανά πόδι ώρα Fahrenheit;btu ανά πόδι-ώρα-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit | %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
el[0]: %1 btu ανά πόδι ώρα βαθμοί fahrenheit
el[1]: %1 btu ανά πόδι ώρα βαθμοί Fahrenheit

[ctx: unit description in lists]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
el: btu ανά τετραγωνικό πόδι ώρα βαθμοί fahrenheit ανά ίντσα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch;btu per foot squared hour Fahrenheit per inch;btu per sq foot-hour-Fahrenheit per inch;Btu/ft^2-hr-F/in
el: btu ανά τετραγωνικό πόδι ώρα βαθμοί Fahrenheit ανά ίντσα;btu ανά τετραγωνικό πόδι ώρα Fahrenheit ανά ίντσα;btu ανά τετραγωνικό πόδι-ώρα-Fahrenheit ανά ίντσα;Btu/ft^2-hr-F/in

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
el: %1 btu ανά τετραγωνικό πόδι ώρα βαθμοί Fahrenheit ανά ίντσα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch | %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
el[0]: %1 btu ανά τετραγωνικό πόδι ώρα βαθμοί Fahrenheit ανά ίντσα
el[1]: %1 btu ανά τετραγωνικό πόδι ώρα βαθμοί Fahrenheit ανά ίντσα

en: Thermal Flux Density
el: Πυκνότητα Θερμικής Ροής

[ctx: unit description in lists]
en: watt per square meter
el: watt ανά τετραγωνικό μέτρο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per square meter;W/m2;W/m^2
el: watt ανά τετραγωνικό μέτρο;W/m2;W/m^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per square meter
el: %1 watts ανά τετραγωνικό μέτρο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per square meter | %1 watts per square meter
el[0]: %1 watt ανά τετραγωνικό μέτρο
el[1]: %1 watts ανά τετραγωνικό μέτρο

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per square foot
el: btu ανά ώρα ανά τετραγωνικό πόδι

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per square foot;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr
el: btu ανά ώρα ανά τετραγωνικό πόδι;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per square foot
el: %1 btu ανά ώρα ανά τετραγωνικό πόδι

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per square foot | %1 btu per hour per square foot
el[0]: %1 btu ανά ώρα ανά τετραγωνικό πόδι
el[1]: %1 btu ανά ώρα ανά τετραγωνικό πόδι

en: Thermal Generation
el: Θερμική Παραγωγή

[ctx: unit description in lists]
en: watt per cubic meter
el: watt ανά κυβικό μέτρο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per cubic meter;W/m3;W/m^3
el: watt ανά κυβικό μέτρο;W/m3;W/m^3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per cubic meter
el: %1 watts ανά κυβικό μέτρο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per cubic meter | %1 watts per cubic meter
el[0]: %1 watt ανά κυβικό μέτρο
el[1]: %1 watts ανά κυβικό μέτρο

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per cubic foot
el: btu ανά ώρα ανά κυβικό πόδι

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per cubic foot;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr
el: btu ανά ώρα ανά κυβικό πόδι;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per cubic foot
el: %1 btu ανά ώρα ανά κυβικό πόδι

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per cubic foot | %1 btu per hour per cubic foot
el[0]: %1 btu ανά ώρα ανά κυβικό πόδι
el[1]: %1 btu ανά ώρα ανά κυβικό πόδι

en: Time
el: Χρόνος

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
el: γιοτταδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
el: γιοτταδευτερόλεπτο;γιοτταδευτερόλεπτα;Ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
el: %1 γιοτταδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
el[0]: %1 γιοτταδευτερόλεπτο
el[1]: %1 γιοτταδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
el: ζετταδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
el: ζετταδευτερόλεπτο;ζετταδευτερόλεπτα;Zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
el: %1 ζετταδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
el[0]: %1 ζετταδευτερόλεπτο
el[1]: %1 ζετταδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
el: εξαδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
el: εξαδευτερόλεπτο;εξαδευτερόλεπτα;Es

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
el: %1 εξαδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
el[0]: %1 εξαδευτερόλεπτο
el[1]: %1 εξαδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
el: πεταδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
el: πεταδευτερόλεπτο;πεταδευτερόλεπτα;Ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
el: %1 πεταδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
el[0]: %1 πεταδευτερόλεπτο
el[1]: %1 πεταδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
el: %1 τεραδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
el[0]: %1 τεραδευτερόλεπτο
el[1]: %1 τεραδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
el: γιγαδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
el: γιγαδευτερόλεπτο;γιγαδευτερόλεπτα;Gs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
el: %1 γιγαδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
el[0]: %1 γιγαδευτερόλεπτο
el[1]: %1 γιγαδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
el: μεγαδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
el: μεγαδευτερόλεπτο;μεγαδευτερόλεπτα;Ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
el: %1 μεγαδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
el[0]: %1 μεγαδευτερόλεπτο
el[1]: %1 μεγαδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
el: χιλιοδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
el: χιλιοδευτερόλεπτο;χιλιοδευτερόλεπτα;ks

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
el: %1 χιλιοδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
el[0]: %1 χιλιοδευτερόλεπτο
el[1]: %1 χιλιοδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
el: εκατοδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
el: εκατοδευτερόλεπτο;εκατοδευτερόλεπτα;hs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
el: %1 εκατοδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
el[0]: %1 εκατοδευτερόλεπτο
el[1]: %1 εκατοδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
el: δεκαδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
el: δεκαδευτερόλεπτο;δεκαδευτερόλεπτα;das

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
el: %1 δεκαδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
el[0]: %1 δεκαδευτερόλεπτο
el[1]: %1 δεκαδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
el: δευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
el: δευτερόλεπτο;δευτερόλεπτα;s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
el: %1 δευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
el[0]: %1 δευτερόλεπτο
el[1]: %1 δευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
el: δέκατο του δευτερόλεπτου

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
el: δεκατο του δευτερόλεπτο;δέκατα του δευτερόλεπτου;ds

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
el: %1 δέκατα του δευτερόλεπτου

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
el[0]: %1 δέκατο του δευτερόλεπτου
el[1]: %1 δέκατα του δευτερόλεπτου

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
el: εκατοστά του δευτερολέπτου

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
el: εκατοστό του δευτερόλεπτου;εκατοστά του δευτερόλεπτου;cs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
el: %1 εκατοστά του δευτερολέπτου

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
el[0]: %1 εκατοστό του δευτερολέπτου
el[1]: %1 εκατοστά του δευτερολέπτου

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
el: χιλιοστά του δευτερολέπτου

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
el: χιλιοστό του δευτερολέπτου;χιλιοστά του δευτερολέπτου;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
el: %1 χιλιοστά του δευτερολέπτου

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
el[0]: %1 χιλιοστό του δευτερολέπτου
el[1]: %1 χιλιοστά του δευτερολέπτου

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
el: μικροδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
el: μικροδευτερόλεπτο;μικροδευτερόλεπτα;µs;us

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
el: %1 μικροδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
el[0]: %1 μικροδευτερόλεπτο
el[1]: %1 μικροδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
el: νανοδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
el: νανοδευτερόλεπτο;νανοδευτερόλεπτα;ns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
el: %1 νανοδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
el[0]: %1 νανοδευτερόλεπτο
el[1]: %1 νανοδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
el: πικοδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
el: πικοδευτερόλεπτο;πικοδευτερόλεπτα;ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
el: %1 πικοδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
el[0]: %1 πικοδευτερόλεπτο
el[1]: %1 πικοδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
el: φεμτοδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
el: φεμτοδευτερόλεπτο;φεμτοδευτερόλεπτα;fs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
el: %1 φεμτοδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
el[0]: %1 φεμτοδευτερόλεπτο
el[1]: %1 φεμτοδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
el: αττοδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
el: αττοδευτερόλεπτο;αττοδευτερόλεπτα;as

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
el: %1 αττοδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
el[0]: %1 αττοδευτερόλεπτο
el[1]: %1 αττοδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
el: ζετταδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
el: ζετταδευτερόλεπτο;ζετταδευτερόλεπτα;zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
el: %1 ζετταδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
el[0]: %1 ζετταδευτερόλεπτο
el[1]: %1 ζετταδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
el: γιοκτοδευτερόλεπτα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
el: γιοκτοδευτερόλεπτο;γιοκτοδευτερόλεπτα;ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
el: %1 γιοκτοδευτερόλεπτα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
el[0]: %1 γιοκτοδευτερόλεπτο
el[1]: %1 γιοκτοδευτερόλεπτα

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
el: λεπτά

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
el: λεπτό;λεπτά;min;λ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
el: %1 λεπτά

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
el[0]: %1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

[ctx: unit description in lists]
en: hours
el: ώρες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
el: ώρα;ώρες;h;ω

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
el: %1 ώρες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
el[0]: %1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

[ctx: unit description in lists]
en: days
el: ημέρες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
el: ημέρα;ημέρες;d

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
el: %1 ημέρες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
el[0]: %1 ημέρα
el[1]: %1 ημέρες

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
el: εβδομάδες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
el: εβδομάδα;εβδομάδες;w

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
el: %1 εβδομάδες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
el[0]: %1 εβδομάδα
el[1]: %1 εβδομάδες

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
el: ιουλιανά έτη

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
el: ιουλιανά έτος;ιουλιανά έτη;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
el: %1 ιουλιανά έτη

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
el[0]: %1 ιουλιανό έτος
el[1]: %1 ιουλιανά έτη

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
el: δίσεκτα χρόνια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
el: δίσεκτος χρόνος;δίσεκτα χρόνια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
el: %1 δίσεκτα χρόνια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
el[0]: %1 δίσεκτος χρόνος
el[1]: %1 δίσεκτα χρόνια

[ctx: unit description in lists]
en: year
el: έτος

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
el: έτος;έτη;y

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
el: %1 έτος

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
el[0]: %1 έτος
el[1]: %1 έτη

en: Speed
el: Ταχύτητα

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
el: μέτρα ανά δευτερόλεπτο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
el: μέτρο ανά δευτερόλεπτο;μέτρα ανά δευτερόλεπτο;m/s;ms;μ/δ;μδ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
el: %1 μέτρα ανά δευτερόλεπτο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
el[0]: %1 μέτρο ανά δευτερόλεπτο
el[1]: %1 μέτρα ανά δευτερόλεπτο

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
el: χιλιόμετρα ανά ώρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh;kph
el: χιλιόμετρο ανά ώρα; χιλιόμετρα ανά ώρα;m/h;kmh;kph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
el: %1 χιλιόμετρα ανά ώρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
el[0]: %1 χιλιόμετρο ανά ώρα
el[1]: %1 χιλιόμετρα ανά ώρα

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
el: μίλια ανά ώρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
el: μίλι ανά ώρα;μίλια ανά ώρα;mph;μαω

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
el: %1 μίλια ανά ώρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
el[0]: %1 μίλι ανά ώρα
el[1]: %1 μίλια ανά ώρα

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
el: πόδια ανά δευτερόλεπτο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
el: πόδι ανά δευτερόλεπτο;πόδια ανά δευτερόλεπτο;ft/s;ft/sec;fps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
el: %1 πόδια ανά δευτερόλεπτο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
el[0]: %1 πόδι ανά δευτερόλεπτο
el[1]: %1 πόδια ανά δευτερόλεπτο

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
el: ίντσες ανά δευτερόλεπτο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
el: ίντσα ανά δευτερόλεπτο;ίντσες ανά δευτερόλεπτο;in/s;in/sec;ips

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
el: %1 ίντσες ανά δευτερόλεπτο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
el[0]: %1 ίντσα ανά δευτερόλεπτο
el[1]: %1 ίντσες ανά δευτερόλεπτο

[ctx: unit description in lists]
en: knots
el: κόμβοι

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
el: κόμβος;κόμβοι;kt;ναυτικά μίλια ανά ώρα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
el: %1 κόμβοι

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
el[0]: %1 κόμβος
el[1]: %1 κόμβοι

[ctx: unit description in lists]
en: Mach
el: Μαχ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
el: μαχ;Ma;ταχύτητα του ήχου

[ctx: amount in units (real)]
en: Mach %1
el: Μαχ %1

[ctx: amount in units (integer)]
en: Mach %1 | Mach %1
el[0]: Μαχ %1
el[1]: Μαχ %1

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
el: ταχύτητα του φωτός

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
el: ταχύτητα του φωτός;c

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
el: %1 ταχύτητα του φωτός

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
el[0]: %1 ταχύτητα του φωτός
el[1]: %1 ταχύτητα του φωτός

[ctx: unit description in lists]
en: Beaufort
el: Μποφόρ

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Beaufort;Bft
el: Μποφόρ;Bft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
el: %1 στην κλίμακα Μποφόρ

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
el[0]: %1 στην κλίμακα Μποφόρ
el[1]: %1 στην κλίμακα Μποφόρ

en: Voltage
el: Τάση

en: Volume
el: Όγκος

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
el: κυβικά γιοτταμέτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
el: κυβικό γιοτταμέτρο;κυβικά γιοτταμέτρα;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
el: %1 κυβικά γιοτταμέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
el[0]: %1 κυβικό γιοτταμέτρο
el[1]: %1 κυβικά γιοτταμέτρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
el: κυβικά ζετταμέτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
el: κυβικό ζετταμέτρο;κυβικά ζετταμέτρα;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
el: %1 κυβικά ζετταμέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
el[0]: %1 κυβικό ζετταμέτρο
el[1]: %1 κυβικά ζετταμέτρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
el: κυβικά εξαμέτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
el: κυβικό εξαμέτρο;κυβικά εξαμέτρα;Em³;Em/-3;Em^3;Em3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
el: %1 κυβικά εξαμέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
el[0]: %1 κυβικό εξαμέτρο
el[1]: %1 κυβικά εξαμέτρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
el: κυβικά πεταμέτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
el: κυβικό πεταμέτρο;κυβικά πεταμέτρα;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
el: %1 κυβικά πεταμέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
el[0]: %1 κυβικό πεταμέτρο
el[1]: %1 κυβικά πεταμέτρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
el: κυβικά τεραμέτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
el: κυβικό τεραμέτρο;κυβικά τεραμέτρα;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
el: %1 κυβικά τεραμέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
el[0]: %1 κυβικό τεραμίλι
el[1]: %1 κυβικά τεραμίλια

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
el: κυβικά γιγαμίλια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
el: κυβικό γιγαμίλι;κυβικά γιγαμίλια;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
el: %1 κυβικά γιγαμίλια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
el[0]: %1 κυβικό γιγαμίλι
el[1]: %1 κυβικά γιγαμίλια

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
el: κυβικά μεγαμέτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
el: κυβικό μεγαμέτρο;κυβικά μεγαμέτρα;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
el: %1 κυβικά μεγαμέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
el[0]: %1 κυβικό μεγαμέτρο
el[1]: %1 κυβικά μεγαμέτρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
el: κυβικά χιλιόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
el: κυβικό χιλιόμετρο;κυβικά χιλιόμετρα;km³;km/-3;km^3;km3;χλμ³;χλμ/-3;χλμ^3;χλμ3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
el: %1 κυβικά χιλιόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
el[0]: %1 κυβικό χιλιόμετρο
el[1]: %1 κυβικά χιλιόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
el: κυβικά εκατόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
el: κυβικό εκατόμετρο;κυβικά εκατόμετρα;hm³;hm/-3;hm^3;hm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
el: %1 κυβικά εκατόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
el[0]: %1 κυβικό εκατόμετρο
el[1]: %1 κυβικά εκατόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
el: κυβικά δεκάμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
el: κυβικό δεκάμετρο;κυβικά δεκάμετρα;dam³;dam/-3;dam^3;dam3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
el: %1 κυβικά δεκάμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
el[0]: %1 κυβικό δεκάμετρο
el[1]: %1 κυβικά δεκάμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
el: κυβικά μέτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
el: κυβικό μέτρο;κυβικά μέτρα;m³;m/-3;m^3;m3;μ³;μ/-3;μ^3;μ3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
el: %1 κυβικά μέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
el[0]: %1 κυβικό μέτρο
el[1]: %1 κυβικά μέτρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
el: κυβικά δεκατόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
el: κυβικό δεκατόμετρο;κυβικά δεκατόμετρα;dm³;dm/-3;dm^3;dm3;δεκ³;δεκ/-3;δεκ^3;δεκ3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
el: %1 κυβικά δεκατόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
el[0]: %1 κυβικό δεκατόμετρο
el[1]: %1 κυβικά δεκατόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
el: κυβικά εκατοστόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
el: κυβικό εκατοστό;κυβικά εκατοστά;cm³;cm/-3;cm^3;cm3;εκ³;εκ/-3;εκ^3;εκ3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
el: %1 κυβικά εκατοστόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
el[0]: %1 κυβικό εκατοστόμετρο
el[1]: %1 κυβικά εκατοστόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
el: κυβικά χιλιοστόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
el: κυβικό χιλιοστόμετρο;κυβικά χιλιοστόμετρα;κυβικό χιλιοστό;κυβικά χιλιοστά;mm³;mm/-3;mm^3;mm3;χιλ³;χιλ/-3;χιλ^3;χιλ3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
el: %1 κυβικά χιλιοστόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
el[0]: %1 κυβικό χιλιοστόμετρο
el[1]: %1 κυβικά χιλιοστόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
el: κυβικά μικρομέτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
el: κυβικό μικρομέτρο;κυβικά μικρομέτρα;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
el: %1 κυβικά μικρομέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
el[0]: %1 κυβικό μικρομέτρο
el[1]: %1 κυβικά μικρομέτρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
el: κυβικά νανόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
el: κυβικό νανόμετρο;κυβικά νανόμετρα;nm³;nm/-3;nm^3;nm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
el: %1 κυβικά νανόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
el[0]: %1 κυβικό νανόμετρο
el[1]: %1 κυβικά νανόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
el: κυβικά πικόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
el: κυβικό πικόμετρο;κυβικά πικόμετρα;pm³;pm/-3;pm^3;pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
el: %1 κυβικά πικόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
el[0]: %1 κυβικό πικόμετρο
el[1]: %1 κυβικά πικόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
el: κυβικά φεμτόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
el: κυβικό φεμτόμετρο;κυβικά φεμτόμετρα;fm³;fm/-3;fm^3;fm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
el: %1 κυβικά φεμτόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
el[0]: %1 κυβικό φεμτόμετρο
el[1]: %1 κυβικά φεμτόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
el: κυβικά αττόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
el: κυβικό αττόμετρο;κυβικά αττόμετρα;am³;am/-3;am^3;am3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
el: %1 κυβικά αττόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
el[0]: %1 κυβικό αττόμετρο
el[1]: %1 κυβικά αττόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
el: κυβικά ζεπτόμετρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
el: κυβικό ζεπτόμετρο;κυβικά ζεπτόμετρα;zm³;zm/-3;zm^3;zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
el: %1 κυβικά ζεπτόμετρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
el[0]: %1 κυβικό ζεπτόμετρο
el[1]: %1 κυβικά ζεπτόμετρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
el: κυβικά γιοκτομέτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
el: κυβικό γιοκτομέτρο;κυβικά γιοκτομέτρα;ym³;ym/-3;ym^3;ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
el: %1 κυβικά γιοκτομέτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
el[0]: %1 κυβικό γιοκτομέτρο
el[1]: %1 κυβικά γιοκτομέτρα

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
el: γιοττάλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
el: γιοττάλιτρο;γιοττάλιτρα;Yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
el: %1 γιοττάλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaliter | %1 yottaliters
el[0]: %1 γιοττάλιτρο
el[1]: %1 γιοττάλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
el: ζεττάλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
el: ζεττάλιτρο;ζεττάλιτρα;Zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
el: %1 ζεττάλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaliter | %1 zettaliters
el[0]: %1 ζεττάλιτρο
el[1]: %1 ζεττάλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
el: εξάλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
el: εξάλιτρο;εξάλιτρα;El

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
el: %1 εξάλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaliter | %1 exaliters
el[0]: %1 εξάλιτρο
el[1]: %1 εξάλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
el: πετάλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
el: πετάλιτρο;πετάλιτρα;Pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
el: %1 πετάλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaliter | %1 petaliters
el[0]: %1 πετάλιτρο
el[1]: %1 πετάλιτρα

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
el: %1 τεράλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraliter | %1 teraliters
el[0]: %1 τεράλιτρo
el[1]: %1 τεράλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
el: γιγάλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
el: γιγάλιτρο;γιγάλιτρα;Gl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
el: %1 γιγάλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaliter | %1 gigaliters
el[0]: %1 γιγάλιτρο
el[1]: %1 γιγάλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
el: μεγάλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
el: μεγάλιτρο;μεγάλιτρα;Ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
el: %1 μεγάλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaliter | %1 megaliters
el[0]: %1 μεγάλιτρο
el[1]: %1 μεγάλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
el: χιλιόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
el: χιλιόλιτρο;χιλιόλιτρα;kl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
el: %1 χιλιόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloliter | %1 kiloliters
el[0]: %1 χιλιόλιτρο
el[1]: %1 χιλιόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
el: εκατόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
el: εκατόλιτρο;εκατόλιτρα;hl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
el: %1 εκατόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
el[0]: %1 εκατόλιτρο
el[1]: %1 εκατόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
el: δεκάλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
el: δεκάλιτρο;δεκάλιτρα;dal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
el: %1 δεκάλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
el[0]: %1 δεκάλιτρο
el[1]: %1 δεκάλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: liters
el: λίτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
el: λίτρο;λίτρα;l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
el: %1 λίτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liter | %1 liters
el[0]: %1 λίτρο
el[1]: %1 λίτρα

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
el: δεκατόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
el: δεκατόλιτρο;δεκατόλιτρα;dl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
el: %1 δεκατόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciliter | %1 deciliters
el[0]: %1 δεκατόλιτρο
el[1]: %1 δεκατόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
el: εκατοστόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
el: εκατοστόλιτρο;εκατοστόλιτρα;cl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
el: %1 εκατοστόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiliter | %1 centiliters
el[0]: %1 εκατοστόλιτρο
el[1]: %1 εκατοστόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
el: χιλιοστόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
el: χιλιοστόλιτρο;χιλιοστόλιτρα;ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
el: %1 χιλιοστόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliliter | %1 milliliters
el[0]: %1 χιλιοστόλιτρο
el[1]: %1 χιλιοστόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
el: μικρόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
el: μικρόλιτρο;μικρόλιτρα;µl;ul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
el: %1 μικρόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
el[0]: %1 μικρόλιτρο
el[1]: %1 μικρόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
el: νανόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
el: νανόλιτρο;νανόλιτρα;nl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
el: %1 νανόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoliter | %1 nanoliters
el[0]: %1 νανόλιτρο
el[1]: %1 νανόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
el: πικόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
el: πικόλιτρο;πικόλιτρα;pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
el: %1 πικόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
el[0]: %1 πικόλιτρο
el[1]: %1 πικόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
el: φεμτόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
el: φεμτόλιτρο;φεμτόλιτρα;fl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
el: %1 φεμτόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoliter | %1 femtoliters
el[0]: %1 φεμτόλιτρο
el[1]: %1 φεμτόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
el: αττόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
el: αττόλιτρo;αττόλιτρα;al

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
el: %1 αττόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoliter | %1 attoliters
el[0]: %1 αττόλιτρo
el[1]: %1 αττόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
el: ζεπτόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
el: ζεπτόλιτρο;ζεπτόλιτρα;zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
el: %1 ζεπτόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoliter | %1 zeptoliters
el[0]: %1 ζεπτόλιτρο
el[1]: %1 ζεπτόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
el: γιοκτόλιτρα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
el: γιοκτόλιτρο;γιοκτόλιτρα;yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
el: %1 γιοκτόλιτρα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
el[0]: %1 γιοκτόλιτρο
el[1]: %1 γιοκτόλιτρα

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
el: κυβικά πόδια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
el: κυβικό πόδι;κυβικά πόδια;ft³;πόδια³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
el: %1 κυβικά πόδια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
el[0]: %1 κυβικό πόδι
el[1]: %1 κυβικά πόδια

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
el: κυβικές ίντσες

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
el: κυβική ίντσα;κυβικές ίντσες;in³;ίντσες³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
el: %1 κυβικές ίντσες

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
el[0]: %1 κυβική ίντσα
el[1]: %1 κυβικές ίντσες

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
el: κυβικά μίλια

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
el: κυβικό μίλι;κυβικά μίλια;mi³;μίλια³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
el: %1 κυβικά μίλια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
el[0]: %1 κυβικό μίλι
el[1]: %1 κυβικά μίλια

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
el: ουγγιές υγρών

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
el: ουγγιά υγρών;ουγγιές υγρών;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
el: %1 ουγγιές υγρών

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
el[0]: %1 ουγγιά υγρών
el[1]: %1 ουγγιές υγρών

[ctx: unit description in lists]
en: cups
el: φλιτζάνι

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
el: φλιτζάνι;φλιτζάνια;cp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
el: %1 φλιτζάνια

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
el[0]: %1 φλιτζάνι
el[1]: %1 φλιτζάνια

[ctx: unit description in lists]
en: teaspoon
el: κουταλάκι του γλυκού

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teaspoon;teaspoons;tsp;tsps
el: κουταλάκι του γλυκού;κουταλάκια του γλυκού;κ.τ.γ.;κ.τ.γ.

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teaspoons
el: %1 κουταλάκια του γλυκού

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teaspoon | %1 teaspoons
el[0]: %1 κουταλάκι του γλυκού
el[1]: %1 κουταλάκια του γλυκού

[ctx: volume unit symbol]
en: tbsp
el: κ.τ.γ.

[ctx: unit description in lists]
en: tablespoon
el: κουταλάκι του γλυκού

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps
el: κουταλάκι του γλυκού;κουταλάκια του γλυκού;κ.τ.γ.;κ.τ.γ.

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tablespoons
el: %1 κουταλάκι του γλυκού

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tablespoon | %1 tablespoons
el[0]: %1 κουταλάκι του γλυκού
el[1]: %1 κουταλάκια του γλυκού

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
el: γαλόνια (υγρό Η.Π.Α.)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
el: γαλόνι (υγρό Η.Π.Α.);γαλόνια (υγρό Η.Π.Α.);gal;γαλόνι;γαλόνια

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
el: %1 γαλόνια (υγρό Η.Π.Α.)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
el[0]: %1 γαλόνι (υγρό Η.Π.Α)
el[1]: %1 γαλόνια (υγρό Η.Π.Α.)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
el: πάιντ (αυτοκρατορικό)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
el: πάιντ (αυτοκρατορικό);pt;πάιντ;p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
el: %1 πάιντ (αυτοκρατορικό)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
el[0]: %1 πάιντ (αυτοκρατορικό)
el[1]: %1 πάιντ (αυτοκρατορικό)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (U.S. liquid)
el: γαλόνια (υγρό Η.Π.Α.)

[ctx: unit description in lists]
en: oil barrels
el: Βαρέλια πετρελαίου

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: oil barrels;oil barrel;bbl
el: βαρέλια πετρελαίου;βαρέλι πετρελαίου;bbl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 oil barrels
el: %1 βαρέλια πετρελαίου

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 oil barrel | %1 oil barrels
el[0]: %1 βαρέλι πετρελαίου
el[1]: %1 βαρέλια πετρελαίου

en: Weight per Area
el: Βάρος ανά περιοχή

[ctx: unit description in lists]
en: grams per square meter
el: γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gsm;g/m;g/m2;gm2;grams per meter;grams per square meter;grams per meter²
el: gsm;g/m;g/m2;gm2;γραμμάρια ανά μέτρο;γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο;γραμμάρια ανά μέτρο²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per square meter
el: %1 γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 grams per square meter | %1 grams per square meter
el[0]: %1 γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο
el[1]: %1 γραμμάρια ανά τετραγωνικό μέτρο

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per square yard
el: ουγγιές ανά τετραγωνική γιάρδα

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ounces per yard;ounces per square yard;ounces per yard²
el: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ουγγιές ανά γιάρδα;ουγγιές ανά τετραγωνική γιάρδα;ουγγιές ανά γιάρδα²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per square yard
el: %1 ουγγιές ανά τετραγωνική γιάρδα

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounces per square yard | %1 ounces per square yard
el[0]: %1 ουγγιές ανά τετραγωνική γιάρδα
el[1]: %1 ουγγιές ανά τετραγωνική γιάρδα
