ksysguard - en to cs translation catalogue (153 entries)

[ctx: @title]
en: Name
cs: Název

[ctx: @title]
en: Total Usage
cs: Celkové využití

[ctx: @title, Short for 'Total Usage']
en: Usage
cs: Využití

[ctx: @title]
en: System Usage
cs: Využití systému

[ctx: @title, Short for 'System Usage']
en: System
cs: Systém

[ctx: @title, Short for '%1 System Usage']
en: %1 System
cs: %1 Systém

[ctx: @title]
en: User Usage
cs: Uživatelské využití

[ctx: @title, Short for 'User Usage']
en: User
cs: Uživatel

[ctx: @title, Short for '%1 User Usage']
en: %1 User
cs: %1 Uživatel

[ctx: @title, Short for 'Wait Load']
en: Wait
cs: Čekání

[ctx: @title, Short for '%1 Wait Load']
en: %1 Wait
cs: %1 Čekání

[ctx: @title]
en: Current Frequency
cs: Současná frekvence

[ctx: @info]
en: Current frequency of the CPU
cs: Současná frekvence procesoru

[ctx: @title]
en: Current Temperature
cs: Současná teplota

[ctx: @title]
en: All
cs: Vše

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Frequency
cs: Maximální frekvence CPU

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Frequency']
en: Max Frequency
cs: Maximální frekvence

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Frequency']
en: Min Frequency
cs: Minimální frekvence

[ctx: @title]
en: Average CPU Frequency
cs: Průměrná frekvence CPU

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Frequency']
en: Average Frequency
cs: Průměrná frekvence

[ctx: @title]
en: Maximum CPU Temperature
cs: Maximální teplota CPU

[ctx: @title, Short for 'Maximum CPU Temperature']
en: Max Temperature
cs: Maximální teplota

[ctx: @title]
en: Minimum CPU Temperature
cs: Minimální teplota CPU

[ctx: @title, Short for 'Minimum CPU Temperature']
en: Min Temperature
cs: Minimální teplota

[ctx: @title]
en: Average CPU Temperature
cs: Průměrná teplota CPU

[ctx: @title, Short for 'Average CPU Temperature']
en: Average Temperature
cs: Průměrná teplota

[ctx: @title]
en: Number of CPUs
cs: Počet CPU

[ctx: @title, Short fort 'Number of CPUs']
en: CPUs
cs: CPU

[ctx: @info]
en: Number of physical CPUs installed in the system
cs: Počet fyzických procesorů nainstalovaných v systému

[ctx: @title]
en: Number of Cores
cs: Počet jader

[ctx: @title, Short fort 'Number of Cores']
en: Cores
cs: Jádra

[ctx: @info]
en: Number of CPU cores across all physical CPUS
cs: Počet jader procesoru napříč všemi fyzickými procesory

en: CPUs
cs: CPU

[ctx: @title]
en: Core %1
cs: Jádro %1

[ctx: @title]
en: CPU %1 Core %2
cs: CPU %1 Jádro %2

[ctx: @title]
en: Load Averages
cs: Průměrné zatížení

[ctx: @title]
en: Load average (1 minute)
cs: Průměrné zatížení (1 min)

[ctx: @title]
en: Load average (5 minutes)
cs: Průměrné zatížení (5 min)

[ctx: @title]
en: Load average (15 minute)
cs: Průměrné zatížení (15 min)

[ctx: @title, Short for 'Load average (1 minute)]
en: Load average (1m)
cs: Průměrné zatížení (1 min)

[ctx: @title, Short for 'Load average (5 minutes)]
en: Load average (5m)
cs: Průměrné zatížení (5 min)

[ctx: @title, Short for 'Load average (15 minutes)]
en: Load average (15m)
cs: Průměrné zatížení (15 min)

[ctx: @title]
en: Total Space
cs: Celkové místo

[ctx: @title Short for 'Total Space']
en: Total
cs: Celkem

[ctx: @title]
en: Read Rate
cs: Rychlost čtení

[ctx: @title Short for 'Read Rate']
en: Read
cs: Čtení

[ctx: @title]
en: Write Rate
cs: Rychlost zápisu

[ctx: @title Short for 'Write Rate']
en: Write
cs: Zápis

[ctx: @title]
en: Used Space
cs: Použité místo

[ctx: @title Short for 'Used Space']
en: Used
cs: Využito

[ctx: @title]
en: Free Space
cs: Volné místo

[ctx: @title Short for 'Free Space']
en: Free
cs: Volné

[ctx: @title]
en: Percentage Used
cs: Podíl použité

[ctx: @title]
en: Percentage Free
cs: Podíl volné

en: Disks
cs: Disky

[ctx: @title]
en: All Disks
cs: Všechny disky

[ctx: @title, Short for `Percentage Free]
en: Free
cs: Volné

[ctx: @title, Short for `Percentage Used]
en: Used
cs: Využito

[ctx: @title]
en: All GPUs
cs: Všechna GPU

[ctx: @title]
en: All GPUs Usage
cs: Využití všech GPU

[ctx: @title Short for 'All GPUs Usage']
en: Usage
cs: Využití

[ctx: @title]
en: All GPUs Total Memory
cs: Celková paměť všech GPU

[ctx: @title Short for 'All GPUs Total Memory']
en: Total
cs: Celkem

[ctx: @title]
en: All GPUs Used Memory
cs: Použitá paměť všech grafických karet

[ctx: @title Short for 'All GPUs Used Memory']
en: Used
cs: Využito

[ctx: @title]
en: Usage
cs: Využití

[ctx: @title]
en: Total Video Memory
cs: Celková paměť video

[ctx: @title Short for Total Video Memory]
en: Total
cs: Celkem

[ctx: @title]
en: Video Memory Used
cs: Použitá paměť video

[ctx: @title Short for Video Memory Used]
en: Used
cs: Využito

[ctx: @title]
en: Frequency
cs: Frekvence

[ctx: @title]
en: Memory Frequency
cs: Frekvence paměti

[ctx: @title]
en: Temperature
cs: Teplota

[ctx: @title]
en: Power
cs: Napájení

en: Hardware Sensors
cs: Hardwarové senzory

[ctx: @title]
en: Physical Memory
cs: Fyzická paměť

[ctx: @title]
en: Swap Memory
cs: Odkládací prostor

[ctx: @title]
en: Total Physical Memory
cs: Celková fyzická paměť

[ctx: @title, Short for 'Total Physical Memory']
en: Total
cs: Celkem

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory
cs: Použitá fyzická paměť

[ctx: @title, Short for 'Used Physical Memory']
en: Used
cs: Využito

[ctx: @title]
en: Used Physical Memory Percentage
cs: Podíl využití fyzické paměti

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory
cs: Volná fyzická paměť

[ctx: @title, Short for 'Free Physical Memory']
en: Free
cs: Volné

[ctx: @title]
en: Free Physical Memory Percentage
cs: Podíl volné fyzické paměti

[ctx: @title]
en: Application Memory
cs: Aplikační paměť

[ctx: @title, Short for 'Application Memory']
en: Application
cs: Aplikace

[ctx: @title]
en: Cache Memory
cs: Mezipaměť

[ctx: @title, Short for 'Cache Memory']
en: Cache
cs: Mezipaměť

[ctx: @title]
en: Buffer Memory
cs: Paměť v zásobníku

[ctx: @title, Short for 'Buffer Memory']
en: Buffer
cs: Zásobník

[ctx: @title]
en: Total Swap Memory
cs: Celkový odkládací prostor

[ctx: @title, Short for 'Total Swap Memory']
en: Total
cs: Celkem

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory
cs: Využitý odkládací prostor

[ctx: @title, Short for 'Used Swap Memory']
en: Used
cs: Využito

[ctx: @title]
en: Used Swap Memory Percentage
cs: Podíl  využitého odkládacího prostoru

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory
cs: Volný odkládací prostor

[ctx: @title, Short for 'Free Swap Memory']
en: Free
cs: Volné

[ctx: @title]
en: Free Swap Memory Percentage
cs: Podíl volného odkládacího prostoru

[ctx: @title]
en: Memory
cs: Paměť

[ctx: @title]
en: All Network Devices
cs: Všechna síťová zařízení

[ctx: @title]
en: Download Rate
cs: Rychlost stahování

[ctx: @title Short for Download Rate]
en: Download
cs: Stahování

[ctx: @title]
en: Upload Rate
cs: Rychlost odesílání

[ctx: @title Short for Upload Rate]
en: Upload
cs: Odesílání

[ctx: @title]
en: Total Downloaded
cs: Celkem staženo

[ctx: @title Short for Total Downloaded]
en: Downloaded
cs: Staženo

[ctx: @title]
en: Total Uploaded
cs: Celkem odesláno

[ctx: @title Short for Total Uploaded]
en: Uploaded
cs: Odesláno

[ctx: @title]
en: Network Name
cs: Název sítě

[ctx: @title Short of Network Name]
en: Name
cs: Název

[ctx: @title]
en: Signal Strength
cs: Síla signálu

[ctx: @title Short of Signal Strength]
en: Signal
cs: Signál

[ctx: @title]
en: IPv4 Address
cs: Adresa IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Gateway
cs: Brána IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Gateway]
en: IPv4 Gateway
cs: Brána IPv4

[ctx: @title]
en: IPv4 Subnet Mask
cs: Maska podsítě IPv4

[ctx: @title Short of IPv4 Subnet Mask]
en: IPv4 Subnet Mask
cs: Maska podsítě IPv4

[ctx: @title]
en: IPv6 Address
cs: Adresa IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 Gateway
cs: Brána IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Gateway]
en: IPv6 Gateway
cs: Brána IPv6

[ctx: @title]
en: IPv6 Subnet Mask
cs: Maska podsítě IPv6

[ctx: @title Short of IPv6 Subnet Mask]
en: IPv6 Subnet Mask
cs: Maska podsítě IPv6

[ctx: @title]
en: Network Devices
cs: Síťová zařízení

[ctx: @title]
en: Operating System
cs: Operační systém

[ctx: @title]
en: Kernel
cs: Jádro

[ctx: @title]
en: Kernel Name
cs: Název jádra

[ctx: @title]
en: Kernel Version
cs: Verze jádra

[ctx: @title]
en: Kernel Name and Version
cs: Název a verze jádra

[ctx: @title Kernel Name and Version]
en: Kernel
cs: Jádro

[ctx: @title]
en: System
cs: Systém

[ctx: @title]
en: Hostname
cs: Název hostitelského počítače

[ctx: @title]
en: Operating System Name
cs: Název operačního s&ystému

[ctx: @title]
en: Operating System Version
cs: Verze operačního systému

[ctx: @title]
en: Operating System Name and Version
cs: Název a verze operačního systému

[ctx: @title]
en: Operating System Logo
cs: Logo operačního systému

[ctx: @title]
en: Operating System URL
cs: URL operačního systému

[ctx: @title]
en: Uptime
cs: Čas běhu

[ctx: @title]
en: Qt Version
cs: Verze Qt

[ctx: @title]
en: KDE Frameworks Version
cs: Verze KDE Frameworks

[ctx: @title]
en: KDE Plasma Version
cs: Verze KDE Plasma

[ctx: @title]
en: Window System
cs: Systém Oken

[ctx: @info]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @title]
en: Design Capacity
cs: Navržená kapacita

[ctx: @title]
en: Current Capacity
cs: Současná kapacita

en: Amount of energy that the battery can currently hold
cs: Množství energie, které dokáže baterie udržet

[ctx: @title]
en: Health
cs: Zdraví

[ctx: @title]
en: Charge
cs: Nabití

en: Amount of energy that the battery is currently holding
cs: Množství energie, které dokáže baterie momentálně má

[ctx: @title]
en: Charge Percentage
cs: Procento nabití

[ctx: @title]
en: Charging Rate
cs: Rychlost nabíjení

[ctx: @title]
en: Charging  Rate
cs: Rychlost nabíjení

[ctx: @title]
en: Pressure
cs: Tlak
