kirigami-addons - en to nn translation catalogue (102 entries)

en: Close
nn: Lukk

en: Zoom in
nn: Forstørr

en: Zoom out
nn: Forminsk

en: Rotate left
nn: Drei til venstre

en: Rotate right
nn: Drei til høgre

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show caption
nn: Vis tekst

[ctx: @action:intoolbar]
en: Hide caption
nn: Gøym tekst

en: Save as
nn: Lagra som

en: Previous image
nn: Førre bilete

en: Next image
nn: Neste bilete

[ctx: @action:button]
en: Close
nn: Lukk

en: Download
nn: Last ned

[ctx: @title:dialog]
en: Success
nn: Vellukka

[ctx: @title:dialog]
en: Warning
nn: Åtvaring

[ctx: @title:dialog]
en: Error
nn: Feil

[ctx: @title:dialog]
en: Information
nn: Informasjon

[ctx: @label:checkbox]
en: Do not show again
nn: Ikkje vis igjen

[ctx: @action:button]
en: Volume
nn: Lydstyrke

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nn: Avbryt

[ctx: @action:button]
en: Select
nn: Vel

en: Day
nn: Dag

en: Month
nn: Månad

en: Year
nn: År

[ctx: @action:button]
en: Go Previous
nn: Gå til førre

[ctx: @action:button]
en: Jump to today
nn: Hopp til i dag

[ctx: @action:button]
en: Go Next
nn: Gå til neste

en: Hours
nn: Timar

en: Minutes
nn: Minutt

en: About KDE
nn: Om KDE

en: Be Free!
nn: Ver fri!

en: KDE is a world-wide community of software engineers, artists, writers, translators and creators who are committed to Free Software development. KDE produces the Plasma desktop environment, hundreds of applications, and the many software libraries that support them.
    
    KDE is a cooperative enterprise: no single entity controls its direction or products. Instead, we work together to achieve the common goal of building the world's finest Free Software. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.
nn: KDE er eit verdsfemnande fellesskap av eldsjeler som programmerer, teiknar, komponerer, dokumenterer, set om eller hjelper til på andre måtar med utvikling av fri programvare. Me har laga brukarflata Plasma, hundrevis av program og dei mange programbiblioteka desse byggjer på.
    
    KDE er eit fellesskap der inga einskild gruppe, firma eller organisasjon har eigarskap til produkta eller styrer retninga den vidare utviklinga skal gå i. Derimot arbeider me saman om å oppnå vårt felles mål om å laga fri programvare i verdsklasse. Alle er velkomne til å bidra – du òg.

en: Homepage
nn: Heimeside

en: Report bugs
nn: Meld frå om feil

en: Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.
    
    KDE has a bug tracking system. Use the button below to file a bug, or use the program's About page to report a bug specific to this application.
    
    If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".
nn: Ein kan alltid forbetra programvare, og KDE-gruppa arbeider heile tida for det. Men du, som brukar, må melda frå til oss når noko ikkje verkar slik du forventar, eller når noko kunne vore gjort betre.
    
    KDE har eit feilsporings­system. Bruk knappen nedanfor for å melda frå om generelle feil du finn, eller bruk «Om»-sida i programmet for å melda frå om feil i akkurat dette programmet.
    
    Om du har framlegg til forbetringar, kan du gjerne registrera òg desse i feilsporings­systemet. Sjå då til at du har markert feil­rapporten med «Wishlist».

en: Report a bug
nn: Meld frå om feil

en: Join us
nn: Vert med

en: You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the language teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!
nn: Du treng ikkje vera program­utviklar for å hjelpa til med KDE. Du kan arbeida med omsetjingar, laga grafikk, tema, lydar eller betre hjelpetekstar. Her er noko for alle!

en: Get Involved
nn: Vert med

en: Developer Documentation
nn: Dokumentasjon for utviklarar

en: Support us
nn: Støtt oss

en: KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.
    
    To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters.
    
    KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings.
    
    We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation.
    
    Thank you very much in advance for your support.
nn: KDE-programma er, og vil alltid vera, gratis, men det er slett ikkje gratis å laga eller vedlikehalda dei.
    
    For å støtta utviklingsarbeidet har KDE-fellesskapet derfor oppretta KDE e.V., ein ideell organisasjon registrert i Tyskland. KDE e.V. representerer KDE-fellesskapet i juridiske og finansielle saker.
    
    Både økonomisk og annan type støtte er til stor hjelp. Pengane går med til å dekkja utgifter medlemmane våre har ved utviklinga av KDE-programma, samt til juridisk bistand og til organisering av konferansar og møte.
    
    På førehand tusen takk for støtta di.

en: KDE e.V
nn: KDE e.V.

en: Donate
nn: Gje pengegåve

en: About %1
nn: Om %1

en: Copyright
nn: Opphavsrett

en: Description
nn: Skildring

en: License | Licenses
nn[0]: Lisens
nn[1]: Lisensar

en: Report a Bug
nn: Meld frå om feil

en: Libraries in use
nn: Brukte bibliotek

en: Authors
nn: Utviklarar

en: Credits
nn: Bidragsytarar

en: Translators
nn: Omsetjarar

en: Visit %1's KDE Store page
nn: Gå til %1-sida i KDE-butikken

en: Send an email to %1
nn: Send e-post til %1

[ctx: @action:button]
en: Color
nn: Farge

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
nn: Gjeldande farge er «%1»

[ctx: Displayed in place of the date if the selected day is today]
en: Today
nn: I dag

[ctx: Date is not set]
en: Not set
nn: Ikkje vald

[ctx: @title:window]
en: Settings
nn: Innstillingar

[ctx: @title:window]
en: Settings — %1
nn: Innstillingar – %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Go back
nn: Gå tilbake

[ctx: @title]
en: Settings
nn: Innstillingar

[ctx: @title:group]
en: Settings
nn: Innstillingar

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable automatic spell checking
nn: Bruk automatisk stavekontroll

[ctx: @label:checkbox]
en: Ignore uppercase words
nn: Ignorer ord med store bokstavar

[ctx: @label:checkbox]
en: Ignore hyphenated words
nn: Ignorer ord med bindestrekar

[ctx: @label:checkbox]
en: Detect language automatically
nn: Oppdag automatisk rett språk

[ctx: @label:listbox]
en: Selected default language:
nn: Valt standardspråk:

[ctx: No selected language]
en: None
nn: Ingen

[ctx: @label:listbox]
en: Additional Spell Checking Languages
nn: Fleire stavekontroll-språk

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
nn: %1 vil kontrollera stavinga og gje staveforslag for desse språka når automatisk språk­attkjenning er slått på.

[ctx: @action:button]
en: Open Personal Dictionary
nn: Opna personleg ordliste

[ctx: @title:window]
en: Spell checking languages
nn: Språk for stavekontroll

en: Default Language
nn: Standardspråk

[ctx: @title:window]
en: Spell checking dictionary
nn: Stavekontroll-ordliste

[ctx: Placeholder message]
en: Add a new word to your personal dictionary…
nn: Legg nytt ord til personleg ordliste …

[ctx: @action:button]
en: Add Word
nn: Legg til ord

[ctx: @action:button]
en: Delete word
nn: Fjern ord

[ctx: @action:button]
en: Spell Checking
nn: Stavekontroll

en: Open Command Bar
nn: Opna kommandolinje

[ctx: @title:dialog]
en: Reserved Shortcut
nn: Reservert snarveg

[ctx: @info]
en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
nn: «F12»-tasten er reservert på Windows og kan derfor ikkje brukast som ein global snarveg.
    Vel ein annan snarvegtast.

[ctx: @title:dialog This happen when a global shortcut is already defined with the same shortcut]
en: Global Shortcut Shadowing
nn: Overstyring av global snøggtast

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
nn: Snøggtasten «%1» vert overstyrt av desse globale handlingane:

[ctx: @info]
en: Action '%1' in context '%2'
nn: Handlinga «%1» i samanhengen «%2»

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination shadows following global actions:
nn: Snøggtasten «%1» overstyrer desse globale handlingane:

[ctx: @title:dialog]
en: Conflict with Standard Application Shortcut
nn: Konflikt med standard programsnarveg

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
nn: Snøggtasten «%1» er alt i bruk for standardhandlinga «%2» som nokre program brukar.
    Er du sikker på at du likevel vil bruka han som ein global snøggtast?

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
nn: Inndata

[ctx: No shortcut defined]
en: None
nn: Ingen

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
nn: Trykk på knappen, og skriv så inn snøggtasten du ønskjer å bruka.
    For eksempel for «Ctrl + A»: Hald inne «Ctrl»-tasten og trykk «A».

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
nn: Tøm tastesekvens

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
nn: Avbryt snøggtast-registrering

[ctx: @info:placeholder]
en: No results found
nn: Fann ingen treff

[ctx: @title:window]
en: Shortcuts
nn: Snarvegar

[ctx: @label:textbox]
en: Filter…
nn: Filtrer …

[ctx: @title:window]
en: Shortcut: %1
nn: Snøggtast: %1

[ctx: @label]
en: Shortcut:
nn: Snøggtast:

[ctx: @label]
en: Alternative:
nn: Alternativ:

[ctx: Placeholder message]
en: No shortcuts found
nn: Fann ingen snøggtastar

[ctx: @title:window]
en: About %1
nn: Om %1

[ctx: @title:window]
en: About KDE
nn: Om KDE
