kirigami-addons - en to he translation catalogue (108 entries)

en: Close
he: סגירה

en: Zoom in
he: התקרבות

en: Zoom out
he: התרחקות

en: Rotate left
he: סיבוב לשמאל

en: Rotate right
he: סיבוב לימין

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show caption
he: הצגת כותרת

[ctx: @action:intoolbar]
en: Hide caption
he: הסתרת כותרת

en: Save as
he: שמירה בשם

en: Previous image
he: התמונה הקודמת

en: Next image
he: התמונה הבאה

[ctx: @action:button]
en: Close
he: סגירה

en: Download
he: הורדה

[ctx: @title:dialog]
en: Success
he: הצלחה

[ctx: @title:dialog]
en: Warning
he: אזהרה

[ctx: @title:dialog]
en: Error
he: שגיאה

[ctx: @title:dialog]
en: Information
he: פרטים

[ctx: @label:checkbox]
en: Do not show again
he: לא להציג שוב

[ctx: @action:button]
en: Volume
he: עוצמת שמע

[ctx: @action:button]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: @action:button]
en: Select
he: בחירה

en: Day
he: יום

en: Month
he: חודש

en: Year
he: שנה

[ctx: @action:button]
en: Go Previous
he: חזרה לקודם

[ctx: @action:button]
en: Jump to today
he: קפיצה להיום

[ctx: @action:button]
en: Go Next
he: מעבר לבא

en: Hours
he: שעות

en: Minutes
he: דקות

[ctx: @info]
en: Underlying platform.
he: הפלטפורמה התומכת.

[ctx: @info]
en: Cross-platform application development framework.
he: תשתית חוצה פלטפורמות לפיתוח יישומים.

en: Using %1 and built against %2
he: משתמש ב־%1 ונבנה כנגד %2

en: KDE Frameworks
he: תשתיות KDE

[ctx: @info]
en: Collection of libraries created by the KDE Community to extend Qt.
he: אוסף של ספריות שנוצרו על ידי קהילת KDE כדי להרחיב את Qt.

en: About KDE
he: על KDE

en: Be Free!
he: החופש להיות!

en: KDE is a world-wide community of software engineers, artists, writers, translators and creators who are committed to Free Software development. KDE produces the Plasma desktop environment, hundreds of applications, and the many software libraries that support them.
    
    KDE is a cooperative enterprise: no single entity controls its direction or products. Instead, we work together to achieve the common goal of building the world's finest Free Software. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.
he: KDE היא קהילה בינלאומית של מהנדסי תוכנה, אומנים, סופרים, מתרגמים ויוצרים שמחויבים לפיתוח תוכנה חופשית. KDE מפיקה את סביבת שולחן העבודה פלזמה, מאות יישומים ואת מגוון ספריות התוכנה שתומכות בהם. 
    
    KDE הוא תאגיד חברתי: אין ישות אחת ששולטת בכיוון או במוצרים. במקום, אנו פועלים יחד כדי להגיע ליעד המשותף של בניית התוכנה החופשית הטובה בעולם. כולם מוזמנים להצטרף ולתרום ל־KDE, כולל אותך.

en: Homepage
he: דף הבית

en: Report bugs
he: דיווח על תקלות

en: Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.
    
    KDE has a bug tracking system. Use the button below to file a bug, or use the program's About page to report a bug specific to this application.
    
    If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".
he: תוכנות תמיד ניתנות לשיפור, וצוות KDE מוכן למשימה. עם זאת, המשתמשים, חייבים להגיד לנו כשמשהו לא עובד כצפוי או טעון שיפור.
    
    ל־KDE יש מערכת למעקב אחר תקלות. אפשר ללחוץ על הכפתור שלהלן כדי לדווח על תקלות או להשתמש בעמוד על המוצר כדי לדווח על תקלות נקודתיות ביישום.
    
    אם יש לך הצעות לשיפור אפשר להשתמש במערכת המעקב אחר תקלות כדי לתעד את הבקשה. חשוב להשתמש בדרגת חוּמרה שנקראת „רשימת משאלות” („Wishlist”).

en: Report a bug
he: דיווח עלתקלה

en: Join us
he: אפשר להצטרף אלינו

en: You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the language teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!
he: אפשר להצטרף לחברות בצוות KDE גם ללא ידע בתכנות. הצטרפות לצוותים לפי שפה מאפשרת לתרגם את ממשקי היישומים. אפשר לספק גרפיקה, ערכות עיצוב, צלילים ושיפורים בתיעוד. הבחירה בידיך!

en: Get Involved
he: השתתפות

en: Developer Documentation
he: תיעוד למפתחים

en: Support us
he: תמיכה בנו

en: KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.
    
    To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters.
    
    KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings.
    
    We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation.
    
    Thank you very much in advance for your support.
he: התוכנות של KDE זמינות מעתה ועד עולם ללא עלות, עם זאת, ההפקה שלה גוררת עלויות.
    
    כדי לתמוך בפיתוח הקימה קהילת KDE את KDE e.V, מלכ״ר שהוקם משפטים בגרמניה. KDE e.V מייצגת את קהילת KDE בהיבטים משפטיים וכלכליים.
    
    מיזם KDE נהנה ממגוון רחב של תרומות, לרבות כלכליות. אנו משתמשים בכסף כדי לשפות חברים ושותפים על הוצאות שחלות עליהם במסגרת התרומה. כספים נוספים משמשים לתמיכה משפטית ולארגון כנסים ומפגשים.

en: Donate
he: תרומה

en: About %1
he: על %1

en: Copyright
he: זכויות יוצרים

en: Description
he: תיאור

en: License | Licenses
he[0]: רישיון
he[1]: רישיונות
he[2]: רישיונות
he[3]: רישיונות

en: Report a Bug
he: דיווח על תקלה

en: Libraries in use
he: ספריות בשימוש

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
he: העתקה ללוח הגזירים

[ctx: @info]
en: System information copied to clipboard.
he: פרטי המערכת הועתקו ללוח הגזירים.

en: Authors
he: יוצרים

en: Credits
he: תודות

en: Translators
he: מתרגמים

en: Visit %1's KDE Store page
he: ביקור בעמוד של %1 בחנות KDE

en: Send an email to %1
he: שליחת דוא״ל אל %1

[ctx: @action:button]
en: Color
he: צבע

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
he: הצבע הנוכחי הוא „%1”

[ctx: Displayed in place of the date if the selected day is today]
en: Today
he: היום

[ctx: Date is not set]
en: Not set
he: לא הוגדר

[ctx: @title:window]
en: Settings
he: הגדרות

[ctx: @title:window]
en: Settings — %1
he: הגדרות — %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Go back
he: חזרה

[ctx: @title]
en: Settings
he: הגדרות

[ctx: @title:group]
en: Settings
he: הגדרות

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable automatic spell checking
he: הפעלת בדיקת איות אוטומטית

[ctx: @label:checkbox]
en: Ignore uppercase words
he: התעלמות ממילים באותיות גדולות

[ctx: @label:checkbox]
en: Ignore hyphenated words
he: התעלמות ממילים עם מינוסים

[ctx: @label:checkbox]
en: Detect language automatically
he: זיהוי השפה אוטומטית

[ctx: @label:listbox]
en: Selected default language:
he: בחירת שפת ברירת המחדל

[ctx: No selected language]
en: None
he: אין

[ctx: @label:listbox]
en: Additional Spell Checking Languages
he: שפות נוספות לבדיקות איות

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
he: %1 יספק בדיקת איות והצעות לשפות שמופיעות כאן כשזיהוי אוטומטי מופעל.

[ctx: @action:button]
en: Open Personal Dictionary
he: פתיחת היומן האישי

[ctx: @title:window]
en: Spell checking languages
he: שפות בדיקת איות

en: Default Language
he: שפת ברירת המחדל

[ctx: @title:window]
en: Spell checking dictionary
he: יומן בדיקת איות

[ctx: Placeholder message]
en: Add a new word to your personal dictionary…
he: הוספת מילה חדשה ליומן האישי שלך…

[ctx: @action:button]
en: Add Word
he: הוספת מילה

[ctx: @action:button]
en: Delete word
he: מחיקת מילה

[ctx: @action:button]
en: Spell Checking
he: בדיקת איות

en: Open Command Bar
he: פתיחת סרגל פקודות

[ctx: @title:dialog]
en: Reserved Shortcut
he: קיצורי מקשים שמורים

[ctx: @info]
en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
he: מקש ה־F12 הוא מקש שמור ב־Windows, לכן אינו יכול לשמש כמקש קיצור כללי. נא לבחור מקש אחר.

[ctx: @title:dialog This happen when a global shortcut is already defined with the same shortcut]
en: Global Shortcut Shadowing
he: האפלת קיצורי מקשים כלליים

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
he: צירוף המקשים ‚%1’ מואפל על ידי הפעולות הכלליות הבאות:

[ctx: @info]
en: Action '%1' in context '%2'
he: הפעולה ‚%1’ בהקשר ‚%2’

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination shadows following global actions:
he: צירוף המקשים ‚%1’ מאפיל על הפעולות הכלליות הבאות:

[ctx: @title:dialog]
en: Conflict with Standard Application Shortcut
he: סתירה עם קיצור יישום תקני

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
he: צירוף המקשים ‚%1’ משמש גם לפעולה הרגילה „%2” בה משתמשים חלק מהיישומים.
    להשתמש בו גם כמקש קיצור כללי?

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
he: קלט

[ctx: No shortcut defined]
en: None
he: אין

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
he: יש ללחוץ על הכפתור ואז להקליד את מקשי הקיצור כפי שנהוג ביישום.
    לדוגמה: Ctrl+A: להחזיק את Ctrl ואז ללחוץ על A.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
he: פינוי רצף מקשים

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
he: ביטול הקלטת רצף מקשים

[ctx: @info:placeholder]
en: No results found
he: לא נמצאו תוצאות

[ctx: @title:window]
en: Shortcuts
he: מקשי קיצור

[ctx: @label:textbox]
en: Filter…
he: סינון…

[ctx: @title:window]
en: Shortcut: %1
he: מקשי קיצור: %1

[ctx: @label]
en: Shortcut:
he: מקשי קיצור:

[ctx: @label]
en: Alternative:
he: חלופה:

[ctx: Placeholder message]
en: No shortcuts found
he: לא נמצאו מקשי קיצור

[ctx: @title:window]
en: About %1
he: על %1

[ctx: @title:window]
en: About KDE
he: על KDE
