kwriteconfig - en to el translation catalogue (203 entries)

[ctx: KConfig|]
en: Please contact your system administrator.
el: Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματός σας.

[ctx: KConfigIniBackend|]
en: Configuration file "%1" not writable.
el: Το αρχείο διαμόρφωσης "%1" δεν είναι εγγράψιμο.

[ctx: KEMailSettings|]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

[ctx: go back|]
en: &Back
el: &Πίσω

[ctx: go forward|]
en: &Forward
el: &Μπροστά

[ctx: home page|]
en: &Home
el: &Αρχική

[ctx: KStandardActions|]
en: &New
el: &Νέο

[ctx: KStandardActions|]
en: Create new document
el: Δημιουργία νέου εγγράφου

[ctx: KStandardActions|]
en: &Open…
el: Άνοι&γμα…

[ctx: KStandardActions|]
en: Open an existing document
el: Άνοιγμα υπάρχοντος εγγράφου

[ctx: KStandardActions|]
en: Open &Recent
el: Άνοιγμα &πρόσφατου

[ctx: KStandardActions|]
en: Open a document which was recently opened
el: Άνοιγμα ενός εγγράφου που ανοίχτηκε πρόσφατα

[ctx: KStandardActions|]
en: &Save
el: &Αποθήκευση

[ctx: KStandardActions|]
en: Save document
el: Αποθήκευση εγγράφου

[ctx: KStandardActions|]
en: Save &As…
el: Αποθήκευση &ως…

[ctx: KStandardActions|]
en: Save document under a new name
el: Αποθήκευση εγγράφου με νέο όνομα

[ctx: KStandardActions|]
en: Re&vert
el: Επαναφο&ρά

[ctx: KStandardActions|]
en: Revert unsaved changes made to document
el: Επαναφορά μη αποθηκευμένων αλλαγών στο έγγραφο

[ctx: KStandardActions|]
en: &Close
el: &Κλείσιμο

[ctx: KStandardActions|]
en: Close document
el: Κλείσιμο εγγράφου

[ctx: KStandardActions|]
en: &Print…
el: &Εκτύπωση…

[ctx: KStandardActions|]
en: Print document
el: Εκτύπωση εγγράφου

[ctx: KStandardActions|]
en: Print Previe&w
el: Προεπισκόπηση ε&κτύπωσης

[ctx: KStandardActions|]
en: Show a print preview of document
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης εκτύπωσης του εγγράφου

[ctx: KStandardActions|]
en: &Mail…
el: &Αλληλογραφία…

[ctx: KStandardActions|]
en: Send document by mail
el: Αποστολή εγγράφου μέσω ταχυδρομείου

[ctx: KStandardActions|]
en: &Quit
el: Έ&ξοδος

[ctx: KStandardActions|]
en: Quit application
el: Κλείσιμο εφαρμογής

[ctx: KStandardActions|]
en: &Undo
el: &Αναίρεση

[ctx: KStandardActions|]
en: Undo last action
el: Αναίρεση της τελευταίας ενέργειας

[ctx: KStandardActions|]
en: Re&do
el: Επαναφορά

[ctx: KStandardActions|]
en: Redo last undone action
el: Επανάληψη της τελευταίας ενέργειας που ακυρώθηκε

[ctx: KStandardActions|]
en: Cu&t
el: Αποκο&πή

[ctx: KStandardActions|]
en: Cut selection to clipboard
el: Αποκοπή επιλογής στο πρόχειρο

[ctx: KStandardActions|]
en: &Copy
el: &Αντιγραφή

[ctx: KStandardActions|]
en: Copy selection to clipboard
el: Αντιγραφή επιλογής στο πρόχειρο

[ctx: KStandardActions|]
en: &Paste
el: &Επικόλληση

[ctx: KStandardActions|]
en: Paste clipboard content
el: Επικόλληση περιεχομένου πρόχειρου

[ctx: KStandardActions|]
en: C&lear
el: Εκκα&θάριση

[ctx: KStandardActions|]
en: Select &All
el: Επι&λογή όλων

[ctx: KStandardActions|]
en: Dese&lect
el: Αποεπιλ&ογή

[ctx: KStandardActions|]
en: &Find…
el: &Εύρεση…

[ctx: KStandardActions|]
en: Find &Next
el: Εύρεση &επόμενου

[ctx: KStandardActions|]
en: Find Pre&vious
el: Εύρεση προη&γούμενου

[ctx: KStandardActions|]
en: &Replace…
el: &Αντικατάσταση…

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to &Actual Size
el: Εστίαση σε &πραγματικό μέγεθος

[ctx: KStandardActions|]
en: View document at its actual size
el: Προβολή του εγγράφου στο πραγματικό του μέγεθος

[ctx: KStandardActions|]
en: &Fit to Page
el: &Προσαρμογή στη σελίδα

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page in window
el: Εστίαση για προσαρμογή σελίδας στο παράθυρο

[ctx: KStandardActions|]
en: Fit to Page &Width
el: Προσαρμογή στο &πλάτος σελίδας

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page width in window
el: Εστίαση για προσαρμογή πλάτους σελίδας στο παράθυρο

[ctx: KStandardActions|]
en: Fit to Page &Height
el: Προσαρμογή στο ύ&ψος σελίδας

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page height in window
el: Εστίαση για προσαρμογή ύψους σελίδας στο παράθυρο

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom &In
el: &Μεγέθυνση

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom &Out
el: &Σμίκρυνση

[ctx: KStandardActions|]
en: &Zoom…
el: Εσ&τίαση…

[ctx: KStandardActions|]
en: Select zoom level
el: Επιλογή επιπέδου εστίασης

[ctx: KStandardActions|]
en: &Refresh
el: &Ανανέωση

[ctx: KStandardActions|]
en: Refresh document
el: Ανανέωση εγγράφου

[ctx: KStandardActions|]
en: &Up
el: &Πάνω

[ctx: KStandardActions|]
en: Go up
el: Μετάβαση πάνω

[ctx: KStandardActions|]
en: &Previous Page
el: &Προηγούμενη σελίδα

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to previous page
el: Μετάβαση στην προηγούμενη σελίδα

[ctx: KStandardActions|]
en: &Next Page
el: &Επόμενη σελίδα

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to next page
el: Μετάβαση στην επόμενη σελίδα

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go To…
el: &Μετάβαση σε…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go to Page…
el: &Μετάβαση στη σελίδα…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go to Line…
el: &Μετάβαση στη γραμμή…

[ctx: KStandardActions|]
en: &First Page
el: &Πρώτη σελίδα

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to first page
el: Μετάβαση στην πρώτη σελίδα

[ctx: KStandardActions|]
en: &Last Page
el: &Τελευταία σελίδα

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to last page
el: Μετάβαση στην τελευταία σελίδα

[ctx: KStandardActions|]
en: &Back
el: &Πίσω

[ctx: KStandardActions|]
en: Go back in document
el: Μετάβαση πίσω στο έγγραφο

[ctx: KStandardActions|]
en: &Forward
el: &Μπροστά

[ctx: KStandardActions|]
en: Go forward in document
el: Μετάβαση προς τα εμπρός στο έγγραφο

[ctx: KStandardActions|]
en: &Add Bookmark
el: &Προσθήκη σελιδοδείκτη

[ctx: KStandardActions|]
en: &Edit Bookmarks…
el: &Επεξεργασία σελιδοδεικτών…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Spelling…
el: &Ορθογραφία…

[ctx: KStandardActions|]
en: Check spelling in document
el: Έλεγχος ορθογραφίας στο έγγραφο

[ctx: KStandardActions|]
en: Show &Menubar
el: Εμφάνιση &γραμμής μενού

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide menubar
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη της γραμμής μενού

[ctx: KStandardActions|]
en: Show &Toolbar
el: Εμφάνιση &γραμμής εργαλείων

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide toolbar
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη γραμμής εργαλείων

[ctx: KStandardActions|]
en: Show St&atusbar
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide statusbar
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη γραμμής κατάστασης

[ctx: KStandardActions|]
en: F&ull Screen Mode
el: Λειτουργία πλήρους οθόνης

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure Keyboard S&hortcuts…
el: Διαμόρφωση συν&τομεύσεων πληκτρολογίου…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Configure %1…
el: &Διαμόρφωση %1…

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure Tool&bars…
el: Διαμόρφωση εργαλείων &γραμμών…

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure &Notifications…
el: Διαμόρφωση &ειδοποιήσεων…

[ctx: KStandardActions|]
en: %1 &Handbook
el: %1 &εγχειρίδιο

[ctx: KStandardActions|]
en: What's &This?
el: Τι είναι αυτό?

[ctx: KStandardActions|]
en: &Report Bug…
el: &Αναφορά σφάλματος…

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure &Language…
el: Διαμόρφωση γ&λώσσας…

[ctx: KStandardActions|]
en: &About %1
el: Σ&χετικά με το %1

[ctx: KStandardActions|]
en: About &KDE
el: Σχετικά με το &KDE

[ctx: KStandardActions|]
en: &Delete
el: &Διαγραφή

[ctx: KStandardActions|]
en: &Rename…
el: &Μετονομασία…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Move to Trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

[ctx: KStandardActions|]
en: &Donate
el: &Δωρεά

[ctx: KStandardActions|]
en: Open &Menu
el: Άνο&ιγμα κυρίως μενού

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open
el: Άνοιγμα

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: New
el: Νέο

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Save
el: Αποθήκευση

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Print
el: Εκτύπωση

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Undo
el: Αναίρεση

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Redo
el: Επανάληψη

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Cut
el: Αποκοπή

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Paste
el: Επικόλληση

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Paste Selection
el: Επικόλληση επιλογής

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Select All
el: Επιλογή όλων

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Deselect
el: Αποεπιλογή

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete Word Backwards
el: Διαγραφή λέξης προς τα πίσω

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete Word Forward
el: Διαγραφή λέξης μπροστά

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Find
el: Εύρεση

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Find Next
el: Εύρεση επόμενου

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Find Prev
el: Εύρεση προηγούμενου

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Replace
el: Αντικατάσταση

[ctx: KStandardShortcut|@action Go to main page]
en: Home
el: Αρχική

[ctx: KStandardShortcut|@action Beginning of document]
en: Begin
el: Αρχή

[ctx: KStandardShortcut|@action End of document]
en: End
el: Τέλος

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Prior
el: Προηγούμενο

[ctx: KStandardShortcut|@action Opposite to Prior]
en: Next
el: Επόμενο

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Up
el: Πάνω

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Back
el: Πίσω

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Forward
el: Μπροστά

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Beginning of Line
el: Αρχή γραμμής

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: End of Line
el: Τέλος γραμμής

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Go to Line
el: Μετάβαση στη γραμμή

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Backward Word
el: Λέξη προς τα πίσω

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Forward Word
el: Λέξη μπροστά

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Add Bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Full Screen Mode
el: Λειτουργία πλήρους οθόνης

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Menu Bar
el: Εμφάνιση γραμμής μενού

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Activate Next Tab
el: Ενεργοποίηση της επόμενης καρτέλας

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Activate Previous Tab
el: Ενεργοποίηση προηγούμενης καρτέλας

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: What's This
el: Τι είναι αυτό

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Text Completion
el: Συμπλήρωση κειμένου

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Previous Completion Match
el: Προηγούμενο ταίριασμα συμπλήρωσης

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Next Completion Match
el: Επόμενο ταίριασμα συμπλήρωσης

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Substring Completion
el: Συμπλήρωση υποσυμβολοσειράς

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Previous Item in List
el: Προηγούμενο αντικείμενο στη λίστα

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Next Item in List
el: Επόμενο αντικείμενο στη λίστα

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open Recent
el: Άνοιγμα πρόσφατου

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Save As
el: Αποθήκευση ως

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Revert
el: Επαναφορά

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Print Preview
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Mail
el: Αλληλογραφία

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Clear
el: Εκκαθάριση

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom to Actual Size
el: Εστίαση στο πραγματικό μέγεθος

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Page
el: Προσαρμογή στη σελίδα

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Width
el: Προσαρμογή στο πλάτος

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Height
el: Προσαρμογή στο ύψος

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom
el: Εστίαση

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Goto
el: Μετάβαση

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Goto Page
el: Μετάβαση σε σελίδα

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Document Back
el: Έγγραφο πίσω

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Document Forward
el: Έγγραφο μπροστά

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Edit Bookmarks
el: Επεξεργασία σελιδοδεικτών

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Spelling
el: Ορθογραφία

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Toolbar
el: Εμφάνιση γραμμής εργαλείων

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Statusbar
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Key Bindings
el: Πλήκτρα συνδυασμών

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Application
el: Διαμόρφωση εφαρμογής

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Toolbars
el: Διαμόρφωση γραμμών εργαλείων

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Notifications
el: Διαμόρφωση ειδοποιήσεων

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Report Bug
el: Αναφορά σφάλματος

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Language…
el: Διαμόρφωση γλώσσας...

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: About Application
el: Σχετικά με την εφαρμογή

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: About KDE
el: Σχετικά με το KDE

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Rename
el: Μετονομασία

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Donate
el: Δωρεά

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show/Hide Hidden Files
el: Εμφάνιση/απόκρυψη κρυφών αρχείων

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Create Folder
el: Δημιουργία φακέλου

[ctx: KStandardShortcut|@action referring to the menu bar or a hamburger menu]
en: Open Main Menu
el: Άνοιγμα κυρίως μενού

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open Context Menu
el: Άνοιγμα κυρίως μενού

[ctx: main|]
en: KDE Tool for updating user configuration files
el: Εργαλείο του KDE για ενημέρωση των αρχείων διαμόρφωσης των χρηστών

[ctx: main|]
en: Keep output results from scripts
el: Διατήρηση των αποτελεσμάτων των σεναρίων κελύφους

[ctx: main|]
en: For unit tests only: do not write the done entries, so that with every re-run, the scripts are executed again
el: Μόνο για τις δοκιμές μονάδας: μην γράφετε τις καταχωρήσεις done, έτσι ώστε σε κάθε επανεκτέλεση, τα σενάρια να εκτελούνται ξανά

[ctx: main|]
en: Check whether config file itself requires updating
el: Έλεγχος για το αν αυτό καθαυτό το αρχείο διαμόρφωσης χρειάζεται ενημέρωση

[ctx: main|]
en: File(s) to read update instructions from
el: Αρχείο(α) για ανάγνωση εντολών ενημέρωσης

[ctx: main|]
en: Directory to generate files in [.]
el: Ο κατάλογος όπου θα δημιουργηθούν τα αρχεία [.]

[ctx: main|]
en: directory
el: κατάλογος

[ctx: main|]
en: Display software license.
el: Εμφάνιση άδειας χρήσης λογισμικού.

[ctx: main|]
en: Use <file> instead of global config
el: Χρήση <αρχείου> αντί καθολικής διαμόρφωσης

[ctx: main|]
en: Group to look in. Use "<default>" for the root group, or use repeatedly for nested groups.
el: Ομάδα στην οποία θα γίνει η αναζήτηση. Χρησιμοποιήστε "<default>" για την ομάδα του root ή επαναληπτικά για εμφωλευμένες ομάδες.

[ctx: main|]
en: Key to look for
el: Κλειδί για αναζήτηση

[ctx: main|]
en: Default value
el: Προκαθορισμένη τιμή

[ctx: main|]
en: Type of variable
el: Τύπος μεταβλητής

[ctx: main|]
en: Group name cannot be empty, use "<default>" for the root group
el: Το όνομα της ομάδας δεν μπορεί να είναι κενό, χρησιμοποιήστε "<default>" για την ομάδα του root

[ctx: main|]
en: Type of variable. Use "bool" for a boolean, otherwise it is treated as a string
el: Τύπος μεταβλητής. Χρησιμοποιήστε "bool" για boolean, αλλιώς αντιμετωπίζεται ως συμβολοσειρά

[ctx: main|]
en: Delete the designated key if enabled
el: Να διαγραφεί το σημειωμένο κλειδί αν είναι ενεργό

[ctx: main|]
en: The value to write. Mandatory, on a shell use '' for empty
el: Η τιμή για εγγραφή. Υποχρεωτική, σε ένα κέλυφος χρησιμοποιήστε '' για κενό
