kwriteconfig - en to da translation catalogue (196 entries)

[ctx: KConfig|]
en: Please contact your system administrator.
da: Kontakt venligst din systemadministrator.

[ctx: KConfigIniBackend|]
en: Configuration file "%1" not writable.
da: Indstillingsfilen "%1" er ikke skrivbar.

[ctx: KEMailSettings|]
en: Default
da: Standard

[ctx: go back|]
en: &Back
da: &Tilbage

[ctx: go forward|]
en: &Forward
da: &Frem

[ctx: home page|]
en: &Home
da: &Hjem

[ctx: KStandardActions|]
en: &New
da: &Ny

[ctx: KStandardActions|]
en: Create new document
da: Opret nyt dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: &Open…
da: &Åbn…

[ctx: KStandardActions|]
en: Open an existing document
da: Åbn et eksisterende dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: Open &Recent
da: Åbn &nylige

[ctx: KStandardActions|]
en: Open a document which was recently opened
da: Åbn et dokument der er blevet åbnet for nyligt

[ctx: KStandardActions|]
en: &Save
da: &Gem

[ctx: KStandardActions|]
en: Save document
da: Gem dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: Save &As…
da: Gem &som…

[ctx: KStandardActions|]
en: Save document under a new name
da: Gem dokument under et nyt navn

[ctx: KStandardActions|]
en: Re&vert
da: Vend &tilbage

[ctx: KStandardActions|]
en: Revert unsaved changes made to document
da: Nulstil ikke-gemte ændringer af dokumentet

[ctx: KStandardActions|]
en: &Close
da: &Luk

[ctx: KStandardActions|]
en: Close document
da: Luk dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: &Print…
da: &Udskriv…

[ctx: KStandardActions|]
en: Print document
da: Udskriv dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: Print Previe&w
da: Vis udskrif&t

[ctx: KStandardActions|]
en: Show a print preview of document
da: Vis udskrift for et dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: Send document by mail
da: Send dokument via e-mail

[ctx: KStandardActions|]
en: &Quit
da: &Afslut

[ctx: KStandardActions|]
en: Quit application
da: Afslut programmet

[ctx: KStandardActions|]
en: &Undo
da: &Fortryd

[ctx: KStandardActions|]
en: Undo last action
da: Fortryd seneste handling

[ctx: KStandardActions|]
en: Re&do
da: Gen&dan

[ctx: KStandardActions|]
en: Redo last undone action
da: Gendan seneste fortrudte handling

[ctx: KStandardActions|]
en: Cu&t
da: K&lip

[ctx: KStandardActions|]
en: Cut selection to clipboard
da: Klip det markerede til udklipsholderen

[ctx: KStandardActions|]
en: &Copy
da: &Kopiér

[ctx: KStandardActions|]
en: Copy selection to clipboard
da: Kopiér markering til udklipsholder

[ctx: KStandardActions|]
en: &Paste
da: &Indsæt

[ctx: KStandardActions|]
en: Paste clipboard content
da: Indsæt indhold fra udklipsholder

[ctx: KStandardActions|]
en: C&lear
da: R&yd

[ctx: KStandardActions|]
en: Select &All
da: Markér &alt

[ctx: KStandardActions|]
en: Dese&lect
da: Fra&vælg

[ctx: KStandardActions|]
en: Find &Next
da: Find &næste

[ctx: KStandardActions|]
en: Find Pre&vious
da: Find fo&rrige

[ctx: KStandardActions|]
en: &Replace…
da: &Erstat…

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to &Actual Size
da: Zoom til &faktisk størrelse

[ctx: KStandardActions|]
en: View document at its actual size
da: Se dokumentet i dets faktiske størrelse

[ctx: KStandardActions|]
en: &Fit to Page
da: &Pas til siden

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page in window
da: Zoom så siden passer til vinduet

[ctx: KStandardActions|]
en: Fit to Page &Width
da: Pas til side&bredden

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page width in window
da: Zoom så sidens bredde passer til vinduet

[ctx: KStandardActions|]
en: Fit to Page &Height
da: Tilpas til side&højden

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom to fit page height in window
da: Zoom så sidens højde passer til vinduet

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom &In
da: Zoom &ind

[ctx: KStandardActions|]
en: Zoom &Out
da: Zoom &ud

[ctx: KStandardActions|]
en: Select zoom level
da: Vælg zoomniveau

[ctx: KStandardActions|]
en: &Refresh
da: &Genindlæs

[ctx: KStandardActions|]
en: Refresh document
da: Genindlæs dokument

[ctx: KStandardActions|]
en: &Up
da: &Op

[ctx: KStandardActions|]
en: Go up
da: Gå op

[ctx: KStandardActions|]
en: &Previous Page
da: &Forrige side

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

[ctx: KStandardActions|]
en: &Next Page
da: &Næste side

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to next page
da: &Gå til næste side

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go To…
da: &Gå til…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go to Page…
da: &Gå til side…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Go to Line…
da: &Gå til linje…

[ctx: KStandardActions|]
en: &First Page
da: &Første side

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to first page
da: &Gå til første side

[ctx: KStandardActions|]
en: &Last Page
da: &Sidste side

[ctx: KStandardActions|]
en: Go to last page
da: Gå til sidste side

[ctx: KStandardActions|]
en: &Back
da: &Tilbage

[ctx: KStandardActions|]
en: Go back in document
da: Gå tilbage i dokumentet

[ctx: KStandardActions|]
en: &Forward
da: &Frem

[ctx: KStandardActions|]
en: Go forward in document
da: Gå frem i dokumentet

[ctx: KStandardActions|]
en: &Add Bookmark
da: &Tilføj bogmærke

[ctx: KStandardActions|]
en: &Edit Bookmarks…
da: &Redigér bogmærker…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Spelling…
da: &Stavekontrol…

[ctx: KStandardActions|]
en: Check spelling in document
da: Kør stavekontrol på dokumentet

[ctx: KStandardActions|]
en: Show &Menubar
da: Vis &menulinje

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide menubar
da: Vis eller skjul menulinje

[ctx: KStandardActions|]
en: Show &Toolbar
da: Vis &værktøjslinje

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide toolbar
da: Vis eller skjul værktøjslinje

[ctx: KStandardActions|]
en: Show St&atusbar
da: Vis &statuslinje

[ctx: KStandardActions|]
en: Show or hide statusbar
da: Vis elle skjul statuslinje

[ctx: KStandardActions|]
en: F&ull Screen Mode
da: F&uldskærmstilstand

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure Keyboard S&hortcuts…
da: Indstil tastaturg&enveje…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Configure %1…
da: &Indstil %1...

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure Tool&bars…
da: Indstil værktøjs&linjer

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure &Notifications…
da: Indstil &bekendtgørelser…

[ctx: KStandardActions|]
en: %1 &Handbook
da: %1-&håndbogen

[ctx: KStandardActions|]
en: What's &This?
da: Hvad er &dette?

[ctx: KStandardActions|]
en: &Report Bug…
da: &Rapportér programfejl…

[ctx: KStandardActions|]
en: Configure &Language…
da: Indstil &sprog...

[ctx: KStandardActions|]
en: &About %1
da: &Om %1

[ctx: KStandardActions|]
en: About &KDE
da: Om &KDE

[ctx: KStandardActions|]
en: &Delete
da: &Slet

[ctx: KStandardActions|]
en: &Rename…
da: &Omdøb…

[ctx: KStandardActions|]
en: &Move to Trash
da: &Flyt til papirkurv

[ctx: KStandardActions|]
en: &Donate
da: &Donér

[ctx: KStandardActions|]
en: Open &Menu
da: Åbn &menu

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open
da: Åbn

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: New
da: Ny

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Close
da: Luk

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Save
da: Gem

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Print
da: Udskriv

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Redo
da: Gendan

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Cut
da: Klip

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Paste Selection
da: Indsæt markering

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Select All
da: Markér alt

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Deselect
da: Fravælg

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete Word Backwards
da: Slet ord baglæns

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete Word Forward
da: Slet ord forlæns

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Find Next
da: Find næste

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Find Prev
da: Find forrige

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: KStandardShortcut|@action Go to main page]
en: Home
da: Hjem

[ctx: KStandardShortcut|@action Beginning of document]
en: Begin
da: Begynd

[ctx: KStandardShortcut|@action End of document]
en: End
da: Slutning

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Prior
da: Før

[ctx: KStandardShortcut|@action Opposite to Prior]
en: Next
da: Næste

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Up
da: Op

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Forward
da: Frem

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Reload
da: Genindlæs

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Beginning of Line
da: Linjestart

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: End of Line
da: Linjeafslutning

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Go to Line
da: Gå til linje

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Backward Word
da: Et ord tilbage

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Forward Word
da: Et ord frem

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Full Screen Mode
da: Fuldskærmstilstand

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Menu Bar
da: Vis menulinje

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Activate Next Tab
da: Aktivér næste faneblad

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Activate Previous Tab
da: Aktivér forrige faneblad

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: What's This
da: Hvad er dette

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Text Completion
da: Tekstfuldførelse

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Previous Completion Match
da: Forrige fuldførelsesmatch

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Next Completion Match
da: Næste fuldførelsesmatch

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Substring Completion
da: Fuldførelse af delstreng

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Previous Item in List
da: Forrige punkt på listen

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Next Item in List
da: Næste punkt på listen

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open Recent
da: Åbn nylige

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Save As
da: Gem som

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Revert
da: Vend tilbage

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Print Preview
da: Vis udskrift

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Zoom to Actual Size
da: Zoom til faktisk størrelse

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Page
da: Pas til siden

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Width
da: Pas til bredden

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Fit To Height
da: Pas til højden

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Goto
da: Gå til

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Goto Page
da: Gå til side

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Document Back
da: Dokument tilbage

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Document Forward
da: Dokument frem

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Edit Bookmarks
da: Redigér bogmærker

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Spelling
da: Stavekontrol

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Toolbar
da: Vis værktøjslinje

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show Statusbar
da: Vis statuslinje

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Key Bindings
da: Tastebindinger

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Application
da: Indstil program

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Toolbars
da: Indstil værktøjslinjer

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Notifications
da: Indstil bekendtgørelser

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Report Bug
da: Rapportér programfejl

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Configure Language…
da: &Indstil sprog...

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: About Application
da: Om programmet

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: About KDE
da: Om KDE

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Delete
da: Slet

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Rename
da: Omdøb

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Donate
da: Donér

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Show/Hide Hidden Files
da: Vis/skjul skjulte filer

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Create Folder
da: Opret mappe

[ctx: KStandardShortcut|@action referring to the menu bar or a hamburger menu]
en: Open Main Menu
da: Åbn hovedmenu

[ctx: KStandardShortcut|@action]
en: Open Context Menu
da: Åbn kontekstmenu

[ctx: main|]
en: KDE Tool for updating user configuration files
da: KDE-værktøj til opdatering af brugerindstillingsfiler

[ctx: main|]
en: Keep output results from scripts
da: Behold output-resultater fra scripts

[ctx: main|]
en: Check whether config file itself requires updating
da: Undersøg om config-filen selv kræver opdatering

[ctx: main|]
en: File(s) to read update instructions from
da: Filer at læse opdateringsinstruktioner fra

[ctx: main|]
en: Directory to generate files in [.]
da: Mappe som der skal genereres filer i [.]

[ctx: main|]
en: directory
da: mappe

[ctx: main|]
en: Display software license.
da: Vis softwarelicens

[ctx: main|]
en: Use <file> instead of global config
da: Brug <file> i stedet for global config

[ctx: main|]
en: Group to look in. Use "<default>" for the root group, or use repeatedly for nested groups.
da: Gruppe at kigge i. Brug "<default>" for root-gruppen eller brug gentagne gange for indskudte grupper.

[ctx: main|]
en: Key to look for
da: Tast at kigge efter

[ctx: main|]
en: Default value
da: Standardværdi

[ctx: main|]
en: Type of variable
da: Type af variabel

[ctx: main|]
en: Group name cannot be empty, use "<default>" for the root group
da: Gruppenavne kan ikke være tomme, brug "<default>" for root-gruppen

[ctx: main|]
en: Type of variable. Use "bool" for a boolean, otherwise it is treated as a string
da: Variabeltype. Brug "bool" for en boolesk, ellers behandles den som en streng

[ctx: main|]
en: Delete the designated key if enabled
da: Slet den tildelte nøgle hvis aktiveret

[ctx: main|]
en: The value to write. Mandatory, on a shell use '' for empty
da: Værdien der skal skrives. Krævet, i en skal bruges '' for tom
