kalk - en to uk translation catalogue (37 entries)

en: Calculator
uk: Калькулятор

en: Calculator for Plasma
uk: Калькулятор для Плазми

en: © 2020-2022 KDE Community
uk: © Спільнота KDE, 2020–2022

en: warning
uk: попередження

en: error
uk: помилка

en: Programmer
uk: Програміст

en: Undo
uk: Скасувати

en: Redo
uk: Повторити

en: History
uk: Журнал

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Копіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: Clear history
uk: Спорожнити журнал

en: History is empty
uk: Журнал є порожнім

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
uk: Спорожнити увесь журнал?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
uk: Наслідки цієї дії є остаточними, їх не можна скасувати

en: Converter
uk: Засіб перетворення

en: Settings
uk: Параметри

en: About
uk: Про програму

en: Binary Calculator
uk: Двійковий калькулятор

[ctx: @title:window]
en: Settings
uk: Параметри

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
uk: Точність

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
uk: Одиниця кутів

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
uk: Типова одиниця кутів для тригонометричних функцій.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
uk: Радіани

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
uk: Градуси

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
uk: Гради

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
uk: Кутова мінута

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
uk: Кутова секунда

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
uk: Оберт

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
uk: Режим обробки

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
uk: Порядок обчислення виразів.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
uk: Адаптивний

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
uk: Традиційний

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
uk: Спочатку неявні

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
uk: Ланцюговий

en: Category
uk: Категорія
