kalk - en to pt_BR translation catalogue (27 entries)

en: Calculator
pt_BR: Calculadora

en: Calculator for Plasma
pt_BR: Calculadora para o Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
pt_BR: © 2020-2022 Comunidade KDE

en: warning
pt_BR: aviso

en: error
pt_BR: erro

en: Programmer
pt_BR: Programador

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: History
pt_BR: Histórico

en: Cut
pt_BR: Recortar

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Clear history
pt_BR: Limpar histórico

en: History is empty
pt_BR: O histórico está vazio

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
pt_BR: Limpar todo o histórico?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
pt_BR: Isto é permanente e não pode ser desfeito

en: Converter
pt_BR: Conversor

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: About
pt_BR: Sobre

en: Binary Calculator
pt_BR: Calculadora binária

[ctx: @title:window]
en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
pt_BR: Precisão

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
pt_BR: Unidade de ângulo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
pt_BR: Unidade angular padrão para as funções trigonométricas.

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
pt_BR: Modo de análise

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
pt_BR: Ordem de avaliação da expressão.

en: Category
pt_BR: Categoria
