kalk - en to ka translation catalogue (37 entries)

en: Calculator
ka: კალკულატორი

en: Calculator for Plasma
ka: კალკულატორი Plasma-სთვის

en: © 2020-2022 KDE Community
ka: © 2020-2022 KDE-ის საზოგადოება

en: warning
ka: გაფრთხილება

en: error
ka: შეცდომა

en: Programmer
ka: პროგრამისტი

en: Undo
ka: დაბრუნება

en: Redo
ka: გამეორება

en: History
ka: ისტორია

en: Cut
ka: ამოჭრა

en: Copy
ka: კოპირება

en: Paste
ka: ჩასმა

en: Clear history
ka: ისტორიის გაწმენდა

en: History is empty
ka: ისტორია ცარიელია

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
ka: გავწმინდო ისტორია სრულად?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
ka: ეს მუდმივია შეუქცევადია

en: Converter
ka: გადამყვანი

en: Settings
ka: მორგება

en: About
ka: შესახებ

en: Binary Calculator
ka: ბინარული კალკულატორი

[ctx: @title:window]
en: Settings
ka: მორგება

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
ka: სიზუსტე

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
ka: კუთხის ერთეული

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
ka: ტრიგონომეტრიული ფუნქციების კუთხის ნაგულისხმევი ერთეული.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
ka: რადიანები

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
ka: გრადუსი

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
ka: გრადიანები

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
ka: არკწუთი

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
ka: არკწამი

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
ka: გრუპეტო

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
ka: ანალიზის რეჟიმი

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
ka: გამოსახულებების შეფასების მიმდევრობა.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
ka: შეგუებადი

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
ka: მიღებული

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
ka: არაცხადი პირველი1

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
ka: ჯაჭვი

en: Category
ka: კატეგორია
