kalk - en to it translation catalogue (34 entries)

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Calculator for Plasma
it: Calcolatrice per Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
it: © 2020-2022 Comunità KDE

en: warning
it: attenzione

en: error
it: errore

en: Programmer
it: Programmatore

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Rifai

en: History
it: Cronologia

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Clear history
it: Cancella la cronologia

en: History is empty
it: La cronologia è vuota

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
it: Pulire tutta la cronologia?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
it: È permanente, e non può essere annullato

en: Converter
it: Convertitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: About
it: Informazioni su

en: Binary Calculator
it: Calcolatrice binaria

[ctx: @title:window]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
it: Precisione

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
it: Unità degli angoli

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
it: Unità predefinita per gli angoli nelle funzioni trigonometriche.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
it: Radianti

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
it: Gradi

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
it: Gradi centesimali

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
it: Minuto d'arco

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
it: Secondo d'arco

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
it: Modalità di analisi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
it: Ordine di valutazione delle espressioni.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
it: Flessibile

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
it: Convenzionale

en: Category
it: Categoria
