kalk - en to eo translation catalogue (37 entries)

en: Calculator
eo: Kalkulilo

en: Calculator for Plasma
eo: Kalkulilo por Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
eo: © 2020-2022 KDE-Komunumo

en: warning
eo: averto

en: error
eo: eraro

en: Programmer
eo: Programisto

en: Undo
eo: Malfari

en: Redo
eo: Refari

en: History
eo: Historio

en: Cut
eo: Tondi

en: Copy
eo: Kopii

en: Paste
eo: Alglui

en: Clear history
eo: Forviŝi historion

en: History is empty
eo: Historio estas malplena

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
eo: Ĉu Forviŝi Tutan Historion?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
eo: Tio estas porĉiama kaj ne povas esti malfarata

en: Converter
eo: Konvertilo

en: Settings
eo: Agordoj

en: About
eo: Pri

en: Binary Calculator
eo: Duuma Kalkulilo

[ctx: @title:window]
en: Settings
eo: Agordoj

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
eo: Precizeco

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
eo: Angula unuo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
eo: Defaŭlta angul-unuo por trigonometriaj funkcioj.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
eo: Radianoj

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
eo: Gradoj

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
eo: Gradianoj

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
eo: Arkminuto

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
eo: Arksekundo

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
eo: Turniĝo

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
eo: Analiza reĝimo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
eo: Ordo de esprimtaksado.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
eo: Adapta

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
eo: Konvencia

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
eo: Implica unua

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
eo: Ĉeno

en: Category
eo: Kategorio
