kalk - en to cs translation catalogue (36 entries)

en: Calculator
cs: Kalkulačka

en: Calculator for Plasma
cs: Kalkulačka pro Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
cs: © 2020-2022 Komunita KDE

en: warning
cs: varování

en: error
cs: chyba

en: Programmer
cs: Programátor

en: Undo
cs: Zpět

en: Redo
cs: Znovu

en: History
cs: Historie

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Paste
cs: Vložit

en: Clear history
cs: Vyprázdnit historii

en: History is empty
cs: Historie je prázdná

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
cs: Vymazat celou historii?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
cs: Toto je permanentní a nelze to vrátit.

en: Converter
cs: Převodník

en: Settings
cs: Nastavení

en: About
cs: O aplikaci

en: Binary Calculator
cs: Binární kalkulačka

[ctx: @title:window]
en: Settings
cs: Nastavení

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
cs: Přesnost

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
cs: Jednotka úhlu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
cs: Výchozí jednotka pro trigonometrické funkce.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
cs: Radiány

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
cs: Stupně

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
cs: Gradiány

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
cs: úhl.minuta

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
cs: úhl.sekunda

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
cs: Režim analýzy

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
cs: Pořadí vyhodnocení výrazu.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
cs: Adaptivní

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
cs: Konvenční

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
cs: Implicitní nejdříve

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
cs: Řetězec

en: Category
cs: Kategorie
