kalk - en to ca@valencia translation catalogue (35 entries)

en: Calculator
ca@valencia: Calculadora

en: Calculator for Plasma
ca@valencia: Una calculadora per a Plasma

en: © 2020-2022 KDE Community
ca@valencia: © 2020-2022 La comunitat KDE

en: warning
ca@valencia: avís

en: Programmer
ca@valencia: Programador

en: Undo
ca@valencia: Desfés

en: Redo
ca@valencia: Refés

en: History
ca@valencia: Historial

en: Cut
ca@valencia: Retalla

en: Copy
ca@valencia: Copia

en: Paste
ca@valencia: Apega

en: Clear history
ca@valencia: Neteja l'historial

en: History is empty
ca@valencia: L'historial està buit

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
ca@valencia: Voleu netejar tot l'historial?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
ca@valencia: Açò és permanent i no es podrà desfer

en: Converter
ca@valencia: Convertidor

en: Settings
ca@valencia: Configuració

en: About
ca@valencia: Quant a la

en: Binary Calculator
ca@valencia: Calculadora binària

[ctx: @title:window]
en: Settings
ca@valencia: Configuració

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
ca@valencia: Precisió

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
ca@valencia: Unitat dels angles

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
ca@valencia: Unitats angulars predeterminades en les funcions trigonomètriques.

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
ca@valencia: Graus

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
ca@valencia: Graus centesimals

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
ca@valencia: Minuts d'arc

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
ca@valencia: Segons d'arc

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
ca@valencia: Volta

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
ca@valencia: Mode d'anàlisi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
ca@valencia: Ordre d'avaluació de l'expressió.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
ca@valencia: Adaptatiu

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
ca@valencia: Convencional

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
ca@valencia: Primer implícit

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
ca@valencia: Cadena

en: Category
ca@valencia: Categoria
