elisa - en to uk translation catalogue (289 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
uk: Різні виконавці

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
uk: Радіостанції

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
uk: Перемкнути список відтворення

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
uk: Перемотати вперед на 10 секунд

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
uk: Перемотати назад на 10 секунд

[ctx: @action]
en: Go to next track
uk: Перейти до наступної композиції

[ctx: @action]
en: Go to previous track
uk: Перейти до попередньої композиції

[ctx: @action]
en: Play/pause
uk: Пуск/Пауза

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
uk: Перемкнути режим вечірки

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
uk: Простий програвач музичних даних, створений із любов'ю спільнотою KDE

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
uk: © Учасники розробки Elisa, 2015–2020

[ctx: @label]
en: Creator
uk: Творець

[ctx: @label]
en: Author
uk: Автор

[ctx: @label]
en: Concept and design work
uk: Роботи зі створення концепції та дизайну

[ctx: @label]
en: Localization support
uk: Підтримка локалізації

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
uk: Підтримка мов із записом справа ліворуч у інтерфейсі

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
uk: Різноманітні поліпшення у інтерфейсі

[ctx: @label]
en: Support for online radios
uk: Підтримка інтернет-радіо

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
uk: Некоректна адреса.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
uk: Порожній заголовок.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
uk: Виконавець

[ctx: @label musical album]
en: Album
uk: Альбом

[ctx: @label song title]
en: Title
uk: Назва

[ctx: @label song length]
en: Length
uk: Тривалість

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
uk: Створення

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
uk: Редактор

[ctx: @label]
en: Version
uk: Версія

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
uk: Назва

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
uk: Тривалість

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
uk: Виконавець

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
uk: Альбом

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
uk: Виконавець альбому

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
uk: Номер доріжки

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
uk: Номер диска

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
uk: Оцінка

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
uk: Жанр

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
uk: Автор тексту

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
uk: Композитор

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
uk: Коментар

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
uk: Рік

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
uk: Канали

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
uk: Бітова швидкість

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
uk: Частота дискретизації

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
uk: Востаннє відтворено

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
uk: Вперше відтворювалась

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
uk: Кількість відтворень

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
uk: Текст

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
uk: HTTP-адреса потоку даних

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
uk: Адреса зображення

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
uk: Альбоми

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
uk: Жанри

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
uk: Виконавці

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
uk: Відтворюємо музику

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
uk: Відтворюємо музику

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
uk: Відтворити зараз, замінити список відтворення

[ctx: @action:button]
en: Play next
uk: Відтворити наступну

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
uk: Додати до списку відтворення

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
uk: Показати у теці

[ctx: @action:button]
en: Options
uk: Параметри

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
uk: Немає відповідників

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
uk: Нічого показувати

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
uk: Меню програм

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
uk: Вийти з повноекранного режиму

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
uk: Увійти до повноекранного режиму

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
uk: Шукати нові композиції

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
uk: Скинути базу даних і виконати повторний пошук усюди

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
uk: Схема кольорів

[ctx: @title:window]
en: Configure
uk: Налаштувати

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
uk: Зараз відтворюється

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
uk: Відкрити бічну панель

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
uk: Метадані

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
uk: Текст

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
uk: Показати список відтворення

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
uk: Тексту не знайдено

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
uk: Нічого відтворювати

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
uk: Показати у теці

[ctx: @label]
en: Duration
uk: Тривалість

[ctx: @label]
en: Loading failed
uk: Не вдалося завантажити

[ctx: @action:button]
en: Retry
uk: Повторити

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
uk: Список відтворення спорожнено

[ctx: @action:button]
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: @action:button]
en: Show playlist drawer
uk: Показати панель списку відтворення

[ctx: @action:button]
en: Hide playlist drawer
uk: Приховати панель списку відтворення

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
uk: Не вдалося завантажити деякі файли. Elisa може відкривати лише файли звукових даних і списків відтворення.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
uk: файл списку відтворення m3u8, m3u (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
uk: файл списку відтворення pls (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
uk: файли списків відтворення m3u8, m3u, pls (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
uk: Не вдалося зберегти

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
uk: Вийти з повноекранного режиму

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Exit party mode
uk: Вийти з режиму вечірки

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Enter party mode
uk: Увійти у режим вечірки

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Skip backward
uk: Гортати назад

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Pause any media that is playing]
en: Pause
uk: Пауза

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Start playing media]
en: Play
uk: Відтворити

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip skip forward in playlists]
en: Skip forward
uk: Гортати вперед

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Unmute
uk: Увімкнути звук

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Mute
uk: Вимкнути звук

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: No shuffle
uk: Поточний: без перемішування

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle tracks
uk: Поточний: перемішування композицій

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle albums
uk: Поточний: перемішування альбомів

[ctx: @action:inmenu]
en: Track
uk: Композиція

[ctx: @action:inmenu]
en: Album
uk: Альбом

[ctx: @action:inmenu]
en: None
uk: Немає

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
uk: Зараз: не повторювати композиції

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
uk: Зараз: повторити поточну композицію

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
uk: Зараз: повторити усі композиції зі списку відтворення

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
uk: Список відтворення

[ctx: @action:inmenu]
en: One
uk: Одна

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Application menu
uk: Меню програм

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
uk: Список відтворення

[ctx: @action:button]
en: Show Current
uk: Показувати поточну

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
uk: Спорожнити усе

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
uk: Зберегти…

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
uk: Завантажити…

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
uk: Не вдалося завантажити деякі композиції. Переконайтеся, що відповідні файли не було вилучено або перейменовано.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
uk: Змінити файл списку відтворення

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
uk: Список відтворення порожній

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
uk: Спочатку додайте якісь композиції. Знайти потрібну вам теку можна за допомогою панелей, розташованих ліворуч.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
uk: Ваш список відтворення порожній.

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks remaining | %1/%2 tracks remaining
uk[0]: Лишилося %1 з %2 композиції
uk[1]: Лишилося %1 з %2 композицій
uk[2]: Лишилося %1 з %2 композицій
uk[3]: Лишилося %1 з %2 композиції

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 remaining, %2 total
uk: лишилася %1, загалом %2

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1/%2 remaining
uk: Лишилося %1 з %2

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks | %1/%2 tracks
uk[0]: %1 з %2 композиції
uk[1]: %1 з %2 композицій
uk[2]: %1 з %2 композицій
uk[3]: %1 з %2 композиції

[ctx: @info:status %1 is the total number of tracks of the playlist]
en: %1 track | %1 tracks
uk[0]: %1 композиції
uk[1]: %1 композиції
uk[2]: %1 композицій
uk[3]: 1 композиція

[ctx: @info:status %1 is the total number of radios of the playlist]
en: %1 radio | %1 radios
uk[0]: %1 радіо
uk[1]: %1 радіо
uk[2]: %1 радіо
uk[3]: %1 радіо

[ctx: @info:status %1 is the translation of tracks, %2 is the translation of total radios]
en: %1, %2 total
uk: %1, загалом %2

[ctx: @info:status %1 is the total tracks of the playlist. %2 is the total duration formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 track, %2 total | %1 tracks, %2 total
uk[0]: %1 композиція, %2 загалом
uk[1]: %1 композиції, %2 загалом
uk[2]: %1 композицій, %2 загалом
uk[3]: %1 композиція, %2 загалом

[ctx: @info:status %1 is the remaining duration of the playlist. It is formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: 1 track, %1min remaining
uk: 1 композиція, лишилося %1 хв.

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
uk: Зняти позначення цієї композиції як улюбленої

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
uk: Позначити цю композицію як улюблену

[ctx: @action:button remove a metadata tag]
en: Remove this tag
uk: Вилучити цю мітку

[ctx: @action:button]
en: Add tag
uk: Додати мітку

[ctx: @title:window]
en: Warning
uk: Попередження

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
uk: Дані є некоректними. %1

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
uk: Створення радіо

[ctx: @title:window]
en: View details
uk: Переглянути подробиці

[ctx: @action:button]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: @action:button]
en: Modify
uk: Змінити

[ctx: @action:button]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: @action:button]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
uk: Гортати назад

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
uk: Пауза

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
uk: Відтворити

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
uk: Гортати вперед

[ctx: @action:button]
en: Track Options
uk: Параметри композиції

[ctx: @action:button]
en: Radio Options
uk: Параметри радіостанції

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
uk: Переглянути подробиці

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
uk: Вилучити з черги

[ctx: @title:window]
en: Settings
uk: Параметри

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
uk: Мінімізувати програвач

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
uk: Показати відомості

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
uk: Змінити гучність

[ctx: @title:menu]
en: File
uk: Файл

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
uk: Зберегти список відтворення…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
uk: Відкрити список відтворення…

[ctx: @title:menu]
en: View
uk: Перегляд

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
uk: Перемкнути режим вечірки

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
uk: Приховати список відтворення

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
uk: Показати список відтворення

[ctx: @title:menu]
en: Controls
uk: Керування

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
uk: Пауза

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
uk: Пуск

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
uk: Зупинити

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
uk: Збільшити гучність

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
uk: Зменшити гучність

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
uk: Перемішати

[ctx: @action:inmenu shuffle all tracks in playlist]
en: Track
uk: Композиція

[ctx: @action:inmenu shuffle albums in playlist]
en: Album
uk: Альбом

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
uk: Вимкнено

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
uk: Повторити

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
uk: Список

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
uk: Одна

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
uk: Немає

[ctx: @title:menu]
en: Help
uk: Довідка

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
uk: Упорядковування: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
uk: Упорядкування

[ctx: @action:button]
en: Add Radio
uk: Додати радіо

[ctx: @info:tooltip]
en: Add radio
uk: Додати радіо

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
uk: Додати до списку відтворення

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to playlist
uk: Додати до списку відтворення

[ctx: @action:button]
en: Play Now, Replacing Current Playlist
uk: Відтворити зараз, замінити список відтворення

[ctx: @info:tooltip]
en: Play now, replacing current playlist
uk: Відтворити зараз, замінити список відтворення

[ctx: @action:button]
en: Play Next
uk: Відтворити наступну

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next
uk: Відтворити наступну

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
uk: Показати виконавця

[ctx: @info:tooltip navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
uk: Показати виконавця

[ctx: @info:tooltip]
en: Show playlist
uk: Показати список відтворення

[ctx: @action:button]
en: View as Icon Grid
uk: Перегляд таблицею

[ctx: @action:button]
en: View as List
uk: Перегляд списком

[ctx: @info:tooltip]
en: View as icon grid
uk: Перегляд таблицею

[ctx: @info:tooltip]
en: View as list
uk: Перегляд списком

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
uk: Назад

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Show filters in the navigation bar]
en: Show search and filter toolbar
uk: Показати панель пошуку і фільтрування

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Hide filters in the navigation bar]
en: Hide search and filter toolbar
uk: Приховати панель пошуку і фільтрування

[ctx: @info:placeholder track view filter single album]
en: Search for track name, artist, etc.
uk: Шукати за назвою композиції, виконавцем тощо

[ctx: @info:placeholder track view filter general]
en: Search for album name, artist, etc.
uk: Шукати за назвою альбому, виконавцем тощо

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
uk: Фільтр за оцінкою:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
uk: Показувати лише улюблені

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
uk: Встановити оцінку композиції

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
uk: Призупинити

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
uk: Відтворити

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
uk: Вилучити

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
uk: Скасувати оцінювання цієї композиції

[ctx: @title:group]
en: General:
uk: Загальне:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
uk: Показувати тло на сторінці «Зараз відтворюється»

[ctx: @option:check]
en: Show progress on task manager entries
uk: Показувати поступ на пунктах панелі задач

[ctx: @option:check]
en: Keep running in system tray when main window is closed
uk: Працювати у лотку, якщо закрито головне вікно

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
uk: Починати відтворення після запуску

[ctx: @option:check]
en: Scan for new music on startup
uk: Шукати нові композиції після запуску

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
uk: Якщо ви скористайтеся цим варіантом, вам доведеться оновлювати вашу музичну збірку вручну кожного разу, коли ви додаватимете файли до налаштованих тек із музичними файлами. Зробити це можна за допомогою пункту <interface>Шукати нові композиції</interface> в основному меню Elisa.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
uk: Стиль оцінки композиції:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
uk: 0-5 зірок

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
uk: Улюблена/Не улюблена

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme:
uk: Схема кольорів:

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
uk: Шукати нові композиції

[ctx: @info]
en: Started scanning for music
uk: Розпочато пошук музики

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
uk: Скинути базу даних і виконати повторний пошук усюди

[ctx: @info]
en: Database has been reset
uk: Відновлено початковий стан бази даних

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
uk: Вбудувати категорію до бічної панелі:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
uk: Нічого

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
uk: Альбоми

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
uk: Виконавці

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
uk: Жанри

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
uk: Початковий перегляд після запуску:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
uk: Зараз відтворюється

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
uk: Нещодавно відтворено

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
uk: Часто відтворюються

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
uk: Альбоми

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
uk: Виконавці

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
uk: Композиції

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
uk: Жанри

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
uk: Файли

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
uk: Радіостанції

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
uk: Початкове місце для панелі «Файли»:

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
uk: Вибрати…

[ctx: @title:window]
en: Choose Folder
uk: Виберіть теку

en: When saving playlist files:
uk: При збереженні файлів списків відтворення:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
uk: Перевага відносних шляхів

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
uk: Завжди використовувати абсолютні шляхи

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
uk: Якщо позначено пункт <interface>Перевага відносних шляхів</interface>, посилання на файли у теці списку відтворення буде записано як прості назви файлів. Для інших файлів буде використано абсолютні шляхи.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
uk: Теки музики:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
uk: Не шукати тут музику

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
uk: Додати нове місце

[ctx: @info:status]
en: "%1" could not be played
uk: Не вдалося відтворити «%1»

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
uk: Критерій впорядкування

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
uk: Відтворити звідси, замінити список відтворення

[ctx: @item:intable %1: track number. %2: track title.]
en: %1 - %2
uk: %1 — %2

[ctx: @item:intable %1: track number. %2: track title. %3: artist name]
en: %1 - %2 - %3
uk: %1. %2 — %3

[ctx: @item:intable %1: track title. %2: artist name]
en: %1 - %2
uk: %1 — %2

[ctx: @action:button]
en: Song Options
uk: Параметри композиції

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
uk[0]: Імпортовано %1 композицію
uk[1]: Імпортовано %1 композиції
uk[2]: Імпортовано %1 композицій
uk[3]: Імпортовано композицію

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
uk: Шукаємо музику

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
uk: Диск %1

[ctx: @label]
en: Volume
uk: Гучність

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
uk: Номер доріжки

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
uk: Назва

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
uk: За зростанням

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
uk: За спаданням

[ctx: @item:inmenu]
en: A-Z
uk: А-Я

[ctx: @item:inmenu]
en: Z-A
uk: Я-А

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
uk: Назва

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
uk: Жанр

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
uk: Рік

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
uk: Найстаріші першими

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
uk: Найновіші першими

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
uk: Зараз відтворюємо

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
uk: Нещодавно відтворено

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
uk: Востаннє відтворено

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
uk: Спочатку найдавніше відтворені

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
uk: Спочатку найраніше відтворювані

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
uk: Часто відтворюються

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
uk: Частота відтворення

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
uk: Спочатку найрідше відтворювані

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
uk: Спочатку найчастіше відтворювані

[ctx: @title:menu]
en: Title
uk: Заголовок

[ctx: @title:menu]
en: Artist
uk: Виконавець

[ctx: @title:menu]
en: Genre
uk: Жанр

[ctx: @title:menu]
en: Year
uk: Рік

[ctx: @title:menu]
en: Name
uk: Назва

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
uk: Композиції

[ctx: @title:menu]
en: Album
uk: Альбом

[ctx: @title:menu]
en: Duration
uk: Тривалість

[ctx: @title:menu]
en: Composer
uk: Композитор

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
uk: Автор тексту

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
uk: Востаннє змінено

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
uk: Найкоротші спочатку

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
uk: Найдовші спочатку

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
uk: Файли

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
uk: Радіостанції
