elisa - en to el translation catalogue (247 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
el: Διάφοροι καλλιτέχνες

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
el: Ραδιοφωνικοί σταθμοί

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
el: Εναλλαγή λίστας αναπαραγωγής

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
el: Αναζήτηση προς τα εμπρός 10 δευτερόλεπτα

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
el: Αναζήτηση προς τα πίσω 10 δευτερόλεπτα

[ctx: @action]
en: Go to next track
el: Μετάβαση στο επόμενο κομμάτι

[ctx: @action]
en: Go to previous track
el: Μετάβαση στο προηγούμενο κομμάτι

[ctx: @action]
en: Play/pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας πάρτι

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
el: Μία απλή εφαρμογή αναπαραγωγής μουσικής που γράφτηκε με αγάπη από την κοινότητα του KDE

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
el: (c) 2015-2020, οι συνεισφέροντες στην Elisa

[ctx: @label]
en: Creator
el: Δημιουργός

[ctx: @label]
en: Author
el: Συγγραφέας

[ctx: @label]
en: Concept and design work
el: Σύλληψη και σχεδιασμός

[ctx: @label]
en: Localization support
el: Υποστήριξη τοπικότητας

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
el: Υποστήριξη δεξιά προς αριστερά στο περιβάλλον χρήστη

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
el: Διάφορες βελτιώσεις στο περιβάλλον χρήστη

[ctx: @label]
en: Support for online radios
el: Υποστήριξη για διαδικτυακά ραδιόφωνα

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
el: Μη έγκυρο URL.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
el: Κενός τίτλος.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
el: Καλλιτέχνης

[ctx: @label musical album]
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: @label song title]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @label song length]
en: Length
el: Διάρκεια

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
el: Δημιουργήθηκε από

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
el: Επεξεργαστής

[ctx: @label]
en: Version
el: Έκδοση

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
el: Διάρκεια

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
el: Καλλιτέχνης

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
el: Καλλιτέχνης άλμπουμ

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
el: Αριθμός κομματιού

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
el: Αριθμός δίσκου

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
el: Αξιολόγηση

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
el: Είδος

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
el: Στιχουργός

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
el: Συνθέτης

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
el: Σχόλιο

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
el: Έτος

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
el: Κανάλια

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
el: Δειγματοληψία

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
el: Τελευταία αναπαραγωγή

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
el: Πρώτη αναπαραγωγή

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
el: Καταμέτρηση αναπαραγωγής

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
el: Στίχοι

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
el: Ροή http διεύθυνσης

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
el: Διεύθυνση εικόνας

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
el: Άλμπουμ

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
el: Είδη

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
el: Καλλιτέχνες

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
el: Αναπαραγωγή μουσικής

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
el: Αναπαραγωγή μουσικής

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
el: Αναπαραγωγή τώρα, αντικατάσταση τρέχουσας λίστας αναπαραγωγής

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
el: Προσθήκη στη λίστα αναπαραγωγής

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
el: Εμφάνιση στο φάκελο

[ctx: @action:button]
en: Options
el: Επιλογές

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
el: Καμιά αντιστοιχία

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
el: Τίποτα για εμφάνιση

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
el: Μενού εφαρμογής

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
el: Είσοδος σε πλήρη οθόνη

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
el: Σάρωση για νέα Μουσική

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
el: Επαναφορά Βάσης Δεδομένων και επανασάρωση Όλων

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
el: Θέμα χρώματος

[ctx: @title:window]
en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
el: Αναπαράγεται τώρα

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
el: Άνοιγμα πλευρικής μπάρας

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
el: Στίχοι

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
el: Εμφάνιση λίστας αναπαραγωγής

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
el: Δε βρέθηκαν στίχοι

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
el: Καμία αναπαραγωγή

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
el: Εμφάνιση στον φάκελο

[ctx: @label]
en: Duration
el: Διάρκεια

[ctx: @label]
en: Loading failed
el: Αποτυχία φόρτωσης

[ctx: @action:button]
en: Retry
el: Επανάληψη

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
el: Έγινε εκκαθάριση της λίστας αναπαραγωγής

[ctx: @action:button]
en: Undo
el: Αναίρεση

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
el: Δεν έγινε φόρτωση ορισμένων αρχείων. Το Elisa μπορεί να ανοίξει αρχεία μουσικής και λίστες αναπαραγωγής.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
el: m3u8, m3u Αρχεία Λίστας Αναπαραγωγής (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
el: pls Αρχείο Λίστας Αναπαραγωγής (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
el: m3u8, m3u, pls Αρχείο Λίστας Αναπαραγωγής (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
el: Αποτυχία αποθήκευσης

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Skip backward
el: Παράλειψη προς τα πίσω

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Pause any media that is playing]
en: Pause
el: Παύση

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Start playing media]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip skip forward in playlists]
en: Skip forward
el: Παράλειψη προς τα εμπρός

[ctx: @action:inmenu]
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: @action:inmenu]
en: None
el: Κανένα

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
el: Τρέχον: να μην επαναλαμβάνονται κομμάτια

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
el: Τρέχον: επανάληψη τρέχοντος κομματιού

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
el: Τρέχον: επανάληψη όλων των κομματιών στη λίστα

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

[ctx: @action:inmenu]
en: One
el: Ένα

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Application menu
el: Μενού εφαρμογής

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

[ctx: @action:button]
en: Show Current
el: Εμφάνιση τρέχοντος

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
el: Καθαρισμός όλων

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
el: Αποθήκευση…

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
el: Φόρτωση…

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
el: Αποτυχία φόρτωσης ορισμένων κομματιών. Σιγουρευτείτε ότι δεν έχουν αφαιρεθεί ή μετονομαστεί

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
el: Επεξεργασία αρχείου Λίστας Αναπαραγωγής

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
el: Η λίστα είναι κενή

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
el: Προσθέστε ορισμένα τραγούδια για να ξεκινήσετε. Μπορείτε να περιηγηθείτε στη μουσική σας κάνοντας χρήση τον προβολών στα αριστερά.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
el: Η λίστα αναπαραγωγής είναι κενή

[ctx: @info:status %1 is the total number of tracks of the playlist]
en: %1 track | %1 tracks
el[0]: %1 κομμάτι
el[1]: %1 κομμάτια

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
el: Να αναιρεθεί η σημείωση αυτού του τραγουδιού ως αγαπημένο

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
el: Να σημειωθεί αυτό το τραγούδι ως αγαπημένο

[ctx: @title:window]
en: Warning
el: Προειδοποίηση

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
el: Τα δεδομένα δεν είναι έγκυρα. %1

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
el: Δημιουργία ραδιοφώνου

[ctx: @title:window]
en: View details
el: Προβολή λεπτομερειών

[ctx: @action:button]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @action:button]
en: Modify
el: Τροποποίηση

[ctx: @action:button]
en: Save
el: Αποθήκευση

[ctx: @action:button]
en: Cancel
el: Ακύρωση

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
el: Παράλειψη προς τα πίσω

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
el: Παύση

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
el: Παράλειψη προς τα εμπρός

[ctx: @action:button]
en: Track Options
el: Επιλογές κομματιών

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
el: Προβολή λεπτομερειών

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
el: Αφαίρεση από την ουρά

[ctx: @title:window]
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
el: Ελαχιστοποίηση προγράμματος αναπαραγωγής

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
el: Εμφάνιση Πληροφοριών

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
el: Αλλαγή έντασης ήχου

[ctx: @title:menu]
en: File
el: Αρχείο

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
el: Άνοιγμα λίστας αναπαραγωγής...

[ctx: @title:menu]
en: View
el: Προβολή

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας πάρτι

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
el: Απόκρυψη λίστας αναπαραγωγής

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
el: Εμφάνιση λίστας αναπαραγωγής

[ctx: @title:menu]
en: Controls
el: Κουμπιά ελέγχου

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
el: Παύση

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
el: Αύξηση έντασης ήχου

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
el: Μείωση έντασης ήχου

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
el: Τυχαία σειρά

[ctx: @action:inmenu shuffle albums in playlist]
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
el: Ανενεργό

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
el: Επανάληψη

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
el: Ένα

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
el: Κανένα

[ctx: @title:menu]
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
el: Ταξινόμηση: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
el: Ταξινόμηση

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
el: Προσθήκη στη λίστα αναπαραγωγής

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to playlist
el: Προσθήκη στη λίστα αναπαραγωγής

[ctx: @action:button]
en: Play Now, Replacing Current Playlist
el: Αναπαραγωγή τώρα, αντικατάσταση τρέχουσας λίστας αναπαραγωγής

[ctx: @info:tooltip]
en: Play now, replacing current playlist
el: Αναπαραγωγή τώρα, αντικατάσταση τρέχουσας λίστας αναπαραγωγής

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
el: Εμφάνιση καλλιτέχνη

[ctx: @info:tooltip navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
el: Εμφάνιση καλλιτέχνη

[ctx: @info:tooltip]
en: Show playlist
el: Εμφάνιση λίστας αναπαραγωγής

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
el: Πίσω

[ctx: @info:placeholder track view filter general]
en: Search for album name, artist, etc.
el: Αναζήτηση για άλμπουμ, καλλιτέχνη, κλπ.

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
el: Φιλτράρισμα με αξιολόγηση:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
el: Προβολή Μόνο Αγαπημένων

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
el: Ρύθμιση αξιολόγησης κομματιού

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
el: Παύση

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
el: Ακύρωση αξιολόγησης του κομματιού

[ctx: @title:group]
en: General:
el: Γενικά:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
el: Εμφάνιση φόντου στη σελίδα Τώρα γίνεται αναπαραγωγή

[ctx: @option:check]
en: Show progress on task manager entries
el: Εμφάνιση προόδου στις εγγραφές του διαχειριστή εργασιών

[ctx: @option:check]
en: Keep running in system tray when main window is closed
el: Να συνεχίσει να εκτελείται στο πλαίσιο συστήματος όταν κλείσει το κύριο παράθυρο

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
el: Έναρξη αναπαραγωγής στην εκκίνηση

[ctx: @option:check]
en: Scan for new music on startup
el: Σάρωση για νέα μουσική στην εκκίνηση

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
el: Όταν χρησιμοποιείτε αυτή την ρύθμιση, θα πρέπει να κάνετε χειροκίνητη ανανέωση στην μουσική συλλογή σας, 'όποτε προσθέτετε καινούργια αρχεία, στους ρυθμισμένους, φακέλους μουσικής. Μπορείτε να το κάνετε αυτό από το <interface>Σάρωση για νέα μουσική</interface> από τον μενού του Elisa.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
el: Στιλ αξιολόγησης τραγουδιού:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
el: 0-5 αστέρια

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
el: Αγαπημένο/μη-Αγαπημένο

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme:
el: Θέμα χρώματος:

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
el: Σάρωση για νέα Μουσική

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
el: Επαναφορά Βάσης Δεδομένων και επανασάρωση Όλων

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
el: Ενσωμάτωση κατηγορίας στην πλευρική γραμμή:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
el: Τίποτα

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
el: Άλμπουμ

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
el: Καλλιτέχνες

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
el: Είδη

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
el: Αρχική προβολή στην εκκίνηση:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
el: Αναπαράγεται τώρα

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
el: Πρόσφατη αναπαραγωγή

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
el: Συχνή αναπαραγωγή

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
el: Άλμπουμ

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
el: Καλλιτέχνες

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
el: Κομμάτια

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
el: Είδη

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
el: Αρχεία

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
el: Ραδιοφωνικοί σταθμοί

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
el: Αρχική τοποθεσία για προβολή Αρχείων:

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
el: Επιλογή…

en: When saving playlist files:
el: Όταν γίνεται αποθήκευση αρχείων λίστας αναπαραγωγής:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
el: Προτίμηση σχετικών διαδρομών

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
el: Να γίνεται, πάντα, χρήση απόλυτων διαδρομών

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
el: Όταν είναι επιλεγμένη η επιλογή <interface>Προτιμήστε σχετικές διαδρομές</interface>, τα αρχεία στο ίδιο φάκελο με τη λίστα αναπαραγωγής θα αναφέρονται μόνο με το όνομα αρχείου. Σε άλλες περιπτώσεις χρησιμοποιούνται απόλυτες διαδρομές.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
el: Φάκελοι Μουσικής:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
el: Σταματήστε να αναζητάτε μουσική εδώ

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
el: Προσθήκη νέας Τοποθεσίας

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
el: Ταξινόμηση κατά

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
el: Αναπαραγωγή από εδώ, αντικατάσταση της τρέχουσας λίστας αναπαραγωγής

[ctx: @action:button]
en: Song Options
el: Επιλογές τραγουδιού

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
el[0]: Εισήχθη ένα κομμάτι
el[1]: Εισήχθησαν %1 κομμάτια

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
el: Σάρωση μουσικής

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
el: Δίσκος %1

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
el: Αριθμός κομματιού

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
el: Αύξουσα

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
el: Φθίνουσα

[ctx: @item:inmenu]
en: A-Z
el: Α-Ω

[ctx: @item:inmenu]
en: Z-A
el: Ω-Α

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
el: Είδος

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
el: Έτος

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
el: Το παλαιότερο πρώτο

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
el: Το νεότερο πρώτο

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
el: Αναπαράγεται τώρα

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
el: Πρόσφατη αναπαραγωγή

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
el: Ημερομηνία Τελευταίας Αναπαραγωγής

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
el: Τα λιγότερο, πρόσφατα αναπαραγμένα, πρώτα

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
el: Το πιο πρόσφατα αναπαραγμένο, πρώτα

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
el: Συχνή αναπαραγωγή

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
el: Συχνότητα αναπαραγωγής

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
el: Το λιγότερο αναπαραγμένο, πρώτα

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
el: Το πιο συχνά αναπαραγμένο, Πρώτα

[ctx: @title:menu]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @title:menu]
en: Artist
el: Καλλιτέχνης

[ctx: @title:menu]
en: Genre
el: Είδος

[ctx: @title:menu]
en: Year
el: Έτος

[ctx: @title:menu]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
el: Κομμάτια

[ctx: @title:menu]
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: @title:menu]
en: Duration
el: Διάρκεια

[ctx: @title:menu]
en: Composer
el: Συνθέτης

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
el: Στιχουργός

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
el: Τελευταία τροποποίηση

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
el: Το συντομότερο, Πρώτα

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
el: Το διαρκέστερο, πρώτο

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
el: Αρχεία

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
el: Ραδιοφωνικοί σταθμοί
