alligator - en to uk translation catalogue (80 entries)

en: Default
uk: Типова

en: Default Feed Group
uk: Типова група подач

en: Invalid XML
uk: Некоректний XML

en: No parser accepted the XML
uk: Жоден із обробників не зміг обробити XML

en: Error while parsing feed
uk: Помилка під час обробки подачі

en: Feed Reader
uk: Програма для читання подач

en: © 2020-2024 KDE Community
uk: © Спільнота KDE, 2020–2024

en: RSS/Atom Feed Reader
uk: Програма для читання подач RSS/Atom

en: Adds a new feed to database.
uk: Додає до бази даних нову подачу.

en: feed URL
uk: адреса подачі

en: Add Feed
uk: Додати подачу

en: Url
uk: Адреса

en: Mark entries as read
uk: Позначити записи як прочитані

[ctx: @action:button]
en: Add Feed
uk: Додати подачу

[ctx: @action:button]
en: Cancel
uk: Скасувати

en: All Feeds
uk: Всі подачі

en: Settings
uk: Параметри

en: Manage Feeds
uk: Керування подачами

en: About
uk: Про програму

en: Edit Feed
uk: Редагування подачі

en: Display Name:
uk: Екранне ім'я:

en: Group:
uk: Група:

en: Refresh
uk: Оновити

en: Details
uk: Подробиці

en: Expand sidebar
uk: Розгорнути бічну панель

en: Collapse sidebar
uk: Згорнути бічну панель

en: All Entries
uk: Усі записи

en: Error
uk: Помилка

en: Error (%1): %2
uk: Помилка (%1): %2

en: No unread entries available
uk: Немає непрочитаних записів

en: No favorite entries available
uk: Немає доступних записів улюбленого

en: No entries available
uk: Немає доступних записів

en: All
uk: Усі

en: Unread
uk: Непрочитані

en: Favorites
uk: Улюблене

[ctx: @action:button]
en: Remove from Favorites
uk: Вилучити з улюбленого

[ctx: @action:button]
en: Add to Favorites
uk: Додати до улюбленого

en: Open in Browser
uk: Відкрити у браузері

[ctx: <Feed Name> - Details]
en: %1 - Details
uk: %1 — подробиці

en: Close
uk: Закрити

[ctx: by <author(s)>]
en: by %1
uk: %1

en: Subscribed since: %1
uk: Дата підписки: %1

en: last updated: %1
uk: востаннє оновлено: %1

en: %1 posts, %2 unread
uk: %1 дописів, %2 не прочитано

en: Feed Group
uk: Група подач

en: Name:
uk: Назва:

en: Description:
uk: Опис:

en: %1 unread entry | %1 unread entries
uk[0]: %1 непрочитаний запис
uk[1]: %1 непрочитані записи
uk[2]: %1 непрочитаних записів
uk[3]: %1 непрочитаний запис

[ctx: 'Feed' is an rss feed]
en: Delete this Feed
uk: Вилучити цю подачу

[ctx: 'Feed' is an rss feed]
en: Edit this Feed
uk: Редагувати цю подачу

[ctx: 'Feeds' as in 'RSS Feeds']
en: Manage Feeds
uk: Керування подачами

en: Refresh All Feeds
uk: Оновити усі подачі

en: Add Feed…
uk: Додати подачу…

[ctx: @title]
en: Add Feed
uk: Додавання подачі

en: Manage Feed Groups
uk: Керувати групами подач

en: Import Feeds…
uk: Імпортувати подачі…

en: Export Feeds…
uk: Експортувати подачі…

en: No feeds added yet
uk: Подач ще не додано

en: Import Feeds
uk: Імпортування подач

en: All Files (*)
uk: усі файли (*)

en: XML Files (*.xml)
uk: файли XML (*.xml)

en: OPML Files (*.opml)
uk: файли OPML (*.opml)

en: Export Feeds
uk: Експортування подач

en: All Files
uk: усі файли

en: Groups
uk: Групи

en: Add Group…
uk: Додати групу…

en: Remove
uk: Вилучити

en: Set as Default
uk: Зробити типовою

en: No groups created yet
uk: Ще не створено жодної групи

en: Add Group
uk: Додати групу

[ctx: @title]
en: Article List
uk: Список статей

en: Delete after:
uk: Вилучати після:

en: Never
uk: Ніколи

en: Articles
uk: Статті

en: Days
uk: Днів

en: Weeks
uk: Тижнів

en: Months
uk: Місяців

en: Article
uk: Стаття

en: Font size:
uk: Розмір шрифту:

en: Use system default
uk: Типовий системний
