kbd 2.6-rc1 - en to sv translation catalogue (338 entries)

en: 
    Changed %d key | 
    Changed %d keys
sv[0]: 
    Ändrade %d nyckel
sv[1]: 
    Ändrade %d nycklar

en: 
    Press any keys - Ctrl-D will terminate this program
sv: 
    Tryck någon tangent - Ctrl-D kommer att avsluta programmet

en: 
    Recognized modifier names and their column numbers:
sv: 
    Igenkända modifierarnamn och deras kolumnnummer:

en: 
    The following synonyms are recognized:
sv: 
    Följande synonymer känns igen:

en:     FAILED
sv:     MISSLYCKADES

en: # %d entry | # %d entries
sv[0]: # %d post
sv[1]: # %d poster

en: %-15s for %s
sv: %-15s för %s

en: %s from %s
sv: %s från %s

en: %s: Bad end of range (0x%x)
sv: %s: Felaktigt slut på intervall (0x%x)

en: %s: Glyph number (0x%x) larger than font length
sv: %s: Glyfnummer (0x%x) större än typsnittslängden

en: %s: Illegal vt number
sv: %s: Otillåtet vt-nummer

en: %s: Unicode range U+%x-U+%x not of the same length as font position range 0x%x-0x%x
sv: %s: Unicode-intervall U+%x-U+%x är inte av samma längd som typsnittspositionsintervall 0x%x-0x%x

en: %s: Warning: line too long
sv: %s: Varning: raden är för lång

en: %s: locks virtual consoles, saving your current session.
    Usage: %s [options]
           Where [options] are any of:
    -c or --current: lock only this virtual console, allowing user to
           switch to other virtual consoles.
    -a or --all: lock all virtual consoles by preventing other users
           from switching virtual consoles.
    -v or --version: Print the version number of vlock and exit.
    -h or --help: Print this help message and exit.
sv: %s: låser virtuella konsoler, sparar din aktuella session.
    Användning: %s [flaggor]
           Där [flaggor] är några av:
    -c eller --current: lås endast denna virtuella konsol, tillåt användare att
           byta till andra virtuella konsoler.
    -a eller --all: lås alla virtuella konsoler genom att hindra andra användare
           att byta virtuell konsol.
    -v eller --version: Skriv vlocks versionsnummer och avsluta.
    -h eller --help: Skriv detta hjälpmeddelande och avsluta.

en: %s: trailing junk (%s) ignored
sv: %s: efterföljande skräp (%s) ignorerat

en: '%s' is not a function key symbol
sv: ”%s” är inte en funktionstangentsymbol

en: (No change in compose definitions)
sv: (Ingen ändring bland kompositionsdefinitioner)

en: (probably after loading a font with `setfont font')
sv: (antagligen efter att ha laddat ett typsnitt med ”setfont typsnitt”)

en: (where scancode is either xx or e0xx, given in hexadecimal,
    and keycode is given in decimal)
sv: (där avläsningskod är antingen xx eller e0xx angivet hexadecimalt,
    och tangentkod är angivet decimalt)

en: 0 is an error; for 1-88 (0x01-0x58) scancode equals keycode
sv: 0 är ett fel, för 1-88 (0x01-0x58) är avläsningskoden lika med tangentkoden

en: 0: illegal VT number
sv: 0: ogiltigt VT-nummer

en: ?UNKNOWN?
sv: ?OKÄNT?

en: Appended Unicode map
sv: Lade till Unicode-tabell

en: Argument must be positive: %s
sv: Argumentet måste vara positivt: %s

en: Argument out of range: %s
sv: Argumentet utanför intervallet: %s

en: Arguments:
      metabit     the keysym marked with the high bit set.
      escprefix   specifies if pressing the meta (alt) key
                  generates an ESC (\033) prefix followed by
                  the keysym.
sv: Argument:
      metabit     tangentsymbolen markerad med den höga biten satt.
      escprefix   anger om att trycka meta- (alt-)tangenten
                  genererar ett ESC- (\033-)prefix följt av
                  tangentsymbolen.

en: Available charsets:
sv: Tillgängliga teckenuppsättningar:

en: Available shapes:
      2  - default output;
      4  - one line for each keycode;
      8  - one line for each (modifier,keycode) pair;
      16 - one line for each keycode until 1st hole.
sv: Tillgängliga former:
      2  - standardutmatning;
      4  - en rad för varje tangentkod;
      8  - en rad för varje (modifierare,tangentkod)-par;
      16 - en rad för varje tangentkod till 1:a hålet.

en: Bad call of readpsffont
sv: Felaktigt anrop av readpsffont

en: Bad character height %d (limit is 128)
sv: Felaktig teckenhöjd %d (gränsen är 128)

en: Bad character width %d (limit is 64)
sv: Felaktig teckenbredd %d (gränsen är 64)

en: Bad input file size
sv: Felaktig storlek på indatafilen

en: Bad magic number on %s
sv: Felaktigt magiskt nummer på %s

en: Cannot both restore from character ROM and from file. Font unchanged.
sv: Kan inte både återställa från tecken-ROM och från fil.  Typsnittet oförändrat.

en: Cannot check whether vt %d is free; use `%s -f' to force.
sv: Kan inte undersöka huruvida vt %d är ledig; använd ”%s -f“ för att framtvinga.

en: Cannot double %dx%d font (limit is 32x64)
sv: Det går inte att dubbla typsnittet %d×%d (gränsen är 32×64)

en: Cannot find a free vt
sv: Kan inte hitta en ledig vt

en: Cannot find default font
sv: Hittar inte standardtypsnittet

en: Cannot open %s read/write
sv: Kan inte öppna %s för läsning/skrivning

en: Cannot open /dev/port
sv: Kan inte öppna /dev/port

en: Cannot read console map
sv: Kan inte läsa konsoltabell

en: Cannot write font file
sv: Kan inte skriva till typsnittsfilen

en: Cannot write font file header
sv: Kan inte skriva typsnittsfilshuvud

en: Cannot write font file: %m
sv: Kan inte skriva till typsnittsfilen: %m

en: Changed %d string | Changed %d strings
sv[0]: Ändrade %d sträng
sv[1]: Ändrade %d strängar

en: Changing to the requested mode may make your keyboard unusable, please use -f to force the change.
sv: Att ändra till det begärda läget kan göra ditt tangentbord oanvändbart, använd -f för att framtvinga ändringen.

en: Character count: %u
sv: Teckenantal:     %u

en: Couldn't activate vt %d
sv: Kunde inte aktivera vt %d

en: Couldn't deallocate console %d
sv: Kunde inte avallokera konsol %d

en: Couldn't find owner of current tty!
sv: Kunde inte hitta ägaren till den aktuella tty:n!

en: Couldn't get a file descriptor referring to the console.
sv: Kunde inte få en filidentifierare för konsolen.

en: Couldn't open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Couldn't read %s
sv: Kunde inte läsa %s

en: Couldn't read VTNO:
sv: Kunde inte läsa VTNO:

en: Current default flags:
sv: Nuvarande standardflaggor:

en: Current flags:
sv: Nuvarande flaggor:

en: Current keyboard delay %d ms
sv: Nuvarande tangentbordsfördröjning %d ms

en: Current keyboard period %d ms
sv: Aktuell tangentbordsperiod %d ms

en: Current leds:
sv: Nuvarande lysdioder:

en: Default keymap: %s
sv: Standardtangenttabell: %s

en: Error parsing symbolic map from `%s', line %d
sv: Fel vid tolkning av symbolisk tabell från ”%s”, rad %d

en: Error reading %s
sv: Fel vid läsning av %s

en: Error reading current led setting from /dev/kbd: ioctl %s
sv: Fel vid läsning av nuvarande lysdiodinställning från /dev/kbd: ioctl %s

en: Error reading current led setting. Maybe stdin is not a VT?: ioctl KDGETLED
sv: Fel vid läsning av nuvarande lysdiodinställning.  Standard in kanske inte är en VT?: ioctl KDGETLED

en: Error reading input font
sv: Fel vid läsning av indatatypsnitt

en: Error reading map from file `%s'
sv: Fel vid läsning av tabell från fil ”%s”

en: Error resetting ledmode
sv: Fel vid nollställning av lysdiodläge

en: Error writing map to file
sv: Fel vid skrivning av tabell till fil

en: Error writing screendump
sv: Fel vid skrivning av skärmdump

en: Error: %s: File ended unexpectedly.
sv: Fel: %s: Filen slutade oväntat.

en: Error: %s: Insufficient number of colors/lines: %u
sv: Fel: %s: Otillräckligt antal färger/rader: %u

en: Error: %s: Insufficient number of fields in line %u.
sv: Fel: %s: Otillräckligt antal fält på rad %u.

en: Error: %s: Invalid value in field %u in line %u.
sv: Fel: %s: Felaktigt värde i fält %u på rad %u.

en: Error: %s: Invalid value in line %u.
sv: Fel: %s: Felaktigt värde på rad %u.

en: Error: %s: Line %u has ended unexpectedly.
sv: Fel: %s: Rad %u slutade oväntat.

en: Error: %s: Line %u is too long.
sv: Fel: %s: Rad %u är för lång.

en: Escaped scancodes e0 xx (hex)
sv: Utvidgade avläsningskoder e0 xx (hex)

en: Font height    : %u
sv: Typsnittshöjd  : %u

en: Font is too big
sv: Typsnittet är för stort

en: Font width     : %u
sv: Typsnittsbredd : %u

en: Found nothing to save
sv: Hittade inget att spara

en: Hmm - a font from restorefont? Using the first half.
sv: Hmm - ett typsnitt från restorefont? Använder första halvan.

en: If you use the FILE parameter, it can be either in decimal
    or hexadecimal format, and will be detected on runtime.
    
    Decimal FILE format should be exactly 3 lines of comma-separated
    decimal values for RED, GREEN, and BLUE.
    To seed a valid FILE:
       cat /sys/module/vt/parameters/default_{red,grn,blu} > FILE
    
    Hexadecimal FILE format should be exactly 16 lines of hex triplets
    for RED, GREEN and BLUE, prefixed with a number sign (#).
    For example:
       #000000
       #AA0000
       #00AA00
    And so on, for all the 16 colors.
sv: Om du använder parametern FIL kan den vara antingen i decimalt
    eller hexadecimalt format, vilket kommer att avgöras vid körning.
    
    Decimalt FIL-format skall vara precis 3 rader med kommaseparerade
    decimala värden för RÖD, GRÖN och BLÅ.
    För att initiera en giltig FIL:
       cat /sys/module/vt/parameters/default_{red,grn,blu} > FILE
    
    Hexadecimalt FIL-format skall vara exakt 16 rader av hexadecimala
    trippler för RÖD, GRÖN, och BLÅ, prefixade med fyrkant (#).
    Till exempel:
       #000000
       #AA0000
       #00AA00
    Och så vidare, för alla de 16 färgerna.

en: Index %d in the accent table does not exist
sv: Index %d i accenttabellen finns inte

en: Input file: bad input length (%d)
sv: Indatafil: ogiltig indatalängd (%d)

en: Input file: trailing garbage
sv: Indatafil: efterföljande skräp

en: Invalid number of lines
sv: Ogiltigt antal rader

en: It seems this kernel is older than 1.1.92
    No Unicode mapping table loaded.
sv: Det verkar som att denna kärna är äldre än 1.1.92
    Ingen Unicode-konverteringstabell inläst.

en: KDGKBDIACR(UC): %s: Unable to get accent table
sv: KDGKBDIACR(UC): %s: Kan inte hämta accenttabell

en: KDGKBENT: %s: error at index %d in table %d
sv: KDGKBENT: %s: fel vid index %d i tabell %d

en: KDGKBSENT: %s: Unable to get function key string
sv: KDGKBSENT: %s: Kan inte hämta funktionstangentssträng

en: KDSKBENT: %s: cannot deallocate or clear keymap
sv: KDSKBENT: %s: kan inte avallokera eller tömma tangenttabell

en: KDSKBENT: %s: could not deallocate keymap %d
sv: KDSKBENT: %s: kunde inte avallokera tangenttabell %d

en: KDSKBMODE: %s: could not return to original keyboard mode
sv: KDSKBMODE: %s: kunde inte återgå till originaltangentbordsläget

en: KDSKBMODE: %s: could not switch to Unicode mode
sv: KDSKBMODE: %s: kunde inte byta till Unicode-läge

en: Keymap %d: Permission denied
sv: Tangenttabell %d: Åtkomst nekas

en: Loaded %d compose definition | Loaded %d compose definitions
sv[0]: Laddade %d kompositionsdefinition
sv[1]: Laddade %d kompositionsdefinitioner

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font
sv: Läser in %d-teckens %d×%d-typsnitt (%d)

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font from file %s
sv: Läser in %d-teckens %d×%d-typsnitt (%d) från filen %s

en: Loading %d-char %dx%d font
sv: Läser in %d-teckens %d×%d-typsnitt

en: Loading %d-char %dx%d font from file %s
sv: Läser in %d-teckens %d×%d-typsnitt från filen %s

en: Loading %s
sv: Laddar %s

en: Loading Unicode mapping table...
sv: Läser in Unicode-konverteringsstabell …

en: Loading binary direct-to-font screen map from file %s
sv: Läser in binär direkt-till-typsnitt-skärmtabell från fil %s

en: Loading binary unicode screen map from file %s
sv: Läser in binär Unicode-skärmfil från fil %s

en: Loading symbolic screen map from file %s
sv: Läser in symbolisk skärmtabell från fil %s

en: Loading unicode map from file %s
sv: Läser in Unicode-tabell från fil %s

en: Meta key gives Esc prefix
sv: Metatangenten ger Esc-prefix

en: Meta key sets high order bit
sv: Metatangenten sätter högsta biten

en: New default flags:
sv: Nya standardflaggor:

en: New flags:
sv: Nya flaggor:

en: New leds:
sv: Nya lysdioder:

en: No final newline in combine file
sv: Inget slutgiltigt nyradstecken i kombinationsfilen

en: Not enough arguments.
sv: Inte tillräckligt med argument.

en: Not supported
sv: Stödjs ej

en: Old #scanlines: %d  New #scanlines: %d  Character height: %d
sv: Gammalt antal skannlinjer: %d  Nytt antal skannlinjer: %d  Teckenhöjd: %d

en: Old default flags:
sv: Gamla standardflaggor:

en: Old flags:
sv: Gamla flaggor:

en: Old leds:
sv: Gamla lysdioder:

en: Old mode: %dx%d  New mode: %dx%d
sv: Gammalt läge: %d×%d  Nytt läge: %d×%d

en: Only root can use the -u flag.
sv: Endast root kan använda flaggan -u.

en: Options %s and %s are mutually exclusive.
sv: Flaggorna %s och %s är ömsesidigt uteslutande.

en: Options:
sv: Flaggor:

en: Plain scancodes xx (hex) versus keycodes (dec)
sv: Enkla avläsningskoder xx (hex) mot tangentkoder (dec)

en: Please try again later.
sv: Försök igen senare.

en: Read %d-char %dx%d font from file %s
sv: Läste %d-teckens %d×%d-typsnitt från filen %s

en: Reading font file %s
sv: Läser typsnittsfilen %s

en: Report bugs to authors.
sv: Rapportera fel till författarna.
    Skicka anmärkningar på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: Saved %d-char %dx%d font file on %s
sv: Sparade %d-teckens %d×%d-typsnittsfil till %s

en: Saved screen map in `%s'
sv: Sparade skärmtabell i ”%s”

en: Saved unicode map on `%s'
sv: Sparade Unicode-tabell till ”%s”

en: Showing %d-char font
sv: Visar %d-teckens typsnitt

en: Strange ... screen is both %dx%d and %dx%d ?
sv: Konstigt … skärmen är både %d×%d och %d×%d?

en: Strange mode for Meta key?
sv: Konstigt läge för Metatangenten?

en: Symbols recognized by %s:
    (numeric value, symbol)
sv: Symboler som känns igen av %s:
    (numeriskt värde, symbol)

en: The %s is now locked by %s.
sv: %s är nu låst av %s.

en: The entire console display cannot be locked.
sv: Hela konsoldisplayen kan inte låsas.

en: The entire console display is now completely locked by %s.
sv: Hela konsoldisplayen är nu helt låst av %s.

en: The keyboard is in Unicode (UTF-8) mode
sv: Tangentbordet är i Unicode-läge (UTF-8)

en: The keyboard is in mediumraw (keycode) mode
sv: Tangentbordet är i halvrått (tangentkods-)läge

en: The keyboard is in raw (scancode) mode
sv: Tangentbordet är i rått (avläsningskods-)läge

en: The keyboard is in some unknown mode
sv: Tangentbordet är i något okänt läge

en: The keyboard is in the default (ASCII) mode
sv: Tangentbordet är i standardläge (ASCII)

en: The program sets the keyboard repeat rate and delay in user mode.
sv: Programmet sätter repetitionshastigheten och fördröjningen för tangentbordet i användarläge.

en: The utility allows to read and check various parameters
    of the keyboard and virtual console.
sv: Verktyget gör att man kan läsa och styra olika parametrar
    för tangentbordet och den virtuella konsolen.

en: This file contains 3 fonts: 8x8, 8x14 and 8x16. Please indicate
    using an option -8 or -14 or -16 which one you want loaded.
sv: Den här filen innehåller 3 typsnitt: 8×8, 8×14 och 8×16. Välj vilket
    du vill läsa in med någon av flaggorna -8, -14 och -16.

en: This tty (%s) is not a virtual console.
sv: Denna tty (%s) är inte en virtuell konsol.

en: This utility helps you to start a program on a new virtual terminal (VT).
sv: Detta verktyg hjälper till att starta ett program på en ny virtuell terminal (VT).

en: This utility reports or sets the keyboard mode.
sv: Detta verktyg rapporterar eller ställer in tangentbordsläge.

en: Thus,
    	setleds +caps -num
    will set CapsLock, clear NumLock and leave ScrollLock unchanged.
    The settings before and after the change (if any) are reported
    when the -v option is given or when no change is requested.
    Normally, setleds influences the vt flag settings
    (and these are usually reflected in the leds).
    With -L, setleds only sets the leds, and leaves the flags alone.
    With -D, setleds sets both the flags and the default flags, so
    that a subsequent reset will not change the flags.
sv: Alltså,
    	setleds +caps -num
    kommer sätta capslock, stänga av numlock och lämna scrollock oförändrad.
    Inställningarna före och efter ändring (om någon) rapporteras när
    -v-flaggan är given eller när inga ändringar begärs.
    Normalt påverkar setleds vt-flagginställningarna
    (och detta visas normalt med dioderna).
    Med -L sätter setleds lysdioderna och påverkar inte flaggorna.
    Med -D sätter både flaggorna och standardflaggorna så att senare
    nollställningar inte kommer ändra flaggorna.

en: Too many files to combine
sv: För många filer att kombinera

en: Too many input files.
sv: För många indatafiler.

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Prova ”%s --help” för mer information.

en: Typematic Rate is %.1f cps
sv: Upprepningshastighet är %.1f t/s

en: Typematic Rate set to %.1f cps (delay = %d ms)
sv: Upprepningshastighet satt till %.1f t/s (fördröjning = %d ms)

en: Unable to create kbdfile context
sv: Det går inte att skapa en kbdfile-kontext

en: Unable to create kbdfile instance: %m
sv: Det gick inte att skapa en instans av kbdfile: %m

en: Unable to create timer
sv: Kan inte skapa timer

en: Unable to find command.
sv: Kunde inte hitta kommandot.

en: Unable to find file: %s
sv: Kan inte hitta filen: %s

en: Unable to open file: %s: %m
sv: Kan inte öppna filen %s: %m

en: Unable to read console mode
sv: Kan inte läsa av konsolläget

en: Unable to read keyboard flags
sv: Kan inte läsa av tangentbordsflaggor

en: Unable to read keyboard mode
sv: Kan inte läsa av tangentbordsläget

en: Unable to read meta key handling mode
sv: Kan inte läsa av metatangenthanteringsläget

en: Unable to remove item from the diacritical table
sv: Kan inte ta bort ett element från tabellen över diakritiska tecken

en: Unable to remove item from the list of functions
sv: Kan inte ta bort ett element från listan av funktioner

en: Unable to set new session
sv: Kan inte sätta ny session

en: Unable to set signal handler
sv: Kan inte sätta en signalhanterare

en: Unable to set timer
sv: Kan inte sätta en timer

en: Unrecognized argument: %s
sv: Okänt argument: %s

en: Unsupported psf file mode (%d)
sv: Psf-filläge (%d) stödjs inte

en: Unsupported psf version (%d)
sv: Psf-version (%d) stödjs inte

en: Usage: %1$s [option...] getmode [text|graphics]
       or: %1$s [option...] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
       or: %1$s [option...] gkbmeta [metabit|escprefix]
       or: %1$s [option...] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]
sv: Användning: %1$s [flagga…] getmode [text|graphics]
         eller: %1$s [flagga…] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
         eller: %1$s [flagga…] gkbmeta [metabit|escprefix]
         eller: %1$s [flagga…] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]

en: Usage: %s ON|on|off
sv: Användning: %s ON|on|off

en: Usage: %s [-i infont] [-o outfont] [-it intable] [-ot outtable] [-nt]
sv: Användning: %s [-i intypsnitt] [-o uttypsnitt] [-it intabell] [-ot uttabell] [-nt]

en: Usage: %s [option...]
sv: Användning: %s [flagga…]

en: Usage: %s [option...] -- command
sv: Användning: %s [flagga …] -- kommando

en: Usage: %s [option...] N
sv: Användning: %s [flagga…] N

en: Usage: %s [option...] [N ...]
sv: Användning: %s [flagga…] [N …]

en: Usage: %s [option...] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
sv: Användning: %s [flagga…] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]

en: Usage: %s [option...] [argument]
sv: Användning: %s [flagga…] [argument]

en: Usage: %s [option...] [map-file]
sv: Användning: %s [flagga…] [tabellfil]

en: Usage: %s [option...] [mapfile...]
sv: Användning: %s [flagga …] [tabellfil …]

en: Usage: %s [option...] [vga|FILE|-]
sv: Användning: %s [flagga…] [vga|FIL|-]

en: Usage: %s [option...] scancode keycode ...
sv: Användning: %s [flagga…] avläsningskod tangentkod …

en: Usage: %s infont [outtable]
sv: Användning: %s intypsnitt [uttabell]

en: Usage: %s infont intable outfont
sv: Användning: %s intypsnitt intabell uttypsnitt

en: Usage: %s infont outfont
sv: Användning: %s intypsnitt uttypsnitt

en: Usage: setfont [write-options] [-<N>] [newfont..] [-m consolemap] [-u unicodemap]
      write-options (take place before file loading):
        -o  <filename>  Write current font to <filename>
        -O  <filename>  Write current font and unicode map to <filename>
        -om <filename>  Write current consolemap to <filename>
        -ou <filename>  Write current unicodemap to <filename>
    If no newfont and no -[o|O|om|ou|m|u] option is given,
    a default font is loaded:
        setfont         Load font "default[.gz]"
        setfont -<N>    Load font "default8x<N>[.gz]"
    The -<N> option selects a font from a codepage that contains three fonts:
        setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz]   Load 8x<N> font from codepage.cp
    Explicitly (with -m or -u) or implicitly (in the fontfile) given mappings
    will be loaded and, in the case of consolemaps, activated.
        -h<N>      (no space) Override font height.
        -d         Double size of font horizontally and vertically.
        -m <fn>    Load console screen map.
        -u <fn>    Load font unicode map.
        -m none    Suppress loading and activation of a screen map.
        -u none    Suppress loading of a unicode map.
        -v         Be verbose.
        -C <cons>  Indicate console device to be used.
        -V         Print version and exit.
    Files are loaded from the current directory or %s/*/.
sv: Användning: setfont [skrivflaggor] [-<N>] [nytt_typsnitt…] [-m konsoltabell] [-u Unicode-tabell]
      skrivflaggor (händer före filer läses):
        -o  <filnamn> Skriv nuvarande typsnitt till <filnamn>
        -O  <filnamn> Skriv nuvarande typsnitt och Unicode-tabell till <filnamn>
        -om <filnamn> Skriv nuvarande konsoltabell till <filnamn>
        -ou <filnamn> Skriv nuvarande Unicode-tabell till <filnamn>
    Om inget "nytt_typsnitt" och ingen -[o|O|om|ou|m|u]-flagga är given,
    läses ett standardtypsnitt in:
        setfont       Läs in typsnitt "default[.gz]"
        setfont -<N>  Läs in typsnitt "default8x<N>[.gz]"
    -<N>-flaggan väljer ett typsnitt från en teckentabell som innehåller tre typsnitt:
        setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz]   Läs in 8×<N>-typsnitt från codepage.cp
    Explicit (med -m eller -u) eller implicit (i typsnittsfilen) givna tabeller
    kommer läsas in och, om det gäller konsoltabeller, aktiveras.
        -h<N>      (inget blanktecken) åsidosätt typsnittshöjd.
        -d         Dubbel storlek på typsnittet horisontellt och vertikalt.
        -m <fn>    Läs in konsolskärmstabell.
        -u <fn>    Läs in Unicode-typsnittstabell.
        -m none    Låt bli att läsa in och aktivera skärmtabell.
        -u none    Låt bli att läsa in Unicode-tabell.
        -v         Var pratsam.
        -V         Skriv ut version och avsluta.
    Filer läses in från den aktuella katalogen eller %s/*/.

en: Use Alt-function keys to switch to other virtual consoles.
sv: Använd Alt-funktionstangenter för att byta till andra virtuella konsoler.

en: Using VT %s
sv: Använder VT %s

en: VT 1 is the console and cannot be deallocated
sv: VT 1 är konsolen och kan inte avallokeras

en: Warning: loading Unicode keymap on non-Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -u'?)
sv: Varning: läser in en Unicode-tangenttabell på en icke-Unicode-konsol
        (kanske du vill göra ”kbd_mode -u”?)

en: Warning: loading non-Unicode keymap on Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -a'?)
sv: Varning: läser in en icke-Unicode-tangenttabell på en Unicode-konsol
        (kanske du vill göra ”kbd_mode -a”?)

en: When loading several fonts, all must be psf fonts - %s isn't
sv: När flera typsnitt läses in måste alla vara psf-typsnitt - %s är inte det

en: When loading several fonts, all must have the same height
sv: När flera typsnitt läses in måste alla ha samma höjd

en: When loading several fonts, all must have the same width
sv: När flera typsnitt läses in måste alla ha samma bredd

en: You asked for font size %d, but only 8, 14, 16 are possible here.
sv: Du bad om typsnittsstorleken %d, men bara 8, 14 och 16 är möjliga här.

en: [ if you are trying this under X, it might not work
    since the X server is also reading /dev/console ]
sv: [ om du gör det här i X kanske det inte fungerar
    eftersom X-servern också läser /dev/console ]

en: adding map %d violates explicit keymaps line
sv: att lägga till tabell %d bryter mot explicit tangenttabellrad

en: assuming %s %s
sv: antar %s %s

en: background will look funny
sv: bakgrunden kommer se konstig ut

en: bad utf8
sv: felaktig utf8

en: be more verbose.
sv: var mer utförlig.

en: bug in do_loadtable
sv: fel i do_loadtable

en: can not bind key %d to value %d because it is too large
sv: det gick inte att binda tangenten %d till värdet %d för att det är för stort

en: cannot change translation table
sv: kan inte ändra översättningstabellen

en: cannot open include file %s
sv: kan inte öppna include-filen %s

en: caught signal %d, cleaning up...
sv: fick signalen %d, städar upp...

en: change both the VT flags and their default settings.
sv: byt både VT-flaggorna och deras standardinställningar.

en: change only the leds.
sv: ändra endast lysdioderna.

en: change the VT flags.
sv: ändra VT-flaggorna.

en: clear kernel compose table.
sv: töm kärnans kompositionstabell.

en: clear kernel string table.
sv: töm kärnans strängtabell.

en: code outside bounds
sv: kod utanför gränserna

en: could not deallocate console %d: ioctl VT_DISALLOCATE
sv: kunde inte avallokera konsol %d: ioctl VT_DISALLOCATE

en: deallocate keymap %d
sv: avallokera tangenttabell %d

en: display above and symbols known to loadkeys.
sv: visa ovanstående och symboler kända av loadkeys.

en: display information about keyboard driver.
sv: visa information om tangentbordsdrivrutinen.

en: display keytable in hexadecimal notation.
sv: visa tangenttabell i hexadecimal notation.

en: display only compose key combinations.
sv: visa endast kompositionstangentkombinationer.

en: display only key bindings.
sv: visa endast tangentbindningar.

en: display only the function key strings.
sv: visa endast funktionstangentssträngarna.

en: display only the interpreted keycodes (default).
sv: visa endast de tolkade teckenkoderna (standard).

en: display only the raw scan-codes.
sv: visa endast de råa avläsningskoderna.

en: display the decimal/octal/hex values of the keys.
sv: visa decimal-/oktal-/hexvärden för tangenterna.

en: do not set new values, but only display the current ones.
sv: ställ inte in nya värden, visa bara de nuvarande.

en: don't print out the font table, just show: ROWSxCOLSxCOUNT and exit.
sv: skriv inte ut typsnittstabellen, visa bara: RADER×KOLUMNER×ANTAL och avsluta.

en: don't use short-hand notations, one row per keycode.
sv: använd inte kortnotationer, en rad per tangentkod.

en: error reading scancode
sv: fel vid läsning av avläsningskod

en: execute the command, without forking.
sv: kör kommandot, utan att grena.

en: expected filename between quotes
sv: ett filnamn inom citationstecken förväntades

en: failed to bind key %d to value %d
sv: misslyckades att binda tangent %d till värdet %d

en: failed to bind string '%s' to function %s
sv: misslyckades att binda strängen ”%s” till funktionen %s

en: failed to clear string %s
sv: misslyckades att tömma strängen %s

en: failed to get keycode for scancode 0x%x: ioctl KDGETKEYCODE
sv: misslyckades med att hämta tangentkoden för avläsningskod 0x%x: ioctl KDGETKEYCODE

en: failed to restore original translation table
sv: misslyckades med att återställa den ursprungliga översättningstabellen

en: failed to restore original unimap
sv: misslyckades med att återställa den ursprungliga uni-tabellen

en: failed to set scancode %x to keycode %d: ioctl KDSETKEYCODE
sv: kunde inte sätta avläsningskoden %x till tangentkoden %d; ioctl KDSETKEYCODE

en: figure out the owner of the current VT.
sv: ta reda på ägaren till den aktuella VT:n.

en: font position 32 is nonblank
sv: typsnittsposition 32 är icke-blank

en: for 1-%d (0x01-0x%02x) scancode equals keycode
sv: för 1-%d (0x01-0x%02x) är avläsningskoden lika med tangentkoden

en: force conversion to ASCII.
sv: framtvinga konvertering till ASCII.

en: force conversion to Unicode.
sv: framtvinga konvertering till Unicode.

en: force opening a VT without checking.
sv: framtvinga att öppna en VT utan att kontrollera.

en: func %d not allocated
sv: funktion %d är inte allokerad

en: function index %d must be less than %d
sv: funktionsindex %d måste vara mindre än %d

en: illegal unicode %d
sv: ogiltig unicode %d

en: impossible error in lk_add_constants
sv: omöjligt fel i lk_add_constants

en: impossible: not meta?
sv: omöjligt: inte meta?

en: includes are nested too deeply
sv: inkluderingar är nästade för djupt

en: index %d must be less than %d
sv: index %d måste vara mindre än %d

en: input font does not have an index
sv: indatatypsnittet har inte något index

en: interpret character action codes to be from the specified character set.
sv: tolka teckenåtgärdsskoder som om de är från den angivna teckenuppsättningen.

en: ioctl %s unavailable?
sv: ioctl %s är inte tillgänglig?

en: kb mode was %s
sv: tgb-läge var %s

en: keycode %3d %s
sv: tangentkod %3d %s

en: keycode %d, table %d = %d%s
sv: tangentkod %d, tabell %d = %d%s

en: keycode range supported by kernel:           1 - %d
sv: tangentkodsintervall som stödjs av kärnan:        1 - %d

en: lk_add_key called with bad keycode %d
sv: lk_add_key anropad med felaktig tangentkod %d

en: load default.
sv: ladda standardvärden.

en: loadkeys: don't know how to compose for %s
sv: loadkeys: vet inte hur man komponerar för %s

en: make the command a login shell.
sv: gör kommandot till ett inloggningsskal.

en: max nr of compose definitions: %d
sv: största antal kompositionsdefinitioner: %d

en: max number of actions bindable to a key:         %d
sv: största antal handlingar bindbara till en tangent:   %d

en: new state:
sv: nytt tillstånd:

en: not loading empty unimap
    (if you insist: use option -f to override)
sv: läser inte in tom unitabell
    (om du insisterar: använd flaggan -f för att åsidosätta)

en: nr of compose definitions in actual use: %u
sv: antal kompositionsdefinitioner som faktiskt används: %u

en: number of function keys supported by kernel: %d
sv: antal funktionstangenter som stödjs av kärnan: %d

en: number of keymaps in actual use:                 %u
sv: antal tangentbordstabeller som faktiskt används:     %u

en: octal number too big
sv: det oktala talet är för stort

en: of which %u dynamically allocated
sv: varav %u är dynamiskt allokerade

en: off
sv: av

en: old state:
sv: gammalt tillstånd:

en: on
sv: på

en: one line per (modifier,keycode) pair.
sv: en rad per (modifierare,tangentkod)-par.

en: out of memory
sv: minnet slut

en: output a 'defkeymap.c' to stdout.
sv: mata ut en ”defkeymap.c” till standard ut.

en: output a binary keymap to stdout.
sv: skriv ut en binär teckentabell till standard ut.

en: press
sv: tryck

en: print number of next unallocated VT.
sv: skriv ut numret på nästa oallokerade VT.

en: print this usage message.
sv: skriv ut detta användningsmeddelande.

en: print version number.
sv: skriv ut versionsnummer.

en: psf file with unknown magic
sv: psf-fil med okänd magi

en: ranges of action codes supported by kernel:
sv: intervall av handlingskoder som stödjs av kärnan:

en: release
sv: släpp

en: resizecons:
    call is:  resizecons COLSxROWS  or:  resizecons COLS ROWS
    or: resizecons -lines ROWS, with ROWS one of 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60
sv: resizecons:
    anrop: resizecons KOLUMNERxRADER  eller: resizecons KOLUMNER RADER
    eller: resizecons -lines RADER, där RADER är en av 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60

en: resizecons: cannot find videomode file %s
sv: resizecons: kan inte hitta videolägesfil %s

en: resizecons: cannot get I/O permissions.
sv: resizecons: kan inte få I/O-rättigheter.

en: resizecons: don't forget to change TERM (maybe to con%dx%d or linux-%dx%d)
sv: resizecons: glöm inte ändra TERM (kanske till con%dx%d eller linux-%dx%d)

en: resizecons: invalid columns number %d
sv: resizecons: felaktigt kolumnnummer %d

en: resizecons: invalid rows number %d
sv: resizecons: felaktigt radnummer %d

en: resizecons: the command `%s' failed
sv: resizecons: kommandot "%s" misslyckades

en: save the old map to the FILE.
sv: spara den gamla tabellen i FIL.

en: search and parse keymap without action.
sv: sök och tolka en tangenttabell utan åtgärd.

en: set ASCII mode.
sv: ställ in ASCII-läge.

en: set UTF-8 mode.
sv: ställ in UTF-8-läge.

en: set keycode mode.
sv: ställ in tangentkodläge.

en: set scancode mode.
sv: ställ in avläsningskodläge.

en: set the amount of time the key must remain depressed before it will start to repeat.
sv: ställ in hur lång tid tangenten måste vara nedtryckt före den börjar repetera.

en: set the rate in characters per second.
sv: ställ in hastigheten i tecken per sekund.

en: short ucs2 unicode table
sv: kort ucs2-unicode-tabell

en: short unicode table
sv: kort unicode-tabell

en: short utf8 unicode table
sv: kort utf8-unicode-tabell

en: sort and merge elements.
sv: sortera och slå samman element.

en: stdin is not a tty
sv: standard in är inte en tty

en: strange... ct changed from %d to %d
sv: konstigt …  ct ändrades från %d till %d

en: string too long
sv: strängen är för lång

en: suppress all normal output.
sv: undertryck all normal utskrift.

en: switch the mode even if it makes the keyboard unusable.
sv: byt läget även om det gör tangentbordet oanvändbart.

en: switch to the new VT.
sv: byt till den nya VT:n.

en: switching to %s
sv: byter till %s

en: table %d must be less than %d
sv: tabell %d måste vara mindre än %d

en: the console device to be used.
sv: konsolenheten att använda.

en: too many (%ld) entries on one line
sv: för många (%ld) poster på en rad

en: too many compose definitions
sv: för många kompositionsdefinitioner

en: unable to get keymap %d
sv: kan inte hämta tangenttabell %d

en: unable to get symbol by wrong type: %d
sv: kan inte hämta symbol enligt fel typ: %d

en: unable to get symbol of %d type by wrong index: %d
sv: kan inte hämta symbol av typ %d enligt fel index: %d

en: unable to initialize array: %s
sv: kan inte initiera vektor: %s

en: unable to load compose definitions because some of them are too large
sv: kan inte ladda sammansättningsdefinitioner eftersom några av dem är för stora

en: unable to parse number: %s
sv: kan inte tolka talet: %s

en: unable to set key %d for table %d
sv: kan inte sätta nyckel %d för tabell %d

en: unable to unset key %d for table %d
sv: kan inte ta bort tangent %d i tabell %d

en: unicode keysym out of range: %s
sv: unicode-tangentsymbol utanför intervallet: %s

en: unknown charset %s - ignoring charset request
sv: okänd teckenuppsättning %s - ignorerar begäran om teckenuppsättning

en: unknown keysym '%s'
sv: okänd teckensymbol ”%s”

en: unknown utf8 error
sv: okänt utf8-fel

en: unrecognized user
sv: okänd användare

en: usage: screendump [n]
sv: användning: screendump [n]

en: value must be a positive number: %s
sv: värdet måste vara ett positivt tal: %s

en: value must be less than %d: %s
sv: värdet måste vara mindre än %d: %s

en: vt %d is in use; command aborted; use `%s -f' to force.
sv: vt %d används, kommandot avbrutet; använd ”%s -f” för att framtvinga.

en: wait for command to complete
sv: vänta på att kommandot avslutas

en: wiped it
sv: rensade det

en: zero input character size?
sv: storlek av indatatecken är noll?

en: zero input font length?
sv: längd av indatatypsnitt är noll?
