KDE 5 - en to ar translation catalogue (116 entries)

en: Parent UDI
ar: UDI الأمّ

en: Vendor
ar: البائع

en: Product
ar: المنتج

en: Description
ar: الوصف

en: Icon
ar: الأيقونة

en: Emblems
ar: الشعارات

en: State
ar: الحالة

en: Operation result
ar: نتيجة العملية

en: Timestamp
ar: الختم الزمني

en: Processor
ar: المعالج

en: Number
ar: الرقم

en: Max Speed
ar: أقصى سرعة

en: Can Change Frequency
ar: يمكن تغيير التردّد

en: Block
ar: كتلي

en: Major
ar: رئيسيّ

en: Minor
ar: ثانويّ

en: Device
ar: الجهاز

en: Storage Access
ar: وصول التخزين

en: Accessible
ar: قابل للوصول

en: File Path
ar: مسار الملف

en: Storage Drive
ar: قرص تخزين

en: Platform
ar: المنصّة

en: Hard Disk
ar: قرص صلب

en: Cdrom Drive
ar: محرّك أقراص ضوئيّة

en: Floppy
ar: قرص مرن

en: Tape
ar: شريط

en: Compact Flash
ar: فلاش مضغوط

en: Memory Stick
ar: اصبع ذاكرة

en: Smart Media
ar: وسائط ذكية

en: Bus
ar: الناقل

en: Drive Type
ar: نوع الجهاز

en: Removable
ar: قابل للإزالة

en: Hotpluggable
ar: قابل للإزالة الفورية

en: Optical Drive
ar: قرص ضوئي

en: Supported Media
ar: الوسائط المدعومة

en: Read Speed
ar: سرعة القراءة

en: Write Speed
ar: سرعة الكتابة

en: Write Speeds
ar: سرعات الكتابة

en: Storage Volume
ar: حجم التخزين

en: Other
ar: أخرى

en: Unused
ar: غير مُستخدَمة

en: File System
ar: نظام ملفات

en: Partition Table
ar: جدول تقسيم

en: Encrypted
ar: مشفّر

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Unknown
ar: مجهول

en: Ignored
ar: مُتجاهَل

en: File System Type
ar: نوع نظام الملفات

en: Label
ar: اللصيقة

en: Encrypted Container
ar: حاوي مشفّر

en: OpticalDisc
ar: قرص ضوئي

en: Audio
ar: صوتي

en: Data
ar: بيانات

en: Video CD
ar: CD فيديو

en: Super Video CD
ar: CD فيديو فائق

en: Video DVD
ar: DVD فيديو

en: Video Blu Ray
ar: فيديو بلوري

en: Available Content
ar: المحتوى المتوفّر

en: Unknown Disc Type
ar: نوع قرص مجهول

en: CD Rom
ar: قرص مضغوط للقراءة فقط

en: CD Recordable
ar: قرص مضغوط للكتابة

en: CD Rewritable
ar: قرص مضغوط إعادة الكتابة

en: DVD Rom
ar: قرص DVD للقراءة فقط

en: DVD Ram
ar: قرص  DVD Ram

en: DVD Recordable
ar: قرص DVD للكتابة

en: DVD Rewritable
ar: قرص DVD لإعادة الكتابة

en: DVD Plus Recordable
ar: قرص DVD Plus للكتابة

en: DVD Plus Rewritable
ar: قرص DVD Plus لإعادة الكتابة

en: DVD Plus Recordable Duallayer
ar: قرص DVD Plus للكتابة ثنائي الطبقات

en: DVD Plus Rewritable Duallayer
ar: قرص DVD Plus لإعادة الكتابة ثنائيّ الطبقات

en: Disc Type
ar: نوع القرص

en: Appendable
ar: قابل للإلحاق

en: Blank
ar: فارغ

en: Rewritable
ar: قابل لإعادة الكتابة

en: Capacity
ar: السعة

en: Camera
ar: كاميرا

en: Supported Protocols
ar: الموافيق المدعومة

en: Supported Drivers
ar: المشغّلات المدعومة

en: Portable Media Player
ar: مشغّل وسائط محمول

en: Battery
ar: بطارية

en: Unknown Battery
ar: بطارية مجهولة

en: PDA Battery
ar: بطارية PDA

en: UPS Battery
ar: بطارية UPS

en: Primary Battery
ar: بطارية أساسية

en: Mouse Battery
ar: بطارية فأرة

en: Keyboard Battery
ar: بطارية لوحة مفاتيح

en: Keyboard Mouse Battery
ar: بطارية فأرة ولوحة مفاتيح

en: Camera Battery
ar: بطارية كاميرا

en: Phone Battery
ar: بطارية هاتف

en: Monitor Battery
ar: بطارية شاشة

en: Gaming Input Battery
ar: بطارية إدخال ألعاب

en: Bluetooth Battery
ar: بطارية بلوتوث

en: Tablet Battery
ar: بطارية لوحي

en: Headphone Battery
ar: بطارية سماعة رأس

en: Headset Battery
ar: بطارية سماعة

en: Touchpad Battery
ar: بطارية لوحة لمس

en: Not Charging
ar: لا تُشحن

en: Charging
ar: تشحن

en: Discharging
ar: تُفرِّغ

en: Fully Charged
ar: مشحونة بالكامل

en: Plugged In
ar: موصولة بالكهرباء

en: Type
ar: النوع

en: Charge Percent
ar: نسبة الشحن

en: Rechargeable
ar: قابلة لإعادة الشحن

en: Charge State
ar: حالة الشحن

en: Type Description
ar: وصف النوع

en: Device Types
ar: أنواع الأجهزة

en: Size
ar: الحجم

en: Filesystem is not responding
ar: نظام الملفات لا يستجيب

en: Filesystem mounted at '%1' is not responding
ar: نظام الملفات المربوط في '%1' لا يستجيب

en: Free Space
ar: المساحة الحرّة

en: Free Space Text
ar: نصّ المساحة الحرّة

en: Size Text
ar: حجم النص

en: Temperature
ar: درجة الحرارة

en: Temperature Unit
ar: وحدة درجة الحرارة

en: In Use
ar: مستخدَمة
