plasma_wallpaper_image - en to tr translation catalogue (55 entries)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
tr: Görsel Aç

[ctx: @title:window]
en: Directory with the wallpaper to show slides from
tr: Slayt için Klasör Aç

[ctx: @label:listbox]
en: Positioning:
tr: Konumlandırma:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled and cropped
tr: Ölçeklendirilmiş ve kırpılmış

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled
tr: Ölçeklendirilmiş

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled, keep proportions
tr: Ölçeklendirilmiş, oranları koru

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
tr: Ortalanmış

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tiled
tr: Döşenmiş

en: Background:
tr: Arka plan:

en: Blur
tr: Bulanık

en: Solid color
tr: Katı renk

en: Select Background Color
tr: Arka Plan Rengini Seç

en: Open Wallpaper Image
tr: Duvar Kağıdı Resmi Aç

en: Next Wallpaper Image
tr: Sonraki Duvar Kağıdı Görseli

en: Images
tr: Görseller

[ctx: @action:button the thing being added is an image file]
en: Add…
tr: Ekle…

[ctx: @action:button]
en: Add Wallpaper Image…
tr: Duvar Kağıdı Görseli Ekle…

[ctx: @action:button the new things being gotten are wallpapers]
en: Get New…
tr: Yeni Al…

[ctx: @action:button]
en: Get New Wallpaper Images…
tr: Yeni Duvar Kağıdı Görselleri Al…

en: Open Containing Folder
tr: İçeren Klasörü Aç

en: Restore wallpaper
tr: Duvar kağıdını geri yükle

en: Remove Wallpaper
tr: Duvar Kağıdını Kaldır

en: This tool allows you to set an image as the wallpaper for the Plasma session.
tr: Bu araç, Plasma oturumu için bir görseli duvar kağıdı olarak ayarlamanıza izin verir.

en: An image file or an installed wallpaper kpackage that you wish to set as the wallpaper for your Plasma session
tr: Bir görseli dosyası veya kurulu bir duvar kağıdı kpackage’ını Plasma duvar kağıdı olarak ayarlayabilirsiniz

en: Specify the fill mode (e.g., stretch, preserveAspectCrop, etc.)
tr: Dolgu kipini belirtin (örneğin ger, en–boy oranını koru vb.)

en: There is a stray single quote in the filename of this wallpaper (') - please contact the author of the wallpaper to fix this, or rename the file yourself: %1
tr: Bu duvar kağıdının dosya adında başıboş bir tek tırnak (') var, lütfen duvar kağıdının sanatçısı ile iletişime geçin veya dosyayı kendiniz yeniden adlandırın: %1

en: Invalid fill mode specified: %1
tr: Geçersiz dolgu kipi belirtildi: %1

en: An error occurred while attempting to set the Plasma wallpaper:
tr: Plasma duvar kağıdı ayarlamaya çalışırken bir hata oluştu:

en: Successfully set the wallpaper for all desktops to the KPackage based %1
tr: Tüm masaüstleri için KPackage tabanlı %1 duvar kağıdı başarıyla ayarlandı

en: Successfully set the wallpaper for all desktops to the image %1
tr: Tüm masaüstleri için duvar kağıdı %1 görseli olarak ayarlandı

en: The file passed to be set as wallpaper does not exist, or we cannot identify it as a wallpaper: %1
tr: Duvar kağıdı olarak ayarlanmak istenen dosya yok veya onu duvar kağıdı olarak tanımlayamıyoruz: %1

note: i18n people, this isn't a "word puzzle". there is a specific string format for QFileDialog::setNameFilters
en: Media Files
tr: Ortam Dosyaları

en: Order:
tr: Sıralama:

en: Random
tr: Rastgele

en: A to Z
tr: A’dan Z’ye

en: Z to A
tr: Z’den A’ya

en: Date modified (newest first)
tr: Değiştirilme tarihi (en yeni en önce)

en: Date modified (oldest first)
tr: Değiştirilme tarihi (en eski en önce)

en: Group by folders
tr: Klasörlerle grupla

en: Change every:
tr: Değişim sıklığı:

en: %1 hour | %1 hours
tr[0]: %1 saat
tr[1]: %1 saat

en: %1 minute | %1 minutes
tr[0]: %1 dakika
tr[1]: %1 dakika

en: %1 second | %1 seconds
tr[0]: %1 saniye
tr[1]: %1 saniye

en: Folders
tr: Klasörler

[ctx: @action button the thing being added is a folder]
en: Add…
tr: Ekle…

[ctx: @action:button]
en: Add Folder…
tr: Klasör Ekle…

en: Remove Folder
tr: Klasörü Kaldır

en: Open Folder…
tr: Klasör Aç…

en: There are no wallpaper locations configured
tr: Yapılandırılmış duvar kağıdı konumu yok

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as Wallpaper
tr: Duvar Kağıdı Olarak Ayarla

[ctx: @action:inmenu Set as Desktop Wallpaper]
en: Desktop
tr: Masaüstü

[ctx: @action:inmenu Set as Lockscreen Wallpaper]
en: Lockscreen
tr: Kilit Ekranı

[ctx: @action:inmenu Set as both lockscreen and Desktop Wallpaper]
en: Both
tr: Her İkisi

[ctx: @info %1 is the dbus error message]
en: An error occurred while attempting to set the Plasma wallpaper:<nl/>%1
tr: Plasma duvar kağıdını ayarlamaya çalışırken bir hata oluştu:<nl/>%1

en: An error occurred while attempting to open kscreenlockerrc config file.
tr: kscreenlockerrc yapılandırma dosyasını açmaya çalışırken bir hata oluştu.
