krunner_sessions - en to tr translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
tr: çıkış;çıkış yap;oturumu kapat;oturum kapat;

en: Logs out, exiting the current desktop session
tr: Geçerli masaüstü oturumundan çıkarak oturumu kapatır

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
tr: kapat;sistemi kapat;bilgisayarı kapat;gücü kapat;güç

en: Turns off the computer
tr: Bilgisayarı kapatır

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
tr: yeniden başlat;sistemi yeniden başlat

en: Reboots the computer
tr: Bilgisayarı yeniden başlatır

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
tr: kilitle;ekranı kilitle

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
tr: Geçerli oturumu kilitler ve ekran koruyucuyu başlatır

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
tr: kaydet;oturumu kaydet

en: Saves the current session for session restoration
tr: Geçerli oturumu daha sonra geri yüklemek için kaydeder

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
tr: değiştir;kullanıcı değiştir;oturum;yeni oturum;kullanıcıyı değiştir;kullanıcı değiştir

en: Starts a new session as a different user
tr: Farklı bir kullanıcı ile yeni bir oturum başlatır

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
tr: oturumlar

en: Lists all sessions
tr: Tüm oturumları listele

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
tr: değiştir

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
tr: Etkin oturum için :q: kullanıcısına geçmeyi sağlar veya :q: verilmediyse etkin oturumların listesini verir

[ctx: log out command]
en: Log Out
tr: Oturumu Kapat

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
tr: Kapat

[ctx: restart computer command]
en: Restart
tr: Yeniden Başlat

[ctx: lock screen command]
en: Lock
tr: Kilitle

en: Save Session
tr: Oturumu Kaydet

en: Switch User
tr: Kullanıcı Değiştir

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
tr: <p>Yeni bir masaüstü oturumuna girmek üzeresiniz.</p><p>Bir oturum açma ekranı görüntülenir ve geçerli oturum gizlenecektir.</p><p>Masaüstü oturumları arasında şunları kullanarak geçiş yapabilirsiniz:</p><ul><li>Kontrol+Seçenek+F {oturum numarası}</li><li>Plasma arama (%1 yazın)</li><li>Plasma araç takımları (örneğin uygulama başlatıcısı)</li></ul>

en: New Desktop Session
tr: Yeni Masaüstü Oturumu
