plasma_applet_devicenotifier - en to tr translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
tr: %1/%2 boş

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
tr: Erişiliyor…

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
tr: Kaldırılıyor…

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
tr: Henüz çıkarmayın! Dosyalar hâlâ aktarılıyor…

en: Remove All
tr: Tümünü Kaldır

en: Click to safely remove all devices
tr: Tüm aygıtları güvenle kaldırmak için tıklayın

en: No removable devices attached
tr: Takılı çıkarılabilir aygıt yok

en: No disks available
tr: Kullanılabilir disk yok

en: Most Recent Device
tr: Son Takılan Aygıt

en: No Devices Available
tr: Kullanılabilir Aygıt Yok

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
tr: Çıkarılabilir Aygıtları Yapılandır…

en: Removable Devices
tr: Çıkarılabilir Aygıtlar

en: Non Removable Devices
tr: Çıkarılabilir Olmayan Aygıtlar

en: All Devices
tr: Tüm Aygıtlar

en: Show popup when new device is plugged in
tr: Yeni Aygıt Takıldığında Açılır Pencere Göster

en: Mount
tr: Bağla

en: Open in File Manager
tr: Dosya Yöneticisinde Aç

en: Mount and Open
tr: Bağla ve Aç

en: Eject
tr: Çıkar

en: Safely remove
tr: Güvenli Kaldır

en: Device Status
tr: Aygıt Durumu

en: A device can now be safely removed
tr: Aygıt Güvenli Olarak Kaldırılabilir

en: This device can now be safely removed.
tr: Bu aygıt artık güvenli olarak kaldırılabilir.

en: You are not authorized to mount this device.
tr: Bu aygıtı bağlamak için yetkili değilsiniz.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
tr: Bu aygıtı kaldırmak için yetkili değilsiniz.

en: You are not authorized to eject this disc.
tr: Bu diski çıkarmak için yetkili değilsiniz.

en: Could not mount this device as it is busy.
tr: Aygıt meşgul olduğundan bağlanamadı.

en: One or more files on this device are open within an application.
tr: Bu aygıttaki bir veya daha fazla dosya bir uygulamada açık.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
tr[0]: Bu aygıttaki bir veya daha fazla dosya “%2” uygulamasında açık.
tr[1]: Bu aygıttaki bir veya daha fazla dosya şu uygulamalarda açık: %2

en: Could not mount this device.
tr: Bu aygıt bağlanamadı.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
tr: Bu aygıt kaldırılamadı.

en: Could not eject this disc.
tr: Bu disk çıkarılamadı.
