krunner_sessions - en to ro translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
ro: ieșire;ieși

en: Logs out, exiting the current desktop session
ro: Iese din sistem, părăsind sesiunea de birou curentă

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
ro: deconectare;deconectează;stinge;oprește

en: Turns off the computer
ro: Deconectează calculatorul

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
ro: repornește;repornire;redemarare

en: Reboots the computer
ro: Repornește calculatorul

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
ro: blochează;blochează ecranul

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
ro: Blochează sesiunile curente și pornește economizorul de ecran

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
ro: salvează;salvează sesiunea

en: Saves the current session for session restoration
ro: Salvează sesiunea actuală pentru restaurarea sesiunii

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
ro: schimbă utilizatorul;sesiune nouă;schimbare utilizator;reautentificare

en: Starts a new session as a different user
ro: Pornește a nouă sesiune ca alt utilizator

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
ro: sesiuni

en: Lists all sessions
ro: Enumeră toate sesiunile

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
ro: schimbă

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
ro: Schimbă la sesiunea activă pentru utilizatorul :q: sau enumeră toate sesiunile active dacă :q: nu este furnizat

[ctx: log out command]
en: Log Out
ro: Ieși din sistem

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
ro: Oprește

[ctx: restart computer command]
en: Restart
ro: Repornește

[ctx: lock screen command]
en: Lock
ro: Blochează

en: Save Session
ro: Salvează sesiunea

en: Switch User
ro: Schimbă utilizatorul

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
ro: <p>Sunteți pe cale de a intra într-o nouă sesiune de birou.</p><p>Va apărea un ecran de autentificare și sesiunea actuală va fi ascunsă.</p><p>Puteți schimba între sesiuni de birou folosind:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{numărul sesiunii}</li><li>Căutare Plasma (tastați „%1”)</li><li>Controale grafice Plasma (cum ar fi lansatorul de aplicații)</li></ul>

en: New Desktop Session
ro: Sesiune de birou nouă
