plasma_applet_devicenotifier - en to ro translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
ro: %1 liber din %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
ro: Se accesează…

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
ro: Se elimină…

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
ro: Încă nu deconectați! Fișierele sunt în curs de transferare…

en: Remove All
ro: Elimină toate

en: Click to safely remove all devices
ro: Apăsați pentru a elimina în siguranță toate dispozitivele

en: No removable devices attached
ro: Niciun dispozitiv amovibil atașat

en: No disks available
ro: Niciun disc disponibil

en: Most Recent Device
ro: Cel mai recent dispozitiv

en: No Devices Available
ro: Niciun dispozitiv disponibil

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
ro: Configurează dispozitive amovibile…

en: Removable Devices
ro: Dispozitive amovibile

en: Non Removable Devices
ro: Dispozitive ne-amovibile

en: All Devices
ro: Toate dispozitivele

en: Show popup when new device is plugged in
ro: Arată meniul contextual la atașarea unui dispozitiv nou

en: Mount
ro: Montează

en: Open in File Manager
ro: Deschide cu gestionar de fișiere

en: Mount and Open
ro: Montează și deschide

en: Eject
ro: Scoate suportul

en: Safely remove
ro: Scoate în siguranță

en: Device Status
ro: Stare dispozitiv

en: A device can now be safely removed
ro: Un dispozitiv poate fi eliminat în siguranță acum

en: This device can now be safely removed.
ro: Dispozitivul poate fi eliminat în siguranță acum.

en: You are not authorized to mount this device.
ro: Nu aveți autorizare să montați acest dispozitiv.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
ro: Nu aveți autorizare să eliminați acest dispozitiv.

en: You are not authorized to eject this disc.
ro: Nu aveți autorizare să scoateți acest disc.

en: Could not mount this device as it is busy.
ro: Nu s-a putut monta dispozitivul întrucât este ocupat.

en: One or more files on this device are open within an application.
ro: Unul sau mai multe fișiere de pe acest dispozitiv sunt deschise într-o aplicație.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
ro[0]: Unul sau mai multe fișiere de pe acest dispozitiv sunt deschise în aplicația „%2”.
ro[1]: Unul sau mai multe fișiere de pe acest dispozitiv sunt deschise în următoarele aplicații: %2.
ro[2]: Unul sau mai multe fișiere de pe acest dispozitiv sunt deschise în următoarele aplicații: %2.

en: Could not mount this device.
ro: Nu s-a putut monta acest dispozitiv.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
ro: Nu s-a putut elimina acest dispozitiv.

en: Could not eject this disc.
ro: Nu s-a putut scoate acest disc.
