plasma_wallpaper_image - en to it translation catalogue (54 entries)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
it: Apri immagine

[ctx: @title:window]
en: Directory with the wallpaper to show slides from
it: Cartella con gli sfondi da mostrare come diapositive

[ctx: @label:listbox]
en: Positioning:
it: Posizionamento:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled and cropped
it: Scalato e ritagliato

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled
it: Scalato

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled, keep proportions
it: Scalato, mantieni le proporzioni

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
it: Centrato

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tiled
it: Ripetuto

en: Background:
it: Sfondo:

en: Blur
it: Sfoca

en: Solid color
it: Colore solido

en: Select Background Color
it: Seleziona il colore di sfondo

en: Open Wallpaper Image
it: Apri immagine di sfondo

en: Next Wallpaper Image
it: Immagine di sfondo successiva

en: Images
it: Immagini

[ctx: @action:button the thing being added is an image file]
en: Add…
it: Aggiungi...

[ctx: @action:button]
en: Add Wallpaper Image…
it: Aggiungi immagine di sfondo…

[ctx: @action:button the new things being gotten are wallpapers]
en: Get New…
it: Scarica nuovo…

[ctx: @action:button]
en: Get New Wallpaper Images…
it: Ottieni nuove immagini di sfondo...

en: Open Containing Folder
it: Apri cartella contenitore

en: Restore wallpaper
it: Ripristina sfondo

en: Remove Wallpaper
it: Rimuovi sfondo

en: This tool allows you to set an image as the wallpaper for the Plasma session.
it: Questo strumento ti permette di impostare un'immagine come sfondo per la sessione di Plasma.

en: An image file or an installed wallpaper kpackage that you wish to set as the wallpaper for your Plasma session
it: Un file immagine o un kpackage di sfondo installato che desideri impostare come sfondo per la tua sessione di Plasma

en: Specify the fill mode (e.g., stretch, preserveAspectCrop, etc.)
it: Specifica la modalità di riempimento (ad esempio, stretch, preserveAspectCrop, ecc.)

en: There is a stray single quote in the filename of this wallpaper (') - please contact the author of the wallpaper to fix this, or rename the file yourself: %1
it: C'è un singolo apice nel nome del file di questo sfondo (') - contatta l'autore dello sfondo per risolvere il problema o rinomina tu stesso il file: %1

en: Invalid fill mode specified: %1
it: È stata specificata una modalità di riempimento non valida: %1

en: An error occurred while attempting to set the Plasma wallpaper:
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di impostare lo sfondo di Plasma:

en: Successfully set the wallpaper for all desktops to the KPackage based %1
it: Impostato correttamente lo sfondo per tutti i desktop sul %1 basato su KPackage

en: Successfully set the wallpaper for all desktops to the image %1
it: Impostato correttamente lo sfondo per tutti i desktop sull'immagine %1

en: The file passed to be set as wallpaper does not exist, or we cannot identify it as a wallpaper: %1
it: Il file fornito per essere impostato come sfondo non esiste o non possiamo identificarlo come sfondo: %1

note: i18n people, this isn't a "word puzzle". there is a specific string format for QFileDialog::setNameFilters
en: Media Files
it: File multimediali

en: Order:
it: Ordine:

en: Random
it: Casuale

en: A to Z
it: Da A a Z

en: Z to A
it: Da Z ad A

en: Date modified (newest first)
it: Data di modifica (prima le più recenti)

en: Date modified (oldest first)
it: Data di modifica (prima le più vecchie)

en: Group by folders
it: Raggruppa per cartelle

en: Change every:
it: Cambia ogni:

en: %1 hour | %1 hours
it[0]: %1 ora
it[1]: %1 ore

en: %1 minute | %1 minutes
it[0]: %1 minuto
it[1]: %1 minuti

en: %1 second | %1 seconds
it[0]: %1 secondo
it[1]: %1 secondi

en: Folders
it: Cartelle

[ctx: @action button the thing being added is a folder]
en: Add…
it: Aggiungi...

[ctx: @action:button]
en: Add Folder…
it: Aggiungi cartella…

en: Remove Folder
it: Rimuovi cartella

en: Open Folder…
it: Apri cartella…

en: There are no wallpaper locations configured
it: Non ci sono posizioni di sfondi configurate

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as Wallpaper
it: Imposta come sfondo

[ctx: @action:inmenu Set as Lockscreen Wallpaper]
en: Lockscreen
it: Schermata di blocco

[ctx: @action:inmenu Set as both lockscreen and Desktop Wallpaper]
en: Both
it: Entrambi

[ctx: @info %1 is the dbus error message]
en: An error occurred while attempting to set the Plasma wallpaper:<nl/>%1
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di impostare lo sfondo di Plasma:<nl/>%1

en: An error occurred while attempting to open kscreenlockerrc config file.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di aprire il file di configurazione kscreenlockerrc.
