KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (55 entries)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
hu: Kép megnyitása

[ctx: @title:window]
en: Directory with the wallpaper to show slides from
hu: Diavetítés háttérképeit tartalmazó mappa

[ctx: @label:listbox]
en: Positioning:
hu: Elhelyezkedés:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled and cropped
hu: Nyújtva és levágva

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled
hu: Nyújtva

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled, keep proportions
hu: Arányosan nyújtva

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
hu: Középre

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tiled
hu: Mozaikszerűen

en: Background:
hu: Háttér:

en: Blur
hu: Elmosás

en: Solid color
hu: Egyszínű

en: Select Background Color
hu: Válassza ki a háttér színét

en: Open Wallpaper Image
hu: Háttérkép megnyitása

en: Next Wallpaper Image
hu: Következő háttérkép

en: Images
hu: Képek

[ctx: @action:button the thing being added is an image file]
en: Add…
hu: Hozzáadás…

[ctx: @action:button]
en: Add Wallpaper Image…
hu: Háttérkép hozzáadása…

[ctx: @action:button the new things being gotten are wallpapers]
en: Get New…
hu: Új letöltése…

[ctx: @action:button]
en: Get New Wallpaper Images…
hu: Új háttérképek letöltése…

en: Open Containing Folder
hu: Tartalmazó mappa megnyitása

en: Restore wallpaper
hu: Háttérkép visszaállítása

en: Remove Wallpaper
hu: Háttérkép eltávolítása

en: This tool allows you to set an image as the wallpaper for the Plasma session.
hu: Ez a segédprogram lehetővé teszi egy kép beállítását a Plasma munkamenet háttérképeként.

en: An image file or an installed wallpaper kpackage that you wish to set as the wallpaper for your Plasma session
hu: A Plasma munkamenet háttérképeként használni kívánt képfájl vagy háttérkép kpackage

en: Specify the fill mode (e.g., stretch, preserveAspectCrop, etc.)
hu: Adja meg a kitöltési módot (például nyújtás)

en: There is a stray single quote in the filename of this wallpaper (') - please contact the author of the wallpaper to fix this, or rename the file yourself: %1
hu: Egy aposztróf van a háttérkép fájlnevében - vegye fel a kapcsolatot a háttérkép készítőjével, hogy javítsa, vagy nevezze át a fájlt saját maga: %1

en: Invalid fill mode specified: %1
hu: Érvénytelen kitöltési mód: %1

en: An error occurred while attempting to set the Plasma wallpaper:
hu: Hiba történt a Plasma háttérkép beállítása során:

en: Successfully set the wallpaper for all desktops to the KPackage based %1
hu: Az összes asztal háttérképe sikeresen beállítva erre: %1 (KPackage-alapú)

en: Successfully set the wallpaper for all desktops to the image %1
hu: Az összes asztal háttérképe sikeresen beállítva erre a képre: %1

en: The file passed to be set as wallpaper does not exist, or we cannot identify it as a wallpaper: %1
hu: A háttérképként használni kívánt fájl nem létezik, vagy nem azonosítható háttérképként: %1

note: i18n people, this isn't a "word puzzle". there is a specific string format for QFileDialog::setNameFilters
en: Media Files
hu: Médiafájlok

en: Order:
hu: Sorrend:

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: A to Z
hu: A-tól Z-ig

en: Z to A
hu: Z-től A-ig

en: Date modified (newest first)
hu: Dátum szerint (újak elöl)

en: Date modified (oldest first)
hu: Dátum szerint (régiek elöl)

en: Group by folders
hu: Csoportosítás mappák szerint

en: Change every:
hu: Váltási időköz:

en: %1 hour | %1 hours
hu[0]: %1 óra
hu[1]: %1 óra

en: %1 minute | %1 minutes
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

en: %1 second | %1 seconds
hu[0]: %1 másodperc
hu[1]: %1 másodperc

en: Folders
hu: Mappák

[ctx: @action button the thing being added is a folder]
en: Add…
hu: Hozzáadás…

[ctx: @action:button]
en: Add Folder…
hu: Mappa hozzáadása…

en: Remove Folder
hu: Mappa eltávolítása

en: Open Folder…
hu: Mappa megnyitása…

en: There are no wallpaper locations configured
hu: Nincsenek beállítva háttérkép-mappák

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as Wallpaper
hu: Beállítás háttérképként

[ctx: @action:inmenu Set as Desktop Wallpaper]
en: Desktop
hu: Asztal

[ctx: @action:inmenu Set as Lockscreen Wallpaper]
en: Lockscreen
hu: Zárképernyő

[ctx: @action:inmenu Set as both lockscreen and Desktop Wallpaper]
en: Both
hu: Mindkettő

[ctx: @info %1 is the dbus error message]
en: An error occurred while attempting to set the Plasma wallpaper:<nl/>%1
hu: Hiba történt a Plasma háttérkép beállítása során:<nl/>%1

en: An error occurred while attempting to open kscreenlockerrc config file.
hu: Hiba történt a kscreenlockerrc beállítófájl megnyitására tett kísérlet során.
