plasma_engine_weather - en to he translation catalogue (811 entries)

[ctx: weather condition]
en: clear
he: בהיר

[ctx: weather condition]
en: clear intervals
he: בהיר לפרקים

[ctx: weather condition]
en: clear sky
he: שמים בהירים

[ctx: weather condition]
en: cloudy
he: מעונן

[ctx: weather condition]
en: cloudy with hail
he: מעונן עם ברד

[ctx: weather condition]
en: cloudy with heavy snow
he: מעונן עם שלג כבד

[ctx: weather condition]
en: cloudy with light snow
he: מעונן עם שלג קל

[ctx: weather condition]
en: cloudy with sleet
he: מעונן עם גשם-שלג

[ctx: weather condition]
en: drizzle
he: רסס

[ctx: weather condition]
en: fog
he: ערפל

[ctx: weather condition]
en: foggy
he: ערפילי

[ctx: weather condition]
en: grey cloud
he: עננות אפורה

[ctx: weather condition]
en: hail
he: ברד

[ctx: weather condition]
en: hail shower
he: ממטר ברד

[ctx: weather condition]
en: hail showers
he: ממטרי ברד

[ctx: weather condition]
en: hazy
he: אביך

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
he: גשם כבד

[ctx: weather condition]
en: heavy rain shower
he: ממטר גשם כבד

[ctx: weather condition]
en: heavy rain showers
he: ממטרי גשם כבדים

[ctx: weather condition]
en: heavy shower
he: ממטר כבד

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
he: ממטרים כבדים

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
he: שלג כבד

[ctx: weather condition]
en: heavy snow shower
he: ממטר שלג כבד

[ctx: weather condition]
en: heavy snow showers
he: ממטרי שלג כבדים

[ctx: weather condition]
en: light cloud
he: ענן קל

[ctx: weather condition]
en: light rain
he: גשם קל

[ctx: weather condition]
en: light rain shower
he: ממטר גשם קל

[ctx: weather condition]
en: light rain showers
he: ממטרי גשם קלים

[ctx: weather condition]
en: light shower
he: ממטר קל

[ctx: weather condition]
en: light showers
he: ממטרים קלים

[ctx: weather condition]
en: light snow
he: שלג קל

[ctx: weather condition]
en: light snow shower
he: ממטר שלג קל

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
he: ממטרי שלג קל

[ctx: weather condition]
en: mist
he: ערפל קל

[ctx: weather condition]
en: misty
he: ערפילי קלות

[ctx: weather condition]
en: N/A
he: אין מידע

[ctx: weather condition]
en: na
he: אין מידע

[ctx: weather condition]
en: partly cloudy
he: מעונן חלקית

[ctx: weather condition]
en: sandstorm
he: סופת חול

[ctx: weather condition]
en: sleet
he: גשם מעורב בשלג

[ctx: weather condition]
en: sleet shower
he: ממטר גשם מעורב בשלג

[ctx: weather condition]
en: sleet showers
he: ממטרי גשם מעורב בשלג

[ctx: weather condition]
en: sunny
he: שמשי

[ctx: weather condition]
en: sunny intervals
he: שמשי לפרקים

[ctx: weather condition]
en: thick cloud
he: ענן עבה

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
he: סופות רעמים

[ctx: weather condition]
en: thundery shower
he: ממטר וסופות רעמים

[ctx: weather condition]
en: thundery showers
he: ממטרים וסופות רעמים

[ctx: weather condition]
en: tropical storm
he: סופה טרופית

[ctx: weather condition]
en: white cloud
he: עננות לבנה

[ctx: weather forecast]
en: clear
he: בהיר

[ctx: weather forecast]
en: clear intervals
he: בהיר לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: clear sky
he: שמים בהירים

[ctx: weather forecast]
en: cloudy
he: מעונן

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with hail
he: מעונן עם ברד

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with heavy snow
he: מעונן עם שלג כבד

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with light snow
he: מעונן עם שלג קל

[ctx: weather forecast]
en: cloudy with sleet
he: מעונן עם גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: drizzle
he: רסס

[ctx: weather forecast]
en: fog
he: ערפל

[ctx: weather forecast]
en: foggy
he: ערפילי

[ctx: weather forecast]
en: grey cloud
he: עננות אפורה

[ctx: weather forecast]
en: hail
he: ברד

[ctx: weather forecast]
en: hail shower
he: ממטר ברד

[ctx: weather forecast]
en: hail showers
he: ממטרי ברד

[ctx: weather forecast]
en: hazy
he: מעורפל

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain
he: גשם כבד

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain shower
he: ממטר גשם כבד

[ctx: weather forecast]
en: heavy rain showers
he: ממטרי גשם כבדים

[ctx: weather forecast]
en: heavy shower
he: ממטר כבד

[ctx: weather forecast]
en: heavy showers
he: ממטרים כבדים

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow
he: שלג כבד

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow shower
he: ממטר שלג כבד

[ctx: weather forecast]
en: heavy snow showers
he: ממטרי שלג כבד

[ctx: weather forecast]
en: light cloud
he: ענן קל

[ctx: weather forecast]
en: light rain
he: גשם קל

[ctx: weather forecast]
en: light rain shower
he: ממטר גשם קל

[ctx: weather forecast]
en: light rain showers
he: ממטרי גשם קלים

[ctx: weather forecast]
en: light shower
he: ממטר קל

[ctx: weather forecast]
en: light showers
he: ממטרים קלים

[ctx: weather forecast]
en: light snow
he: שלג קל

[ctx: weather forecast]
en: light snow shower
he: ממטר שלג קל

[ctx: weather forecast]
en: light snow showers
he: ממטרי שלג קל

[ctx: weather forecast]
en: mist
he: ערפל קל

[ctx: weather forecast]
en: misty
he: ערפילי קלות

[ctx: weather forecast]
en: na
he: אין מידע

[ctx: weather forecast]
en: partly cloudy
he: מעונן חלקית

[ctx: weather forecast]
en: sandstorm
he: סופת חול

[ctx: weather forecast]
en: sleet
he: גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: sleet shower
he: ממטר גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: sleet showers
he: ממטרי גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: sunny
he: שמשי

[ctx: weather forecast]
en: sunny intervals
he: שמשי לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: thick cloud
he: ענן עבה

[ctx: weather forecast]
en: thunderstorm
he: סופת רעמים

[ctx: weather forecast]
en: thundery shower
he: ממטר וסופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: thundery showers
he: ממטרים וסופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: tropical storm
he: סופה טרופית

[ctx: weather forecast]
en: white cloud
he: עננות לבנה

[ctx: visibility]
en: Excellent
he: מצוינת

[ctx: visibility]
en: Very Good
he: טובה מאוד

[ctx: visibility]
en: Good
he: טובה

[ctx: visibility]
en: Moderate
he: מתונה

[ctx: visibility]
en: Poor
he: גרועה

[ctx: visibility]
en: Very Poor
he: גרועה מאוד

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow
he: שלג מתעופף

[ctx: weather condition]
en: Clear
he: בהיר

[ctx: weather condition]
en: Cloudy
he: מעונן

[ctx: weather condition]
en: Decreasing Cloud
he: ירידה בכיסוי העננות

[ctx: weather condition]
en: Distant Precipitation
he: משקעים באופק

[ctx: weather condition]
en: Drifting Snow
he: שלג מתעופף

[ctx: weather condition]
en: Drizzle
he: רסס

[ctx: weather condition]
en: Dust
he: אבק

[ctx: weather condition]
en: Dust Devils
he: עלעולים

[ctx: weather condition]
en: Fog
he: ערפל

[ctx: weather condition]
en: Fog Bank Near Station
he: ערפל בקרבת התחנה

[ctx: weather condition]
en: Fog Depositing Ice
he: ערפל קופא

[ctx: weather condition]
en: Fog Patches
he: ערפל מקוטע

[ctx: weather condition]
en: Freezing drizzle
he: רסס קופא

[ctx: weather condition]
en: Freezing rain
he: גשם קופא

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud
he: ענן משפך

[ctx: weather condition]
en: Hail
he: ברד

[ctx: weather condition]
en: Haze
he: אובך

[ctx: weather condition]
en: Heavy Blowing Snow
he: שלג מתעופף כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drifting Snow
he: שלג מתעופף כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle
he: רסס כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Hail
he: ברד כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Drizzle
he: גשם כבד מעורב ברסס

[ctx: weather condition]
en: Heavy Mixed Rain and Snow Shower
he: גשם כבד מעורב בממטרי שלג

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain
he: גשם כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain and Snow
he: גשם כבד ושלג

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rainshower
he: ממטרי גשם כבדים

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow
he: שלג כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Pellets
he: גראופל כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snowshower
he: ממטרי שלג כבדים

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm
he: סופות רעמים

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Hail
he: סופות רעמים כבדות עם ברד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm with Rain
he: סופות רעמים כבדות עם גשם

[ctx: weather condition]
en: Ice Crystals
he: גבישי קרח

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets
he: כדורי ברד

[ctx: weather condition]
en: Increasing Cloud
he: עלייה בכיסוי העננות

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle
he: רסס קל

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle
he: רסס קופא קל

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain
he: גשם קופא קל

[ctx: weather condition]
en: Light Rain
he: גשם קל

[ctx: weather condition]
en: Light Rainshower
he: ממטרי גשם קלים

[ctx: weather condition]
en: Light Snow
he: שלג קל

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Pellets
he: גראופל קל

[ctx: weather condition]
en: Light Snowshower
he: ממטרי שלג קלים

[ctx: weather condition]
en: Lightning Visible
he: נצפים ברקים

[ctx: weather condition]
en: Mainly Clear
he: בהיר

[ctx: weather condition]
en: Mainly Sunny
he: שמשי

[ctx: weather condition]
en: Mist
he: אד

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Drizzle
he: גשם מעורב ברסס

[ctx: weather condition]
en: Mixed Rain and Snow Shower
he: גשם מעורב בממטרי שלג

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy
he: מעונן בדרך כלל

[ctx: weather condition]
en: Not Reported
he: אין דיווח

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy
he: מעונן חלקית

[ctx: weather condition]
en: Rain
he: גשם

[ctx: weather condition]
en: Rain and Snow
he: גשם ושלג

[ctx: weather condition]
en: Rainshower
he: ממטר גשם

[ctx: weather condition]
en: Recent Drizzle
he: רסס בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Dust or Sand Storm
he: סערת חול או אבק בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Fog
he: ערפל בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Freezing Precipitation
he: משקעים קופאים בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Hail
he: ברד בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain
he: גשם בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Rain and Snow
he: גשם ושלג בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Rainshower
he: ממטרי גשם בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Snow
he: שלג בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Snowshower
he: ממטרי שלג בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm
he: סופות רעמים בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Hail
he: סופות רעמים עם ברד בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Hail
he: סופות רעמים עם ברד כבד בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Heavy Rain
he: סופות רעמים עם גשם כבד בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Recent Thunderstorm with Rain
he: סופות רעמים עם גשם בזמן האחרון

[ctx: weather condition]
en: Sand or Dust Storm
he: סופת חול או אבק בסביבה

[ctx: weather condition]
en: Severe Sand or Dust Storm
he: סופת חול או אבק כבדה

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog
he: ערפל רדוד

[ctx: weather condition]
en: Smoke
he: עשן

[ctx: weather condition]
en: Snow
he: שלג

[ctx: weather condition]
en: Snow Crystals
he: גבישי שלג

[ctx: weather condition]
en: Snow Grains
he: שלג גרגירי

[ctx: weather condition]
en: Squalls
he: תזזית

[ctx: weather condition]
en: Sunny
he: שמשי

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Hail
he: סופות רעמים עם ברד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Rain
he: סופות רעמים עם גשם

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with light rainshowers
he: סופות רעמים עם ממטרים קלים

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with heavy rainshowers
he: סופות רעמים עם גשם כבד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm with Sand or Dust Storm
he: סופות רעמים יחד עם סופות חול או אבק

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm without Precipitation
he: סופות רעמים ללא משקעים

[ctx: weather condition]
en: Tornado
he: טורנדו

[ctx: weather forecast]
en: A few clouds
he: עננות מועטה

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries
he: מעט פתיתי שלג

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries mixed with ice pellets
he: מעט פתיתי שלג יחד עם פתיתי קרח

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or rain showers
he: מעט פתיתי שלג או ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: A few flurries or thundershowers
he: מעט פתיתי שלג או סופות רעמים עם ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or flurries
he: מעט ממטרי גשם או פתיתי שלג

[ctx: weather forecast]
en: A few rain showers or wet flurries
he: מעט ממטרי גשם או פתיתי שלג רטובים

[ctx: weather forecast]
en: A few showers
he: מעט ממטרים

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or drizzle
he: מעט ממטרים או רסס

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thundershowers
he: מעט ממטרים או סופות רעמים עם ממטרים

[ctx: weather forecast]
en: A few showers or thunderstorms
he: מעט ממטרים או סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: A few thundershowers
he: מעט סופות רעמים עם ממטרים

[ctx: weather forecast]
en: A few thunderstorms
he: מעט סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries
he: מעט פתיתי שלג רטובים

[ctx: weather forecast]
en: A few wet flurries or rain showers
he: מעט פתיתי שלג רטובים או ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: A mix of sun and cloud
he: מעונן חלקית

[ctx: weather forecast]
en: Blizzard
he: סופת שלגים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle
he: ייתכן רסס

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with freezing drizzle
he: ייתכן רסס מעורב עם רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle mixed with rain
he: ייתכן רסס מעורב עם גשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of drizzle or rain
he: ייתכן רסס או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries
he: ייתכנו פתיתי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries at times heavy
he: ייתכנו פתיתי שלג, לפרקים כבדים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries mixed with ice pellets
he: ייתכנו פתיתי שלג מעורבים עם פתיתי קרח

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or ice pellets
he: ייתכנו פתיתי שלג או פתיתי קרח

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or rain showers
he: ייתכנו פתיתי שלג או ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of flurries or thundershowers
he: ייתכנו פתיתי שלג או סופת רעמים מלווה בממטרים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing drizzle
he: ייתכן רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain
he: ייתכן גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain mixed with snow
he: ייתכן גשם קופא מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or rain
he: ייתכן גשם קופא או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of freezing rain or snow
he: ייתכן גשם קופא או שלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow
he: ייתכן שלג קל

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow and blowing snow
he: ייתכן שלג קל ושלג מתעופף

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with freezing drizzle
he: ייתכן שלג קל מעורב ברסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with ice pellets
he: ייתכן שלג קל מעורב בפתיתי קרח

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow mixed with rain
he: ייתכן שלג קל מעורב בגשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or freezing rain
he: ייתכן שלג קל או גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or ice pellets
he: ייתכן שלג קל או פתיתי קרח

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light snow or rain
he: ייתכן שלג קל או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of light wet snow
he: ייתכן שלג רטוב קל

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain
he: ייתכן גשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain at times heavy
he: ייתכן גשם, לפרקים כבד

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain mixed with snow
he: ייתכן גשם מעורב עם שלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or drizzle
he: ייתכן גשם או רסס

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or freezing rain
he: ייתכן גשם או גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain or snow
he: ייתכן גשם או שלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or flurries
he: ייתכנו ממטרי גשם או פתיתי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance of rain showers or wet flurries
he: ייתכנו ממטרי גשם או פתיתי שלג רטובים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of severe thunderstorms
he: ייתכנו סופות רעמים מלוות בממטרים כבדים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers
he: ייתכנו ממטרים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy
he: ייתכנו ממטרים, לפרקים כבדים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thundershowers
he: ייתכנו ממטרים, לפרקים כבדים, או סופות רעמים מלווה בגשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers at times heavy or thunderstorms
he: ייתכנו ממטרים, לפרקים כבדים, או סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or drizzle
he: ייתכנו ממטרים או רסס

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thundershowers
he: ייתכנו ממטרים או סופות רעמים מלוות בממטרים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of showers or thunderstorms
he: ייתכנו ממטרים או סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow
he: ייתכן שלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow and blizzard
he: ייתכן שלג וסופות שלגים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing drizzle
he: ייתכן שלג מעורב עם רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with freezing rain
he: ייתכן שלג מעורב עם גשם קפוא

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow mixed with rain
he: ייתכן שלג מעורב עם גשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow or rain
he: ייתכן שלג או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of snow squalls
he: ייתכן שלג תזזית

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thundershowers
he: ייתכנו סופות רעמים עם ממטרים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms
he: ייתכנו סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of thunderstorms and possible hail
he: ייתכנו סופות רעמים וברד

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries
he: ייתכנו פתיתי שלג רטובים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries at times heavy
he: ייתכנו פתיתי שלג רטובים, לפרקים כבדים

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet flurries or rain showers
he: ייתכנו פתיתי שלג רטובים או ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow
he: ייתכן שלג רטוב

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow mixed with rain
he: ייתכן שלג רטוב מעורב עם גשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance of wet snow or rain
he: ייתכן שלג רטוב או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Clear
he: בהיר

[ctx: weather forecast]
en: Clearing
he: מתבהר

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy
he: מעונן

[ctx: weather forecast]
en: Partly cloudy
he: מעונן חלקית

[ctx: weather forecast]
en: Mainly cloudy
he: מעונן בעיקר

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy periods
he: מעונן לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Cloudy with sunny periods
he: מעונן חלקית

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle
he: רסס

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with freezing drizzle
he: רסס מעורב עם רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle mixed with rain
he: רסס מעורב עם גשם

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or freezing drizzle
he: רסס או רסס קפוא

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle or rain
he: רסס או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Flurries
he: פתיתי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy
he: פתיתי שלג, לפרקים כבדים

[ctx: weather forecast]
en: Flurries at times heavy or rain showers
he: פתיתי שלג, לפרקים כבדות, או ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: Flurries mixed with ice pellets
he: פתיתי שלג מעורבים בפתיתי קרח

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or ice pellets
he: פתיתי שלג או פתיתי קרח

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or rain showers
he: פתיתי שלג או ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: Flurries or thundershowers
he: פתיתי שלג או סופות רעמים מלוות בממטרים

[ctx: weather forecast]
en: Fog
he: ערפל

[ctx: weather forecast]
en: Fog developing
he: התפתחות ערפל

[ctx: weather forecast]
en: Fog dissipating
he: ערפל מתפזר

[ctx: weather forecast]
en: Fog patches
he: קטעי ערפל

[ctx: weather forecast]
en: Freezing drizzle
he: רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain
he: גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with ice pellets
he: גשם קופא מעורב בפתיתי קרח

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with rain
he: גשם קופא מעורב בגשם

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain mixed with snow
he: גשם קופא מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or ice pellets
he: גשם קופא או פתיתי קרח

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or rain
he: גשם קופא או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Freezing rain or snow
he: גשם קופא או שלג

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog
he: ערפל קרחי

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog developing
he: התפתחות ערפל קרחי

[ctx: weather forecast]
en: Ice fog dissipating
he: קרח ערפל מתפזר

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets
he: פתיתי קרח

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with freezing rain
he: פתיתי קרח מעורבים בגשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets mixed with snow
he: פתיתי קרח מעורבים בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or freezing rain
he: פתיתי קרח או גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Ice pellets or snow
he: פתיתי קרח או שלג

[ctx: weather forecast]
en: Increasing cloudiness
he: עננות גוברת

[ctx: weather forecast]
en: Increasing clouds
he: עננות גוברת

[ctx: weather forecast]
en: Light snow
he: שלג קל

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard
he: שלג קל וסופת שלגים

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blizzard and blowing snow
he: שלג קל, סופות שלגים ושלג מתעופף

[ctx: weather forecast]
en: Light snow and blowing snow
he: שלג קל ושלג מתעופף

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing drizzle
he: שלג קל מעורב עם רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with freezing rain
he: שלג קל מעורב עם גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with ice pellets
he: שלג קל מעורב עם כדורי ברד

[ctx: weather forecast]
en: Light snow mixed with rain
he: שלג קל מעורב בגשם

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing drizzle
he: שלג קל או רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or freezing rain
he: שלג קל או גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or ice pellets
he: שלג קל או פתיתי קרח

[ctx: weather forecast]
en: Light snow or rain
he: שלג קל או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow
he: שלג רטוב קל

[ctx: weather forecast]
en: Light wet snow or rain
he: שלג רטוב קל או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Local snow squalls
he: סופות שלגים מקומיות

[ctx: weather forecast]
en: Near blizzard
he: קרוב לסופת שלגים

[ctx: weather forecast]
en: Overcast
he: מעונן

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle
he: רסס לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with freezing drizzle
he: רסס מעורב עם רסס קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle mixed with rain
he: רסס מעורב עם גשם, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or freezing drizzle
he: רסס או רסס קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of drizzle or rain
he: רסס או גשם, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle
he: רסס קופא לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or drizzle
he: רסס קופא או רסס, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing drizzle or rain
he: רסס קופא או גשם, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain
he: גשם קופא לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with ice pellets
he: גשם קופא מעורב עם כדורי ברד, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with rain
he: גשם קופא מעורב עם גשם, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain mixed with snow
he: גשם קופא מעורב עם שלג, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or ice pellets
he: גשם קופא או כדורי ברד, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or rain
he: גשם קופא או גשם, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of freezing rain or snow
he: גשם קופא או שלג, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets
he: פתיתי קרח לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with freezing rain
he: פתיתי קרח מעורבבים בגשם קופא לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets mixed with snow
he: פתיתי קרח מעורבים בשלג לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or freezing rain
he: פתיתי קרח או גשם קופא לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of ice pellets or snow
he: פתיתי קרח או שלג לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow
he: שלג קל לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard
he: שלג קל וסופות שלגים, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blizzard and blowing snow
he: שלג קל, סופות שלגים ושלג מתעופף לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow and blowing snow
he: שלג קל ושלג מתעופף, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing drizzle
he: שלג קל מעורב עם רסס קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with freezing rain
he: שלג קל מעורב עם גשם קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with ice pellets
he: שלק קל מעורב עם כדורי ברד, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow mixed with rain
he: שלג קל מעורב עם גשם, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing drizzle
he: שלג קל או קסס קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or freezing rain
he: שלג קל או גשם קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or ice pellets
he: שלג קל או כדורי ברד, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light snow or rain
he: שלג קל או גשם, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow
he: מעט שלג רטוב לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow mixed with rain
he: מעט שלג רטוב מעורב עם גשם לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of light wet snow or rain
he: מעט שלג רטוב או גשם לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain
he: גשם לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with freezing rain
he: גשם מעורב עם גשם קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain mixed with snow
he: גשם מעורב עם שלג, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or drizzle
he: גשם או רסס, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or freezing rain
he: גשם או גשם קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or snow
he: גשם או שלג, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thundershowers
he: גשם או סופות רעמים עם ממטרים, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of rain or thunderstorms
he: גשם או סופות רעמים, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow
he: שלג לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard
he: שלג וסופות שלגים, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blizzard and blowing snow
he: שלג, סופות שלגים ושלג מתעופף, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow and blowing snow
he: שלג ושלג מתעופף, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing drizzle
he: שלג מעורב ברסס קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with freezing rain
he: שלג מעורב בגשם קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with ice pellets
he: שלג מעורב עם כדורי ברד, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow mixed with rain
he: שלג מעורב עם גשם, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing drizzle
he: שלג או רסס קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or freezing rain
he: שלג או גשם קופא, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or ice pellets
he: שלג או כדורי ברד, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of snow or rain
he: שלג או גשם, לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow
he: שלג רטוב לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow mixed with rain
he: שלג רטוב מעורב עם גשם לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Periods of wet snow or rain
he: שלג רטוב או גשם לפרקים

[ctx: weather forecast]
en: Rain
he: גשם

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy
he: גשם, לפרקים כבד

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with freezing rain
he: גשם, לפרקים כבד, מעורב עם גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy mixed with snow
he: גשם, לפרקים כבד, מעורב עם שלג

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or drizzle
he: גשם, לפרקים כבד, או רסס

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or freezing rain
he: גשם, לפרקים כבד, או גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or snow
he: גשם, לפרקים כבד, או שלג

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thundershowers
he: גשם, לפרקים כבד, או סופות רעמים עם ממטרים

[ctx: weather forecast]
en: Rain at times heavy or thunderstorms
he: גשם, לפרקים כבד, או סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with freezing rain
he: גשם מעורב בגשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Rain mixed with snow
he: גשם מעורב עם שלג

[ctx: weather forecast]
en: Rain or drizzle
he: גשם או רסס

[ctx: weather forecast]
en: Rain or freezing rain
he: גשם או גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Rain or snow
he: שלג או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thundershowers
he: גשם או סופות רעמים עם ממטרים

[ctx: weather forecast]
en: Rain or thunderstorms
he: גשם או סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or flurries
he: ממטרי גשם או פתיתי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Rain showers or wet flurries
he: ממטרי גשם או פתיתי שלג רטובים

[ctx: weather forecast]
en: Showers
he: ממטרים

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy
he: ממטרים, לעיתים כבדים

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thundershowers
he: ממטרים, לפרקים כבדים, או סופות רעמים עם ממטרים

[ctx: weather forecast]
en: Showers at times heavy or thunderstorms
he: ממטרים, לפרקים כבדים, או סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Showers or drizzle
he: ממטרים או רסס

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thundershowers
he: ממטרים או סופות רעמים עם ממטרים

[ctx: weather forecast]
en: Showers or thunderstorms
he: ממטרים או סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Smoke
he: עשן

[ctx: weather forecast]
en: Snow
he: שלג

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard
he: שלג וסופות שלגים

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blizzard and blowing snow
he: שלג, סופות שלגים ושלג מתעופף

[ctx: weather forecast]
en: Snow and blowing snow
he: שלג ושלג מתעופף

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy
he: שלג, לפרקים כבד

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blizzard
he: שלג, לפרקים כבד, וסופות שלגים

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy and blowing snow
he: שלג, לפרקים כבד, ושלג מתעופף

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing drizzle
he: שלג, לפרקים כבד, מעורב עם רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with freezing rain
he: שלג, לפרקים כבד, מעורב עם גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with ice pellets
he: שלג, לפרקים כבד, מעורב עם כדורי ברד

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy mixed with rain
he: שלג, לפרקים כבד, מעורב עם גשם

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or freezing rain
he: שלג, לפרקים כבד, או גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or ice pellets
he: שלג, לפרקים כבד, או כדורי ברד

[ctx: weather forecast]
en: Snow at times heavy or rain
he: שלג, לפרקים כבד, או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing drizzle
he: שלג מעורב עם רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with freezing rain
he: שלג מעורב עם גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with ice pellets
he: שלג מעורב עם כדורי ברד

[ctx: weather forecast]
en: Snow mixed with rain
he: שלג מעורב עם גשם

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing drizzle
he: שלג או רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Snow or freezing rain
he: שלג או גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Snow or ice pellets
he: שלג או כדורי ברד

[ctx: weather forecast]
en: Snow or rain
he: שלג או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Snow squalls
he: סופות שלגים

[ctx: weather forecast]
en: Sunny
he: שמשי

[ctx: weather forecast]
en: Mainly sunny
he: שמשי בעיקר

[ctx: weather forecast]
en: Sunny with cloudy periods
he: מעונן חלקית

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms
he: סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms and possible hail
he: סופות רעמים ואפשרות לברד

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries
he: פתיתי שלג רטובים

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy
he: פתיתי שלג רטובים, לפרקים כבדים

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries at times heavy or rain showers
he: פתיתי שלג רטובים, לפרקים כבדים, או ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: Wet flurries or rain showers
he: פתיתי שלג רטובים או ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow
he: שלג רטוב

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy
he: שלג רטוב, לפרקים כבד

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow at times heavy mixed with rain
he: שלג רטוב, לפרקים כבד, מעורב עם גשם

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow mixed with rain
he: שלג רטוב מעורב עם גשם

[ctx: weather forecast]
en: Wet snow or rain
he: שלג רטוב או גשם

[ctx: weather forecast]
en: Windy
he: רוחות ערות

[ctx: Short for Today]
en: Today
he: היום

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
he: הלילה

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
he: מידע משירות מזג האוויר של ה־BBC

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
he: ראשון

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
he: שני

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
he: שלישי

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
he: רביעי

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
he: חמישי

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
he: שישי

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
he: שבת

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
he: מקור: שירות מזג האוויר הגרמני

en: N/A
he: לא ידוע

en: day
he: יום

[ctx: Short for tonight]
en: nite
he: הלילה

[ctx: Short for night, appended to the end of the weekday]
en: nt
he: ל

[ctx: precipitation total, very little]
en: Trace
he: הצגת מסלול

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
he: מידע מהמשרד לאיכות הסביבה קנדה

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
he: מידע משירות החיזוי הלאומי NOAA (ארה״ב)

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
he:  ואז

[ctx: weather condition]
en: few clouds
he: עננות מועטה

[ctx: weather condition]
en: overcast
he: מעונן

[ctx: weather condition]
en: haze
he: אביך

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
he: ערפל עם קפאון

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
he: רסס קל

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
he: רסס כבד

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
he: רסס קופא

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
he: רסס קופא כבד

[ctx: weather condition]
en: rain
he: גשם

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
he: מתון

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
he: גשם קופא קל

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
he: גשם קופא

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
he: ממטר גשם קל

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
he: ממטר גשם כבד

[ctx: weather condition]
en: snow
he: שלג

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
he: שלג מתון

[ctx: weather condition]
en: showers
he: ממטרים

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
he: ממטרי שלג קל

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
he: ממטרי שלג כבדים

[ctx: weather condition]
en: snow showers
he: ממטרי שלג

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
he: סופות רעמים קלות גשם

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
he: סופות רעמים כבדות גשם

[ctx: weather condition]
en: n/a
he: אין מידע

en: Day
he: יום

en: Night
he: לילה

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds
he: עננות מעטה

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Breezy
he: מעונן חלקית ורוח קלה

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds and Windy
he: עננות מועטה ורוחות ערות

[ctx: weather condition]
en: A Few Clouds with Haze
he: עננות מועטה ואובך

[ctx: weather condition]
en: Blowing Dust
he: סופת אבק

[ctx: weather condition]
en: Blowing Sand
he: סופת חול

[ctx: weather condition]
en: Blowing Snow in Vicinity
he: שלג מתועפף בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Breezy
he: רוח קלה

[ctx: weather condition]
en: Clear and Breezy
he: בהיר ורוח קלה

[ctx: weather condition]
en: Clear with Haze
he: בהיר עם אובך

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog
he: רסס ערפל

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Fog/Mist
he: רסס ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Ice Pellets
he: רסס כדורי ברד

[ctx: weather condition]
en: Drizzle Snow
he: רסס שלג

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls
he: עלעולי אבק / חול

[ctx: weather condition]
en: Dust/Sand Whirls in Vicinity
he: עלעולי אבק / חול בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm
he: סופת אבק

[ctx: weather condition]
en: Dust Storm in Vicinity
he: סופת אבק בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Fair
he: בהיר

[ctx: weather condition]
en: Fair and Breezy
he: בהיר ורוח קלה

[ctx: weather condition]
en: Fair and Windy
he: בהיר ורוח ערה

[ctx: weather condition]
en: Fair with Haze
he: בהיר עם אובך

[ctx: weather condition]
en: Fog in Vicinity
he: ערפל בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Fog/Mist
he: ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle
he: רסס קפוא

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle in Vicinity
he: רסס קופא בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Rain
he: רסס קופא גשם

[ctx: weather condition]
en: Freezing Drizzle Snow
he: רסס קופא שלג

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog
he: ערפל קופא

[ctx: weather condition]
en: Freezing Fog in Vicinity
he: ערפל קופא בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain
he: גשם קופא

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain in Vicinity
he: גשם קופא בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Rain
he: גשם קופא גשם

[ctx: weather condition]
en: Freezing Rain Snow
he: גשם קופא שלג

[ctx: weather condition]
en: Funnel Cloud in Vicinity
he: ענן משפך בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Hail Showers
he: ממטרי ברד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog
he: רסס כבד ערפל

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Fog/Mist
he: רסס כבד ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Ice Pellets
he: רסס כבד כדורי ברד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Drizzle Snow
he: רסס כבד שלג

[ctx: weather condition]
en: Heavy Dust Storm
he: סופת אבק כבדה

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle
he: רסס קופא כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Rain
he: רסס קופא כבד גשם

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Drizzle Snow
he: רסס קופא כבד שלג

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Fog
he: ערפל קופא כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain
he: גשם קופא כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Rain
he: גשם קופא כבד גשם

[ctx: weather condition]
en: Heavy Freezing Rain Snow
he: גשם קופא כבד שלג

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets
he: כדורי ברד כבדים

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Drizzle
he: כדורי ברד כבדים רסס

[ctx: weather condition]
en: Heavy Ice Pellets Rain
he: כדורי ברד כבדים גשם

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog
he: גשם כבד ערפל

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Fog/Mist
he: גשם כבד ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Drizzle
he: גשם כבד רסס קופא

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Freezing Rain
he: גשם כבד גשם קופא

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Ice Pellets
he: גשם כבד כדורי ברד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers
he: ממטרי גשם כבדים

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Showers Fog/Mist
he: ממטרי גשם כבדים ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Rain Snow
he: גשם כבד שלג

[ctx: weather condition]
en: Heavy Sand Storm
he: סופת חול כבדה

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain
he: ממטרים כבדים גשם

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Rain Fog/Mist
he: ממטרים כבדים גשם ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow
he: ממטרים כבדים שלג

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog
he: ממטרים כבדים שלג ערפל

[ctx: weather condition]
en: Heavy Showers Snow Fog/Mist
he: ממטרים כבדים שלג ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Heavy small Hail/Snow Pellets
he: ברד דק / גראופל כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Blowing Snow
he: שלג כבד שלג מתעופף

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog
he: שלג כבד ערפל

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Fog/Mist
he: שלג כבד ערפד / אד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Drizzle
he: שלג כבד רסס קופא

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Freezing Rain
he: שלג כבד גשם קופא

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Grains
he: שלג גרגירי כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Low Drifting Snow
he: שלג שלג מתעופף כבד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Rain
he: שלג כבד גשם

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers
he: שלג כבד ממטרים

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog
he: שלג כבד ממטרים ערפל

[ctx: weather condition]
en: Heavy Snow Showers Fog/Mist
he: שלג כבד ממטרים ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain
he: סופות רעמים כבדות גשם

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog
he: סופות רעמים כבדות גשם ערפל

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog and Windy
he: סופות רעמים כבדות גשם ערפל ורוח קלה

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Fog/Mist
he: סופות רעמים כבדות גשם ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail
he: סופות רעמים כבדות גשם ברד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog
he: סופות רעמים כבדות גשם ברד ערפל

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Fog/Hail
he: סופות רעמים כבדות גשם ברד ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Hail Haze
he: סופות רעמים כבדות גשם ברד אובך

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Haze
he: סופות רעמים כבדות גשם אובך

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
he: סופות רעמים כבדות גשם ברד דק / גראופל

[ctx: weather condition]
en: Heavy Thunderstorm Snow
he: סופות רעמים כבדות שלג

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Drizzle
he: כדורי ברד רסס

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets in Vicinity
he: כדורי ברד בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Ice Pellets Rain
he: כדורי ברד גשם

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog
he: רסס קל ערפל

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Fog/Mist
he: רסס קל ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Ice Pellets
he: רסס קל כדורי ברד

[ctx: weather condition]
en: Light Drizzle Snow
he: רסס קל שלג

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Rain
he: רסס קופא קל גשם

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Drizzle Snow
he: רסס קופא קל שלג

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Fog
he: ערפל קופא קל

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Rain
he: גשם קופא קל גשם

[ctx: weather condition]
en: Light Freezing Rain Snow
he: גשם קופא קל שלג

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets
he: פתיתי קרח קלים

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Drizzle
he: כדורי ברד קלים רסס

[ctx: weather condition]
en: Light Ice Pellets Rain
he: כדורי ברד קלים גשם

[ctx: weather condition]
en: Light Rain and Breezy
he: גשם קל ורוח קלה

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog
he: גשם קל ערפל

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Fog/Mist
he: גשם קל ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Drizzle
he: גשם קל רסס קופא

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Freezing Rain
he: גשם קל גשם קופא

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Ice Pellets
he: גשם קל כדורי ברד

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers
he: גשם קל ממטרים

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Showers Fog/Mist
he: גשם קל ממטרים ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Light Rain Snow
he: גשם קל שלג

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain
he: ממטרים קלים גשם

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Rain Fog/Mist
he: ממטרים קלים גשם ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow
he: ממטרים קלים שלג

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog
he: ממטרים קלים שלג ערפל

[ctx: weather condition]
en: Light Showers Snow Fog/Mist
he: ממטרים קלים שלג ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Light Small Hail/Snow Pellets
he: ברד דק / גראופל קל

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow
he: שלג קל שלג מתעופף

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Blowing Snow Fog/Mist
he: שלג קל שלג מתעופף ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Drizzle
he: שלג קל רסס

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog
he: שלג קל ערפל

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Fog/Mist
he: שלג קל ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Drizzle
he: שלג קל רסס קופא

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Freezing Rain
he: שלג קל גשם קופא

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Grains
he: שלג גרגירי קל

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Low Drifting Snow
he: שלג שלג מתעופף קל

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Rain
he: שלג קל גשם

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers
he: שלג קל ממטרים

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog
he: שלג קל ממטרים ערפל

[ctx: weather condition]
en: Light Snow Showers Fog/Mist
he: שלג קל ממטרים ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain
he: סופות רעמים קלות גשם

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog
he: סופות רעמים קלות גשם ערפל

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Fog/Mist
he: סופות רעמים קלות גשם ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail
he: סופות רעמים קלות גשם ברד

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog
he: סופות רעמים קלות גשם ברד ערפל

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
he: סופות רעמים קלות גשם ברד ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Hail Haze
he: סופות רעמים קלות גשם ברד אובך

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Haze
he: סופות רעמים קלות גשם אובך

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
he: סופות רעמים קלות גשם ברד דק / גראופל

[ctx: weather condition]
en: Light Thunderstorm Snow
he: סופות רעמים קלות שלג

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Dust
he: אבק מתעופף

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Sand
he: חול מתעופף

[ctx: weather condition]
en: Low Drifting Snow
he: שלג מתעופף

[ctx: weather condition]
en: Mostly Clear
he: בהיר בעיקר

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Breezy
he: מעונן ורוח קלה

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy and Windy
he: מעונן חלקית ורוחות ערות

[ctx: weather condition]
en: Mostly Cloudy with Haze
he: מעונן חלקית ואובך

[ctx: weather condition]
en: Overcast
he: מעונן

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Breezy
he: מעונן וסוער

[ctx: weather condition]
en: Overcast and Windy
he: מעונן ורוחות ערות

[ctx: weather condition]
en: Overcast with Haze
he: מעונן ואובך

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog
he: ערפל חלקי

[ctx: weather condition]
en: Partial Fog in Vicinity
he: ערפל חלקי בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Breezy
he: מעונן חלקית ורוח קלה

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy and Windy
he: מעונן חלקית ורוחות ערות

[ctx: weather condition]
en: Partly Cloudy with Haze
he: מעונן חלקית עם אובך

[ctx: weather condition]
en: Patchy Freezing Fog
he: ערפל קופא במקטעים

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog
he: קטעי ערפל

[ctx: weather condition]
en: Patches of Fog in Vicinity
he: קטעי ערפל בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog
he: גשם ערפל

[ctx: weather condition]
en: Rain Fog/Mist
he: גשם ערפל / ערפל קל

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Drizzle
he: גשם רסס קופא

[ctx: weather condition]
en: Rain Freezing Rain
he: גשם גשם קופא

[ctx: weather condition]
en: Rain Ice Pellets
he: גשם כדורי ברד

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers
he: ממטרי גשם

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers Fog/Mist
he: ממטרי גשם ערפל / ערפל קל

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity
he: ממטרי גשם בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Rain Showers in Vicinity Fog/Mist
he: ממטרי גשם בסמוך ערפל / ערפל קל

[ctx: weather condition]
en: Rain Snow
he: גשם שלג

[ctx: weather condition]
en: Sand
he: חול

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm
he: סופת חול

[ctx: weather condition]
en: Sand Storm in Vicinity
he: סופת חול בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Shallow Fog in Vicinity
he: ערפל רדוד בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Showers Hail
he: ממטרי ברד

[ctx: weather condition]
en: Showers Ice Pellets
he: ממטרי כדורי ברד

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Fog
he: ממטרים בערפל סמוך

[ctx: weather condition]
en: Showers in Vicinity Snow
he: ממטרים בשלג סמוך

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain
he: ממטרי גשם

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain Fog/Mist
he: ממטרי גשם ערפל / ערפל קל

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity
he: ממטרי גשם בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Showers Rain in Vicinity Fog/Mist
he: ממטרי גשם בסמוך ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow
he: ממטרי שלג

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog
he: ממטרי שלג ערפל

[ctx: weather condition]
en: Showers Snow Fog/Mist
he: ממטרי שלג ערפל / ערפל קל

[ctx: weather condition]
en: Small Hail/Snow Pellets
he: ברד קל / גראופל

[ctx: weather condition]
en: Snow Blowing Snow
he: שלג מעיף שלג

[ctx: weather condition]
en: Snow Drizzle
he: שלג רסס

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog
he: שלג ערפל

[ctx: weather condition]
en: Snow Fog/Mist
he: שלג ערפל / ערפל קל

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Drizzle
he: שלג רסס קופא

[ctx: weather condition]
en: Snow Freezing Rain
he: שלג גשם קופא

[ctx: weather condition]
en: Snow Low Drifting Snow
he: שלג שלג מתעופף

[ctx: weather condition]
en: Snow Rain
he: שלג גשם

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers
he: ממטרי שלג

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog
he: ממטרי שלג ערפל

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers Fog/Mist
he: ממטרי שלג ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity
he: ממטרי שלג בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog
he: ממטרי שלג בסמוך ערפל

[ctx: weather condition]
en: Snow Showers in Vicinity Fog/Mist
he: ממטרי שלג בסמוך ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Fog
he: סופות רעמים ערפל

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail
he: סופות רעמים ברד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Hail Fog
he: סופות רעמים ברד ערפל

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity
he: סופות רעמים אובך בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Haze in Vicinity Hail
he: סופות רעמים אובך בסמוך ברד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain
he: סופות רעמים גשם כבד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog
he: סופות רעמים גשם כבד ערפל

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Fog/Mist
he: סופות רעמים גשם כבד ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail
he: סופות רעמים גשם כבד ברד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog
he: סופות רעמים גשם כבד ברד ערפל

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Fog/Mist
he: סופות רעמים גשם כבד ברד ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Hail Haze
he: סופות רעמים גשם כבד ברד אובך

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Heavy Rain Haze
he: סופות רעמים גשם כבד אובך

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Ice Pellets
he: סופת רעמים כדורי ברד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity
he: סופות רעמים בסמוך

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog
he: סופות רעמים בסמוך ערפל

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Fog/Mist
he: סופות רעמים בסמוך ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail
he: סופות רעמים בסמוך ברד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Hail Haze
he: סופות רעמים בסמוך ברד אובך

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm in Vicinity Haze
he: סופות רעמים בסמוך אובך

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain
he: סופות רעמים גשם קל

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog
he: סופות רעמים גשם קל ערפל

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Fog/Mist
he: סופות רעמים גשם קל ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail
he: סופות רעמים גשם קל ברד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog
he: סופות רעמים גשם קל ברד ערפל

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Fog/Mist
he: סופות רעמים גשם קל ברד ערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Hail Haze
he: סופות רעמים גשם קל ברד אובך

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Light Rain Haze
he: סופות רעמים גשם קל אובך

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain
he: סופות רעמים עם גשם

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Fog/Mist
he: סופות רעמים עם גשם וערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Hail Fog/Mist
he: סופות רעמים עם גשם ברד וערפל / אד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Rain Small Hail/Snow Pellets
he: סופות רעמים עם גשם וברד קל או פתיתי שלג

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity
he: סופות רעמים בסמוך עם ממטרים

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Showers in Vicinity Hail
he: סופות רעמים ממטרים בסמוך ברד

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Small Hail/Snow Pellets
he: סופת רעמים עם ברד קל / פתיתי שלג

[ctx: weather condition]
en: Thunderstorm Snow
he: סופת רעמים ושלג

[ctx: weather condition]
en: Tornado/Water Spout
he: טורנדו / נד מים

[ctx: weather condition]
en: Windy
he: רוחות ערות

[ctx: weather forecast]
en: Ice Crystals
he: גבישי קרח

[ctx: weather forecast]
en: Volcanic Ash
he: אפר וולקני

[ctx: weather forecast]
en: Water Spout
he: נד מים

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Spray
he: רסס קפוא

[ctx: weather forecast]
en: Frost
he: כפור

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Thunderstorms
he: סיכוי נמוך לסופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Chance Thunderstorms
he: ייתכנו סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Thunderstorms Likely
he: צפויות סופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Severe Tstms
he: סופות רעמים כבדות

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow/Sleet
he: סיכוי קל לשלג / גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow/Sleet
he: ייתכן שלג / גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet Likely
he: צפוי שלג / גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Snow/Sleet
he: שלג / גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Sleet
he: סיכוי קל לגשם / גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Sleet
he: ייתכן גשם / גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet Likely
he: צפוי גשם / גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Sleet
he: גשם / גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Freezing Rain
he: סיכוי קל לגשם / גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Freezing Rain
he: ייתכן גשם / גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain Likely
he: צפוי גשם / גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Freezing Rain
he: גשם / גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix Likely
he: צפויה אווירה סגרירית

[ctx: weather forecast]
en: Wintry Mix
he: אווירה סגרירית

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Drizzle
he: סיכוי קל לרסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Drizzle
he: ייתכן רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle Likely
he: צפוי רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Drizzle
he: רסס קופא

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Freezing Rain
he: סיכוי קל לגשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Chance Freezing Rain
he: ייתכן גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain Likely
he: צפוי גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Rain
he: גשם קופא

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain/Snow
he: סיכוי קל לגשם/שלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain/Snow
he: ייתכן גשם / שלג

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow Likely
he: צפוי גשם / שלג

[ctx: weather forecast]
en: Rain/Snow
he: גשם / שלג

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow
he: סיכוי קל לשלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow
he: ייתכן שלג

[ctx: weather forecast]
en: Snow Likely
he: צפוי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Snow
he: שלג כבד

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Flurries
he: סיכוי קל לפתיתי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance Flurries
he: ייתכנו פתיתי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Flurries Likely
he: צפויים פתיתי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Snow Showers
he: סיכוי קל לממטרי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance Snow Showers
he: ייתכנו ממטרי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers Likely
he: צפויים ממטרי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Snow Showers
he: ממטרי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Drizzle
he: סיכוי קל לרסס

[ctx: weather forecast]
en: Chance Drizzle
he: ייתכן רסס

[ctx: weather forecast]
en: Drizzle Likely
he: צפוי רסס

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain
he: סיכוי קל לגשם

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain
he: ייתכן גשם

[ctx: weather forecast]
en: Rain Likely
he: צפוי גשם

[ctx: weather forecast]
en: Heavy Rain
he: גשם כבד

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Rain Showers
he: סיכוי קל לממטרי שלג

[ctx: weather forecast]
en: Chance Rain Showers
he: ייתכנו ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers Likely
he: צפויים ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: Rain Showers
he: ממטרי גשם

[ctx: weather forecast]
en: Sleet
he: גשם מעורב בשלג

[ctx: weather forecast]
en: Freezing Fog
he: ערפל קופא

[ctx: weather forecast]
en: Ice Fog
he: ערפל קרחי

[ctx: weather forecast]
en: Haze
he: אובך

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Sand
he: סופת חול

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Dust
he: סופת אבק

[ctx: weather forecast]
en: Blowing Snow
he: שלג מתעופף

[ctx: weather forecast]
en: Dense Fog
he: ערפל כבד

[ctx: weather forecast]
en: Blustery
he: רוחות עזות

[ctx: weather forecast]
en: Breezy
he: רוח קלה

[ctx: weather forecast]
en: Cold
he: קר

[ctx: weather forecast]
en: Hot
he: חם

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Cloudy
he: מעונן חלקית

[ctx: weather forecast]
en: Partly Cloudy
he: מעונן חלקית

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Sunny
he: שמשי

[ctx: weather forecast]
en: Partly Sunny
he: שמשי חלקית

[ctx: weather forecast]
en: Increasing Clouds
he: עננות גוברת

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Cloudy
he: התפתחות עננות

[ctx: weather forecast]
en: Gradual Clearing
he: התבהרות הדרגתית

[ctx: weather forecast]
en: Clearing Late
he: התבהרות מאוחר יותר

[ctx: weather forecast]
en: Decreasing Clouds
he: ירידה בכיסוי העננות

[ctx: weather forecast]
en: Becoming Sunny
he: מתבהר

[ctx: weather forecast]
en: Mostly Clear
he: בהיר בעיקר

[ctx: weahter forecast]
en: Showers And Thunderstorms
he: ממטרים וסופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Slight Chance Showers And Thunderstorms
he: סיכוי נמוך לממטרים ולסופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Chance Showers And Thunderstorms
he: ייתכנו ממטרים וסופות רעמים

[ctx: weather forecast]
en: Showers And Thunderstorms Likely
he: צפויים ממטרים וסופות רעמים
