plasma_wallpaper_image - en to fr translation catalogue (53 entries)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
fr: Ouvrir une image

[ctx: @title:window]
en: Directory with the wallpaper to show slides from
fr: Dossier contenant les fonds d'écran à afficher comme des diapositives

[ctx: @label:listbox]
en: Positioning:
fr: Positionnement :

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled and cropped
fr: Adapté et rogné

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled
fr: Adapté

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled, keep proportions
fr: Adapté, conserver les proportions

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
fr: Centré

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tiled
fr: En mosaïque

en: Background:
fr: Arrière-plan :

en: Blur
fr: Flou

en: Solid color
fr: Couleur unie

en: Select Background Color
fr: Sélectionner la couleur de fond

en: Open Wallpaper Image
fr: Ouvrir l'image de fond d'écran

en: Next Wallpaper Image
fr: Image de fond d'écran suivante

[ctx: @action:button the thing being added is an image file]
en: Add…
fr: Ajouter…

[ctx: @action:button]
en: Add Wallpaper Image…
fr: Ajouter l'image de fond d'écran...

[ctx: @action:button the new things being gotten are wallpapers]
en: Get New…
fr: Obtenir des nouveautés...

[ctx: @action:button]
en: Get New Wallpaper Images…
fr: Obtenir de nouveaux fonds d'écran...

en: Open Containing Folder
fr: Ouvrir le dossier contenant

en: Restore wallpaper
fr: Restaurer le fond d'écran

en: Remove Wallpaper
fr: Supprimer le fond d'écran

en: This tool allows you to set an image as the wallpaper for the Plasma session.
fr: Cet outils vous permet de définir une image comme fond d'écran pour la session de Plasma.

en: An image file or an installed wallpaper kpackage that you wish to set as the wallpaper for your Plasma session
fr: Un fichier d'image ou un paquet « kpackage » installé de fonds d'écran que vous voulez définir comme fond d'écran pour votre session de Plasma.

en: Specify the fill mode (e.g., stretch, preserveAspectCrop, etc.)
fr: Spécifiez le mode de remplissage (Par exemple, stretch, preserveAspectCrop, etc.)

en: There is a stray single quote in the filename of this wallpaper (') - please contact the author of the wallpaper to fix this, or rename the file yourself: %1
fr: Il y a un guillemet simple en trop dans le nom de fichier pour ce fond d'écran ('). Veuillez contacteur l'auteur du fond d'écran pour le corriger ou renommer vous même le fichier : %1

en: Invalid fill mode specified: %1
fr: Mode de remplissage spécifié non valable : %1

en: An error occurred while attempting to set the Plasma wallpaper:
fr: Une erreur est survenue lors d'une tentative de définition d'un fond d'écran pour Plasma :

en: Successfully set the wallpaper for all desktops to the KPackage based %1
fr: Installation réussie du fond d'écran pour tous les bureaux pour %1 reposant sur KPackage.

en: Successfully set the wallpaper for all desktops to the image %1
fr: Installation réussie du fond d'écran pour tous les bureaux avec l'image %1.

en: The file passed to be set as wallpaper does not exist, or we cannot identify it as a wallpaper: %1
fr: Le fichier demandé pour servir comme fond d'écran n'existe pas ou ne peut être considéré comme compatible pour un fond d'écran : %1

note: i18n people, this isn't a "word puzzle". there is a specific string format for QFileDialog::setNameFilters
en: Media Files
fr: Fichiers de média

en: Order:
fr: Ordre :

en: Random
fr: Aléatoire

en: A to Z
fr: De A à Z

en: Z to A
fr: De Z à A

en: Date modified (newest first)
fr: Date de modification (le plus récent en premier)

en: Date modified (oldest first)
fr: Date de modification (le plus ancien en premier)

en: Group by folders
fr: Regrouper par dossiers

en: Change every:
fr: Changer chaque :

en: %1 hour | %1 hours
fr[0]: %1 heure
fr[1]: %1 heures

en: %1 second | %1 seconds
fr[0]: %1 seconde
fr[1]: %1 secondes

en: Folders
fr: Dossiers

[ctx: @action button the thing being added is a folder]
en: Add…
fr: Ajouter…

[ctx: @action:button]
en: Add Folder…
fr: Ajouter un dossier...

en: Remove Folder
fr: Supprimer le dossier

en: Open Folder…
fr: Ouvrir un dossier...

en: There are no wallpaper locations configured
fr: Aucun emplacement de fond d'écran configuré

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as Wallpaper
fr: Définir comme fond d'écran

[ctx: @action:inmenu Set as Desktop Wallpaper]
en: Desktop
fr: Bureau

[ctx: @action:inmenu Set as Lockscreen Wallpaper]
en: Lockscreen
fr: Écran de verrouillage

[ctx: @action:inmenu Set as both lockscreen and Desktop Wallpaper]
en: Both
fr: Les deux

[ctx: @info %1 is the dbus error message]
en: An error occurred while attempting to set the Plasma wallpaper:<nl/>%1
fr: Une erreur est survenue lors d'une tentative de définition d'un fond d'écran pour Plasma : <nl/>%1

en: An error occurred while attempting to open kscreenlockerrc config file.
fr: Une erreur est survenue lors d'une tentative d'ouverture du fichier de configuration « kscreenlockerrc ».
