plasma_wallpaper_image - en to da translation catalogue (44 entries)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
da: Åbn billede

[ctx: @title:window]
en: Directory with the wallpaper to show slides from
da: Mappe med baggrundsbilledet som der skal vises dias fra

en: Background:
da: Baggrund:

en: Blur
da: Slør

en: Solid color
da: Ensfarvet

en: Select Background Color
da: Vælg baggrundsfarve

en: Open Wallpaper Image
da: Åbn baggrundsbillede

en: Next Wallpaper Image
da: Næste baggrundsbillede

en: Images
da: Billeder

[ctx: @action:button the thing being added is an image file]
en: Add…
da: Tilføj...

[ctx: @action:button the new things being gotten are wallpapers]
en: Get New…
da: Hent nye...

en: Open Containing Folder
da: Åbn indeholdende mappe

en: Restore wallpaper
da: Gendan baggrundsbillede

en: Remove Wallpaper
da: Fjern baggrundsbillede

en: This tool allows you to set an image as the wallpaper for the Plasma session.
da: Dette værktøj lader dig angive et billede som baggrundsbillede i Plasma-sessionen.

en: An image file or an installed wallpaper kpackage that you wish to set as the wallpaper for your Plasma session
da: En billedfil eller en installeret baggrundsbillede-kpackage, som du vil bruge som baggrundsbillede til din Plasma-session

en: There is a stray single quote in the filename of this wallpaper (') - please contact the author of the wallpaper to fix this, or rename the file yourself: %1
da: Der er en løssluppen apostrof i dette baggrundsbilledes filnavn ('). Kontakt venligst ophavsmanden til baggrundsbilledet for at få dette rettet, eller omdøb selv filen: %1

en: An error occurred while attempting to set the Plasma wallpaper:
da: Der opstod en fejl under forsøg på at angive Plasma-baggrundsbillede:

en: Successfully set the wallpaper for all desktops to the KPackage based %1
da: Baggrundsbilledet blev angivet for alle skrivebord til det KPackage-baserede %1

en: Successfully set the wallpaper for all desktops to the image %1
da: Baggrundsbilledet blev angivet for alle skrivebord til billedet %1

en: The file passed to be set as wallpaper does not exist, or we cannot identify it as a wallpaper: %1
da: Filen der blev angivet som baggrundsbillede findes ikke, eller vi kan ikke identificere den som et baggrundsbillede: %1

note: i18n people, this isn't a "word puzzle". there is a specific string format for QFileDialog::setNameFilters
en: Media Files
da: Mediefiler

en: Order:
da: Rækkefølge:

en: Random
da: Tilfældig

en: A to Z
da: A til Å

en: Z to A
da: Å til A

en: Date modified (newest first)
da: Ændringsdato (nyeste først)

en: Date modified (oldest first)
da: Ændringsdato (ældste først)

en: Group by folders
da: Gruppér efter mapper

en: Change every:
da: Skift hver:

en: %1 hour | %1 hours
da[0]: %1 time
da[1]: %1 timer

en: %1 minute | %1 minutes
da[0]: %1 minut
da[1]: %1 minutter

en: %1 second | %1 seconds
da[0]: %1 sekund
da[1]: %1 sekunder

en: Folders
da: Mapper

[ctx: @action button the thing being added is a folder]
en: Add…
da: Tilføj...

en: Remove Folder
da: Fjern mappe

en: Open Folder…
da: Åbn mappe...

en: There are no wallpaper locations configured
da: Der er ikke konfigureret nogen placeringer af baggrundsbilleder

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as Wallpaper
da: Sæt som baggrundsbillede...

[ctx: @action:inmenu Set as Desktop Wallpaper]
en: Desktop
da: Skrivebord

[ctx: @action:inmenu Set as Lockscreen Wallpaper]
en: Lockscreen
da: Låseskærm

[ctx: @action:inmenu Set as both lockscreen and Desktop Wallpaper]
en: Both
da: Begge

[ctx: @info %1 is the dbus error message]
en: An error occurred while attempting to set the Plasma wallpaper:<nl/>%1
da: Der opstod en fejl under forsøg på at angive Plasma-baggrundsbillede:<nl/>%1

en: An error occurred while attempting to open kscreenlockerrc config file.
da: Der opstod en fejl under forsøg på at åbne konfigurationsfil for kscreenlockerrc.
