krunner_sessions - en to da translation catalogue (24 entries)

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to log out of the session]
en: logout;log out
da: log ud;log ud

en: Logs out, exiting the current desktop session
da: Logger ud, forlader den aktuelle skrivebordssession

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to shut down the computer]
en: shutdown;shut down;power;power off
da: nedlukning;luk ned;sluk;sluk

en: Turns off the computer
da: Slukker computeren

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to restart the computer]
en: restart;reboot
da: genstart;genstart

en: Reboots the computer
da: Genstarter computeren

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to lock the screen]
en: lock;lock screen
da: lås;lås skærm

en: Locks the current sessions and starts the screen saver
da: Låser de aktuelle sessioner og starter pauseskærmen

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to save the desktop session]
en: save;save session
da: gem;gem session

en: Saves the current session for session restoration
da: Gemmer den aktuelle session til sessiongendannelse

[ctx: KRunner keywords (split by semicolons without whitespace) to switch user sessions]
en: switch user;new session
da: skift bruger;ny session

en: Starts a new session as a different user
da: Starter en ny session som en anden bruger

[ctx: KRunner keyword to list user sessions]
en: sessions
da: sessioner

en: Lists all sessions
da: Oplister alle sessioner

[ctx: KRunner keyword to switch user sessions]
en: switch
da: skift

en: Switches to the active session for the user :q:, or lists all active sessions if :q: is not provided
da: Skifter til den aktive session for brugeren :q:, eller viser en liste over aktive sessioner hvis :q: ikke angives

[ctx: log out command]
en: Log Out
da: Log ud

[ctx: turn off computer command]
en: Shut Down
da: Luk ned

[ctx: restart computer command]
en: Restart
da: Genstart

[ctx: lock screen command]
en: Lock
da: Lås

en: Save Session
da: Gem session

en: Switch User
da: Skift bruger

en: <p>You are about to enter a new desktop session.</p><p>A login screen will be displayed and the current session will be hidden.</p><p>You can switch between desktop sessions using:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{number of session}</li><li>Plasma search (type '%1')</li><li>Plasma widgets (such as the application launcher)</li></ul>
da: <p>Du er ved at gå ind i en ny skrivebordssession.</p><p>En logind-skærm vil vises og den nuværende session vil blive skjult.</p><p>Du kan skifte mellem skrivebordssessioner med:</p><ul><li>Ctrl+Alt+F{antal sessioner}</li><li> Plasma-søgning (skriv '%1')</li><li>Plasma-widgets (såsom programstarteren)</li></ul>

en: New Desktop Session
da: Ny skrivebordssession
