plasma_applet_devicenotifier - en to da translation catalogue (32 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free of %2
da: %1 ud af %2 ledig

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en: Accessing…
da: Tilgår…

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en: Removing…
da: Fjerner…

en: Don't unplug yet! Files are still being transferred…
da: Træk ikke stikket ud endnu! Filer bliver stadigvæk overført...

en: Remove All
da: Fjern alle

en: Click to safely remove all devices
da: Klik for at fjerne alle enheder sikkert

en: No removable devices attached
da: Ingen flytbare enheder tilsluttet

en: No disks available
da: Ingen diske tilgængelige

en: Most Recent Device
da: Mest nylige enhed

en: No Devices Available
da: Ingen enheder tilgængelige

[ctx: Open auto mounter kcm]
en: Configure Removable Devices…
da: Indstil flytbare enheder...

en: Removable Devices
da: Flytbare enheder

en: Non Removable Devices
da: Ikke-flytbare enheder

en: All Devices
da: Alle enheder

en: Show popup when new device is plugged in
da: Vis pop-op når en ny enhed tilsluttes

en: Mount
da: Montér

en: Open in File Manager
da: Åbn i filhåndtering

en: Mount and Open
da: Montér og åbn

en: Eject
da: Skub ud

en: Safely remove
da: Fjern sikkert

en: Device Status
da: Enhedsstatus

en: A device can now be safely removed
da: En enhed kan nu sikkert blive fjernet

en: This device can now be safely removed.
da: Denne enhed kan nu sikkert blive fjernet

en: You are not authorized to mount this device.
da: Du er ikke autoriseret til at montere denne enhed.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: You are not authorized to remove this device.
da: Du er ikke autoriseret til at fjerne denne enhed

en: You are not authorized to eject this disc.
da: Du er ikke autoriseret til at skubbe denne disk ud.

en: Could not mount this device as it is busy.
da: Kunne ikke montere denne enhed da den er optaget.

en: One or more files on this device are open within an application.
da: En eller flere filer på denne enhed er åben inde i en applikation.

en: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
da[0]: En eller flere filer på denne enhed er stadig åben i applikationen "%2".
da[1]: En eller flere filer på denne enhed er stadig åben i følgende applikationer: %2.

en: Could not mount this device.
da: Kunne ikke montere denne enhed.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en: Could not remove this device.
da: Kunne ikke fjerne denne enhed

en: Could not eject this disc.
da: Kunne ikke skubbe denne disk ud.
