plasma_applet_devicenotifier - en_US to cs translation catalogue (31 entries)

[ctx: @info:status Free disk space]
en_US: %1 free of %2
cs: %1 volné z %2

[ctx: Accessing is a less technical word for Mounting; translation should be short and mean 'Currently mounting this device']
en_US: Accessing…
cs: Připojuji...

[ctx: Removing is a less technical word for Unmounting; translation should be short and mean 'Currently unmounting this device']
en_US: Removing…
cs: Odstraňuje se...

en_US: Remove All
cs: Odstranit vše

en_US: Click to safely remove all devices
cs: Klikněte pro bezpečné odebrání všech zařízení

en_US: No removable devices attached
cs: Nebyl připojeno žádné odpojitelné zařízení

en_US: No disks available
cs: Žádné dostupné disky

en_US: Most Recent Device
cs: Naposledy připojené zařízení

en_US: No Devices Available
cs: Žádná dostupná zařízení

[ctx: Open auto mounter kcm]
en_US: Configure Removable Devices…
cs: Nastavit odpojitelná zařízení…

en_US: Removable Devices
cs: Odpojitelná zařízení

en_US: Non Removable Devices
cs: Pouze neodpojitelná zařízení

en_US: All Devices
cs: Všechna zařízení

en_US: Show popup when new device is plugged in
cs: Zobrazit vyskakovací okno pokud je připojeno nové zařízení

en_US: Mount
cs: Připojit

en_US: Open in File Manager
cs: Otevřít ve správci souborů

en_US: Mount and Open
cs: Připojit a otevřít

en_US: Eject
cs: Vysunout

en_US: Safely remove
cs: Bezpečně odstranit

en_US: Device Status
cs: Stav zařízení

en_US: A device can now be safely removed
cs: Zařízení může být nyní bezpečně odebráno

en_US: This device can now be safely removed.
cs: Toto zařízení může být nyní bezpečně odebráno.

en_US: You are not authorized to mount this device.
cs: Nemáte oprávnění odpojit toto zařízení.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en_US: You are not authorized to remove this device.
cs: Nemáte oprávnění odstranit toto zařízení.

en_US: You are not authorized to eject this disc.
cs: Nemáte oprávnění vysunout tento disk.

en_US: Could not mount this device as it is busy.
cs: Nelze připojit toto zařízení protože se používá.

en_US: One or more files on this device are open within an application.
cs: Jeden nebo více souborů z toho zařízení je používáno některou aplikací.

en_US: One or more files on this device are opened in application "%2". | One or more files on this device are opened in following applications: %2.
cs[0]: Jeden nebo více souborů z toho zařízení je používáno aplikací "%2".
cs[1]: Jeden nebo více souborů z toho zařízení je používáno těmito aplikacemi "%2".
cs[2]: Jeden nebo více souborů z toho zařízení je používáno těmito aplikacemi "%2".

en_US: Could not mount this device.
cs: Nepovedlo se připojit toto zařízení.

[ctx: Remove is less technical for unmount]
en_US: Could not remove this device.
cs: Nelze odpojit  toto zařízení.

en_US: Could not eject this disc.
cs: Nelze odpojit tento disk.
