plasma_applet_pager - en to tr translation catalogue (30 entries)

en: General
tr: Genel

en: General:
tr: Genel:

en: Show window outlines
tr: Pencere ana hatlarını göster

en: Show application icons on window outlines
tr: Pencere ana hatlarında uygulama simgelerini göster

en: Show only current screen
tr: Yalnızca geçerli ekranı göster

en: Navigation wraps around
tr: Dolaşım sarmalı

en: Layout:
tr: Yerleşim:

[ctx: The pager layout]
en: Default
tr: Öntanımlı

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Text display:
tr: Metin görüntüleme:

en: No text
tr: Metin yok

en: Activity number
tr: Etkinlik numarası

en: Desktop number
tr: Masaüstü numarası

en: Activity name
tr: Etkinlik adı

en: Desktop name
tr: Masaüstü adı

en: Selecting current Activity:
tr: Geçerli Etkinlik seçildiğinde:

en: Selecting current virtual desktop:
tr: Geçerli sanal masaüstü seçilince:

en: Does nothing
tr: Hiçbir şey yapma

en: Shows the desktop
tr: Masaüstünü gösterir

en: …and %1 other window | …and %1 other windows
tr[0]: …ve %1 diğer pencere
tr[1]: …ve %1 diğer pencere

en: %1 Window: | %1 Windows:
tr[0]: %1 Pencere:
tr[1]: %1 Pencere:

en: %1 Minimized Window: | %1 Minimized Windows:
tr[0]: %1 Küçültülmüş Pencere:
tr[1]: %1 Küçültülmüş Pencere:

en: Desktop %1
tr: Masaüstü %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the name of a virtual desktop or an activity]
en: Switch to %1
tr: Şuna Geç: %1

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Show Activity Manager
tr: Etkinlik Yöneticisini Göster

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Add Virtual Desktop
tr: Sanal Masaüstü Ekle

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Remove Virtual Desktop
tr: Sanal Masaüstünü Kaldır

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: &Configure Activities…
tr: Etkinlikleri Yapılandır…

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Configure Virtual Desktops…
tr: Sanal Masaüstlerini Yapılandır…
