plasma-desktop - en to ka translation catalogue (54 entries)

en: General
ka: მთავარი

en: Remove from Favorites
ka: რჩეულებიდან ამოშლა

en: Add to Favorites
ka: რჩეულებში დამატება

en: On All Activities
ka: ყველა აქტივობაზე

en: On the Current Activity
ka: მიმდინარე აქტივობაზე

en: Show in Favorites
ka: რჩეულებში ჩვენება

en: Icon:
ka: ხატულა:

[ctx: @action:button]
en: Change Application Launcher's icon
ka: აპლიკაციების გამშვების ხატულის შეცვლა

[ctx: @info:whatsthis]
en: Current icon is %1. Click to open menu to change the current icon or reset to the default icon.
ka: მიმდინარე ხატულაა %1. მიმდინარე ხატულის შესაცვლელად ან ნაგულისხმევზე დასაბრუნებლად მენიუ გახსენით.

[ctx: @info:tooltip]
en: Icon name is "%1"
ka: ხატულის სახელია "%1"

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
ka: არჩევა…

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose an icon for Application Launcher
ka: აირჩიეთ აპლიკაციების გამშვების ხატულა

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Reset to default icon
ka: ნაგულისხმებ ხატულაზე დაბრუნება

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove icon
ka: ხატულის წაშლა

en: Show applications as:
ka: აპლიკაციის ჩვენება, როგორც:

en: Name only
ka: მხოლოდ სახელი

en: Description only
ka: მხოლოდ აღწერა

en: Name (Description)
ka: სახელი (აღწერა)

en: Description (Name)
ka: აღწერა (სახელი)

[ctx: @label:textbox]
en: Text label:
ka: ტექსტური ჭდე:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to add a text label
ka: ტექსტური ჭდის დასამატებლად აკრიფეთ აქ

[ctx: @action:button]
en: Reset menu label
ka: მენიუს ჭდის საწყის მნიშვნელობაზე დაბრუნება

[ctx: @info]
en: A text label cannot be set when the Panel is vertical.
ka: ტექსტური ჭდის დაყენება მაშინ, როცა პანელი ვერტიკალურია, შეუძლებელია.

[ctx: General options]
en: General:
ka: ზოგადი:

en: Always sort applications alphabetically
ka: აპლიკაციების ანბანის მიხედვით დალაგება

en: Use compact list item style
ka: ელემენტის კომპაქტური ჩამონათვალის სტილის გამოყენება

[ctx: @info:usagetip under a checkbox when Touch Mode is on]
en: Automatically disabled when in Touch Mode
ka: სენსორული ეკრანის  რეჟიმში ავტომატურად ითიშება

[ctx: @action:button opens plasmasearch kcm]
en: Configure Search Plugins…
ka: ძებნის დამატებების მორგება…

en: Sidebar position:
ka: გვერდითი პანელის მდებარეობა:

en: Right
ka: მარჯვენა

en: Left
ka: მარცხენა

en: Show favorites:
ka: სანიშნების ჩვენება:

[ctx: Part of a sentence: 'Show favorites in a grid']
en: In a grid
ka: ბადეში

[ctx: Part of a sentence: 'Show favorites in a list']
en: In a list
ka: სიაში

en: Show other applications:
ka: სხვა აპლიკაციების ჩვენება:

[ctx: Part of a sentence: 'Show other applications in a grid']
en: In a grid
ka: ბადეში

[ctx: Part of a sentence: 'Show other applications in a list']
en: In a list
ka: სიაში

en: Show buttons for:
ka: ღილაკების ჩვენება:

en: Power
ka: კვება

en: Session
ka: სესია

en: Power and session
ka: კვება და სესია

en: Show action button captions
ka: ქმედების ღილაკების აღწერის ჩვენება

en: Applications
ka: აპლიკაციები

en: Places
ka: ადგილები

[ctx: @info:status]
en: No matches
ka: დათხვევა არ არსებობს

en: Open user settings
ka: მომხმარებლის პარამეტრების გახსნა

en: Keep Open
ka: ღიად დატოვება

en: Grid with %1 rows, %2 columns
ka: ბადე %1 მწკრივით და %2 სვეტით

en: Leave
ka: გასვლა

en: More
ka: მეტი

en: Edit Applications…
ka: აპლიკაციების ჩასწორება…

[ctx: category in Places sidebar]
en: Computer
ka: კომპიუტერი

[ctx: category in Places sidebar]
en: History
ka: ისტორია

[ctx: category in Places sidebar]
en: Frequently Used
ka: ხშირად გამოყენებული
