plasma_applet_tasks - en to eo translation catalogue (129 entries)

en: Appearance
eo: Aspekto

en: Behavior
eo: Konduto

[ctx: @action:button]
en: Unmute
eo: Malsilentigi

[ctx: @action:button]
en: Mute
eo: Silentigi

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
eo: Malsilentigi %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
eo: Silentigi %1

[ctx: Over 9999 new messages, overlay, keep short]
en: 9,999+
eo: 9999+

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
eo: Ĝenerala:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
eo: Montri fenestrajn antaŭrigardetojn dum musumado sur taskoj

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
eo: Kaŝi aliajn fenestrojn dum musumado sur antaŭrigardoj

[ctx: @option:check section General]
en: Mark applications that play audio
eo: Marki aplikaĵojn kiuj sonigas aŭdaĵojn

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
eo: Plenigi liberan spacon en panelo

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
eo: Maksimuma larĝeco de tasko:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
eo: Mallarĝa

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
eo: Meza

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
eo: Larĝa

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
eo: Uzi plurkolumnan vidon:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
eo: Uzi plurvican vidon:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
eo: Neniam

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
eo: Kiam panelo havas malmulte da spaco kaj estas sufiĉe dika

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
eo: Ĉiam kiam panelo estas sufiĉe dika

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
eo: Maksimumaj kolumnoj:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
eo: Maksimumaj vicoj:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
eo: Spacado inter piktogramoj:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
eo: Malgranda

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
eo: Normala

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
eo: Granda

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
eo: Aŭtomate meti al Granda kiam en Tuŝreĝimo

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
eo: Grupo:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
eo: Ne grupu

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
eo: Laŭ programnomo

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
eo: Klakanta grupitajn taskojn:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
eo: Cirkulas tra taskoj

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
eo: Montras etfenestrajn antaŭrigardojn

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
eo: Montras grandfenestrajn antaŭrigardojn

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
eo: Montras ekstan liston

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
eo: La  kompostilo ne subtenas bildigon de fenestroj flank-al-flanke, do teksta listo aperos anstataŭe.

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
eo: Kombini en sola butono

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
eo: Nur kiam la Taskadministrilo estas plena

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
eo: Ordigo:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
eo: Ne ordigi

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
eo: Permane

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
eo: Alfabete

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
eo: Laŭ labortablo

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
eo: Laŭ aktiveco

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
eo: Teni lanĉilojn apartaj

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
eo: Kaŝi lanĉilojn post ekiĝo de aplikaĵo

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
eo: Mezklako al aktiva tasko:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
eo: Minimumigas la taskon

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
eo: Mezklako al iu tasko:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
eo: Faras nenion

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
eo: Fermas fenestron aŭ grupon

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
eo: Malfermas novan fenestron

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
eo: Minimumigas/Restaŭras fenestron aŭ grupon

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
eo: Baskuligas grupadon

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
eo: Portas ĝin al la nuna virtuala labortablo

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Mouse wheel:
eo: Musrado:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Mouse wheel cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
eo: Cirkulas tra taskoj

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
eo: Preterlasas minimumigitajn taskojn

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
eo: Montri nur taskojn:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current screen
eo: De la nuna ekrano

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current desktop
eo: De aktuala labortablo

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From current activity
eo: De aktuala aktiveco

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
eo: Kiuj estas minimumigitaj

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
eo: Kiam panelo estas kaŝata:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
eo: Malkaŝi kiam fenetro postulas atenton

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
eo: Novaj taskoj aperas:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
eo: Malsupre

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
eo: Dekstre

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
eo: Maldekstre

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
eo: Sur la supro

en: Places
eo: Lokoj

en: Recent Files
eo: Lasttempaj Dosieroj

en: Actions
eo: Agoj

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
eo: Antaŭa Peco

[ctx: Pause playback]
en: Pause
eo: Paŭzi

[ctx: Start playback]
en: Play
eo: Sonigi

[ctx: Play next track]
en: Next Track
eo: Sekva Peco

[ctx: Stop playback]
en: Stop
eo: Halti

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
eo: Forlasi

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
eo: Restaŭri

en: Mute
eo: Silentigi

en: Open New Window
eo: Malfermi Novan Fenestron

en: Move to &Desktop
eo: Movi al &Labortablo

en: Move &To Current Desktop
eo: Movi al Ak&tuala Labortablo

en: &All Desktops
eo: Ĉ&iuj Labortabloj

en: &New Desktop
eo: &Nova Labortablo

en: Show in &Activities
eo: Montri en &Aktivecoj

en: Add To Current Activity
eo: Aldoni al Aktuala Aktiveco

en: All Activities
eo: Ĉiuj Aktivecoj

en: Move to %1
eo: Movi al %1

en: &Pin to Task Manager
eo: &Pendigi al Taskmastrumilo

en: On All Activities
eo: Je Ĉiuj Aktivecoj

en: On The Current Activity
eo: Je Aktuala Aktiveco

en: Unpin from Task Manager
eo: Malpendigi de Taskmastrumilo

en: More
eo: Plu

en: &Move
eo: &Movi

en: Re&size
eo: Ali&grandigi

en: Ma&ximize
eo: Ma&ksimumigi

en: Mi&nimize
eo: Mi&nimumigi

en: Keep &Above Others
eo: Teni Super &Aliaj

en: Keep &Below Others
eo: Teni Su&b Aliaj

en: &Fullscreen
eo: &Plenekrana

en: &Shade
eo: &Ombrigi

en: Allow this program to be grouped
eo: Permesi al ĉi programo esti grupata

[ctx: @item:inmenu]
en: &Close All
eo: &Fermi Ĉiujn

en: &Close
eo: &Fermi

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
eo: Lanĉi %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
eo[0]: Estas %1 nova mesaĝo.
eo[1]: Estas %1 novaj mesaĝoj.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
eo: Montri Taskan ŝpruchelpilon por %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
eo: Montri fenestrojn flank-al-flanke por %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
eo: Malfermi tekstan liston de fenestroj por %1

en: Activate %1
eo: Aktivigi %1

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
eo: Malsilentigi %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
eo: Silentigi %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
eo: Alĝustigi laŭtecon por %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
eo: Sur %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
eo: Fiksita al ĉiuj labortabloj

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
eo: Havebla en ĉiuj aktivecoj

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
eo: Ankaŭ havebla en %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
eo: Havebla en %1

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place | %1 more Places
eo[0]: %1 plia Loko
eo[1]: %1 pliaj Lokoj

en: Recent Downloads
eo: Lasttempaj Elŝutoj

en: Recent Connections
eo: Lasttempaj Konektoj

en: Recent Places
eo: Lasttempaj Lokoj

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
eo: Forgesi Lasttempajn Elŝutojn

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
eo: Forgesi Lasttempajn Konektojn

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
eo: Forgesi Lasttempajn Lokojn

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
eo: Forgesi Lasttempajn Dosierojn
