plasma-desktop - en to eo translation catalogue (107 entries)

en: Location
eo: Loko

en: Icons
eo: Piktogramoj

en: Filter
eo: Filtri

en: Back
eo: Reiri

en: Files:
eo: Dosieroj:

en: Show all
eo: Montri ĉiujn

en: Show matching
eo: Montri kongruantajn

en: Hide matching
eo: Kaŝi kongruantajn

en: File name pattern:
eo: Dosiernoma ŝablono:

en: File types:
eo: Dosiertipoj:

en: Show hidden files:
eo: Montri kaŝitajn dosierojn:

en: File Type
eo: Dosiertipo

en: Description
eo: Priskribo

en: Select All
eo: Elekti Ĉion

en: Deselect All
eo: Malelekti Ĉion

en: Switch Sort Order
eo: Baskuligi Ordon de Ordigo

en: Panel button:
eo: Panelbutono:

en: Use a custom icon
eo: Uzi adaptitan piktogramon

[ctx: @item:inmenu Open icon chooser dialog]
en: Choose…
eo: Elekti…

[ctx: @item:inmenu Reset icon to default]
en: Clear Icon
eo: Viŝi Piktogramon

en: Arrangement:
eo: Aranĝado:

[ctx: @item:inlistbox arrangement of icons]
en: Left to Right
eo: De maldekstre al dekstre

[ctx: @item:inlistbox arrangement of icons]
en: Right to Left
eo: De dekstre al maldekstre

[ctx: @item:inlistbox arrangement of icons]
en: Top to Bottom
eo: De Supre al Sube

[ctx: @item:inlistbox alignment of icons]
en: Align left
eo: Alkradigi maldekstre

[ctx: @item:inlistbox alignment of icons]
en: Align right
eo: Alkradigi dekstre

en: Lock in place
eo: Nemovebligi

en: Sorting:
eo: Ordigado:

[ctx: @item:inlistbox sort icons manually]
en: Manual
eo: Mane

[ctx: @item:inlistbox sort icons by name]
en: Name
eo: Nomo

[ctx: @item:inlistbox sort icons by size]
en: Size
eo: Grandeco

[ctx: @item:inlistbox sort icons by file type]
en: Type
eo: Tipo

[ctx: @item:inlistbox sort icons by date]
en: Date
eo: Dato

[ctx: @option:check sort icons in descending order]
en: Descending
eo: Malkreskanta

[ctx: @option:check sort icons with folders first]
en: Folders first
eo: Dosierujoj unue

[ctx: whether to use icon or list view]
en: View mode:
eo: Bildiga reĝimo:

[ctx: @item:inlistbox show icons in a list]
en: List
eo: Listo

[ctx: @item:inlistbox show icons in a grid]
en: Grid
eo: Krado

en: Icon size:
eo: Piktogramgrandeco:

[ctx: @label:slider smallest icon size]
en: Small
eo: Malgranda

[ctx: @label:slider largest icon size]
en: Large
eo: Granda

en: Label width:
eo: Etikedlarĝeco:

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Narrow
eo: Mallarĝa

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Medium
eo: Meza

[ctx: @item:inlistbox how long a text label should be]
en: Wide
eo: Larĝa

en: Text lines:
eo: Tekstlinioj:

en: When hovering over icons:
eo: Kiam ŝvebante super piktogramoj:

en: Show tooltips
eo: Montri konsiletojn

en: Show selection markers
eo: Montri elektomarkilojn

en: Show folder preview popups
eo: Montri dosierujajn ŝpruc-antaŭrigardojn

en: Rename:
eo: Renomi:

en: Rename inline by clicking selected item's text
eo: Alinomi enlinie alklakante la tekston de elektita elemento

en: Previews:
eo: Antaŭrigardoj:

en: Show preview thumbnails
eo: Montri antaŭrigardajn bildetojn

en: Configure Preview Plugins…
eo: Agordi Antaŭrigardajn Kromprogramojn…

en: Show:
eo: Montri:

en: Desktop folder
eo: Labortabla dosierujo

en: Files linked to the current activity
eo: Dosiero ligataj la aktuala aktiveco

en: Places panel item:
eo: Panelero pri lokoj:

en: Custom location:
eo: Adaptita loko:

en: Type path or URL…
eo: Entajpu vojon aŭ URL-on…

en: Title:
eo: Titolo:

en: None
eo: Neniu

en: Default
eo: Defaŭlto

en: Full path
eo: Plena vojo

en: Custom title
eo: Adaptita titolo

en: Enter custom title…
eo: Enigu adaptitan titolon…

en: Click and drag to rotate
eo: Klaku kaj trenu por rotacii

en: Hide Background
eo: Kaŝi Fonon

en: Show Background
eo: Montri Fonon

en: Remove
eo: Forigi

en: Preview Plugins
eo: Antaŭrigardaj Kromprogramoj

[ctx: @info]
en: There are a lot of files and folders on the desktop. This can cause bugs and performance issues. Please consider moving some of them elsewhere.
eo: Estas multaj dosieroj kaj dosierujoj sur la labortablo. Tio povas kaŭzi cimojn kaj rendimentajn problemojn. Bonvolu konsideri movi kelkajn el ili aliloken.

en: Desktop and Wallpaper
eo: Labortablo kaj Ekranfono

en: Select Folder
eo: Elekti Dosierujon

en: &Refresh Desktop
eo: &Aktualigi labortablon

en: &Refresh View
eo: &Aktualigi vidon

en: &Empty Trash
eo: Malpl&enigi Rubujon

[ctx: Restore from trash]
en: Restore
eo: Restaŭri el rubujo

en: &Open
eo: &Malfermi

en: &Paste
eo: &Alglui

en: &Properties
eo: &Ecoj

en: Sort By
eo: Ordigi Laŭ

[ctx: @item:inmenu Sort icons manually]
en: Unsorted
eo: Neordigita

[ctx: @item:inmenu Sort icons by name]
en: Name
eo: Nomo

[ctx: @item:inmenu Sort icons by size]
en: Size
eo: Grandeco

[ctx: @item:inmenu Sort icons by file type]
en: Type
eo: Tipo

[ctx: @item:inmenu Sort icons by date]
en: Date
eo: Dato

[ctx: @item:inmenu Sort icons in descending order]
en: Descending
eo: Malkreskanta

[ctx: @item:inmenu Sort icons with folders first]
en: Folders First
eo: Dosierujoj unue

en: Icon Size
eo: Piktogramgrandeco

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Tiny
eo: Minuskla

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Very Small
eo: Tre Malgranda

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Small
eo: Malgranda

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Small-Medium
eo: Mez-Malgranda

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Medium
eo: Mezgranda

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Large
eo: Granda

[ctx: @item:inmenu size of the icons]
en: Huge
eo: Grandega

[ctx: @item:inmenu arrangement of icons]
en: Arrange
eo: Aranĝi

[ctx: @item:inmenu arrangement of icons]
en: Left to Right
eo: De maldekstre al dekstre

[ctx: @item:inmenu arrangement of icons]
en: Right to Left
eo: De dekstre al maldekstre

[ctx: @item:inmenu arrangement of icons]
en: Top to Bottom
eo: El supre al sube

en: Align
eo: Alkradigi

[ctx: @item:inmenu alignment of icons]
en: Left
eo: Maldekstra

[ctx: @item:inmenu alignment of icons]
en: Right
eo: Dekstra

en: Show Previews
eo: Montri Antaŭrigardojn

[ctx: @item:inmenu lock icon positions in place]
en: Locked
eo: Ŝlosita
